Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ZIRAAT BANK

ZIRAAT BANK 13 Jul 2020 11:54 #82

  • nik_os
  • nik_os's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
Οκ, το θέμα είναι προφανώς λίγο πεθαμένο κι έχει αναλυθεί.

Η δική μου εμπειρία είναι πως η Ζιρατ είναι λίγο ειδική περίπτωση τράπεζας Αν έχεις ένα σχετικά μικρό ποσό για προθεσμιακή, πουθενά αλλού δε θα βρεις 1.6 επιτόκιο. Δεν έχεις ΑΤΜ, δεν έχεις web banking, αλλά ο σκοπός δεν είναι οι καθημερινές συναλλαγές αλλά μια πιο μακροπρόθεσμη κατάθεση.

Όντως η ανανέωση γίνεται με υπογραφή αυτοπροσώπως (ή με ό,τι ισχύει νομικά σχετικά με αυτό) αλλά ο κύριος δικαιούχος του λογαριασμού, αρκεί.

Γενικά η δική μου εμπειρία ήταν οκ. Δεν είναι η τυπική τράπεζα αλλά δεν χρειάζεται να είναι. Κι αντίγραφα μου έδωσαν, και με εξυπηρέτησαν. Κατά τα άλλα, επιβλέπεται από την ΤΤΕ όπως όλες οι τράπεζες στην Ελλάδα, κι ισχύει για τη Ζιράτ ό,τι και για κάθε άλλη ελληνική.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, IoannisD (Dia!84)

ZIRAAT BANK 13 Jul 2020 15:49 #83

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
nik_os wrote:
Οκ, το θέμα είναι προφανώς λίγο πεθαμένο κι έχει αναλυθεί.

Η δική μου εμπειρία είναι πως η Ζιρατ είναι λίγο ειδική περίπτωση τράπεζας Αν έχεις ένα σχετικά μικρό ποσό για προθεσμιακή, πουθενά αλλού δε θα βρεις 1.6 επιτόκιο. Δεν έχεις ΑΤΜ, δεν έχεις web banking, αλλά ο σκοπός δεν είναι οι καθημερινές συναλλαγές αλλά μια πιο μακροπρόθεσμη κατάθεση.

Όντως η ανανέωση γίνεται με υπογραφή αυτοπροσώπως (ή με ό,τι ισχύει νομικά σχετικά με αυτό) αλλά ο κύριος δικαιούχος του λογαριασμού, αρκεί.

Γενικά η δική μου εμπειρία ήταν οκ. Δεν είναι η τυπική τράπεζα αλλά δεν χρειάζεται να είναι. Κι αντίγραφα μου έδωσαν, και με εξυπηρέτησαν. Κατά τα άλλα, επιβλέπεται από την ΤΤΕ όπως όλες οι τράπεζες στην Ελλάδα, κι ισχύει για τη Ζιράτ ό,τι και για κάθε άλλη ελληνική.
Επειδή σε 3-4 μήνες λήγουν και τα δικα μου, και στις νυν τράπεζες ουτε τα μισα δεν παίρνεις πλεον, αν γνωρίζεις γραψε περισσότερα.
- Ειχε γραφτεί νομίζω για τη συγκεκριμένη τράπεζα οτι οταν πας να πάρεις τα λεφτα σου, ζητανε πολλά χρήματα για να σου εκδώσουν τραπεζική επιταγή. Το εχεις ρωτήσει αυτο? (Γιατι αμα ζητανε πχ 300€ για επιταγή ουσιαστικά το επιτόκιο μετατρέπεται σε πολύ μικρότερο).
- Μετεχει στο τεκε αν θυμάμαι?
- Γράφεις οτι ζητάνε αυτοπροσώπως τον 1ο δικαιούχο μονο? Πχ για να βαλω 2ο ονομα τον πατέρα μου χωρίς να τον κουβαλάω μαζι μου, τι ζητάνε?
Αν και είμαι μακριά απο τα υποκατάστηματα τους, το σκέφτομαι ενα ταξιδάκι για αρκετά μεγαλο ποσο κατάθεσης της τάξεως των 200x+ δεδομένου ότι τα έξοδα πήγαινε ελα καλύπτονται απο τη διαφορά των επιτοκίων και αφήνουν μεγαλη διαφορά. Αρκει να παω 1 φορά και οχι πολλες. Επίσης αν όντως αποφασίσεις να κάνεις αυτη την κίνηση ζητας απο την νυν τράπεζα μεγαλύτερο επιτόκιο κοντά σε αυτο, και μπορεί και να το πάρεις τοτε..

