Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Συζητήσεις και εμπειρίες από παροχή υπηρεσιών ADSL και σταθερής τηλεφωνίας
  • Page:
  • 1

TOPIC: Διαδίκτυο ADSL

Διαδίκτυο ADSL 29 Jul 2020 14:10 #1

  • tinekastil2
  • tinekastil2's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
Μόλις μετακόμισα από ένα διαμέρισμα σε ένα κτίριο που περιέχει 3 διαμερίσματα, σε ένα από τα άλλα διαμερίσματα - συνολική απόσταση 20 μέτρων. Συνήθιζα να έχω internet, τηλεόραση και τηλέφωνο μέσω του adsl. Τώρα ο προμηθευτής μου μου είπε ότι «το σήμα δεν είναι αρκετά δυνατό» για την τηλεόραση. Θα έχω μόνο internet και τηλέφωνο. Παράξενο, αλλά εντάξει.

Πριν από 5 ημέρες, ήρθαν να μετακινήσουν τα καλώδια, το Διαδίκτυο λειτουργεί ομαλά, αλλά δεν έχω τηλεόραση (κανονική - δείτε παραπάνω), αλλά ούτε τηλέφωνο. Τηλεφώνησα στον πάροχό μου και μου είπαν ότι η γραμμή adsl είναι ακόμη «εν μέρει ανοιχτή» και μπορεί να χρειαστούν έως και 3 εβδομάδες (;!) Για να ξεκινήσει ξαφνικά να λειτουργεί ξανά το σταθερό δίκτυο.

Θα το εκτιμούσα να το ακούω πριν μετακινήσω το τηλέφωνο, αφού το χρειάζομαι για επαγγελματικούς σκοπούς, αλλά ...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Διαδίκτυο ADSL 29 Jul 2020 14:24 #2

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13074
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Ποια εταιρία, για να την αποφεύγουμε;
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Διαδίκτυο ADSL 30 Jul 2020 11:48 #3

  • che
  • che's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 17
  • Karma: -2
τι ανεκδοτα σου λενε? Πες τους να στο στειλουν γραπτα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Διαδίκτυο ADSL 30 Jul 2020 12:07 #4

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
tinekastil2 wrote:
Μόλις μετακόμισα από ένα διαμέρισμα σε ένα κτίριο που περιέχει 3 διαμερίσματα, σε ένα από τα άλλα διαμερίσματα - συνολική απόσταση 20 μέτρων. Συνήθιζα να έχω internet, τηλεόραση και τηλέφωνο μέσω του adsl. Τώρα ο προμηθευτής μου μου είπε ότι «το σήμα δεν είναι αρκετά δυνατό» για την τηλεόραση. Θα έχω μόνο internet και τηλέφωνο. Παράξενο, αλλά εντάξει.

Πριν από 5 ημέρες, ήρθαν να μετακινήσουν τα καλώδια, το Διαδίκτυο λειτουργεί ομαλά, αλλά δεν έχω τηλεόραση (κανονική - δείτε παραπάνω), αλλά ούτε τηλέφωνο. Τηλεφώνησα στον πάροχό μου και μου είπαν ότι η γραμμή adsl είναι ακόμη «εν μέρει ανοιχτή» και μπορεί να χρειαστούν έως και 3 εβδομάδες (;!) Για να ξεκινήσει ξαφνικά να λειτουργεί ξανά το σταθερό δίκτυο.

Θα το εκτιμούσα να το ακούω πριν μετακινήσω το τηλέφωνο, αφού το χρειάζομαι για επαγγελματικούς σκοπούς, αλλά ...

Προσωπικά, δεν κατάλαβα το "ήρθαν να μετακινήσουν τα καλώδια". Τα τρία ξεχωριστά διαμερίσματα (εφόσον αναφέρεσαι σε διαμερίσματα και όχι σε δωμάτια) δεν έχουν το καθένα διαφορετική κεντρική πρίζα τηλεφωνίας που να αντιστοιχεί σε σύνδεση κάπου στο ισόγειο του κτηρίου, όπου υποτίθεται ότι συνδέεται ο πάροχος για κάθε διακριτή παροχή τηλεφωνίας/internet;
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Διαδίκτυο ADSL 09 Aug 2020 19:04 #5

  • Jeronymo
  • Jeronymo 's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Karma: 0
tinekastil2

Προφανώς ταμηχανήματα ADSL και οπτικών ινών 5G θα ειναι σε ....αναμονή στην γειτονιά σου γιατι το ιδιο πρόβλημα οπως και "αργοπορίας" της γραμμης εχουν και αλλοι οπου οι πάροχοι δεν εχουν "κουμπώσει" τα μηχανήματα στα καφαο τηλεφωνικών συνδέσεων τυπου ADSL -VDSL.(γρήγορο)
Αρκετές εταιρείες περιμένουν να συγκεντρώσουν ικανοποιητικό αριθμό πελατών πριν "κουμπώσουν" στην οπτική ινα μηχάνημα αλλα εξέτασε πρωτα το κτήριο που εισαι που δεν θα εχει δομημένη καλωδίωση οπτικής ινας αν τραβάει τα ζόριαπου περιγράφεις.
Εχω δουλέψει εξωτερικό Ιταλία τις οπτικές ινες της Huawei (στον δρομο απο σκαψιμο μηχάνημα βαθους 40 cm X20 cm αυτόματα πετάει το χώμα δεξια) το πιο ευτελές αξίας πράγμα ηταν η οπτική ινα αρκει να φανταστεις πιο πολλύ αξιζε ο ξύλινος κύλινδρος που ηταν τυλιγμένη παρά το πλαστικό καλώδιο της οπτικής ινας).
Υπομονή αν και νομίζω μπορεις να κάνεις check της γραμμής σου on line αν εχουν περάσει (κατα 1,000% εχουν περαστει) οπτική ινα κλπ.
Αν η γραμμή ειναι okay σε ταχυτητα τοτε ειναι καθαρά θέμα παρόχου να κουμπώσει και μηχανημα για TV.(μπαινει ειδικο σαν ενισχυτής στην υπάρχουσα εγκατάσταση).

Optical fiber quick connectors.

The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.054 seconds