Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 09 Jun 2019 23:16 #190

Chris Kar 1000 ευχαριστώ για την απάντηση σου! Και εγώ ακριβώς γι'αυτο σκέφτομαι το χρηματιστήριο της Αμερικής λόγος της ''φούσκας''. Επανέρχομαι λοιπόν σε κάποιες περαιτέρω ερωτήσεις-απορίες:

1)Τα μερίσματα στην Ελλάδα εμπίπτουν όλα στην ίδια φορολογία; (10%) . Ρωτάω γιατί στην Αμερική διαχωρίζονται τα dividends σε qualified και unqualified .

2) Τα μερίδα απο REITs( Real Estate Invstement Trusts) Αμερικής (και μη) τι φορολογία έχουν. Ρωτώ γιατί στην Αμερική τα μερίσματα απο τα REITs συγκεκριμένα θεωρούνται ως εισόδημα. Παραθέτω ένα παράδειγμα από Investopedia και θα ήθελα να ξέρω τι φορολογία θα έχουμε εμείς στο συγκεκριμένο:
Jennifer decides to invest in an REIT currently trading at $20 per unit. The REIT has funds from operations of $2 per unit and distributes 90%, or $1.80, of this to the unitholders. However, $0.60 per unit of this dividend comes from depreciation and other expenses and is considered a nontaxable return of capital. Therefore, only $1.20 ($1.80 - $0.60) of this dividend comes from actual earnings. This amount will be taxable to Jennifer as ordinary income, with her cost basis reduced by $0.60 to $19.40 per unit. As stated previously, this reduction in basis will be taxed as either a long- or short-term gain/loss when the units are sold.

3) Τα χρήματα της αγοράς μίας μετοχής τα δηλώνουμε κάπως διαφορετικά ή πάλι σαν κατάθεση εξωτερικού;

Ευχαριστώ για μία ακόμα φορά και συγχαρητήρια στο community που είναι τόσο κατατοπιστικό για κάποιον που μόλις ξεκινάει τα πρώτα του βήματα!!
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 11 Jun 2019 21:36 #191

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
qualified , unqualified , ordinary income, long- or short-term gain/loss κτλ αφορουν φορολογικους κατοικους ΗΠΑ. Για καποιον που δεν υποβαλει δηλωση στις ΗΠΑ, αυτα δεν εχουν καμια σχεση.

Για φορολογικο κατοικο Ελλαδος, το REIT ειναι ενα Α/Κ. Φορολογειται οπως ολα τα Α/Κ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Stratosg (Stratosgiou)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 12 Jun 2019 15:07 #192

Ωραία, σας ευχαριστώ πολυ!
Μία τελευταία ερώτηση. Επειδή έχω ρωτήσει και αλλού για αυτό το θέμα. Εδώ αναφέρθηκε ότι το κεφάλαιο που στέλνουμε σε μια χρηματιστηριακή εταιρεία δηλώνεται ως κατάθεση εξωτερικού. Εγώ γνωρίζω ότι αυτό το κεφάλαιο δηλώνεται ως αντικειμενική δαπάνη στους κωδικούς 743-744. Κάνω κάποιο λάθος;
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 13 Jun 2019 21:24 #193

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Stratos: δεν γνωριζω τα κουτακια. Tα δινω σε λογιστη και τα κανει.

Να διορθωσω μια ανακριβεια που εγραψα παραπανω: Αν αγορασεις Α/Κ που επενδυει σε REITs, τοτε φορολογεισαι σαν να εχεις μεριδια σε οπoιοδηποτε αλλο Α/Κ. Αλλα στη γενικη περιπτωση, το REIT ειναι μια εταιρεια - οχι Α/Κ. REIT = εταιρεία επενδύσεων σε ακίνητη περιουσία (ΑΕΕΑΠ).

Α/Κ που επενδυουν σε REITs μπορεις να βρεις εδω.

Προφανως, απο αποψη διασπορας κινδυνου, ειναι καλυτερα να επενδυσεις σε Α/Κ, παρα απ'ευθειας σε REIT.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 13 Jun 2019 22:08 #194

Τα μερισματα απο Αμερικανικες εταιρειες φορολογουνται με 30% (Withholding tax, θα στα κρατησει ο broker μονος του δηλαδη)
Blogger @ p2pincome.eu/
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 14 Jun 2019 23:11 #195

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 30 Aug 2019 18:00 #196

  • bill123
  • bill123's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Karma: 0
Διάβασα τις τελευταίες σελίδες και βρήκα πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Ευχαριστώ.

Δεν βρήκα όμως καθόλου αναφορά για μετοχές Αμερικής που δεν δίνουν μερίσματα.
Φλερτάρω με την ιδέα τον τελευταίο καιρό για αγορά τέτοιας μετοχής, γιατί θέλω να αποφύγω τον φορολογικό μπελά (οικονομικό και μη).
Για να σας προλάβω, το 90% του χαρτοφυλάκιου μου θα είναι accumulating ucits etfs από Ιρλανδία (που έχω ήδη) και όταν πλησιάζουν τα χρόνια που θα τραβήξω από αυτές τις επενδύσεις, ίσως μετατρέψω μέρος του ποσοστού σε etf bonds.
Οπότε στην καλύτερη ένα 10% μπορεί να επενδύσω σε single stocks, αλλά θέλω να ξέρω οτι δεν θα μπλέξω πολύ φορολογικά.

