Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Πρέπει να γελάμε ή απαγορεύεται;

Πρέπει να γελάμε ή απαγορεύεται; 19 Feb 2015 06:13 #1

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
1_2015-02-19.jpg




2_2015-02-19.jpg







Υπουργός Ανάπτυξης είναι ένας μαθηματικός που δεν έχει δουλέψει ποτέ και εχθρεύεται την ιδ. πρωτοβουλία. Αν έρθει η Ανάπτυξη στην Ελλάδα θα μπει από το παράθυρο την Άνοιξη με τη γύρη των λουλουδιών...



Είναι δυνατόν Υπουργός Κυβέρνησης να πηγαίνει σε επίσημη επίσκεψη και να του φοράνε στον Λαιμό κάρτα εισόδου και να τον βλέπει κάποιος αντιπρόπεδρος κάποιου τμήματος της εταιρίας μόνο?



Εγω νομιζω ότι ο Λαφαζάνης σωστα ντυθηκς..Λαθος εκανε στο τι πηγε να κανει..Γιατι και εγω όταν παω για δανεικα σε κατι ματσωμενα φιλαράκια,ετσι παω σαν λετσο και φουκαράς για να με λυπηθουν..Οποτε σωστα ντυθηκε απλα αντι να παει να κανει τον μαγκα επερεπ να ζητησει κανενα δανεικουλι από τον Αζερο....Να του πει..δε βλέπεις πως ειμαστε,ριξε κανενα φραγκο να παρουμε καμια τυροπιτα...





www.protothema.gr/politics/article/45254...ap-kai-fusiko-aerio/
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Πρέπει να γελάμε ή απαγορεύεται; 19 Feb 2015 09:45 #2

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Χασααααααα έσκασα από το γέλιο κι ας απαγορεύεται. Έγραψες....
The administrator has disabled public write access.

Πρέπει να γελάμε ή απαγορεύεται; 19 Feb 2015 14:29 #3

Παλιά (τώρα μεγάλωσα πια) την έκανα κι εγώ αυτή τη δουλειά.

Πήγαινα σε διάφορα ξένα μέρη, για να κλείσω συμφωνίες για την εταιρεία που δούλευα τότε (και για 28 χρόνια - μαζί μεγαλώσαμε).
Ξεκίναγα λοιπόν πιτσιρικάς (31 τότε), έφτανα σε μια άγνωστη πόλη, και πήγαινα σε μια εταιρεία όπου ναι μεν ήθελαν να πουλήσουν και με δεχόντουσαν καλά, αλλά τη δουλειά την ήξεραν καλύτερα από μένα. Την έπαιζαν στα δάχτυλα.
Τα χρόνια πέρασαν, έμαθα κι εγώ βέβαια (και πια ήταν πιο εύκολο) πρέπει όμως να περάσεις απ' το πρώτο στάδιο (που είσαι στράβακας) για να μάθεις. Έτσι αποκτάς και τη γνώση, και την πείρα, και την ικανότητα να χειρίζεσαι τους ανθρώπους που έχεις απέναντι σου. Αυτά στα 31 μου.

Τώρα πια δεν το κάνω, αλλά βλέπω τους νέους που κάνουν το ίδιο. Άλλοι "τραβάνε" (και θα πάνε μπροστά γρήγορα – σαν και μένα), και άλλοι δεν τα καταφέρνουν (και θα μείνουν μια ζωή στο επίπεδο που μπορούν να φτάσουν).

Το να ξεκινάει ένας στα 64 του (τόσο δεν είναι ο Λαφαζάνης?) να ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ αν μπορεί να κάνει μια δουλειά, δεν είναι και ό,τι το καλύτερο (για τον ίδιο). Όταν είσαι 30, και την πατήσεις μια φορά, λες «γαμώτο μου», αλλά έχεις μάθει απ' την ήττα, και στην επόμενη ίδια περίπτωση δεν την ξαναπατάς.
Όταν είσαι 64, τι να μάθεις? Και να μάθεις για να το χρησιμοποιήσεις που? Και πότε? Όταν γίνεις 84?

Η φωτογραφία είναι όχι 1.000, αλλά 10.000 λέξεις. Αποπνέει μια θλίψη (για τον δικό μας, τον «υπουργό»). Σα να σκέφτεται: «Που στο διάολο έχω μπλέξει εγώ τώρα μ' αυτά?» και να κοιτάει πότε θα φύγει, να πάει στο ταβερνάκι του, με το κρασάκι του, τα φιλαράκια του, στο γνωστό του περιβάλλον.
Εκεί περνάει καλά, όχι στην πολυθρόνα του Αζέρικου γραφείου.

Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς κώλους, κύριε Παναγιώτη μας.
The administrator has disabled public write access.

Πρέπει να γελάμε ή απαγορεύεται; 19 Feb 2015 15:40 #4

Άγιον Πνεύμα wrote:
Παλιά (τώρα μεγάλωσα πια) την έκανα κι εγώ αυτή τη δουλειά.

Πήγαινα σε διάφορα ξένα μέρη, για να κλείσω συμφωνίες για την εταιρεία που δούλευα τότε (και για 28 χρόνια - μαζί μεγαλώσαμε).
Ξεκίναγα λοιπόν πιτσιρικάς (31 τότε), έφτανα σε μια άγνωστη πόλη, και πήγαινα σε μια εταιρεία όπου ναι μεν ήθελαν να πουλήσουν και με δεχόντουσαν καλά, αλλά τη δουλειά την ήξεραν καλύτερα από μένα. Την έπαιζαν στα δάχτυλα.
Τα χρόνια πέρασαν, έμαθα κι εγώ βέβαια (και πια ήταν πιο εύκολο) πρέπει όμως να περάσεις απ' το πρώτο στάδιο (που είσαι στράβακας) για να μάθεις. Έτσι αποκτάς και τη γνώση, και την πείρα, και την ικανότητα να χειρίζεσαι τους ανθρώπους που έχεις απέναντι σου. Αυτά στα 31 μου.

Τώρα πια δεν το κάνω, αλλά βλέπω τους νέους που κάνουν το ίδιο. Άλλοι "τραβάνε" (και θα πάνε μπροστά γρήγορα – σαν και μένα), και άλλοι δεν τα καταφέρνουν (και θα μείνουν μια ζωή στο επίπεδο που μπορούν να φτάσουν).

Το να ξεκινάει ένας στα 64 του (τόσο δεν είναι ο Λαφαζάνης?) να ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ αν μπορεί να κάνει μια δουλειά, δεν είναι και ό,τι το καλύτερο (για τον ίδιο). Όταν είσαι 30, και την πατήσεις μια φορά, λες «γαμώτο μου», αλλά έχεις μάθει απ' την ήττα, και στην επόμενη ίδια περίπτωση δεν την ξαναπατάς.
Όταν είσαι 64, τι να μάθεις? Και να μάθεις για να το χρησιμοποιήσεις που? Και πότε? Όταν γίνεις 84?

Η φωτογραφία είναι όχι 1.000, αλλά 10.000 λέξεις. Αποπνέει μια θλίψη (για τον δικό μας, τον «υπουργό»). Σα να σκέφτεται: «Που στο διάολο έχω μπλέξει εγώ τώρα μ' αυτά?» και να κοιτάει πότε θα φύγει, να πάει στο ταβερνάκι του, με το κρασάκι του, τα φιλαράκια του, στο γνωστό του περιβάλλον.
Εκεί περνάει καλά, όχι στην πολυθρόνα του Αζέρικου γραφείου.

Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς κώλους, κύριε Παναγιώτη μας.
Εγώ γιατί νομίζω οτι ο Λαφαζανης είναι πλήρως εκτός τόπου κ χρόνου;Όπως κ οι περισσότεροι της κυβέρνησης.Ειδικά οι:Στρατούλης,Παπαδημούλης,Σκουρλέτης κ Λαφαζάνης.Αλήθεια..ξέρει κανείς να μου πεί που εχουν δουλέψει στο παρελθόν όλοι αυτοί;Το κακό είναι οτι αυτοί κανουν το ψώνιο τους,απολαμβάνουν την εξουσία κ τη δημοσιότητα,αλλα παίζουν με τις δικές μας ζωές.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Πρέπει να γελάμε ή απαγορεύεται; 20 Feb 2015 02:03 #5

  • Turms
  • Turms's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 132
  • Thank you received: 21
  • Karma: 0 (1)
εμενα μου θυμιζει κατι σαν το "κανε μια ευχη"

ενας συνταξιουχος, που ολη μερα καθεται σπιτι και βλεπει τηλεοραση και Λαζοπουλο, εστειλε ενα γραμμα στο τηλεπαιχνιδι "κανε μια ευχη"
ευχηθηκε λοιπον ενα ταξιδι στο Αζεμ/αν, και να πιει εναν καφε με τον προεδρο-πρωθυπουργο ή δεν ξερω γω της χωρας (γιατι μην ρωτατε)

ε τελικα κερδισε...τον λυπηθηκαν στο τηλεπαιχνιδι μαλλον και του κανανε την χαρη...και βλεπετε τις φωτο απο την συναντηση....

