Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 01 Jun 2019 19:40 #181

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Μπερδεμενο αυτο που θες να κανεις. Γιατι θελεις να το κανεις? Τι θελεις να πετυχεις?

Α/Κ χαμηλης μεταβλητοτητας υπαρχουν ενα σωρο και εξυπηρετουν ενα σκοπο. Υψηλης μεταβλητοτητας πρωτη φορα ακουω. Αν θελεις κατι τετοιο, τοτε ισως να καλυπτεσαι με το ΧΑΑ, που θα σου ερθει πιο φτηνα. Βαλε μεσα και ενα ομολογιακο junk Α/Κ με ελληνικα ομολογα κι εισαι ενταξει. Θα πηγαινει πανω κατω σαν ασανσερ καθε μερα.

Σε αυτα που ρωτας:
Το Α/Κ ειναι μια εταιρεια. Εσυ δεν μπορεις να συνθεσεις ενα Α/Κ. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να συνθεσεις ενα καλαθι μετοχων. Αυτο λεγεται χαρτοφυλακιο. Όσο πιο πολλες μετοχες βαζεις μεσα, και ασφαλως σε οσο πιο πολλες χωρες αγοραζεις, τοσο μεγαλυτερο το κοστος.

Ενα Α/Κ, αφου ειναι εταιρεια, εχει εδρα σε καποια χωρα. Απο εκει, μπορει να επενδυει οπου θελει. Π.χ. ένα Α/Κ Ιρλανδιας μπορει να επενδυει μονο σε μετοχες Αμερικης, αν θελει. Ένα Α/Κ Ιαπωνιας μπορει να επενδυει μονο σε μετοχες Ευρωπης, αν θελει. Ο σκοπος του Α/Κ αναφερεται σε ενα εγγραφο που λεγεται KIID, και καλο ειναι να το μελετησεις πριν επενδυσεις σε αυτο.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 01 Jun 2019 20:13 #182

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
σε ευχαριστω, θα το μελετησω. σκοπος μου δεν ειναι τα α/κ, προεκυψαν μεσα απο την κουβεντα για αποφυγη-παρακαμψη της υψηλης φορολογιας μετοχων αμερικης.
θελω ενα μικρο ποσοστο των επενδυσεων να το βαλω σε υψηλου ρισκου προιοντα, δεν ειναι τιποτα το περιπλοκο.
απλα ελεγα μηπως μπορει να υλοποιηθει μεσω α/κ.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 01 Jun 2019 21:40 #183

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Ειναι πρακτικα αδυνατο να βρεις ενα Α/Κ που να εχει ακριβως τις ιδιες μετοχες που θελεις να αγορασεις. Θα βρεις ομως σιγουρα Α/Κ που να εχει μετοχες με παρομοια χαρακτηριστικά με αυτα που θελεις.

Οταν λες "υψηλου ρισκου προιοντα", τι εννοεις;
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Jun 2019 11:34 #184

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
CV wrote:
Οταν λες "υψηλου ρισκου προιοντα", τι εννοεις;

οι μετοχες ειναι υψηλου ρισκου προιοντα.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Jun 2019 12:44 #185

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
pka wrote:
οι μετοχες ειναι υψηλου ρισκου προιοντα.

Ασφαλως. Αλλα στη γενικη περιπτωση: υψηλο ρισκο = υψηλες αποδοσεις. Οχι παντα βεβαια.

Το περιεργο ειναι οτι αναλογα τι χαρτοφυλακιο επενδυσεων εχεις ηδη, ενδεχομενως το να βαλεις και ενα πακετο μετοχων να σου μειωνει το συνολικο ρισκο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 09 Jun 2019 16:07 #186

Καλησπέρα σας, είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που ανακάλυψα ένα εργό ποστ περί του θέματος της φορολογίας σε μετοχές στις ΗΠΑ.
Για αυτό και εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

1) Η υπεραξία απο την αγορωπωλησία μετοχών δεν φορολογείται τόσο σε Ευρωπαϊκες όσο και σε μετοχές στις ΗΠΑ σωστά;

