Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Οπλοκατοχή

Οπλοκατοχή 20 Sep 2015 11:55 #28

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
soto51 wrote:
batista wrote:
για τους Ρεπουμπικάνους δεν μου χρειάζετεται κάτι άλλο, μου φτάνει το θέμα της οπλοκατοχής, που έχει βουήξει ο πλανήτης

Όπως βλέπεις, άλλοι έχουν το όνομα, και άλλοι τη χάρη.

Σημερινό είναι αυτό, και στο βάζω επειδή βόλεψε και το κράτησα.

Υπήρξε κι άλλο περιστατικό εν τω μεταξύ (εδώ) από τότε που τα συζητάγαμε.


GunControl.jpg


Αν αυτά όλα τα παραθέτεις για να με πείσεις ότι και στην Ευρώπη πρέπει να αυστηροποιηθεί το πλαίσιο της οπλοκατοχής, εγώ μαζί σου είμαι.
Αν τα παραθέτεις για οποιονδήποτε άλλο λόγο, μην κουράζεσαι. Ο πλανήτης συνεχίζει να βουίζει για την οπλοκατοχή στις ΗΠΑ...

Δες και κάτι ενημερωτικό....

www.tovima.gr/world/article/?aid=489026
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Οπλοκατοχή 20 Sep 2015 12:43 #29

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
batista wrote:
Ο πλανήτης συνεχίζει να βουίζει για την οπλοκατοχή στις ΗΠΑ...

Το γιατί βουϊζει στο εξήγησα.
Σ' αυτό (είναι απ' τα σχόλια στο Β) διαφωνείς?
A free people ought not only to be armed and disciplined, but they should have sufficient arms and ammunition to maintain a status of independence from any who might attempt to abuse them, which would include their own government.
- George Washington
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Οπλοκατοχή 20 Sep 2015 14:12 #30

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
soto51 wrote:
Το γιατί βουϊζει στο εξήγησα.

Ήμαρτον ΝΟ1. Αν το να μου πεις, λίγο-πολύ, ότι "αυτά που λένε είναι υπερβολές και δεν ισχύουν..." είναι εξήγηση, τότε πρέπει να προσπαθήσεις ... περισσότερο.

soto51 wrote:
Σ' αυτό (είναι απ' τα σχόλια στο Β) διαφωνείς?
A free people ought not only to be armed and disciplined, but they should have sufficient arms and ammunition to maintain a status of independence from any who might attempt to abuse them, which would include their own government.
- George Washington

Ήμαρτον ΝΟ2. Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι όταν ειπώθηκαν αυτά τα λόγια, στην Αμερική (και όχι μόνο εκεί) σε σκότωναν γιατί στραβοκοίταξες την ουρά του ... αλόγου τους (άρα κάποιας μορφής άμυνα ήταν τότε στοιχειώδης ανάγκη, όσο και η τροφή) και το ότι, επίσης, διαχρονικά τον συνδυασμό του "armed and disciplined" τον συναντάς στο 0,0000000000000001% των ανθρώπων (οπότε σιγά μην επαφιέμεθα σε αυτή την πιθανότητα για το αν θα ζήσουμε ή αν θα ... πάμε σαν ... το σκυλί στ' αμπέλι, με ή χωρίς αφορμή), με τα υπόλοιπα (δεν έμεινε και τίποτα) ... συμφωνώ.

Παρεμπιπτόντως, αυτό το τελευταίο "...which would include their own government..." να μην είναι κάποιας μορφή ... προτροπή ενόψει του αποτελέσματος των σημερινών εκλογών... :woohoo:

Αν θέλεις Σώτο να με πείσεις για κάτι να με παραπέμψεις σε κάτι αντίστοιχο (απλά δεν υπάρχει) με αυτό που σου παράθεσα εγώ το οποίο βέβαια να μην προέρχεται, ξεκάθαρα, από το λόμπυ των όπλων του τζίρου των δισεκατομμυρίων. Και να και άλλο ένα από την πλευρά μου...

President Obama
Here are the stats: Per population, we kill each other with guns at a rate 297x more than Japan, 49x more than France, 33x more than Israel.

Και άλλο ένα...

tvxs.gr/news/kosmos/kerdos-piso-apo-tin-oplokatoxi-stis-ipa
Μέτρον άριστον
Last Edit: 20 Sep 2015 14:13 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Οπλοκατοχή 20 Sep 2015 16:15 #31

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Θα χάσω τα λόγια μου, φίλε batista, και τον κόπο μου (αν υποθέσουμε ότι έψαχνα να ξεθάψω τις στατιστικές που αποδεικνύουν αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω). Οι οποίες είναι πολλές.
Τις στατιστικές εξαρτάται πως θα τις διαβάσει κάποιος. Βεβαίως και έχουν περισσότερα θύματα από όπλα εκεί. Αλλά είναι 350εκ (και όχι 11), και αναλογεί 1,8 όπλα ανά κάτοικο (και όχι 0,0018 όπως εδώ).
Υπάρχουν κι άλλοι παράμετροι που πρέπει να ληφθούν υπ' όψη, αλλά σου είπα: Χαμένος κόπος. Θα βρεις πάλι κάποια δικαιολογία τύπου "άλλη η εποχή που έζησε ο Ουάσιγκτον".

Τώρα το τι λέει ο Ομπάμα (και ο κάθε ομπάμα, σε οποιαδήποτε χώρα) σκέψου το λίγο διαφορετικά, και μάλιστα υπό το πρίσμα που το λέει το αμερικάνικο σύνταγμα.
Το πόπολο (στις ΗΠΑ) ΔΕΝ είναι ευκόλως χαλιναγωγήσιμο. Ακριβώς λογω της θεσμοθετημένης οπλοκατοχής. Π.χ. η 21η Απριλίου 1967 (αν υποθέσουμε ότι πάει να γίνει εκεί) δεν θα είναι περίπατος γι' αυτούς που θα θελήσουν να την κάνουν (όπως ήταν για τους εδώ).
Και γενικώς, η εξουσία (στοιχείο της οποία είναι το Obama administration) παντού και πάντα θέλει να έχει εύκολη την επιβολή των επιθυμιών της.
Εγώ αυτό το έχω καταλάβει, ΔΕΝ μ' αρέσει, και οτιδήποτε αντιλαμβάνομαι ότι συμμαχεί μ' αυτό, το στηλιτεύω. Η κατάργηση του καθεστώτος οπλοκατοχής στις ΗΠΑ και η αντικατάσταση του με κάτι άλλο, πιο κοντά στους "ελέγχους" που έχουμε εδώ, αυτό ακριβώς πάει να κάνει. Όχι τώρα άμεσα, αλλά σε 100, 200 χρόνια θα το εχει καταφέρει.

Υπάρχει διαφορά φιλοσοφίας μεταξύ μας σε τέτοια θέματα. Αυτό που σου λέω τώρα (περί εξουσίας) ξέρω ότι δεν το ασπάζεσαι.
Εσύ πρωταρχικά θέλεις μια κοινωνία που θα έχει κανόνες, και οι κανόνες αυτοί (άπαξ και μπουν) θα τηρούνται απαρέγκλιτα και με οποιοδάποτε κόστος σε άλλα πράματα. Αυτό είναι το ιδανικό σου, και ό,τι απομακρύνεται απ΄αυτό λες ότι πάει προς ζούγκλα.
Για μένα το ιδανικό είναι άλλο: Είναι ΠΡΩΤΑ ο σεβασμός της ατομικής ελευθερίας του καθενός, και ΜΕΤΑ όλα τα υπόλοιπα (μεταξύ των οποίων και οι διάφοροι κανόνες).

Και απ' αυτή την κύρια διαφορά μας προκύπτουν και όλες οι υπόλοιπες αιτίες φαγωμάρας μας, που διασκεδάζουν (ελπίζω) τον κόσμο εδώ μέσα.

Κατά τα λοιπά, όλα καλά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 20 Sep 2015 16:17 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Οπλοκατοχή 20 Sep 2015 17:04 #32

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Για να τελειώσουμε φίλε Σώτο με το θέμα της οπλοκατοχής (από την πλευρά μου τουλάχιστον). Παράθεσα άρθρα που περιλαμβάνουν στατιστικές, απλά για να απαντήσω σε αυτά που έγραψες. Στην ουσία, το συγκεκριμένο θέμα, όταν μιλάμε για ανθρώπινες ζωές, δεν μπορεί καν να τίθεται ως θέμα στατιστικών.
Έστω και μια ζωή που χάνεται, επειδή ένα κωλόπαιδο πήρε το όπλο του αληταρά-ανεύθυνου πατέρα του και την αφαίρεσε, φτάνει για να δικαιώσει αυτό που σου λέω απέναντι στην γενική και αόριστη ... αξία, με κάθε κόστος, της ελευθερίας του πολίτη.

Περισσότερα όπλα = περισσότερες πιθανότητες για ... κωλόπαιδα αληταράδων-ανεύθυνων πατεράδων που είναι σε θέση να αφαιρέσουν ζωές) = πρόβλημα που θα έπρεπε να έχει εκλείψει χθες.

Τόσο, απλά και δεν έχω να προσθέσω τίποτα.).


soto51 wrote:
Υπάρχει διαφορά φιλοσοφίας μεταξύ μας σε τέτοια θέματα. Αυτό που σου λέω τώρα (περί εξουσίας) ξέρω ότι δεν το ασπάζεσαι.
Εσύ πρωταρχικά θέλεις μια κοινωνία που θα έχει κανόνες, και οι κανόνες αυτοί (άπαξ και μπουν) θα τηρούνται απαρέγκλιτα και με οποιοδάποτε κόστος σε άλλα πράματα. Αυτό είναι το ιδανικό σου, και ό,τι απομακρύνεται απ΄αυτό λες ότι πάει προς ζούγκλα.
Για μένα το ιδανικό είναι άλλο: Είναι ΠΡΩΤΑ ο σεβασμός της ατομικής ελευθερίας του καθενός, και ΜΕΤΑ όλα τα υπόλοιπα (μεταξύ των οποίων και οι διάφοροι κανόνες).
΄
Έθεσες το ... πρόβλημα μεταξύ μας πολύ καλά. Μια σημαντική διευκρίνιση.

Αυτό στο οποίο πιστεύω εγώ, όσο και αν έχει τις ατέλειές του (υπάρχουν και ατελείς ή και λανθασμένοι κανόνες), είναι κάτι συγκεκριμένο με μετρήσιμες, καλές και κακές επιπτώσεις και πάντα επιδέχεται βελτιώσεις ώστε αυτές οι μετρήσιμες επιπτώσεις να μετριάζονται ή και να εξαφανίζονται.

Αυτό στο οποίο πιστεύεις και προτείνεις εσύ είναι κάτι εντελώς αόριστο και εξ αυτού πολύ επικίνδυνο για οποιαδήποτε κοινωνία. Ο λόγος;;; Η διάκριση του τι είναι σωστό και τι είναι λάθος, τι εστί "ελευθερία" και τι όχι, επαφίεται στην ... "αλάνθαστη" κρίση του καθένα ξεχωριστά. Όπως καταλαβαίνεις, κάθε ένας, που έχει την δική σου θεώρηση για τα πράγματα βλέπει το σωστό και το λάθος, την ελευθερία ή την στέρηση αυτής, με εντελώς διαφορετικό περιεχόμενο, ανάλογα με το μυαλό και τις αξίες που κουβαλάει.

Άρα ποια η διαφορά από την ζούγκλα;;;

Ποιος βάζει ... κανόνες σε αυτό;;;;

Αυτός του οποίου τους κανόνες έχουμε ήδη απορρίψει "...ως στέρηση των δικαιωμάτων και της ελευθερίας μας;;;" και μάλιστα ο καθένας από εμάς με εντελώς διαφορετικά κριτήρια;;;; Και αν ούτε και αυτούς τους κανόνες δεν τους ... γουστάρουμε;;;;;;

Κατά την ταπεινή μου άποψη, θα έπρεπε να διακρίνεις το ... αδιέξοδο και την ... ζούγκλα.

