Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 18:54 #37

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Για ποιες τραπεζες και ποια επιτοκια μιλαμε ρε παιδια...
:dry:
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 19:32 #38

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 612
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
tsarkalakos wrote:
Για ποιες τραπεζες και ποια επιτοκια μιλαμε ρε παιδια...
:dry:
Παίρνεις ακόμα 1.6 Με αρκετα λεφτα κατι βγαινει, στο στρωμα βγαινει μηδεν. Προφανώς ενδιαφέρονται σε τόσο χαμηλά επιτόκια αυτοι που έχουν αρκετά χρήματα.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 20:15 #39

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
sosimple wrote:
Παίρνεις ακόμα 1.6 Με αρκετα λεφτα κατι βγαινει, στο στρωμα βγαινει μηδεν. Προφανώς ενδιαφέρονται σε τόσο χαμηλά επιτόκια αυτοι που έχουν αρκετά χρήματα.
1.6 μικτα + οτι οτι παρεις αυξανει το εισοδημα σου στην φορολογικη δηλωση.
Και αν αναλογιστει κανεις το ρισκο να βαλει κανεις τοσα χρηματα σε μια Ελληνικη Τραπεζα ειναι απο μονο του απαγορευτικο.
Αυτοι που εχουν πολλα τα εχουν στειλει στο εξωτερικο και ας εχει μηδενικο επιτοκιο.
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 20:33 #40

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
tsarkalakos wrote:
1.6 μικτα + οτι οτι παρεις αυξανει το εισοδημα σου στην φορολογικη δηλωση.
Και αν αναλογιστει κανεις το ρισκο να βαλει κανεις τοσα χρηματα σε μια Ελληνικη Τραπεζα ειναι απο μονο του απαγορευτικο.
Αυτοι που εχουν πολλα τα εχουν στειλει στο εξωτερικο και ας εχει μηδενικο επιτοκιο.


η αληθεια και η πραγματικοτητα ειναι αυτη και πρεπει να λεγεται αν θελουμε να βλεπουμε ξεκαθαρα το τοπιο.
ενας που εχει 2-3 μυρια και πανω δεν θα τα αφησει ελλαδα,μαλακας δεν ειναι.ξερει τι σημαινει ελλαδα.διαφθορα-λαμογια-βρωμια.τουτεστιν θα γινουν φτερα τα λεφτακια του με τον ενα η τον αλλο τροπο.θα προτιμησει μηδενικο επιτοκιο και να τα παρκαρει εξω για να κοιμαται ησυχος.
αυτοι που ασχολουνται με προθεσμιακες εσωτερικου θεωρουνται μικροεπενδυτες κακομοιρηδες για το συστημα παντα με αυτην την εννοια το λεω και οχι υποτιμητικα φυσικα και τα ποσα που κλεινουν ειναι της ταξεως απο 20Κ εως 350Κ.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 21:53 #41

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 612
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
sonik wrote:

η αληθεια και η πραγματικοτητα ειναι αυτη και πρεπει να λεγεται αν θελουμε να βλεπουμε ξεκαθαρα το τοπιο.
ενας που εχει 2-3 μυρια και πανω δεν θα τα αφησει ελλαδα,μαλακας δεν ειναι.ξερει τι σημαινει ελλαδα.διαφθορα-λαμογια-βρωμια.τουτεστιν θα γινουν φτερα τα λεφτακια του με τον ενα η τον αλλο τροπο.θα προτιμησει μηδενικο επιτοκιο και να τα παρκαρει εξω για να κοιμαται ησυχος.
αυτοι που ασχολουνται με προθεσμιακες εσωτερικου θεωρουνται μικροεπενδυτες κακομοιρηδες για το συστημα παντα με αυτην την εννοια το λεω και οχι υποτιμητικα φυσικα και τα ποσα που κλεινουν ειναι της ταξεως απο 20Κ εως 350Κ.
Συμφωνώ. Και εγω αν ειχα 1 μυριο εξω θα το ειχα. Προσωπικά εχω 220χ με 1,6 βγαίνουν περίπου 250€/μηνα καθαρά.
Αρα κάποιοι και εχουν και τα ρισκαρουν, μέχρι το ποσο που λες, συμφωνώ. Το φορολογητεο εισόδημα μου σημερα δεν ειναι πολυ μεγάλο οποτε δε με πιανει εισφορά αλληλεγγύης τουλάχιστον. Στην πράξη οι καθαροί τόκοι ομως ειναι οντως λιγοτερο γιατι αυξανεται το εισοδημα, εχεις δικιο σε αυτο. Αλλα με αυτη τη λογικη, αμα σου δωσουν αυξηση στο μισθο, μη την παιρνεις γιατι θα αυξηθει το φορολογητεο εισοδημα, αρα θα πληρωσεις περισσοτερο..
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 22:43 #42

