Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Φορολογική δήλωση και Online καζίνο

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 22 Aug 2019 06:40 #10

Stefan wrote:
Δυστυχως το περιθωριο πειραματισμων ειναι πολύ μικρο. Μεχρι 5 φορες σε αφηνει.
Τι ακριβως εκανες, εβαλες ένα μεγαλο ποσο στον κωδ.787 και σου ειπε ότι δεν υπαρχει τοσο?

Ναι, κάτι τέτοιο.
Δεν πειραματίστηκα όμως πολλές φορές στην επίσημη εφαρμογή, γιατί είχα ήδη δοκιμάσει διάφορα ποσά σε κάποιους κωδικούς στο χρήσιμο φρι προγραμματάκι www.nextech.gr/eTax2019.aspx (που νομίζω εσύ είχες προτείνει).
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 22 Aug 2019 07:01 #11

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
γιώργης (yorgi) wrote:
Δεν πειραματίστηκα όμως πολλές φορές στην επίσημη εφαρμογή, γιατί είχα ήδη δοκιμάσει διάφορα ποσά σε κάποιους κωδικούς στο χρήσιμο φρι προγραμματάκι www.nextech.gr/eTax2019.aspx (που νομίζω εσύ είχες προτείνει).

Kαι φετος αυτό χρησιμοποησα για τη δηλωση μου. Απειροι πειραματισμοι, αλλα για τον 787 μπορει
μεν να σου πει πόσο ακριβως να βαλεις για να μηδενισεις το φορο σου, αλλα δε μπορει να ξερει αν αυτο το ποσό οντως το διαθέτεις γιατι δε ξερει τις προηγουμενες δηλωσεις σου.
Last Edit: 22 Aug 2019 07:02 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 22 Aug 2019 10:27 #12

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Stefan wrote:
Φιλε μου συμπληρωνεις απλα έναν κωδικο χωρις να επικαλεστεις συγκεκριμενο ετος. Το ετος ή τα ετη μπορει να είναι οποιαδήποτε από τα παρελθοντα. Τραπεζικους λογ/σμους γιατι να σου ανοιξουν? Εξεταζεται οτι ειχες δηλωσει, για να διαπιστωθει αν προκυπτει και πόσο περισσευμα. Και απ ότι φαινεται, αυτό πλεον γινεται αυτόματα.

Αν είσαι στο τυχαίο? δείγμα ελέγχου (για διάφορους λόγους μπορεί να γίνει αυτό) για κάποιο έτος και επικαλείσαι ανάλωση από προηγούμενα έτη τότε θα σου ανοιξουν τραπεζικούς λογαριασμούς εκτος από τα έτη ελέγχου και τα έτη από τα οποία προέρχεται η ανάλωση κεφαλαίου. Το λέω για να προσέχετε.
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 22 Aug 2019 11:11 #13

Καλημέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αυτό το οποίο στην ουσία έγινε είναι ότι είχα ένα ποσό προερχόμενο από τα προηγούμενα 2.5 έτη που εργαζόμουν. Και στην ουσία αυτό που έγινε στο περιπου είναι ότι σε ένα από αυτά τα στοιχηματικα site έκανα κατάθεση μέτρησε σαν αγορά, ύστερα κερδίζοντας χάνοντας έκανα ανάληψη το ίδιο ποσό περιπου και μετά ξανά έκανα κατάθεση και μέτρησε σαν αγορά πάλι και έτσι χτίστηκε τόσο μεγάλο ποσό δαπανών.

Σε ενδεχόμενο έλεγχο αυτό στέκει να το υποστηρίξω? ανοίγουν τους λογαριασμούς και τα βλέπουν? Επίσης κινήσεις τραπεζικών λογαριασμών μετράνε σαν αποδεικτικό? Δεν έχω κάνει κάτι παράνομο ούτε μαύρο χρήμα είχα όποτε φαντάζομαι δεν θα υπάρξει και κάποιο πρόβλημα. Οι στοιχηματικες δεν δίνουν κάποια βεβαίωση παρά μόνο αν είσαι κερδισμένος στο τέλος του χρόνου σου δίνουν βεβαίωση κερδων πράγμα που δεν ισχύει στην περίπτωση μου για να έχω κάποιο αποδεικτικό για τις αναλήψεις πέρα από τις κινήσεις των τραπεζικών λογαριασμών.
Last Edit: 22 Aug 2019 11:13 by Dimitra (Papaxristou).
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 22 Aug 2019 15:23 #14