Σε μετοχές Αμερικής λοιπόν που δεν δίνουν μερίσματα, πληρώνω capital gains ανάλογα με το αν είναι short term (1 χρόνος νομίζω) ή long term όταν πουλάω και την εισφορά αλληλεγγύης μόνο όταν τα τραβήξω; (πόσο είναι αυτό το ποσοστό;)

Επίσης, κερδίζω κάτι αν αγοράσω Αμερικάνικη μετοχή που είναι listed σε Ευρωπαϊκό χρηματιστήριο μέσω EDR / cross listing;
Σίγουρα γλιτώνω currency conversions, αλλά μπαίνει currency risk.

Ευχαριστώ πολύ!
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 10 Sep 2019 12:26 #197

  • leonidas_k
  • leonidas_k's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Karma: 0
Καλησπέρα σας!!Είμαι καινούργιος στο φορουμ και ονομάζομαι Λεωνίδας!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια διαδικαστικά και συγνώμη αν σας έχουν χιλιορωτήσει ή αν χαλάω το νήμα απλά θέλω να είμαι σίγουρος!
Ενδιαφέρομαι για passive income και συγκεκριμένα για dividend investment με Αμερικάνικο χαρτοφυλάκιο=>διακράτηση μετοχών μακροχρόνια κλπ κλπ.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω:

1)Ηλεκτρονική πλατφόρμα.Σε σχέση ωφέλειας/κόστους.Χαμηλότερες προμήθειες κλπ.Ποια μου προτείνετε??

2)Εχω λογαριασμό μισθοδοσίας στην Πειραιώς.Σιγουρα θέλω να ανοίξω ένα λογαριασμό γι αυτό τον σκοπό χρειάζεται κάποιος ειδικός λογαριασμός ή απλός ταμιευτηρίου αρκεί?πρέπει να το δηλώσω στην τράπεζα??Μπορώ να τον δηλώσω κατευθείαν στην πλατφόρμα ή χρειάζεται να ανοίξω paypal?

Εχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο ??κατι που πρέπει να προέξω ως προς τα διαδικαστικά???
Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!! :)
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 06 Oct 2019 00:51 #198

  • Kostas (Ram365)
  • Kostas (Ram365)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 10
  • Thank you received: 7
  • Karma: 4
Revolut Αγορά και πώληση Αμερικάνικων Μετοχών Δωρεάν χωρίς προμήθειες για τις πρώτες συναλλαγές!

• Ως πελάτης του Κλασικού προγράμματος (Δωρεαν) της Revolut θα μπορείτε να πραγματοποιείτε 3 διαπραγματεύσεις χωρίς προμήθεια ανά μήνα. Κάθε επιπλέον διαπραγμάτευση, πέραν του ορίου αυτού, θα χρεώνεται με 1 EUR ανά διαπραγμάτευση. Επίσης, θα εφαρμόζουμε 0,01% ετήσια χρέωση θεματοφυλακής με βάση την αξία του χαρτοφυλακίου σας.


• Κλασματικές μετοχές Συχνά οι επενδυτές είναι υποχρεωμένοι να αγοράσουν κατ' ελάχιστο μία μετοχή σε μια εταιρεία. Αυτό δεν είναι πρόβλημα εάν το κόστος της μετοχής είναι χαμηλό, ωστόσο οι μετοχές σε πολλές δημοφιλείς εταιρείες όπως η Amazon μπορεί να αποτιμούνται πολλές χιλιάδες δολάρια η καθεμία – ή ακόμα παραπάνω. Με τις κλασματικές μετοχές, μπορείτε να αγοράσετε ένα κλάσμα μίας μετοχής με μόλις 1 $, που σημαίνει ότι είστε κάτοχος ενός μεριδίου της εταιρείας αλλά αυτό είναι πολύ μικρότερο.


• Άμεσες ελεύθερες εντολές Οι ελεύθερες εντολές σάς επιτρέπουν να αγοράσετε ή να πωλήσετε μια μετοχή ή μια κλασματική μετοχή στην τρέχουσα αγοραία τιμή της. Για παράδειγμα, εάν το κόστος μιας μεμονωμένης μετοχής στην General Mills είναι 1,50 $ (υποθετικά) όταν η εντολή σας εκτελεστεί στην αγορά, θα καταβάλετε κανονικά 1,50 $ για τη μετοχή αυτή.

• Θέλετε να εκτελείτε περισσότερες διαπραγματεύσεις χωρίς προμήθεια; Αν θέλετε να αυξήσετε τον αριθμό διαπραγματεύσεων που πραγματοποιείτε κάθε μήνα χωρίς προμήθεια από 3 σε 8 συναλλαγές, εξετάστε το ενδεχόμενο αναβάθμισης σας στο πρόγραμμα Premium. Αναβαθμίστε το πρόγραμμά σας στο Metal και θα εξασφαλίσετε απεριόριστο αριθμό συναλλαγών χωρίς προμήθεια κάθε μήνα.

Κατέβασε δωρεάν το Mobile app και απέκτησε την κάρτα της Revolut σε μόλις 2 λεπτά ???? Γλύτωσε καθημερινά χρήματα σε online αγορές , ταξίδια , δωρεάν συναλλαγές και όχι μόνο!

Δώρο 6€ τα έξοδα αποστολής της κάρτας
www.mypoco.net/go/Revolut


Αναλυτικό review για την Revolut από τις κάρτες που πραγματικά αξίζουν!
www.mypoco.net/revolut-karta-stin-ellada-review/
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Time to create page: 0.068 seconds