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
sosimple wrote:
Και ένα σημερινό σχετικο με τα επιτόκια. Κατα βαθος η ΕΚΤ θέλει να τα αυξήσει. Απλα αναγκάζεται και τα κρατα χαμηλά γιατί ενα σωρο χωρες μελη είναι υπερχρεωμένα..
Αλλα αμα αρχίσουν να φεύγουν καταθέσεις για αλλες χωρες με αλλα νομίσματα (πχ δολαριο) θα δειτε πλήρη αντιστροφή στα επιτόκια

Mα στα προηγουμενα χρονια που οι καταθεσεις ειχαν μειωθεί παρα πολύ (τωρα τελευταια ψιλοαυξηθηκαν καπως) τα επιτοκια δε σταματησαν τη πτωτικη πορεια τους.


sosimple wrote:
Προσωπικά εχω 220χ με 1,6 βγαίνουν περίπου 250€/μηνα καθαρά.

Περισσοτερα από το επιδομα ενοικιου που παιρνει μια οικογενεια με 3 παιδια :)
Ποια τραπεζα σου δινει 1,6 να παμε κι εμεις?
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 05 Apr 2019 00:24 #43

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 612
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Stefan wrote:
Περισσοτερα από το επιδομα ενοικιου που παιρνει μια οικογενεια με 3 παιδια :)
Ποια τραπεζα σου δινει 1,6 να παμε κι εμεις?
Με έχεις ρωτήσει τοσες φορές, που θα σου απαντήσω, αν και για δικούς μου λογους δε πολυ ήθελα, αλλά δεν έχω να κρυψω και τίποτα, αλλωστε το εχω ξαναγράψει παλαιότερα σε καποιο thread εδω. Αφου σε ενδιαφέρει τόσο πολυ
Τράπεζα Ιωαννίνων.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 05 Apr 2019 01:03 #44

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
sosimple wrote:
Με έχεις ρωτήσει τοσες φορές, που θα σου απαντήσω, αν και για δικούς μου λογους δε πολυ ήθελα, αλλά δεν έχω να κρυψω και τίποτα, αλλωστε το εχω ξαναγράψει παλαιότερα σε καποιο thread εδω. Αφου σε ενδιαφέρει τόσο πολυ
Τράπεζα Ιωαννίνων.
αν ήμουν στην θέση σου πάντως σε συνεταιριστική τράπεζα δε θα τα έβαζα και 20% να μου έδιναν χαχα
Και δε νομίζω να έχει κανείς σε τέτοια τράπεζα ούτε 50 χιλιάδες ευρώ
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 05 Apr 2019 04:11 #45

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
sosimple wrote:
Με έχεις ρωτήσει τοσες φορές, που θα σου απαντήσω, αν και για δικούς μου λογους δε πολυ ήθελα, αλλά δεν έχω να κρυψω και τίποτα, αλλωστε το εχω ξαναγράψει παλαιότερα σε καποιο thread εδω. Αφου σε ενδιαφέρει τόσο πολυ
Τράπεζα Ιωαννίνων.

Xαλαρωσε, αλλη μια φορα σε εχω ρωτησει και σε άλλο θρεντ :laugh:
Όχι μονο εμενα, προφανως ολους τους καταθετες μας ενδιαφερει ποια τραπεζα δινει τοσο πολυ.
Τελικα ομως οπως λεει κι ο tsarkalakos από πανω, ποτε δε θα πηγαινα σε συνεταιριστικη μετα από τοσες που εχουν κλεισει τα τελευταια χρονια.
Last Edit: 05 Apr 2019 04:12 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.065 seconds