Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 22 Jun 2020 21:29 #208

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
Petros Tsardounis (petros_tsardounis) wrote:
Καλησπερα,στην περιπτωση που σας ενδιαφερει μια επενδυση σε μετοχες εξωτερικου μπορειτε να μου στειλετε ενα μηνυμα η να με παρετε ενα τηλεφωνο να εχουμε μια επικοινωνια :)

Mπορεις να εκθεσεις τις αποψεις σου οπως ολοι εδω, για να επωφεληθουν οσοι διαβαζουν και να επωφεληθεις και εσυ απο τις αποψεις των αλλονων. Τετοιου τυπου μηνυματα και μαλιστα πρωτο post μυριζει πετονια-αγκιστρι.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 22 Jun 2020 21:32 #209

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
Wirecard
https://finance.yahoo.com/quote/WDI.DE/
Αξιζει η μετοχη της;
Last Edit: 22 Jun 2020 21:35 by pka.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Petros Tsardounis (petros_tsardounis)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 22 Jun 2020 21:38 #210

Εχεις δικιο,φαινομαι αρκετα scammer. Η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα μπαινω σε καποιο forum για χρηματηστηριακα αν και ειμαι αρκετα χρονια σε αυτον τον κλαδο. Αλλα σαν να μπηκα πολυ straight to the point. Με συγχωρειτε :)
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 25 Jun 2020 17:26 #211

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Sep 2020 13:52 #212

  • ditas
  • ditas's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 9
  • Karma: 0
καλησπέρα αρχικά ειχα επιλεξει την revolut για αγορα μετοχων κυριως λογω του οτι αμα πληρωσεις premium συνδρομη εχεις δωρεαν μετατροπη συναλαγματος πραγμα το οποιο με συνεφερε παρα πολυ σε σημειο που να μην κοιταω αλλου.....αλλα λογο οτι διαβαζω σε ξενα forum για παγωμα η κλειδωματα λογαρισμων πχ www.finews.com/news/english-news/42721-r...nts-money-laundering λογω οτι η εξυπηρετηση πελατων καθυστερει παρα πολυ και σε ενδεχωμενο παγωμα λογαρισμου που ουτως η αλλιώς δεν ειναι και οτι καλυτερο ποσο μαλλον οταν σου παγωνουν τον λογαρισμο ακομα και για μηνες οπως γραφουν καποιοι με ανοιχτες θεσεις σε μετοχες αρχιζει και γινεται πλεον τρομαχτικο επισης αν και ενδιαφερομαι μονο για αμερικανικες μετοχες ακομα και αυτες δεν τις εχει ολλες αλλα πολυ λιγες και ειμαι πλεον σε αναζητηση αλλου brooker ειμαι αναμεσα σε ibkr και degiro.... τι εχετε να προτείνεται αναμεσα στους δυο???? γνωριζεται αν καποιος απο τους δυο επιτρεπει day trading και αν ναι υπο ποιες προυποθέσεις???? απο χρεωσεις απο οτι εχω καταλαβει για αγορα μετοχων οι τιμες ειναι περιπου ιδιες???? με τη χρεωση μετατροπης συναλαγματος που ειναι και το βασικοτερο για εμενα λογο του οτι ειναι το δαπανηρότερο τι χρεωσεις παιζουν???? το 10 ευρω/μηνα στον ibkr δεν με πολυ απασχολει... ευχαριστω εκ των προτερων
Last Edit: 02 Sep 2020 15:07 by ditas.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Sep 2020 19:36 #213

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Και οι δυο πολύ καλές επιλογές. Τις χρεώσεις μπορείς να τις βρεις στα σαιτ τους και είναι ξεκάθαρες. Με IB κανεις συνάλλαγμα στην αγορά συναλλαγματος οποτε παιρνεις την καλύτερη δυνατή τιμή. Με Degiro δεν είμαι σίγουρος αλλά υποθέτω κατι παρόμοιο. Κοστος με ΙΒ είναι περί τα 2 usd αν θυμάμαι καλά.

Και οι δυο επιτρέπουν day trading. Ουσιαστικά από εκεί βγάζουν λεφτα και μπορούμε οι υπόλοιποι να επενδύουμε με πρακτικά μηδενικά κόστη.

Είναι παρόμοιο με τις πιστωτικές κάρτες. Υπάρχει κόσμος που χρεώνει την πιστωτική και κάθε μήνα πληρώνει το ελάχιστο + τόκους. Η τράπεζα βγάζει λεφτά από αυτούς και έχει τη δυνατότητα να προσφέρει πόντους/επιστροφές στους συνετους που πληρωνουν το λογαριασμό στην ώρα του.

Το τελευταίο το έγραψα γιατι από το day trading θα χάσεις λεφτα.
Αρθρο:
www.whitecoatinvestor.com/dont-day-trade/
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 03 Sep 2020 01:32 #214

  • ditas
  • ditas's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 9
  • Karma: 0
σε αευχαριστω για τις απαντησεις σου... τις χρεωσεις του ibkr για το συναλαγμα δεν μπορω να τις βρω στο site για αυτο ρωταω....το day trading δεν το θελω για καθημερινη τακτικη απλα καποιες λιγες φορες χρειαζομαι να αγοραζω καποιες μετοχες και να τις πουλαω την ιδια μερα με κινδυνο αν συμπληρωσω ενα οριο να μου κλειδωσει ο λογαρισμος για καποιες μερες σε broker που δεν επιτρεπει day trading
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 03 Sep 2020 08:17 #215

ditas wrote:
τις χρεωσεις του ibkr για το συναλαγμα δεν μπορω να τις βρω στο site για αυτο ρωταω
Οι χρεώσεις για συνάλλαγμα είναι στην σελίδα www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1590&p=fx
Αν καταλαβαίνω σωστά, για ποσά κάτω των 100.000 USD (ή ισότιμα ποσά άλλου συναλλάγματος) είναι 2 USD ανά συναλλαγή.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 03 Sep 2020 10:39 #216

  • ditas
  • ditas's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 9
  • Karma: 0
για καποιον λογο δεν μου ανοιγει την σελιδα.. για ποσα μεχρι 100κ δηλαδη δεν ειναι με ποσοστο επι του ποσου οπως στην degiro αλλα φιξ χρεωση 2 ευρω ανα μετατροπη???
Last Edit: 03 Sep 2020 11:50 by ditas.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds