Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Προθεσμιακή στην Attica Bank

Προθεσμιακή στην Attica Bank 21 Sep 2021 16:03 #1

  • stratosb
  • stratosb's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 51
  • Thank you received: 11
  • Karma: -5
Καλησπέρα σας,
θέλω να κάνω προθεσμιακή κατάθεση με καλό επιτόκιο σε ελληνική τράπεζα.
Έχω δει ότι η Attica Bank έχει καλά επιτόκια.
Έχει κάνει άλλος προθεσμιακή στην Attica Bank; Είναι ευχαριστημένος;

Είδα ότι έχουν δυο προγράμματα:

1. Το Αttica Double Profit, το οποίο δίνει 0,50% για ποσά πάνω απο 100.000 ευρώ.

2. Το Αttica Μy Value, το οποίο δίνει για ποσά πάνω απο 50.000 ευρώ, επιτόκιο 0,50% για 1 μήνα και 0,30% για 3 μήνες. Αυτό δεν είναι λίγο παράξενο όμως, μιας και περίμενα να δίνει καλύτερο επιτόκιο όταν κρατάς τα χρήματα σου για περισσότερο χρόνο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Last Edit: 21 Sep 2021 16:04 by stratosb.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή στην Attica Bank 22 Sep 2021 16:50 #2

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
stratosb wrote:
Καλησπέρα σας,
θέλω να κάνω προθεσμιακή κατάθεση με καλό επιτόκιο σε ελληνική τράπεζα.
Έχω δει ότι η Attica Bank έχει καλά επιτόκια.
Έχει κάνει άλλος προθεσμιακή στην Attica Bank; Είναι ευχαριστημένος;

Είδα ότι έχουν δυο προγράμματα:

1. Το Αttica Double Profit, το οποίο δίνει 0,50% για ποσά πάνω απο 100.000 ευρώ.

2. Το Αttica Μy Value, το οποίο δίνει για ποσά πάνω απο 50.000 ευρώ, επιτόκιο 0,50% για 1 μήνα και 0,30% για 3 μήνες. Αυτό δεν είναι λίγο παράξενο όμως, μιας και περίμενα να δίνει καλύτερο επιτόκιο όταν κρατάς τα χρήματα σου για περισσότερο χρόνο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τίποτα δεν είναι παράξενο. Αφού τα επιτόκια πέφτουν συνεχώς οσο περισσότερο χρόνο τα κλείνεις τοσο μειώνεται το επιτόκιο.
Πάντως δεν είναι η καλύτερη στιγμή να καταθέσεις στην Attica. Εχω καμια 100ρια χιλιάδες εκει, λήγουν τώρα και το πιθανότερο να μη ανανεώσω. Η τράπεζα παίζει να κλείσει / εξαγοράστει κλπ. Αν και τα βάλεις δεν τα βάλεις μεχρι 100x κατα 99% δε θα χάσεις τίποτα οτι και να γίνει, για τοσο μικρά επιτοκια δεν αξίζει ουτε το σχεδόν μηδενικό ποσοστό να χάσεις κατι.
www.bankingnews.gr/trapezika-nea/article...ton-kai-o-rolos-bain
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), stratosb

Προθεσμιακή στην Attica Bank 22 Sep 2021 19:57 #3

  • IoannisD (Dia!84)
  • IoannisD (Dia!84)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • "No news is: Good News!."
  • Posts: 65
  • Thank you received: 11
  • Karma: -7
Καλησπέρα sosimple!.. Καλησπέρα stratisb.Εχω παρά πολύ καιρό ναμπω login,αλλά παρακολούθηση tsug πάντα μέρα παρά μερα!.Όχι αττικά Όχι.Παγκρητια21/09/2021: 0,30μεικτο απόδοση έτος στη λήξη Άνω των150Χ+ Νάτα πάει και κάποιος άλλος που θαναι κοινός Συνδικαιούχος στους δύο λογαριασμούς (οικογένειας). Αλλιώς '0,25'μεικτα έτος /λήξης. Άνω των200.001+ "ο,30" έτος λήξη μεικτά.Τα συγκέντρωσα όλα εκεί έχεις ας πούμε, ας πούμε και το ποιο 'καλο',κουμπάρα/λογαριασμό παιδιού'0,40' μέχρι 18/ελάχιστο 50€ να μπαίνει μέσα μήνα.Εναρξη απι3Χ,αρχή.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

Προθεσμιακή στην Attica Bank 22 Sep 2021 20:07 #4

  • IoannisD (Dia!84)
  • IoannisD (Dia!84)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • "No news is: Good News!."
  • Posts: 65
  • Thank you received: 11
  • Karma: -7
Επίσης στην Αττικής,πέρα ότι είναι αργομισθοι...Είναι 'κουτσομπολιδες', τύπου χωριού Κατάστημα ΑγΔημητριου Αθήνας.Το κλείσανε πριν λίγες μέρες. Καταστήματα Καλλιθέα ,Ν Σμύρνης το ίδιο προφίλ...Απο2009παρατηρησει..Έχω 2παλιους φιλτατους 'αθληματος'...που και αυτοί πιστοποιούν, παρατηρείται τέτοια μικρότητα.Ασχετο αλλά ,ας το γράψω.)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Προθεσμιακή στην Attica Bank 22 Sep 2021 22:36 #5

  • JMT
  • JMT's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 380
  • Thank you received: 155

  • Karma: 10 (-2)
sosimple wrote:
Τίποτα δεν είναι παράξενο. Αφού τα επιτόκια πέφτουν συνεχώς οσο περισσότερο χρόνο τα κλείνεις τοσο μειώνεται το επιτόκιο.
Πάντως δεν είναι η καλύτερη στιγμή να καταθέσεις στην Attica. Εχω καμια 100ρια χιλιάδες εκει, λήγουν τώρα και το πιθανότερο να μη ανανεώσω. Η τράπεζα παίζει να κλείσει / εξαγοράστει κλπ. Αν και τα βάλεις δεν τα βάλεις μεχρι 100x κατα 99% δε θα χάσεις τίποτα οτι και να γίνει, για τοσο μικρά επιτοκια δεν αξίζει ουτε το σχεδόν μηδενικό ποσοστό να χάσεις κατι.
www.bankingnews.gr/trapezika-nea/article...ton-kai-o-rolos-bain
.
Γιατί υπάρχει ποσοστό 1% να τα χάσει? Πως θα γίνει αυτό με εγγυημένη κατάθεση μέχρι 100 χιλιάδες ανά καταθέτη?
Αν πάλι γίνει εξαγορά πως θα αλλάξει το επιτόκιο πριν την λήξη της προθεσμίας?????
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή στην Attica Bank 22 Sep 2021 22:40 #6

  • JMT
  • JMT's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 380
  • Thank you received: 155

  • Karma: 10 (-2)
stratosb wrote:
Καλησπέρα σας,
θέλω να κάνω προθεσμιακή κατάθεση με καλό επιτόκιο σε ελληνική τράπεζα.
Έχω δει ότι η Attica Bank έχει καλά επιτόκια.
Έχει κάνει άλλος προθεσμιακή στην Attica Bank; Είναι ευχαριστημένος;

Είδα ότι έχουν δυο προγράμματα:

1. Το Αttica Double Profit, το οποίο δίνει 0,50% για ποσά πάνω απο 100.000 ευρώ.

2. Το Αttica Μy Value, το οποίο δίνει για ποσά πάνω απο 50.000 ευρώ, επιτόκιο 0,50% για 1 μήνα και 0,30% για 3 μήνες. Αυτό δεν είναι λίγο παράξενο όμως, μιας και περίμενα να δίνει καλύτερο επιτόκιο όταν κρατάς τα χρήματα σου για περισσότερο χρόνο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αυτά είναι "καλά επιτόκια" ?
Έχεις κανένα εκατομμύριο μήπως για να δεις μεγάλη διαφορά μεταξύ του 0.50 και 0.30% ?
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακή στην Attica Bank 23 Sep 2021 10:42 #7

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
JMT wrote:
.
Γιατί υπάρχει ποσοστό 1% να τα χάσει? Πως θα γίνει αυτό με εγγυημένη κατάθεση μέχρι 100 χιλιάδες ανά καταθέτη?
Αν πάλι γίνει εξαγορά πως θα αλλάξει το επιτόκιο πριν την λήξη της προθεσμίας?????
Οχι. Έπρεπε να γράψω 99.9999% αλλα για απλότητα έγραψα 99%. Παίζει όμως να ταλαιπωρηθεί πχ να περιμένει 6 μηνες να παρει τα χρήματα του. Και αυτό σπάνιο, λεμε για ακραίες κατάστασεις. Εγω εχω κανει επαληλημενα αυτο που του λεω να μη κανει. Εχω βγάλει 3-4 φορες λεφτά από τράπεζες που κλείσανε. Σε μια περίπτωση ήξερα οτι η τράπεζα κλείνει και τα έβαλα. Αλλα πήρα και ενα +2% του μέγιστου επιτοκίου της τοτε αγοράς. Για 0.5% που δίνει η Attica δεν αξίζει να μπλέξεις στις περισσότερες περιπτώσεις. Αν και εκει που έχουν φτάσει τα επιτόκια τα πάντα είναι σχετικά :laugh: Μη παραξενεύτεις αν δεις οτι τα ανανέωσα εκει.. Σε κάθε περίπτωση όμως (ακομα και αν εγω τα κρατήσω εκει) δεν το προτείνω γενικά. Εγω ειμαι λίγο ακραίος γενικότερα..
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή στην Attica Bank 23 Sep 2021 10:45 #8

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
JMT wrote:
Αυτά είναι "καλά επιτόκια" ?
Έχεις κανένα εκατομμύριο μήπως για να δεις μεγάλη διαφορά μεταξύ του 0.50 και 0.30% ?
Οσο και να γελας οταν οι περισσότερες δίνουν 0.2-0.3 το 0.5 ακούγεται καλο.. :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή στην Attica Bank 23 Sep 2021 20:37 #9

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
sosimple wrote:
Οσο και να γελας οταν οι περισσότερες δίνουν 0.2-0.3 το 0.5 ακούγεται καλο.. :laugh:
Μάλλον 0,02
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.064 seconds