Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Ιδιωτικη Ασφαλιση

Ιδιωτικη Ασφαλιση 30 Apr 2022 20:42 #10

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Όλα είναι συνάρτηση του Ασφαλιστικού Συμβολαίου δηλαδή του ποσού μέχρι πιο ύψος έχεις πληρώσει για νοσοκομειακή φροντίδα στο οποίον περιλαμβάνονται σε πόσα Νοσοκομεία και Νομούς εχεις κάλυψη πιθανόν και εξωτερικό ,δωμάτιο prive αν θέλει ο ασφαλισμένος όπως και πόσα ημερήσια γεύματα –πρωινό και class εξυπηρέτησης κλπ.
Τα €20.000 -€100.000 είναι βαριές ασθένειες και σίγουρα ανεβαίνει το κόμιστρο της Ασφάλειας χαρακτηριστικά θα αναφερω και άλλο παράδειγμα και αυτά όχι ότι ενδιαφερόμουν μην παρεξηγηθώ αλλά σε Νοσοκομείο άμα πας -έρχεσαι δόξα τον θεό πάντα visitor για μήνα «πέφτεις» σε όλες τις συζητήσεις και ακούς διάφορα θες δεν θές ακόμα και σε μπαλκόνια ορόφων που βγαίνεις να ξελαμπικάρεις από τις άσπρες ποδιές.
Συγκριτικά (τούκ-τούκ -τούκ μακριά οι μλκ αυτές από εμένα) αλλά αν πλήρωνα Ιδιωτική Ασφάλεια προσωπικά θα μου ηταν άχρηστη γιατί εδώ την Δημόσια Ασφάλιση εχω να κάνω χρήση πάλι δόξα τον θεό για πάνω από 20 χρόνια όπως και φάρμακα ουτε ασπιρίνη.
Δύο φορές την χρειάστηκα πριν από 20 χρόνια μια για τον «ποπό» μου κύστη κόκκυγος και αυτή φοβήθηκα άλλον που είχε πάει και του άνοιξαν τρύπα παιδιά Bic αναπτήρας έμπαινε και είπα πήγαινε να την βγάλουν ένα ενόχλημα που ειχα «μην σου σκίσουνε ….» .
Τελικά ηταν ελάχιστη μέγεθος μικρό νύχι του χεριού μας και πιο πολλή ταλαιπωρήθηκα με την επισκληρίδιο που μου έκαναν στην μέση παρα σαν εγχείρηση και «ζύγιζα» μετα την εγχείρηση δυό τόνους.(τα «έφτυσα» από πόνους στην μέση αμέσως μετα το χειρουργείο)
Την πρώτη φορά που ειχα κανει εισαγωγή ήταν σκωληκοειδίτιδα και μάλιστα «καραμπινάτη» όπως μου είπε ο Χειρουργός και εκείνη την φορά λιποθύμησα και ξύπνησα στους διαδρόμους σε κρεβάτι στην Καλαμάτα γιατί ήταν τίνγκα και μια γριούλα θεός χωρέστην ερχόταν και με σκέπαζε μέρα και νύχτα που ηταν σε συγγενή της γιατί φύσαγε (και εγώ φοβόμουν μην ….ερχόταν να μου πάρει τα Marlboro που κάπνιζα).
