Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Περί ...μετοχών ο λόγος!

Περί ...μετοχών ο λόγος! 27 Mar 2019 15:47 #10

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1783
  • Thank you received: 693
  • Karma: 36
vlass wrote:
Ο Λάτσης θέλει σιγά σιγά να απεμπλακεί κατα τη γνώμη μου από τα ελπέ έχει το 45,5 και θα πουλήσει το 30%
τις συμμετοχής του και θα μείνει με 15%
Το κράτος έχει το 35,5 και θα πουλήσει το 20% τις συμμετοχής του άρα θα μείνει και αυτό στο 15%
Ο καινούργιος μέτοχος θα πάρει το 50% + 1 μετοχή και θα ελέγχει την εταιρία.
Σαν μικρομέτοχοι δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα ίσα ίσα προς το καλοκαίρι θα τσεπώσουμε 0,25 ευρώ μέρισμα και 0,25 ευρώ επιστροφή κεφαλαίου από την πώληση του δεπα-δεσφα.
Τα ελληνικά πετρέλαια είναι μια από τις πιο κερδοφόρες εταιρίες.
Έχω μετοχές από το 2014 σχετικά χαμηλά από τα 8,4 που είναι σήμερα και δε σκοπεύω να τις πουλήσω αν δε πάει τουλάχιστον στα 10 ευρώ B)

Οντως κι εγώ εμεινα με κάμποσα ξεχασμένα κομμάτια τα οποία και θυμήθηκαν όταν είδα στην EFG τα μεγάλα μερίσματα.
The administrator has disabled public write access.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 28 Mar 2019 07:03 #11

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
...όχι πως έβγαλα άκρη αλλά και πού να βγάλεις με όλα αυτά που γίνονται ή έγιναν κατά το παρελθόν...
Κάποτε πριν πολλά χρόνια είχα πάρει RAINBOW είχε πάει καλά τότε, όμως μετά από λίγο είδα τις RAINBOW μου, μου τις αντάλλαξαν για κάποιες (πολύ λιγότερες φυσικά στον αριθμό) ALPHA BANK (μιλάμε για πολύ παλιά μπορεί τότε αλλιώς να λεγόταν η ALPHA). "...Μια στιγμή ρε παιδιά εγώ δεν ήθελα τράπεζα, εταιρεία με επιχειρηματική δραστηριότητα ήθελα!" :) Τότε, αν θυμάμαι λίγο που διάβασα ...και καλά... είχε εξαγοραστεί από την ALPHA για αυτό και η ανταλλαγή των μετοχών. Την συνέχεια με τις τράπεζες την ξέρετε. Δεν το παραλληλίζω αλλά ότι γίνονται κουφά, γίνονται.

Τώρα σχετικά με την απάντηση του vlass. Δεν παρακολουθώ στενά τα δημοσιεύματα και φυσικά δεν είμαι "μέσα στα πράγματα", οπότε και δεν γνωρίζω, αλλά απλά λογικά σκεπτόμενος, για ποιόν λόγο να θέλει κάποιος να "απεμπλακεί" από την επί σειρά ετών, αν όχι πρώτη, από τις πρώτες στην κερδοφορία εισηγμένες. Ειδικά αν έχεις ήδη πατήσει πόδι με 45+ % σε αυτή; Περισσότερο πιθανό μου φαίνεται ο κ. Λ. να έχει ά- ή έμμεσα συμφέροντα στον νέο μνηστήρα των ΕΛΠΕ παρά να "απεμπλακεί". But this is just my poor opinion. Οι εξελίξεις θα δείξουν.

Τώρα να θέσω -επιγραμματικά- κάποια ακόμα θέματα ...περί μετοχών. Όχι απαραίτητα σημαντικά...