Edit.. Σχεδόν ολα τα γράφει στο σιτε τωρα που κοίταξα. Μονο το κόστος επιταγής είναι ενα πονηρο ερώτημα..
Last Edit: 13 Jul 2020 16:55 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: IoannisD (Dia!84)

ZIRAAT BANK 02 Sep 2020 20:36 #84

  • nik_os
  • nik_os's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
- Ναι, μετεχει στο ΤΕΚΕ και διέπεται απο τους κανόνες της ΤτΕ
- Δεν έχω εμπειρία με έκδοση τραπεζικής επιταγής. Αν θυμάμαι καλά, όταν είχα κάνει την αρχική κατάθεση με έμβασμα, ενώ θεωρητικά υπήρχε κάποιο κόστος, κάτι σαν 20 ευρώ, τελικά δεν με χρέωσαν κατι. Πρέπει να πω οτι μου φαίνεται τελείως παράλογο, αλλά ποτέ δε ξέρεις..
- Ναι, πρέπει να υπογράψει ο κάθε δικαιούχος* - με ό,τι χαρτιά προβλέπει η ΤτΕ. Εκκαθαριστικά, ταυτότητες, τι άλλο... βεβαίωση τηλεφωνικού αριθμού και διεύθυνσης; Εν πάσει περιπτώσεο τα κλάσσικά έγγραφα επικαιροποίησης που οριζει η ΤτΕ.
*Αυτό με επιφύλαξη γιατί ενώ όντως ο λογαριασμός έχει συνδικαιούχο, στη δική μου περίπτβση ο συνδικαιούχος είχε ανοίξει ξεχωριστό λογαριασμό οπότε πιθανά να έπρεπε να πάει έτσι κι αλλιώς

Στις ανανεώσεις αρκεί ο ένας απο τους δυο. Αυτά απο μνήμης γιατί πάει κάμποσος καιρός - εγώ όταν είχα επικοινωνήσει αρχικά τηλεφωνικά ήταν αρκετά κατατοπιστικοί
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

ZIRAAT BANK 03 Sep 2020 10:23 #85

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12976
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Απλά σας ενημερώνω πως με τα κέρδη που αποστέλλονται στην Τουρκία, αυτή η Τράπεζα, εξοπλίζει και χρηματοδοτεί φανατικούς τζιχαντιστές μαχητές, που σκοπό έχουν να εισβάλλουν και στην Πατρίδα μας, καίγοντας και σφάζοντας στο διάβα τους.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 03 Sep 2020 10:24 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

ZIRAAT BANK 03 Sep 2020 16:26 #86

  • JMT
  • JMT's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 380
  • Thank you received: 155

  • Karma: 10 (-2)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Απλά σας ενημερώνω πως με τα κέρδη που αποστέλλονται στην Τουρκία, αυτή η Τράπεζα, εξοπλίζει και χρηματοδοτεί φανατικούς τζιχαντιστές μαχητές, που σκοπό έχουν να εισβάλλουν και στην Πατρίδα μας, καίγοντας και σφάζοντας στο διάβα τους.
Επίσης μακριά από την Εθνική διότι χρηματοδοτεί τον Αλαφουζο και αυτός τα βάζει στο ΠΑΟ και κάνει επίθεση στον Ολυμπιακό και στο Μαρινακη.
The administrator has disabled public write access.

ZIRAAT BANK 25 Sep 2020 16:26 #87

  • IoannisD (Dia!84)
  • IoannisD (Dia!84)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • "No news is: Good News!."
  • Posts: 65
  • Thank you received: 11
  • Karma: -7
1.25μαγκες το πήγε... κοιτάξετε πίνακες.
The administrator has disabled public write access.

ZIRAAT BANK 25 Sep 2020 16:49 #88

  • JMT
  • JMT's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 380
  • Thank you received: 155

  • Karma: 10 (-2)
IoannisD (Dia!84) wrote:
1.25μαγκες το πήγε... κοιτάξετε πίνακες.
Τους γλωσσοφαγατε... Αντε τώρα να πάει η "Μαρία" να κάνει προθεσμιακή...
The administrator has disabled public write access.

ZIRAAT BANK 26 Sep 2020 18:21 #89

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Για 1.6 θα ενισχυα τους τζιχαντιστες, για 1.25 όχι.. :)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: CV

ZIRAAT BANK 21 Feb 2023 16:24 #90

  • jisegok551
  • jisegok551's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Karma: 0
για 80k προσφέραν 1.20% και βελτίωσαν στο 1.70% για 6 μήνες - για 12 μηνες ανετα και 2%
Φαντάζομαι είναι τα νεα επιτοκία που θα αναρτήσουν οσονούπω στην ιστοσελιδα.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.064 seconds