Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: χρεώσεις κινητής τηλεφωνίας

χρεώσεις κινητής τηλεφωνίας 27 Feb 2018 20:03 #10

Voukes wrote:
Οι μονομερείς αυξήσεις παγίων συνεχίζονται.

Το νέο 'ραβασάκι' της COSMOTE (στο τέλος του λογαριασμού όσων είχαν 'μηδενικό πάγιο' & έγινε ξαφνικά 'Mobile Basic'):
"Σημαντικό να γνωρίζετε:
Από 01/04/2018 θα έχετε στη διάθεση σας 200ΜΒ κάθε μήνα και το ονομαστικό μηνιαίο πάγιο του προγράμματος σας αυξάνεται από 2,80 ευρώ σε 4,90 ευρώ.
Από 01/04/2018 η χρέωση για εθνικές κλήσεις ομιλίας και video-κλήσεις μετά την κατανάλωση της δωρεάν χρήσης αυξάνεται από 0,0098 σε 0,0110 ευρώ/δευτ. και η χρέωση για αποστολή SMS προς εθνικά δίκτυα μετά την κατανάλωση της ενσωματωμένης χρήσης αυξάνεται από 0,17 σε 0,25 ευρώ/SMS. Για να απολαμβάνετε ακόμα πιο οικονομική επικοινωνία μπορείτε να ενεργοποιείτε τα πακέτα Extra 150 Λεπτά και Extra 150 SMS,προς όλα τα εθνικά δίκτυα,με μόνο 5 ευρώ το κάθε πακέτο,μέσα από την εφαρμογή My Cosmote.
Έχετε το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως, εντός 2 μηνών από την εφαρμογή των αλλαγών."

Προσωπικά δεν ζήτησα ούτε ΜΒ ούτε κάτι άλλο. Είχα για χρόνια μηδενικό πάγιο & αν δεν καλούσα δεν πλήρωνα.
Τώρα μιλήσω/δε μιλήσω πρέπει να πληρώνω 2,80 ευρώ & προσεχώς 4,90 ευρώ & άμα γουστάρουν επειδή έτσι τους κάπνισε, το ανεβάζουν & άλλο αμαλάχει.
Νομίζω ότι η επιστροφή στην κάρτα μοιάζει πλέον για εμάς τους 'μηδενιστές' μονόδρομος. Ήδη απέστειλα σχετική αίτηση.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

χρεώσεις κινητής τηλεφωνίας 01 Mar 2018 19:18 #11

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
γιώργης (yorgi) wrote:
Το νέο 'ραβασάκι' της COSMOTE (στο τέλος του λογαριασμού όσων είχαν 'μηδενικό πάγιο' & έγινε ξαφνικά 'Mobile Basic'):
"Σημαντικό να γνωρίζετε:
Από 01/04/2018 θα έχετε στη διάθεση σας 200ΜΒ κάθε μήνα και το ονομαστικό μηνιαίο πάγιο του προγράμματος σας αυξάνεται από 2,80 ευρώ σε 4,90 ευρώ.
Από 01/04/2018 η χρέωση για εθνικές κλήσεις ομιλίας και video-κλήσεις μετά την κατανάλωση της δωρεάν χρήσης αυξάνεται από 0,0098 σε 0,0110 ευρώ/δευτ. και η χρέωση για αποστολή SMS προς εθνικά δίκτυα μετά την κατανάλωση της ενσωματωμένης χρήσης αυξάνεται από 0,17 σε 0,25 ευρώ/SMS. Για να απολαμβάνετε ακόμα πιο οικονομική επικοινωνία μπορείτε να ενεργοποιείτε τα πακέτα Extra 150 Λεπτά και Extra 150 SMS,προς όλα τα εθνικά δίκτυα,με μόνο 5 ευρώ το κάθε πακέτο,μέσα από την εφαρμογή My Cosmote.
Έχετε το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως, εντός 2 μηνών από την εφαρμογή των αλλαγών."

Προσωπικά δεν ζήτησα ούτε ΜΒ ούτε κάτι άλλο. Είχα για χρόνια μηδενικό πάγιο & αν δεν καλούσα δεν πλήρωνα.
Τώρα μιλήσω/δε μιλήσω πρέπει να πληρώνω 2,80 ευρώ & προσεχώς 4,90 ευρώ & άμα γουστάρουν επειδή έτσι τους κάπνισε, το ανεβάζουν & άλλο αμαλάχει.
Νομίζω ότι η επιστροφή στην κάρτα μοιάζει πλέον για εμάς τους 'μηδενιστές' μονόδρομος. Ήδη απέστειλα σχετική αίτηση.

