Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Άνοιγμα λογαριασμού ανήλικου τέκνου

Άνοιγμα λογαριασμού ανήλικου τέκνου 20 Aug 2019 22:21 #1

Καλησπέρα παιδιά,
θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρετε κάποια τράπεζα όπου να μπορώ να ανοίξω λογαριασμό για τα ανήλικα παιδιά μου, με συνδικαιούχο πάντα και εμένα.
Πιό συγκεκριμένα, επειδή ξέρω ότι υπάρχουν κάποια πακέτα yellowkid, alpha123, εθνική παίδων (κάπως έτσι το λέει), αυτά δεν μου πολυκάνουν. Έχουν παράλογους περιορισμούς που βολεύουν φυσικά μόνο τις τράπεζες. Εγώ θέλω έναν απλό λογαριασμό, ας πούμε ότι δεν με νοιάζουν τα επιτόκια προς το παρόν, όπου θα μπορώ να καταθέτω ποσά από το web banking μου, αλλά και να μπορώ να κάνω αναλήψεις μέσω κάρτας ή να χρεώσω τον λογαριασμό. Αλλά να έχω συνδικαιούχα τα παιδιά μου, έστω ένα-ένα ανά λογαριασμό.
Πήγα το πρωί στην Alpha Bank και ενώ ύστερα από δύο συνεννοήσεις δεν μου είχαν ορθώσει κάποιο εμπόδιο, σήμερα τα άλλαξαν (μίλησα με άλλους υπαλλήλους δεν βρήκα τους παλιότερους) και μου είπαν ότι λογαριασμό δεν μπορώ να ανοίξω με τα παιδιά μου, παρά μόνο τον alpha 123! Ο οποίος δεν δίνει ούτε κάρτα, ούτε μπορείς να τον διαχειριστείς online. Mπορείς να κάνεις κατάθεση online, όπως σε όλους, αλλά αν θες ανάληψη πας στο φυσικό ταμείο υποκαταστήματος...

Δεν έχω ψάξει ακόμη σε όλες τις τράπεζες να πω την αλήθεια, αλλά είπα να ρωτήσω εδώ εάν ξέρει κανείς κάτι πιά άμεσα από εμπειρία. Τα παιδιά μου έχουν ΑΦΜ και έχω συγκεντρώσει και κάτι άλλα χαρτιά που ζητούν, οπότε είμαι έτοιμος από αυτά τα γραφειοκρατικά. Με λίγα λόγια ψάχνω έναν λογαριασμό σαν κουμπαρά μεν για τα παιδιά αλλά σε περίπτωση που πάθω κάτι, να μπορούν να γίνουν αναλήψεις με μια κάρτα από τους δικούς μου. Και να μην περιμένουν να γίνουν 18 τα παιδιά...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποια και όποιον απαντήσει.
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα λογαριασμού ανήλικου τέκνου 21 Aug 2019 00:03 #2

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Αν ζούσε ο μακαρίτης θα σου έγραφε να αφήσεις τις τράπεζες και να τα κάνεις λίρες.
Για το θέμα του νήματος υπάρχει και παλιότερη συζήτηση.
www.tsig.gr/lang-el/forum/16-%CE%9A%CE%B...4%CE%BF?limitstart=0
Lagom
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Δημήτρης (amstrad79)

Άνοιγμα λογαριασμού ανήλικου τέκνου 21 Aug 2019 00:11 #3

Ναι, Ο Sotos ήταν σταθερός στις θέσεις του, θα συμφωνούσα στις λίρες δεν λέω, αλλά σημέρα με 320 ευρώ στον Νίκια η λίρα, δεν θα το έλεγα και εύκολη επένδυση.
Έψαξα πρώτα στην "αναζήτηση" για το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι. Θα κοιτάξω στο λινκ. Ευχαριστώ!
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα λογαριασμού ανήλικου τέκνου 21 Aug 2019 00:17 #4

