Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Περί ...μετοχών ο λόγος!

Περί ...μετοχών ο λόγος! 25 Mar 2019 18:15 #1

Μια που στις πρώτες δύο σελίδες του tsig δεν είδα κάτι σχετικό με μετοχές και χρηματιστήρια είπα να ξεκινήσω ένα νέο θέμα.

Κατ´αρχάς Χρόνια πολλά !!!

Ως, ομολογουμένως όχι μικρομέτοχος, αλλά "μέτοχος μικρόβιο" θέλω να μοιραστώ, (με την ελπίδα για επίλυση,) την απορία μου σχετικά με τα ΕΛΠΕ. Βλέπω συνεχώς δημοσιεύματα για πώλησή τους. Τί θα γίνει αλήθεια με τους μικρομετόχους ή τους "μετόχους μικρόβια", αν ή όταν τελικά γίνει η πώληση; Θα την φάνε για άλλη μια φορά στον κ... συγνώμη, πισινό, όπως με την περίπτωση των τραπεζικών μετοχών πριν μερικά χρόνια; Ξέρει κανεις τί ακριβώς προβλέπεται;
"More men have become great through practice than by nature."- Democritus

Trade freely etoro.tw/2JKYCS9
Join the growth bondora.com/ref/georger
Work in a great Company with a great Team --> www.gws.gr/

My favourite youtube video
The administrator has disabled public write access.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 25 Mar 2019 19:16 #2

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Τι είναι ο μέτοχος μικρόβιο?
The administrator has disabled public write access.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 25 Mar 2019 19:25 #3

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
CV wrote:
Τι είναι ο μέτοχος μικρόβιο?
Σωστή ερώτηση.. :)
Φαντάζομαι παρα πολυ μικρος μετοχος? .. Εχει ελαχιστες μετοχες? Τότε ακόμα και να τη φανε οι μικρομετοχοι δεν πρεπει να καιγεται και πολύ.. Αλλα φαντάζομαι καλύτερα να το εξηγησει ο ίδιος.
The administrator has disabled public write access.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 26 Mar 2019 15:05 #4

Ακριβώς! Αυτό εννοώ. Πάρα πολύ μικρός. Το έγραψα έτσι για να μη δεχτώ χλευασμούς τύπου "Και πόσο μικρός μέτοχος;¨, κλπ. Λυπάμαι.
Με ενδιαφέρει η ουσία τις ερώτησης. Ας απαντήσει κάποιος στην ουσία.
- Τί θα γίνει με τους πάρα πολύ μικρούς μετόχους όταν πωληθεί; γνωρίζει κανείς;
"More men have become great through practice than by nature."- Democritus

Trade freely etoro.tw/2JKYCS9
Join the growth bondora.com/ref/georger
Work in a great Company with a great Team --> www.gws.gr/

My favourite youtube video
The administrator has disabled public write access.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 26 Mar 2019 16:42 #5

giorgos (scrooge) wrote:
Μια που στις πρώτες δύο σελίδες του tsig δεν είδα κάτι σχετικό με μετοχές και χρηματιστήρια είπα να ξεκινήσω ένα νέο θέμα.

Κατ´αρχάς Χρόνια πολλά !!!

Ως, ομολογουμένως όχι μικρομέτοχος, αλλά "μέτοχος μικρόβιο" θέλω να μοιραστώ, (με την ελπίδα για επίλυση,) την απορία μου σχετικά με τα ΕΛΠΕ. Βλέπω συνεχώς δημοσιεύματα για πώλησή τους. Τί θα γίνει αλήθεια με τους μικρομετόχους ή τους "μετόχους μικρόβια", αν ή όταν τελικά γίνει η πώληση; Θα την φάνε για άλλη μια φορά στον κ... συγνώμη, πισινό, όπως με την περίπτωση των τραπεζικών μετοχών πριν μερικά χρόνια; Ξέρει κανεις τί ακριβώς προβλέπεται;

Ωραίο σκέψη που μάλλον δεν έχει ξεκαθαρίσει, η εταιρεία, αλλά ούτε κ η κυβέρνηση.
Καταρχήν τα ΕΛΠΕ δεν είναι 100% κρατικά.
Νομίζω ένα περίπου 45% έχει ο Λάτσης μέσω εταιριών του.
Η κυβέρνηση θα δώσει το 50,01%.
Τώρα, ως μέτοχος της εταιρείας κατέχεις "ιδιωτικές" κ "κρατικές" μετοχές, ας πούμε.
Όταν πωληθεί θα έχεις μόνο "ιδιωτικές" μετοχές.
Δεν ξέρω γιατί θα πρέπει να ανησυχείς.
Τι σχέση έχουν οι τράπεζες που μηδενιστηκε η αξία των μετοχών τους;
Μήπως ήταν κρατικές κ ιδιωτικοποιήθηκαν;
Νομίζω πως αν κρατήσεις τις μετοχές των ΕΛΠΕ ίσως βγάλεις παραπάνω κέρδος, δεδομένου πως υπάρχουν φήμες για πετρέλαιο στο Ιόνιο, για κοιτάσματα φυσικού αερίου στην Κρήτη κλπ....
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 26 Mar 2019 16:43 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: GSAKKI, giorgos (scrooge), CV

Περί ...μετοχών ο λόγος! 26 Mar 2019 19:21 #6

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Μπερδεμενο συντροφε.