Εχει ενδιαφερον να μας ενημερώσεις για τις αντιδράσεις τους. Δεν θα εκπλαγώ αν σου προτεινουν να μεινεις στο συμβολαιο, σε καποια προσφορα με μηδενικό πάγιο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

χρεώσεις κινητής τηλεφωνίας 02 Mar 2018 17:47 #12

Τα πράγματα έχουν αλλάξει .
Αίτηση αποχώρησης αζημίως μπορεις να υποβάλεις εντος 2 μηνών από την αλλαγή τιμολογίων και όχι από την ανακοίνωση.
Με λίγα λόγια , την πρώτη Απριλίου φευγεις .
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

χρεώσεις κινητής τηλεφωνίας 02 Mar 2018 19:29 #13

George (geo821) wrote:
Εχει ενδιαφερον να μας ενημερώσεις για τις αντιδράσεις τους. Δεν θα εκπλαγώ αν σου προτεινουν να μεινεις στο συμβολαιο, σε καποια προσφορα με μηδενικό πάγιο.
Μπα είδαν ότι πλέον δεν τους συμφέρει αυτό.
Αντιθέτως προσπάθησαν να μου πουλήσουν διάφορα ακριβά (& άχρηστα για μένα όπως πχ tv) πακέτα & όταν είδαν ότι δεν ψαρώνω μου είπαν ότι για την επιστροφή σε κάρτα θα με χρεώσουν 15 ευρώ.

Vasos S (Titanicos) wrote:
Τα πράγματα έχουν αλλάξει .
Αίτηση αποχώρησης αζημίως μπορεις να υποβάλεις εντος 2 μηνών από την αλλαγή τιμολογίων και όχι από την ανακοίνωση.
Με λίγα λόγια , την πρώτη Απριλίου φευγεις .
Φίλε σε ευχαριστώ γιατί χάρη στη δική σου παρέμβαση θα αποφύγω το νταβατζιλίκι της αποσύνδεσης.
Ενώ είχα πάρει κωδικό & ήμουν έτοιμος να πάω σε κατάστημα για την ολοκλήρωση της διαδικασίας, είδα αυτό που έγραψες, το ξανασκέφτηκα & ξανακάλεσα λέγοντας ότι θέλω να καταγγείλω τη σύμβασή μου για να επιστρέψω ατελώς σε κάρτα. Τελικά ισχύει ακριβώς όπως τα έγραψες. Δηλ. από Δευτέρα 2 Απριλίου (επειδή, μου είπε η υπάλληλος, ως τον Απρίλιο η cosmote μπορεί να.. αλλάξει γνώμη) έχεις το δικαίωμα να κάνεις την καταγγελία & για διάστημα 2 μηνών -εφόσον γίνει τελικά η νέα τιμολόγηση. Ρώτησα αν μπορώ να κάνω καταγγελία για το προηγούμενο πάγιο (των 2,80 ευρώ) & μου είπε ότι έχει παρέλθει το χρονικό διάστημα (τότε ίσχυε μου είπε για 1 μόνο μήνα -από Αύγουστο ως Σεπτέμβριο).
Άρα παραμένω σε σύνδεση μέχρι Απρίλιο.

Α, γνωρίζει κανείς τι γίνεται με την κάρτα sim? Από σύνδεση σε κάρτα πρέπει να αλλαχτεί ή παραμένει η ίδια ?
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

χρεώσεις κινητής τηλεφωνίας 02 Mar 2018 23:54 #14

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
γιώργης (yorgi) wrote:
Φίλε σε ευχαριστώ γιατί χάρη στη δική σου παρέμβαση θα αποφύγω το νταβατζιλίκι της αποσύνδεσης.
Ενώ είχα πάρει κωδικό & ήμουν έτοιμος να πάω σε κατάστημα για την ολοκλήρωση της διαδικασίας, είδα αυτό που έγραψες, το ξανασκέφτηκα & ξανακάλεσα λέγοντας ότι θέλω να καταγγείλω τη σύμβασή μου για να επιστρέψω ατελώς σε κάρτα. Τελικά ισχύει ακριβώς όπως τα έγραψες. Δηλ. από Δευτέρα 2 Απριλίου (επειδή, μου είπε η υπάλληλος, ως τον Απρίλιο η cosmote μπορεί να.. αλλάξει γνώμη) έχεις το δικαίωμα να κάνεις την καταγγελία & για διάστημα 2 μηνών -εφόσον γίνει τελικά η νέα τιμολόγηση. Ρώτησα αν μπορώ να κάνω καταγγελία για το προηγούμενο πάγιο (των 2,80 ευρώ) & μου είπε ότι έχει παρέλθει το χρονικό διάστημα (τότε ίσχυε μου είπε για 1 μόνο μήνα -από Αύγουστο ως Σεπτέμβριο).
Άρα παραμένω σε σύνδεση μέχρι Απρίλιο.

Α, γνωρίζει κανείς τι γίνεται με την κάρτα sim? Από σύνδεση σε κάρτα πρέπει να αλλαχτεί ή παραμένει η ίδια ?
Η sim μένει η ίδια.