1ο θέμα:
Η CC 3E απ'ότι βλέπω εδώ -διάγραμμα- είχε από το 2013 μια όχι και άσχημη πορεία. Δεν έχω πρόσβαση σε στοιχεία προγενέστερα, αλλά νομίζω ότι έχει ανακτήσει πλήρως την "προ κρίση" τιμή της. Η απορία μου, ωστόσο είναι άλλη (ες).
- Τελικά τι ακριβώς είναι η εταιρεία αυτή που διαπραγματεύεται στο ΧΑΑ ενώ πρόσφατα μετέφερε την έδρα της στην Ελβετία; απλά μια θυγατρική της μεγάλης εταιρείας από την Ατλάντα; Οι πωλήσεις της επί του ΧΑΑ διαπραγματευόμενης έχουν να κάνουν μόνο με την δραστηριότητά της στην Ελλάδα ή αφορούν και άλλες χώρες; Υπάρχει αντίστοιχα άλλη μετοχή CC στα χρηματιστήρια των άλλων ευρωπαϊκών χωρών;

2ο θέμα:
Τώρα, που ελευθερώθηκε και επίσημα η αγορά της ηλεκτρικής ενέργειας (...και μας έχουν πρήξει τα ούμπαλα στις τηλεφωνικές κλήσεις), διαφαίνονται και οι έτσι και αλλιώς ισχυροί παίκτες μια που πάνε και ζευγάρι με την εταιρεία πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας.
Εννοώ:
ΕΛΠΕ - elpedison
ΜΟΤΟΡ ΟΙΛ - nrg
ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ - Protergia
J&P - Volterra
ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ - ΗΡΩΝ

...λυπάμαι αν ξέχασα κάποιο ζευγάρι.

Φυσικά υπάρχουν και Watt&Volt, Volton, κλπ. που μου φαίνονται περισσότερο τύπου "δημιουργίας/αύξησης πελατολογίου" οι οποίες όταν έρθει η στιγμή θα απορροφηθούν από τους ισχυρούς παίκτες.

Πιστεύετε θα παραμείνουν όλες στην αγορά αυτή;
-Αν ναι, με σχετικά μοιρασμένα τα ποσοστά αγοράς; ή θα ξεχωρίσει κάποιος;
-Αν όχι, ποιος ή ποιοι πιστεύετε θα μείνουν;
"More men have become great through practice than by nature."- Democritus

Trade freely etoro.tw/2JKYCS9
Join the growth bondora.com/ref/georger
Work in a great Company with a great Team --> www.gws.gr/

My favourite youtube video
The administrator has disabled public write access.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 28 Mar 2019 15:50 #12

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
giorgos (scrooge) wrote:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
1ο θέμα:
Η CC 3E απ'ότι βλέπω εδώ -διάγραμμα- είχε από το 2013 μια όχι και άσχημη πορεία. Δεν έχω πρόσβαση σε στοιχεία προγενέστερα, αλλά νομίζω ότι έχει ανακτήσει πλήρως την "προ κρίση" τιμή της. Η απορία μου, ωστόσο είναι άλλη (ες).
- Τελικά τι ακριβώς είναι η εταιρεία αυτή που διαπραγματεύεται στο ΧΑΑ ενώ πρόσφατα μετέφερε την έδρα της στην Ελβετία; απλά μια θυγατρική της μεγάλης εταιρείας από την Ατλάντα; Οι πωλήσεις της επί του ΧΑΑ διαπραγματευόμενης έχουν να κάνουν μόνο με την δραστηριότητά της στην Ελλάδα ή αφορούν και άλλες χώρες; Υπάρχει αντίστοιχα άλλη μετοχή CC στα χρηματιστήρια των άλλων ευρωπαϊκών χωρών;

Εχουν ολα τα στοιχεια εδω: coca-colahellenic.com/en/investors/

Μπορεις να βρεις αξιοπιστα στοιχεια εδω: www.barrons.com/quote/stock/gr/xath/eee και εδω: www.morningstar.com/stocks/xlon/cch/quote.html

Απο 25% περιπου εκαστος εχουν η μαμα κοκα-κολα, οι Λεβεντιδες, οι θεσμικοι και οι λοιποι.

