Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα

Ορθόδοξη παράδοση φιλανθρωπίας 17 Jan 2020 02:53 #757

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12976
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Stefan wrote:
Πιστευεις ότι ο Κοσμας ο Αιτωλος αν ζουσε σημερα θα συμμεριζοταν τις αποψεις σου για τους μεταναστες?

Δεν έχω δική μου άποψη, είμαι πολύ ελάχιστη κι άπειρη για να έχω, υιοθετώ τις απόψεις/διδαχές Αγίων Πατέρων της Εκκλησίας μας.
Δε συνιστάται να αφήνεις τα παιδιά σου να λιμοκτονούν ή να τουρτουρίζουν απ΄το κρύο και να προσφέρεις χρήματα σε γείτονες-φίλους-ξένους ως αγαθοεργία.
Δεν επιτρέπεται, δεν είναι Θεάρεστο, έχω παραθέσει σχετικές αναφορές πρωτύτερα, στο παρόν νήμα.
Έχεις πρωτίστως ευθύνη για την οικογένεια σου, μετά για τη διευρυμένη σου οικογένεια, μετά για τους φίλους, μετά για τους γείτονες, κι αν σου περισσεύουν λεφτά, μετά για τους υπόλοιπους πιστούς της ενορίας όπου υπάγεσαι κι εκκλησιάζεσαι, μετά για τις δίπλα ενορίες, μετά για τους αναξιοπαθούντες ομόδοξους Χριστιανούς σε άλλες πόλεις, μετά για τους Χριστιανούς σε άλλες Χώρες, και μετά για τους αλλόδοξους.

Το να λιποθυμούν από την πείνα εξαθλιωμένα παιδάκια στο σχολείο της γειτονιάς σου, όπως συμβαίνει σε κάθε γωνιά της Ελλάδος-στο 20%-30% των μαθητών σύμφωνα με επικαιροποιημένες στατιστικές, κι εσύ να αδιαφορείς, αλλά να οργανώνεις συσσίτια για εισερχόμενους λαθρομετανάστες, νομίζεις πως είναι ηθικό κι αρεστό στον Κύριο;
Τόσοι ηλικιωμένοι υπάρχουν παρατημένοι σε ιδρύματα, σε άθλιες συνθήκες, τους έχει φροντίσει κανείς;
Τόσοι ασθενείς υποφέρουν στα νοσοκομεία, τους έχει επισκεφτεί και φροντίσει κάποιος;
Φρόντισε πρώτα τους μικρούς μαθητές, αγόρασε τους ζεστά ρούχα, πήγαινε φρούτα και γάλατα στα σχολεία, κι αν μετά περισσεύουν χρήματα, βεβαίως πρέπει να βοηθήσεις και τους αλλοδαπούς που καταφθάνουν με καράβια διακινητών, χάρτες, και smartphones ανά χείρας.

Ομοίως, το Κράτος μας έχει πρωτίστως ευθύνη για τις συνθήκες διαβίωσης των πολιτών του, κι αν του περισσέψουν πόροι, ευχαρίστως να βοηθήσει και τους πολίτες άλλων Κρατών.

Δεν είμαι καθόλου ρατσίστρια, αν αυτό πιστεύεις, για να αναδειχθείς ανώτερος από εμένα την αδαή, σε προκαλώ να σταματήσεις άμεσα να φροντίζεις τα παιδιά και τους γονείς σου και να δωρίζεις όλα τα χρήματα σου σε Αλγερινούς στο Μοναστηράκι.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 17 Jan 2020 03:23 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

Ορθόδοξη παράδοση φιλανθρωπίας 17 Jan 2020 09:46 #758

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Δεν έχω δική μου άποψη, είμαι πολύ ελάχιστη κι άπειρη για να έχω, υιοθετώ τις απόψεις/διδαχές Αγίων Πατέρων της Εκκλησίας μας.

Προσωπικά δεν με νοιάζει ποιων τις απόψεις λες ότι υιοθετείς. Θα σου πω απλά ότι αυτές οι απόψεις δεν έχουν την παραμικρή σχέση με την Χριστιανική πίστη που σου λέει να βάλεις σε δεύτερη ή τρίτη μοίρα τον ίδιο σου τον εαυτό για να βοηθήσεις/σώσεις οποιονδήποτε (μα οποιονδήποτε) άλλον.
Η διάκριση (ή θέση, εξ ορισμού, σε ... προτεραιότητα) μεταξύ γνωστών, φίλων, συγγενών, μεταναστών ή οποιουδήποτε άλλου που έχει ανάγκη, είναι παντελώς ξένη με την Χριστιανική πίστη.
Τόσο απλά και ... Χριστιανικά.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, γιώργης (yorgi)

Ορθόδοξη παράδοση φιλανθρωπίας 17 Jan 2020 12:54 #759

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12976
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
batista wrote:
Η διάκριση (ή θέση, εξ ορισμού, σε ... προτεραιότητα) μεταξύ γνωστών, φίλων, συγγενών, μεταναστών ή οποιουδήποτε άλλου που έχει ανάγκη, είναι παντελώς ξένη με την Χριστιανική πίστη.

Λάθος η γνώμη σου, οι Άγιοι Πατέρες λένε άλλα.

Παπα-Φώτης Λαυριώτης, ο δια Χριστόν σαλός, περί φιλανθρωπίας (από 3:25), μονάχα το 10% του εισοδήματος μας έχουμε υποχρεώση να δίδουμε:



Γέρων Νίκων, σωστή ελεημοσύνη-αγαθοεργία, 14:50-22:20 και 37:50-43:15
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

Ορθόδοξη παράδοση φιλανθρωπίας 17 Jan 2020 13:12 #760

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Λάθος η γνώμη σου, οι Άγιοι Πατέρες λένε άλλα.

........


Με αφήνει παγερά αδιάφορο η ... μετάφραση που κάνει ο κάθε, κατ' επάγγελμα, ιερωμένος στον ουσιαστικό λόγο της Χριστιανικής πίστης, τον λόγο του Ιησού Χριστού, που απευθύνεται στον απλό άνθρωπο χωρίς αστερίσκους, υποσημειώσεις και πολιτικού περιεχομένου διευθετήσεις. Αυτά να τα κρατήσεις για την πάρτη σου.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 17 Jan 2020 13:13 by batista.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Ορθόδοξη παράδοση φιλανθρωπίας 17 Jan 2020 21:49 #761

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Δεν έχω δική μου άποψη, είμαι πολύ ελάχιστη κι άπειρη για να έχω, υιοθετώ τις απόψεις/διδαχές Αγίων Πατέρων της Εκκλησίας μας.
Δε συνιστάται να αφήνεις τα παιδιά σου να λιμοκτονούν ή να τουρτουρίζουν απ΄το κρύο και να προσφέρεις χρήματα σε γείτονες-φίλους-ξένους ως αγαθοεργία.
Δεν επιτρέπεται, δεν είναι Θεάρεστο, έχω παραθέσει σχετικές αναφορές πρωτύτερα, στο παρόν νήμα.
Έχεις πρωτίστως ευθύνη για την οικογένεια σου, μετά για τη διευρυμένη σου οικογένεια, μετά για τους φίλους, μετά για τους γείτονες, κι αν σου περισσεύουν λεφτά, μετά για τους υπόλοιπους πιστούς της ενορίας όπου υπάγεσαι κι εκκλησιάζεσαι, μετά για τις δίπλα ενορίες, μετά για τους αναξιοπαθούντες ομόδοξους Χριστιανούς σε άλλες πόλεις, μετά για τους Χριστιανούς σε άλλες Χώρες, και μετά για τους αλλόδοξους.

Το να λιποθυμούν από την πείνα εξαθλιωμένα παιδάκια στο σχολείο της γειτονιάς σου, όπως συμβαίνει σε κάθε γωνιά της Ελλάδος-στο 20%-30% των μαθητών σύμφωνα με επικαιροποιημένες στατιστικές, κι εσύ να αδιαφορείς, αλλά να οργανώνεις συσσίτια για εισερχόμενους λαθρομετανάστες, νομίζεις πως είναι ηθικό κι αρεστό στον Κύριο;
Τόσοι ηλικιωμένοι υπάρχουν παρατημένοι σε ιδρύματα, σε άθλιες συνθήκες, τους έχει φροντίσει κανείς;
Τόσοι ασθενείς υποφέρουν στα νοσοκομεία, τους έχει επισκεφτεί και φροντίσει κάποιος;
Φρόντισε πρώτα τους μικρούς μαθητές, αγόρασε τους ζεστά ρούχα, πήγαινε φρούτα και γάλατα στα σχολεία, κι αν μετά περισσεύουν χρήματα, βεβαίως πρέπει να βοηθήσεις και τους αλλοδαπούς που καταφθάνουν με καράβια διακινητών, χάρτες, και smartphones ανά χείρας.