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Dimitra (Papaxristou) wrote:
Καλημέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αυτό το οποίο στην ουσία έγινε είναι ότι είχα ένα ποσό προερχόμενο από τα προηγούμενα 2.5 έτη που εργαζόμουν. Και στην ουσία αυτό που έγινε στο περιπου είναι ότι σε ένα από αυτά τα στοιχηματικα site έκανα κατάθεση μέτρησε σαν αγορά, ύστερα κερδίζοντας χάνοντας έκανα ανάληψη το ίδιο ποσό περιπου και μετά ξανά έκανα κατάθεση και μέτρησε σαν αγορά πάλι και έτσι χτίστηκε τόσο μεγάλο ποσό δαπανών.

Σε ενδεχόμενο έλεγχο αυτό στέκει να το υποστηρίξω? ανοίγουν τους λογαριασμούς και τα βλέπουν? Επίσης κινήσεις τραπεζικών λογαριασμών μετράνε σαν αποδεικτικό? Δεν έχω κάνει κάτι παράνομο ούτε μαύρο χρήμα είχα όποτε φαντάζομαι δεν θα υπάρξει και κάποιο πρόβλημα. Οι στοιχηματικες δεν δίνουν κάποια βεβαίωση παρά μόνο αν είσαι κερδισμένος στο τέλος του χρόνου σου δίνουν βεβαίωση κερδων πράγμα που δεν ισχύει στην περίπτωση μου για να έχω κάποιο αποδεικτικό για τις αναλήψεις πέρα από τις κινήσεις των τραπεζικών λογαριασμών.

Κανένα αρκεί να μπορείς να τεκμηριώσεις όλες τις πιστώσεις μετρητών και μη σε όλους τους λογαριασμούς σου.
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 22 Aug 2019 22:43 #15

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
gus (gus326) wrote:
Αν είσαι στο τυχαίο? δείγμα ελέγχου (για διάφορους λόγους μπορεί να γίνει αυτό) για κάποιο έτος και επικαλείσαι ανάλωση από προηγούμενα έτη τότε θα σου ανοιξουν τραπεζικούς λογαριασμούς εκτος από τα έτη ελέγχου και τα έτη από τα οποία προέρχεται η ανάλωση κεφαλαίου. Το λέω για να προσέχετε.

Oσοι είναι παρανομοι και φοροφυγάδες πρεπει να προσεχουν, εμεις ειμαστε νομιμοι και δεν εχουμε να κρυψουμε τιποτα.
Αν ψαχνουν για μαυρο χρημα μπορουν να ανοιξουν οποιονδηποτε λογ/σμο ασχέτως επικλησης αναλωσης.

Dimitra (Papaxristou) wrote:
Καλημέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αυτό το οποίο στην ουσία έγινε είναι ότι είχα ένα ποσό προερχόμενο από τα προηγούμενα 2.5 έτη που εργαζόμουν. Και στην ουσία αυτό που έγινε στο περιπου είναι ότι σε ένα από αυτά τα στοιχηματικα site έκανα κατάθεση μέτρησε σαν αγορά, ύστερα κερδίζοντας χάνοντας έκανα ανάληψη το ίδιο ποσό περιπου και μετά ξανά έκανα κατάθεση και μέτρησε σαν αγορά πάλι και έτσι χτίστηκε τόσο μεγάλο ποσό δαπανών.

Σε ενδεχόμενο έλεγχο αυτό στέκει να το υποστηρίξω? ανοίγουν τους λογαριασμούς και τα βλέπουν? Επίσης κινήσεις τραπεζικών λογαριασμών μετράνε σαν αποδεικτικό?

Aν τα ποσα ειναι μικρα δε χρειαζεται να ανησυχεις. Eρωτημα: Tα κερδη ηταν αφορολόγητα?
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.059 seconds