Η αλλαγή σε καρτοκινητό γίνεται ατελώς είσαι σίγουρος;

Φαίνεται πως συμφέρει πιο πολύ να κάνει κάποιος διακοπή και να πάει σε καρτοκινητό στη wind με 5 ευρώ το δίμηνο (ιντερνετικά).
Απλά μέχρι την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου πρέπει να πληρώσει στην cosmote 2,80 το μήνα τα πάγια...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

χρεώσεις κινητής τηλεφωνίας 03 Mar 2018 19:40 #15

Voukes wrote:
Η sim μένει η ίδια.
Α ωραία γιατί την άλλαξα πρόσφατα, ευχαριστώ.

Η αλλαγή σε καρτοκινητό γίνεται ατελώς είσαι σίγουρος;
Όχι, η αλλαγή χρεώνεται (πλέον) 15 ευρώ. Για να γίνει ατελώς πρέπει να προηγηθεί καταγγελία σύμβασης την οποία δεν έχω ξανακάνει. Αν κάποιος έχει κάνει στο παρελθόν ας μας ενημερώσει για τη διαδικασία.

Φαίνεται πως συμφέρει πιο πολύ να κάνει κάποιος διακοπή και να πάει σε καρτοκινητό στη wind με 5 ευρώ το δίμηνο (ιντερνετικά).
Το ίδιο έχει & η cosmote (ακόμη).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

χρεώσεις κινητής τηλεφωνίας 05 Mar 2018 13:46 #16

  • aceman
  • aceman's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 167
  • Thank you received: 36
  • Karma: 5
Δεν έχω πρόσφατη εμπειρία. Μέχρι πριν 2 χρόνια, η κάρτα σιμ άλλαζε όταν από συμβόλαιο πήγαινε σε κάρτα. Εκτός άμα ήταν ΚΑΡΤΟσυμβόλαιο, τότε παρέμενε η ίδια..
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

χρεώσεις κινητής τηλεφωνίας 08 Mar 2018 02:01 #17

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
γιώργης (yorgi) wrote:
Το νέο 'ραβασάκι' της COSMOTE (στο τέλος του λογαριασμού όσων είχαν 'μηδενικό πάγιο' & έγινε ξαφνικά 'Mobile Basic'):
"Σημαντικό να γνωρίζετε:
Από 01/04/2018 θα έχετε στη διάθεση σας 200ΜΒ κάθε μήνα και το ονομαστικό μηνιαίο πάγιο του προγράμματος σας αυξάνεται από 2,80 ευρώ σε 4,90 ευρώ.
Από 01/04/2018 η χρέωση για εθνικές κλήσεις ομιλίας και video-κλήσεις μετά την κατανάλωση της δωρεάν χρήσης αυξάνεται από 0,0098 σε 0,0110 ευρώ/δευτ. και η χρέωση για αποστολή SMS προς εθνικά δίκτυα μετά την κατανάλωση της ενσωματωμένης χρήσης αυξάνεται από 0,17 σε 0,25 ευρώ/SMS. Για να απολαμβάνετε ακόμα πιο οικονομική επικοινωνία μπορείτε να ενεργοποιείτε τα πακέτα Extra 150 Λεπτά και Extra 150 SMS,προς όλα τα εθνικά δίκτυα,με μόνο 5 ευρώ το κάθε πακέτο,μέσα από την εφαρμογή My Cosmote.
Έχετε το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως, εντός 2 μηνών από την εφαρμογή των αλλαγών."

Προσωπικά δεν ζήτησα ούτε ΜΒ ούτε κάτι άλλο. Είχα για χρόνια μηδενικό πάγιο & αν δεν καλούσα δεν πλήρωνα.
Τώρα μιλήσω/δε μιλήσω πρέπει να πληρώνω 2,80 ευρώ & προσεχώς 4,90 ευρώ & άμα γουστάρουν επειδή έτσι τους κάπνισε, το ανεβάζουν & άλλο αμαλάχει.
Νομίζω ότι η επιστροφή στην κάρτα μοιάζει πλέον για εμάς τους 'μηδενιστές' μονόδρομος. Ήδη απέστειλα σχετική αίτηση.
Η αίτηση για οριστική διακοπή κι αποσύνδεση έγινε. Τελικό κόστος τα 15 ως τέλος αποσύνδεσης και μάλλον κι άλλα 2,80 ευρώ, του μήνα τα τελευταία.
Προσεχώς καρτοκινητό wind
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

χρεώσεις κινητής τηλεφωνίας 08 Mar 2018 20:00 #18

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
Voukes wrote:
Η αίτηση για οριστική διακοπή κι αποσύνδεση έγινε. Τελικό κόστος τα 15 ως τέλος αποσύνδεσης και μάλλον κι άλλα 2,80 ευρώ, του μήνα τα τελευταία.
Προσεχώς καρτοκινητό wind
Έχω την εντύπωση πως και κανονικά συμβόλαιο μπορούν να καταγγελθούν με βάση την εναντίωση στις μονομερεις αυξήσεις, μέχρι αρχές Απριλίου.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.190 seconds