Ομοίως, το Κράτος μας έχει πρωτίστως ευθύνη για τις συνθήκες διαβίωσης των πολιτών του, κι αν του περισσέψουν πόροι, ευχαρίστως να βοηθήσει και τους πολίτες άλλων Κρατών.

Δεν είμαι καθόλου ρατσίστρια, αν αυτό πιστεύεις, για να αναδειχθείς ανώτερος από εμένα την αδαή, σε προκαλώ να σταματήσεις άμεσα να φροντίζεις τα παιδιά και τους γονείς σου και να δωρίζεις όλα τα χρήματα σου σε Αλγερινούς στο Μοναστηράκι.

Πιανοντας το τελευταιο σου, πρωτα να πω οτι εγω δεν ειμαι υπερ των ξενων. Δεν τους θελω οπως πιστευω το ιδιο και η μεγαλη πλειοψηφια του λαου. Δεν χωρανε, δεν υπαρχει περιθωριο να μεινουν εδώ. Όταν όμως εσυ δηλωνεις πιστη χριστιανη τοτε πρεπει να ακολουθεις τις προσταγες της θρησκειας σου, να αγαπας δηλαδή τον πλησιον σου χωρις να τον ξεχωριζεις από τη καταγωγή ή το χρωμα του. Η λογικη "πρωτα να φροντισω τους δικους μου και μετα βλεπουμε για τους αλλους" ακούγεται υποκριτικη και σιγουρα οχι χριστιανικη.
Last Edit: 17 Jan 2020 21:49 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Φροντίδα ψυχών κεκοιμημένων 19 Jan 2020 10:45 #762

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12976
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Ένα κομποσκοίνι προσευχών μπορεί να σώσει κάποια ψυχή απ΄την Κόλαση!

www.elromio.gr/ena-komposkoini-glytose-m...ychi-apo-tin-kolasi/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 19 Jan 2020 10:46 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Οι Τούρκοι βασάνισαν και σκότωσαν τους Ορθόδοξους Μητροπολίτες 19 Jan 2020 12:09 #763

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12976
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Πρόσφατες αποκαλύψεις ξεδιάλυναν το τοπίο πίσω από την απαγωγή, ακρωτηριασμό δακτύλων, γδάρσιμο, αποκεφαλισμό, εξαφάνιση με δυναμίτιδα των πτωμάτων, των δύο Ορθόδοξων Μητροπολιτών της Συρίας: ήταν σύμπραξη Τουρκικών Μυστικών Υπηρεσιών (MIT) με την CIA και χρήση τοπικών τρομοκρατικών ομάδων ισλαμιστών μαχητών.

www.veteranstoday.com/2020/01/18/pompeos...use-orders-in-syria/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 19 Jan 2020 12:22 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Ο Μητσοτάκης της ΝΔ θαυμάζει την κουλτούρα των εκτρώσεων 19 Jan 2020 12:48 #764

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12976
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Με περήφανη ανάρτηση του, ο Πρωθυπουργός της Χώρας και Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκος Μητσοτάκης, δηλώνει το θαυμασμό του για τη γυναίκα που πρωτοστάτησε στη νομοθετική επιβολή των εκτρώσεων στη Γαλλία!

twitter.com/kmitsotakis/status/880775074126626816
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 19 Jan 2020 12:52 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Για τα θηρία !!! 19 Jan 2020 14:18 #765

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Ένα κομποσκοίνι προσευχών μπορεί να σώσει κάποια ψυχή απ΄την Κόλαση!

www.elromio.gr/ena-komposkoini-glytose-m...ychi-apo-tin-kolasi/

Τόσο απλά ;;;; :blink: :blink: :blink:

Σαν να θυμάμαι τώρα ότι ο ... Φελόπουλος τα έχει στον ... κατάλογο του.... :whistle:
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)
Time to create page: 0.082 seconds