Αυτό το θέμα το είχα παρακολουθήσει παλιότερα, μάλιστα είχα απαντήσει και μια φορά εκεί μέσα. Δυστυχώς δεν απαντά καθόλου στο ερώτημα.
Άσε που ρωτάει κάτι άσχετο με τα οικονομικά ζητήματα, ρωτάει για "αβάπτιστο" παιδί. Ένα παιδί δεν έχει σημασία εάν έχει βαπτιστεί σε κάποια θρησκεία για να έχει ΑΦΜ και λοιπά στοιχεία.
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα λογαριασμού ανήλικου τέκνου 21 Aug 2019 02:12 #5

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Εγώ έχω στην Πειραιώς εδώ και χρόνια. Μάλιστα όταν τα cc ήταν στο φορτε τους είχα δικαίωμα ανάληψης μεγάλο λόγω των καρτών των παιδιών. Είναι απλός λογαριασμός χωρίς περιορισμούς. Στη συνέχεια ρώτησα και efg όπου πήρα θετική απάντηση όμως δεν προχώρησα γιατί πλέον τα cc είχαν περιοριστεί.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Δημήτρης (amstrad79)

Άνοιγμα λογαριασμού ανήλικου τέκνου 21 Aug 2019 02:21 #6

Φοβάμαι ότι μετά τα cc αυτές οι αυτονόητες ευκολίες μάλλον έχουν αλλάξει.
Στην Alpha Bank μου είπαν ότι δεν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό απλό με το παιδί σου. Πρέπει να είναι alpha123 με το ζόρι. Οπότε με λίγα λόγια η Alpha με διώχνει από πελάτη της.
Θα κοιτάξω και Εurobank άμα είναι.
Πάντως η Alpha και Πειραιώς θα με βόλευαν γιατί έχω ήδη λογαριασμούς με web banking εκεί.
Last Edit: 21 Aug 2019 02:23 by Δημήτρης (amstrad79). Reason: προσθήκη λεπτομέρειας
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα λογαριασμού ανήλικου τέκνου 21 Aug 2019 04:18 #7

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Δημήτρης (amstrad79) wrote:
Φοβάμαι ότι μετά τα cc αυτές οι αυτονόητες ευκολίες μάλλον έχουν αλλάξει.
Στην Alpha Bank μου είπαν ότι δεν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό απλό με το παιδί σου. Πρέπει να είναι alpha123 με το ζόρι. Οπότε με λίγα λόγια η Alpha με διώχνει από πελάτη της.
Θα κοιτάξω και Εurobank άμα είναι.
Πάντως η Alpha και Πειραιώς θα με βόλευαν γιατί έχω ήδη λογαριασμούς με web banking εκεί.

Πειραιώς είναι σίγουρο. Έχουμε πολλοί.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Δημήτρης (amstrad79)

Άνοιγμα λογαριασμού ανήλικου τέκνου 21 Aug 2019 13:07 #8

Tώρα πρόσεξα ότι έκανα έναρξη του θέματος στα Επιτόκια και όχι στην κατηγορία Καταθέσεις... Ήμουν στα Πρόσφατα όταν έκανα άνοιγμα Νέου Θέματος και έκανα πατάτα...
Ζητώ συγγνώμη από τους moderators.
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα λογαριασμού ανήλικου τέκνου 21 Aug 2019 18:27 #9

Δημήτρης (amstrad79) wrote:
Tώρα πρόσεξα ότι έκανα έναρξη του θέματος στα Επιτόκια και όχι στην κατηγορία Καταθέσεις... Ήμουν στα Πρόσφατα όταν έκανα άνοιγμα Νέου Θέματος και έκανα πατάτα...
Ζητώ συγγνώμη από τους moderators.
Δεν πειράζει φίλε Δημήτρη, έγινε μετακίνηση.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Δημήτρης (amstrad79)
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.058 seconds