2) Απο 1/1/2019 τα μερίσματα απο διάφορες μετοχές φορολογούνται απο 1/1/2019 με 10%. Σε περίπτωση αγοράς μετοχής στις ΗΠΑ επυβαρυνόμαστε με 30% απο ΗΠΑ + 10% απο Ελλάδα; Δεν πρέπει να μας "χαριστεί" το 10% της Ελληνικής φορολογίας;

3)Τα κέρδη απο ETFs και Α/Κ (Mutual Funds στα Αγγλικά σωστά;) τυπου USICS δεν εμπίπτουν σε καμία φορολογία. Όταν όμως ρευστοποιήσουμε αυτά τα κέρδη, εμπίπτουμε στο φόρο αλλυλεγγύης;

4) Η κατάθεση ενός Χ ποσού σε μία χρηματοπιστωτική εταιρεία ( Interactive Brokers για παράδειγμα) δηλώνετε σαν αντικειμενική δαπάνη; Ακόμα και αν απλώς ''κάθονται'' στο portfolio μας;

5) Όσον αφορά πάλι τα μερίσματα απο αμερική. Θα ήθελα να παραθέσω το παρακάτω παράδειγμα για την καλύτερη κατανόηση της φορολογίας:
Έστω ότι λαμβάνουμε ένα μέρισμα αξίας 100$. Η φορολογία απο Αμερική ειναι 30% Επομένως εμείς θα δούμε στον λογαριασμό μας μόνο τα 70$. Στην Ελλάδα δηλώνουμε τα 100 φορολογούμαστε τα 15 αλλα λόγο αρνητικού συμψηφισμού (15-30= -15) στην Ελλάδα δεν πρέπει εν τέλη να πληρώσουμε τίποτα. Κάνω κάποιο λάθος; Αυτό πως ακριβώς το δηλώνουμε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και συγγνώμη για τις πιθανών χαζές ερωτήσεις που κάνω απλώς προσπαθώ να μάθω τι γίνεται για να μπορέσω να προβώ επιτέλους στην δημιουργία του δικού μου χαρτοφυλακίου!
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 09 Jun 2019 19:04 #187

Για τον Stratosg:

Ερώτηση Νο 1: Σωστό.
Ερώτηση Νο 2: Όταν το ποσοστό με το οποίο φορολογείται το μέρισμα στο εξωτερικό, υπερβαίνει το ισχύον στην Ελλάδα ποσοστό φορολόγησης, δεν επιβάλλεται Ελληνικός φόρος.(Πληρώνεται όμως εισφορά αλληλεγγύης).
Ερώτηση Νο 3: Ναι.
Ερώτηση Νο 4: Δηλώνεται ως κατάθεση στο εξωτερικό.
Ερώτηση Νο 5: Δεν κάνεις λάθος. Κωδικός 295 το προ φόρου ποσό. Κωδικός 683 ο παρακρατηθείς στο εξωτερικό φόρος.

Καλές επιλογές.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: vortex, CV

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 09 Jun 2019 20:38 #188

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
Εγω σκέφτομαι- χωρίς να είμαι ειδικός στο θέμα-μήπως μετά από μια 10ετη άνοδο της Αμερικής υπάρχει αυξημένη πιθανότητα για μικρή ή μεγάλη πτώση...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: vortex

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 09 Jun 2019 22:09 #189

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
GSAKKI wrote:
Εγω σκέφτομαι- χωρίς να είμαι ειδικός στο θέμα-μήπως μετά από μια 10ετη άνοδο της Αμερικής υπάρχει αυξημένη πιθανότητα για μικρή ή μεγάλη πτώση...
Έχεις υπόψιν κάποιο χρηματιστήριο που να μην έχει άνοδο την τελευταία δεκαετία;
(Εκτός Ελλάδας, Τουρκίας, Ζιμπάμπουε, Βενεζουέλας, κλπ κατεστραμμένων χωρών)
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.070 seconds