ΥΓ δεν μοιαζει με συνταξιουχο που περιμενει για αιματολογικες στο ΙΚΑ?
ο αλλος δεν μοιαζει με ξαδερφο του ερντογαν? ασε που φαινεται λες και ειναι ετοιμος να σκασει στα γελια
Last Edit: 20 Feb 2015 02:04 by Turms.
The administrator has disabled public write access.

Πρέπει να γελάμε ή απαγορεύεται; 20 Feb 2015 02:29 #6

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Turms wrote:
με τον προεδρο-πρωθυπουργο ή δεν ξερω γω της χωρας
Σιγά ρε!
Εγράφη:
Vice President της εταιρείας αερίου είναι ο μουστάκιας.
(Αυτό που δεν εγράφη είναι πόσους τέτοιους vice έχει η εταιρεία. Οι αμερικάνικες π.χ. έχουν 5-10).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Πρέπει να γελάμε ή απαγορεύεται; 20 Feb 2015 22:42 #7

υπάρχει κλιμάκωση, AVP , VP , SVP ... σε ενα μαγαζί 1000 υπαλληλων μπορεί να είναι και πάνω απο 100 (10%) αυτοί που έχουν εναν απ τους 3 τίτλους . Ο τίλτος δεν σημαίνει οτι δεν δουλευεις όπως είναι Ελλαδα, ισα ισα πολλοί τρώνε το τυράκι του τίτλου (και τα λεφτά) και κοιμούνται με το τηλέφωνο αγκαλιά.
The administrator has disabled public write access.

Πρέπει να γελάμε ή απαγορεύεται; 21 Feb 2015 05:30 #8

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
PantelisP (Pantelis Panagiotidis) wrote:
υπάρχει κλιμάκωση, AVP , VP , SVP ... σε ενα μαγαζί 1000 υπαλληλων μπορεί να είναι και πάνω απο 100 (10%) αυτοί που έχουν εναν απ τους 3 τίτλους . Ο τίλτος δεν σημαίνει οτι δεν δουλευεις όπως είναι Ελλαδα, ισα ισα πολλοί τρώνε το τυράκι του τίτλου (και τα λεφτά) και κοιμούνται με το τηλέφωνο αγκαλιά.
Εγώ δεν υπαινύχθηκα ότι ο αζερος είναι κόπρος. Δεν ξέρω. Μπορεί να είναι σπουδαίος, μπορεί μαλάκας, δεν ξέρω.
Αυτό που είπα (γιατί κάπου το διάβασα) είναι ότι δεν είναι κυβερνητικό στέλεχος του Αζερμπαϊτζαν, είναι της εταιρείας των αερίων.
Και αν είναι σωστό αυτό, τότε υπάρχει θέμα πρωτοκόλλου, γιατί όταν πάει υπουργός άλλης χώρας επίσκεψη κάπου, τον υποδέχεται αντιστοιχος υπουργός, όχι στέλεχος εταρείας.
Εκτός κι αν υπάρχει ειδικός λόγος (π.χ. ασθένεια) ή, θέλουν να δείξουν στον επισκέπτη ότι "σε έχουμε χεσμένο".
Εκ του αποτελέσματος της επίσκεψης πάντως μάλλον τον έχουν χεσμένο τον Παναγιώτη, άσχετα με το πρωτόκολλο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Πρέπει να γελάμε ή απαγορεύεται; 21 Feb 2015 06:21 #9

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
soto51 wrote:
είπα (γιατί κάπου το διάβασα) είναι ότι δεν είναι κυβερνητικό στέλεχος του Αζερμπαϊτζαν, είναι της εταιρείας των αερίων.

Λάθος μου (και όλων).
Τελικά ο τύπος είναι ο Πρόεδρος.
Quebul λέγεται.
Κάπου βρήκα αυτό:


Lafazan_Quebul.jpg



Η χυλόπιτα βέβαια, παραμένει. Και από Πρόεδρο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.088 seconds