Η ιδια μετοχη διαπραγματευεται στο ΧΑΑ και στο LSE.

H μετοχη της μαμας κοκα-κολας διαπραγματευεται στο NYSE. ο μεγαλυτερος μετοχος ειναι η Berkshire.
The administrator has disabled public write access.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 02 Apr 2019 18:21 #13

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
m.naftemporiki.gr/story/1460485
:lol:
Η DB χαρακτηρίζει ικανοποιητική τη μείωση των κόκκινων δανείων κατά 3,5% σε τριμηνιαία βάση στα 25,67 δισ.ε υρώ, με τον δείκτη κάλυψης να αυξάνεται στο 48% από 47%.
The administrator has disabled public write access.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 04 May 2019 04:42 #14

Μη έχοντας ύπνο... είπα να κάνω μια σύγκριση σχετικά με το πώς εξελίχθηκαν οι εισηγμένες στο ΧΑΑ που ασχολούνται με την παραγωγή αλλά και την εμπορία ηλεκτρικής ενέργειας και με την βοήθεια ενός tool σύγκρισης του capital είδα πρώτα αυτό (βλέπε 1ο γράφημα). Δηλαδή λίγο ως πολύ όλες οι εισηγμένες που ασχολουνται με την παραγωγή και εμπορία (νομίζω η ΜΟΗ προς το παρόν μόνο με εμπορία) ηλεκτρικής ενέργειας, είχαν μια απόδοση από 10% και άνω! Ο ΜΥΤ μάλιστα αισθητά άνω του 20% !!!
Αντιλήφθηκα πως ξέχασα να βάλω τον (αν δεν κάνω λάθος,) έως τώρα απόλυτο κυρίαρχο σε αυτό το νέο παιχνίδι συσχετισμένων και δυνάμεων, δηλαδή την ΔΕΗ. Την οποία πρόσθεσα μετέπειτα. (βλέπε 2ο γράφημα). Αμέσως παρατήρησα ότι μέχρι πριν λίγες μέρες σημείωνε μια απόδοση 6αμήνου κοντά στο 40% και μετά έπεσα στο 0. Αναρωτήθηκα τί έγινε και ανέτρεξα στις Ανακοινώσεις της όπου είδα βλέπε εδώ ότι αφενώς έχασε ένα μερίδιο αγοράς 345,2 εκατ. € σελ. 4. Αφετέρου σημείωσε ζημιές π.φ. 509,1 εκατ. €.
Τα οποία δημοσιεύθηκαν 23-4-19 και φαντάζομαι (χωρίς φυσικά να γνωρίζω) ότι σε αυτό το δημοσίευμα των οικονομικών αποτελεσμετάων της χρήσης 2018 οφείλεται αυτή η πτώση και μεταβολή στην απόδοση!

Επίσης παρατηρώντας το 2ο γράφημα (φαίνεται και στο 1ο) μπορεί να παρατηρήσει κανείς ένα "κυπελάκι" εκεί γύρω στις 26 Νοε 18 το οποίο μπορεί να παρατηρήσει σε όλους τους παραγωγούς Η/Ε. Αλήθεια τί είχε γίνει τότε; γνωρίζει κανείς;

Οπως κα να έχει πάντως, εκτίμησή μου είναι ότι πρόκειται για μια αγορά που θα συνεχίσουμε να βλέπουμε αλλαγές στο άμεσο επόμενο διάστημα και δεν αναφέρομαι μόνο σε μεταβολές των μεριδίων αγοράς. Στο απώτερο μέλλον δεν γνωρίζω αν μπορούν να συνυπάρχουν τόσοι πολλοί παίκτες στην μικρή συγκριτικά ελληνική αγορά (5-6 π. & εμ.+ 2-3 μ. εμ.). Θα είχε ενδιαφέρον να σύγκρινε κανείς τί έγινε σε μια παρόμοιου πληθυσμού χώρα, όπου η απελευθέρωση της αγοράς της η/ε έγινε νωρίτερα.