Αλλά παιδιά ήταν πριν 20-25 χρόνια και μάλιστα μανούριαζα με τον γιατρό σε μια Υπηρεσία που ήμουν γιατί ήθελα να φύγω να πάει να «γα» και η σκωληκοειδίτιδα του είχα πει ασε με να πάρω λεωφορείο να πάω Αθήνα και υπογράφω ότι θέλεις αλλά «τσού» δεν με άφηνε.
Μετα από μια εβδομάδα στάθηκα «τυχερός» με πήγαν σε θάλαμο 20 άτομα αλλά την επόμενη ημέρα έφεραν έναν ντουφεκισμένο με σκάγια παραδίπλα μου και ήρθε ο γιατρός με τσιμπιδάκι και του τα έβγαζε και οι φωνές πήγαιναν σύννεφο…….οπότε ήμουνα φραπεδιά και Marlboro στην είσοδο του Νοσοκομείου.
Κατά 1.000% από λάθος δικό μου ταλαιπώρησα τους γιατρούς γιατί υπέθεσα θα ήξεραν τα φάρμακα που μου είχαν δώσει Καλαμάτα όταν μεταφέρθηκα στην Αθήνα τα οποια ηταν κατι άσπρα πολλή μικρά χαπάκια να ρίχνουν τα λευκά αιμοσφαίρια που τα έπαιρνα και οι γιατροί έβλεπαν τα λευκά αιμοσφαίρια χαμηλά και λέγανε τον πάει για ιλεό η να σπάσει η σκωληκοειδίτιδα.
Μετα από 4 ημέρες του τα έδειξα του γιατρού στην Αθήνα και μου είπε πές στο ρε φιλε και μας έχεις τρελάνει και μου την έβγαλαν την σκωληκοειδίτιδα.
Έκτοτε δόξα τον θεό ποτέ δεν ξαναπήγα μέχρι και παΐδι έσπασα και το παράτησα στραβοκώλησε και ήταν από ατύχημα και γκάριζα για 1 μήνα σπίτι μου γιατί πιο πολλή με ένοιαζε η δουλειά που έκτιζα το σπίτι μου παρα να πάω να με χαϊδεύουνε σε Νοσοκομείο ενώ πήρα το μάθημά μου να ανοίγω τα «γκαβά» μου γιατί κάθε Χειμώνα και αλλαγές καιρού με ψιλοσκίζει.(κοντά στον πνευμόνι είναι η ακμή από το σπασμένο κόκκαλο).
Πάντως για ιδιωτική ασφάλεια είναι και η μλκ τώρα με τον κοροϊδοιό και δεν ξέρω μήπως θέλουν υποχρεωτικά να έχεις κάνει ενέσεις γονιδιακής θεραπείας και χώρια σε Ιδιωτικά Χειρουργεία αμα πάς μη στην «τραβάνε» την ένεση Covid-19 γιατί επιδοτούνται €30.000 μην το ξεχνάμε….. αν και αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα αφού όλοι στα Χειρουργεία φοράνε μάσκες με πρώτο και καλύτερο ο ασθενής συνήθως οξυγόνο.
Τέλος φιλος πιλότος 4μελής οικογένεια γυναίκα και δυό παιδιά πλήρωνε €4.700 τον χρόνο Ιδιωτική ασφάλεια και «κώλωσε» την διέκοψε που λέμε γιατί του ανέβηκε στα €6.500 τον χρόνο.