Τέλος πάντων ας κρατήσει ο καθένας την άποψή του.

Παρεμπιπτόντως, εύχομαι κι εγώ να προσφέρουμε ... διασκέδαση με τις διαφωνίες μας ή και τροφή για σκέψη (ακόμα καλύτερα).
Μέτρον άριστον
Last Edit: 20 Sep 2015 17:08 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Οπλοκατοχή 20 Sep 2015 23:12 #33

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
soto51 wrote:
Και απ' αυτή την κύρια διαφορά μας προκύπτουν και όλες οι υπόλοιπες αιτίες φαγωμάρας μας, που διασκεδάζουν (ελπίζω) τον κόσμο εδώ μέσα.
batista wrote:
Παρεμπιπτόντως, εύχομαι κι εγώ να προσφέρουμε ... διασκέδαση με τις διαφωνίες μας ή και τροφή για σκέψη (ακόμα καλύτερα).

Και τροφή για σκέψη προσφέρετε και οι δύο με τις καλοδιατυπωμένες θέσεις σας, αλλά και τρελή διασκέδαση με το ύφος και τον τρόπο που τις εκφράζετε. Βέβαια, η συζήτηση για την οπλοκατοχή ωχριά μπροστά στην "Κατσίκα του γείτονα" - BEST THREAD EVER !!!
The administrator has disabled public write access.

Οπλοκατοχή 21 Sep 2015 12:31 #34

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
vortex wrote:
soto51 wrote:
Και απ' αυτή την κύρια διαφορά μας προκύπτουν και όλες οι υπόλοιπες αιτίες φαγωμάρας μας, που διασκεδάζουν (ελπίζω) τον κόσμο εδώ μέσα.
batista wrote:
Παρεμπιπτόντως, εύχομαι κι εγώ να προσφέρουμε ... διασκέδαση με τις διαφωνίες μας ή και τροφή για σκέψη (ακόμα καλύτερα).

Και τροφή για σκέψη προσφέρετε και οι δύο με τις καλοδιατυπωμένες θέσεις σας, αλλά και τρελή διασκέδαση με το ύφος και τον τρόπο που τις εκφράζετε. Βέβαια, η συζήτηση για την οπλοκατοχή ωχριά μπροστά στην "Κατσίκα του γείτονα" - BEST THREAD EVER !!!

Επειδή όπως καταλαβαίνεις, φίλε μου, οι καιροί είναι δύσκολοι και αφού γουστάρεις (και καλά κάνεις) τόσο πολύ να διαβάζεις τα γραφόμενα μας, θα φροντίσουμε, η ανάγνωση των post μας (και μόνο) να είναι με ... συνδρομή. :woohoo: :woohoo:

Φίλε T$ig μπορείς να το φροντίσεις σε παρακαλώ;;; Και εντελώς... μεταξύ μας, τα ... έσοδα 50-50 εκτός αν ο Σώτος θέλει να κάνει άλλη ... διαπραγμάτευση (μαύρα και τέτοια... ξέρεις) :woohoo: :woohoo:
Μέτρον άριστον
Last Edit: 21 Sep 2015 12:33 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Οπλοκατοχή 21 Sep 2015 13:15 #35

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
τι το καναμε εδω μεσα? american bar?? :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Οπλοκατοχή 21 Sep 2015 17:45 #36

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
batista wrote:
εκτός αν ο Σώτος θέλει να κάνει άλλη ... διαπραγμάτευση

ΠΡΟΦΑΝΩΣ

και θα γίνει ιδιαίτερη συμφωνία για την αμοιβή μας.


Εσύ λες ότι είσαι υπάλληλος, δεν μπορείς να κρύψεις τίποτα, κλπ.

Ορίστε, εδώ, πεδίον δόξης λαμπρόν.

Πάλι θα βάλεις το κεφάλι σου στο ντορβά?

Μήπως τελικά εσύ είσαι η κατσίκα?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.271 seconds