Πάντως ένα είναι σίγουρο κανένα νοικοκυριό, είτε μεγάλο είτε μικρό, δεν θα μείνει χωρίς ρεύμα! Δηλαδή το εν δυνάμει πελατολόγιο είναι εκ των πραγμάτων όλα τα νοικοκυριά και με τον όρο νοικοκυριά όπως το εννοώ εγώ, βάζω και όλες τις παραγωγικές δραστηριότητες μέσα. (επιχειρήσεις, βιομηχανίες, γραφεία, βιοτεχνίες, δήμοι, δημοτικ. επιχ. κλπ.)
Attachments:
"More men have become great through practice than by nature."- Democritus

Trade freely etoro.tw/2JKYCS9
Join the growth bondora.com/ref/georger
Work in a great Company with a great Team --> www.gws.gr/

My favourite youtube video
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: GSAKKI, Thanasis (atsi)

Περί ...μετοχών ο λόγος! 04 May 2019 09:06 #15

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
Πολύ καλή η δουλειά που έκανες!
Και εγω πιστεύω ότι οι άλλες εταιρίες εκμεταλευόμενες τα προβλήματα αλλά και την ΤΕΡΑΣΤΙΑ δεξαμενη υποψήφιων πελατών που ακόμα είναι στη ΔΕΗ έχουνε πολλά περιθώρια για πάνω.
Εγω έχω πάρει μετοχες της ΓΕΚ.
The administrator has disabled public write access.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 05 May 2019 19:52 #16

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
giorgos (scrooge) wrote:
Πάντως ένα είναι σίγουρο κανένα νοικοκυριό, είτε μεγάλο είτε μικρό, δεν θα μείνει χωρίς ρεύμα! Δηλαδή το εν δυνάμει πελατολόγιο είναι εκ των πραγμάτων όλα τα νοικοκυριά και με τον όρο νοικοκυριά όπως το εννοώ εγώ, βάζω και όλες τις παραγωγικές δραστηριότητες μέσα. (επιχειρήσεις, βιομηχανίες, γραφεία, βιοτεχνίες, δήμοι, δημοτικ. επιχ. κλπ.)

Αυτο βεβαια δεν σημαίνει οτι οι εταιρειες που ασχολουνται με το αντικειμενο θα βγαλουν λεφτα. Ειδικα σε εναν κλαδο που αν οι τιμες παρουν την ανειουσα, η κρατικη παρεμβαση ειναι δεδομενη.
Παρεπιπτοντως, η πορεια του ελληνικου χρηματιστηριου (συμπεριλαμβανομενου των μερισματων):

Last Edit: 05 May 2019 19:57 by CV.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Περί ...μετοχών ο λόγος! 05 May 2019 23:10 #17

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
CV wrote:
Αυτο βεβαια δεν σημαίνει οτι οι εταιρειες που ασχολουνται με το αντικειμενο θα βγαλουν λεφτα. Ειδικα σε εναν κλαδο που αν οι τιμες παρουν την ανειουσα, η κρατικη παρεμβαση ειναι δεδομενη.
Παρεπιπτοντως, η πορεια του ελληνικου χρηματιστηριου (συμπεριλαμβανομενου των μερισματων):


εδώ βλέπουμε τη ισοηλεκτρικη γραμμή στο εγκεφαλογραφημα ακα την απόδειξη του εγκεφαλικού θανάτου του ασθενούς...
Lagom
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: CV

Περί ...μετοχών ο λόγος! 06 May 2019 00:58 #18

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
Ωραια ολα αυτα τα γραφήματα,αλλά όταν αγοράζεις μετοχές δεν αγοράζεις για το... παρελθον αλλά για το μέλλον!
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.077 seconds