Πιστεύω το όλο θέμα Ιδιωτικής Ασφάλισης έχει κινηθεί λόγω κοροϊδοιού να αφήσει ο κόσμος τα Δημόσια Νοσοκομεία για να έχουν δωρεάν νοσηλεία οι λαθρο-πρόσφυγες Ukraine -Bangladesh –Pakistan – Zimbabue -Rwanda etc.

Επιπροσθέτως με τον κοροϊδοιό ολοι οι πολίτες που έρχονται Europa από άλλη Ήπειρο χρειάζεται να έχουν και ιδιωτική Ασφάλεια κοροϊδοιoύ και συγκεκριμένα σήμερα το κοίταγα σε άλλο Asia forum «πλακώθηκαν» στίς «γλύκες» για τους «κοντινούς συγγενείς» τους που λέμε και ειχαν δίκιο οι Ασιάτες.

Ταξίδια εκτος European Union

Kαταρχάς όλοι οι Ευρωπαίοι -Αμερικάνοι πρός Thailand από 1 Απριλίου ψηφίστηκε να πληρώνουν 300 baht ασφάλεια τουριστική ατυχήματα κλπ και καταλαβαίνετε «άρχισαν» οι «γλύκες» τα «καντήλια» στα forums και μιλάμε για €10 τον μηνα oυτε €30 cents την …ημέρα.
Δεν είναι λίγο το «πακέτο» 40.000.000 τουρίστες το 2020 επί €10 ισούται €400.000.000 τον χρόνο «παντελόνι» γιατί ποσοι από αυτούς θα τραυματιστούν; Εκτός από τα τροχαία που Thailand = Libya που εχει πόλεμο είναι σε νεκρούς στα τροχαία και τους εχει τρομάξει το ματι μου μέχρι και στα μπακάλικα 7-eleven -Family etc «χώνονται» τα αυτοκίνητα.
Βγήκαν τώρα σε forum άλλοι Ασιάτες όπως και Thais και με το δίκιο τους σου λένε παράδειγμα από Malpensa Milano -Suvarnabhumi πληρώνω μέσα στην τιμή του εισιτηρίου €27 για παπαριές εξυπηρέτηση check-in ,security etc και μιλάτε εσείς που θα πληρώνετε 300 baht (€10) τον μήνα;
Το registration αυτόματα θα γίνεται με το κλείσιμο της τιμής του εισιτήριου από την αεροπορική εταιρεία και θα περιλαμβάνεται στην τιμή του εισιτηρίου παράλληλα με άλλη εφαρμογή για το Thai pass που χρειάζεται ασφάλεια κοροϊδοιoύ.
Την άλλη Τhai γιατρό Οφθαλμίατρο 32 χρόνων στις 21 Ιαν 15:30 ωρα που σχόλαγε την «έστειλε αδιάβαστη» αστυνομικός 21 χρόνων με Ducatti «εργαλείο» και πανω σε διάβαση κιόλας πεζών ενώ ειχαν σταματήσει όλα τα αυτοκίνητα και αυτός «άνοιξε» το «εργαλείο» και επι τόπου την «έστειλε» και ηταν καλή γνωστή γιατρός Οφθαλμίατρος από ενα Ινστιτούτο Οφθαλμολογίας που εργαζόταν σε μια Κλινική.
Έγινε η δίκη προχθές και επειδή ο πατέρας του 21χρονου Αστυνομικού ήταν Υποδιοικητής με άμεση προαγωγή Διοικητής της Αστυνομίας ο «μάγκας» άρπαξε «φυλακή» 1 χρόνο και πρόστιμο T-baht 50,000 (€1.380) και η Ducati ήταν χωρίς πινακίδες ,ανασφάλιστη και ούτε είχε πληρώσει φυσικά τα τέλη κυκλοφορίας, χωρίς καθρέφτες κλπ.

Η ανώτερη ποινή ήταν τα 10 χρόνια αλλά το σκεπτικό των Δικαστών ήταν ότι…..ομολόγησε την ενοχή του και εδω γεννάτε ερώτημα δηλαδή μπορούσε να μην ομολογήσει αμα «κλάδεψες» πεζό; (μιλάμε την πέταξε την γιατρό 20m -25m μακριά και τις έχουν «πειραγμένες» τις μηχανές με νίτρο κλπ).

Nα βαλουμε ενα τραγουδακι!

SNAP! - Ooops Up (Official Video)

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 30 Apr 2022 20:43 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Ιδιωτικη Ασφαλιση 02 May 2022 07:40 #11

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
ΔΑΝΑΗ wrote:
Ποια η αποψη σας για την ιδιωτικη ασφαλιση ?

Η ερωτηση ειναι υπερβολικα γενικη αφου δεν λες τι θες να ασφαλισεις;

Χρησιμες πληροφοριες περι ασφαλειων θα βρεις εδω.

Σαν γενικη αρχη, συμφωνω με αυτο:sosimple wrote:
Απλά εκεί που τη χρειάζεσαι πραγματικά την ιδιωτική ασφάλιση είναι σε σοβαρές ασθένειες που θα χρειαστείς 20-100.000€. Αυτό αξίζει να το καλύψεις.

Ειναι υπερβολικα ακριβο να ασφαλιζεις ψιλοπραγματα - απλά δεξου το ρισκο. Ρισκα που δεν μπορεις να αποδεχτεις οικονομικα, ασφάλισε τα, δλδ μετεφερε το ρισκο στην ασφαλιστικη πληρωνοντας το μηνιαιο τιμημα.

Το παραδειγμα της αυτασφαλισης του ΜΜΜ ισως ειναι καπως εξτριμ, αλλα αν εχεις λεφτα γιατι οχι.

edit: υποθετω οτι μιλαμε για ασφαλιση και οχι για τα μπασταρδεμενα ασφαλιστικα-επενδυτικα, που ειναι αποτυχια σε καθε περιπτωση.
Last Edit: 02 May 2022 07:50 by CV. Reason: edit
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.099 seconds