Το διαβασα για το 50.1% αλλα αυτο δεν ερχεται απο το κρατος.
Ενα ποσοστο θα πουλησει το κρατος και το υπολοιπο ο Λατσης για να δωσουν στο νεο μετοχο τον ελεγχο της εταιρειας.
Δεν τιθεται θεμα ανακεφαλαιοποιησης, οπως στις τραπεζες, αρα δεν βλεπω τον κινδυνο που αναφερεις.

Απο εδω βλεπω οτι σημερα Λατσης + Κρατος εχουν περι το 81% και οι θεσμικοι περι το 3% (μεγαλα μαγαζια αλλα με μικρα ποσοστα). Το υπολοιπο 16% το εχουν τα "μικροβια", αρα ειναι πολλα μικροβια.

Τα μαγαζια που ενδιαφερονται να αγορασουν ειναι σοβαρα (Glencore - Vittol) - δεν ειναι αρπακολατζηδες.

Κοιταω τη μετοχη και βλεπω: P/E 12.21, P/B 1.11. ΟΚ ειναι.

Δεν βλεπω προβλημα, εκτος κι αν χαλασει τη δουλεια ο Λατσης. Δεν βλεπω το λογο για να πουλησει εκτος κι αν του δωσουν κατι αλλο σε ανταλλαγμα (πχ το μισο Ελληνικο).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, giorgos (scrooge)

Περί ...μετοχών ο λόγος! 26 Mar 2019 22:08 #7

  • vlass
  • vlass's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 241
  • Thank you received: 59
  • Karma: 4
Ο Λάτσης θέλει σιγά σιγά να απεμπλακεί κατα τη γνώμη μου από τα ελπέ έχει το 45,5 και θα πουλήσει το 30%
τις συμμετοχής του και θα μείνει με 15%
Το κράτος έχει το 35,5 και θα πουλήσει το 20% τις συμμετοχής του άρα θα μείνει και αυτό στο 15%
Ο καινούργιος μέτοχος θα πάρει το 50% + 1 μετοχή και θα ελέγχει την εταιρία.
Σαν μικρομέτοχοι δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα ίσα ίσα προς το καλοκαίρι θα τσεπώσουμε 0,25 ευρώ μέρισμα και 0,25 ευρώ επιστροφή κεφαλαίου από την πώληση του δεπα-δεσφα.
Τα ελληνικά πετρέλαια είναι μια από τις πιο κερδοφόρες εταιρίες.
Έχω μετοχές από το 2014 σχετικά χαμηλά από τα 8,4 που είναι σήμερα και δε σκοπεύω να τις πουλήσω αν δε πάει τουλάχιστον στα 10 ευρώ B)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: giorgos (scrooge)

Περί ...μετοχών ο λόγος! 26 Mar 2019 22:17 #8

  • vlass
  • vlass's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 241
  • Thank you received: 59
  • Karma: 4
CV wrote:
Μπερδεμενο συντροφε.

Το διαβασα για το 50.1% αλλα αυτο δεν ερχεται απο το κρατος.
Ενα ποσοστο θα πουλησει το κρατος και το υπολοιπο ο Λατσης για να δωσουν στο νεο μετοχο τον ελεγχο της εταιρειας.
Δεν τιθεται θεμα ανακεφαλαιοποιησης, οπως στις τραπεζες, αρα δεν βλεπω τον κινδυνο που αναφερεις.

Απο εδω βλεπω οτι σημερα Λατσης + Κρατος εχουν περι το 81% και οι θεσμικοι περι το 3% (μεγαλα μαγαζια αλλα με μικρα ποσοστα). Το υπολοιπο 16% το εχουν τα "μικροβια", αρα ειναι πολλα μικροβια.

Τα μαγαζια που ενδιαφερονται να αγορασουν ειναι σοβαρα (Glencore - Vittol) - δεν ειναι αρπακολατζηδες.

Κοιταω τη μετοχη και βλεπω: P/E 12.21, P/B 1.11. ΟΚ ειναι.

Δεν βλεπω προβλημα, εκτος κι αν χαλασει τη δουλεια ο Λατσης. Δεν βλεπω το λογο για να πουλησει εκτος κι αν του δωσουν κατι αλλο σε ανταλλαγμα (πχ το μισο Ελληνικο).


Το Ελληνικό φίλε μού ήδη το έχει πάρει με τιμή σκάνδαλο το τετραγωνικό δε θυμάμαι τώρα πόσο το πήρε και θέλει με τα λεφτά που θα πάρει απο τα ελπε να αξιοποιήσει το χώρο, νέο Mall νομίζω θα φτιάξει.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Περί ...μετοχών ο λόγος! 27 Mar 2019 07:15 #9

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
vlass wrote:

Το Ελληνικό φίλε μού ήδη το έχει πάρει με τιμή σκάνδαλο το τετραγωνικό δε θυμάμαι τώρα πόσο το πήρε και θέλει με τα λεφτά που θα πάρει απο τα ελπε να αξιοποιήσει το χώρο, νέο Mall νομίζω θα φτιάξει.

Εχεις δικιο. Εγινε παλιοτερα. Του το δωσανε απο πριν. Μονο στην Ελληνικη πραγματικοτητα γινονται αυτα :laugh:

www.kathimerini.gr/862789/article/oikono...ment-gia-to-ellhniko
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds