Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ZIRAAT BANK

ZIRAAT BANK 17 Feb 2019 02:08 #64

Επιμενατε να επιδοτησετε τον δικτατορα Ερντογαν με 300Κ; Παλι καλα που το επαιξαν δυσκολοι δηλαδη...
Απορω πως επιμεινατε μεχρι τον 14ο λογο, και δεν εφτασαν οι πρωτοι δυο-τρεις λογοι να φυγετε απο εκει περα;
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), GSAKKI

ZIRAAT BANK 17 Feb 2019 02:32 #65

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
επειτα και απο τις παραπανω σημαντικες διαπιστωσεις που εκανε ο Μενελαος θεωρω και προτεινω και στον tsig να βγει η συγκεκριμενη τραπεζα απο τις προθεσμιακες και απο καθε ειδους αναφορα προς αυτην.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), Δημήτρης (amstrad79)

ZIRAAT BANK 17 Feb 2019 12:24 #66

sonik wrote:
επειτα και απο τις παραπανω σημαντικες διαπιστωσεις που εκανε ο Μενελαος θεωρω και προτεινω και στον tsig να βγει η συγκεκριμενη τραπεζα απο τις προθεσμιακες και απο καθε ειδους αναφορα προς αυτην.
Φίλε sonik, ευχαριστώ για την πρόταση.

Καθώς η αναφορά του φίλου μας Μενέλαου είναι ιδιαίτερα σοβαρή, θεωρώ ότι όσοι σκέφτονται να επιλέξουν να συνεργαστούν με αυτήν την τράπεζα καλό θα ήταν να γνωρίζουν από πριν το καθεστώς της. Για αυτό τον λόγο, υπάρχει πλέον σύνδεσμος προς την σημαντική ενημέρωση του Μενέλαου σε κάθε αναφορά προϊόντος της τράπεζας.

Ο καθένας μπορεί να ζυγίσει τους κινδύνους και να κρίνει εάν θέλει να προχωρήσει σε κάποια κίνηση.

Το tsig.gr κάνει συγκριτική ενημέρωση σχετικά με τις υπάρχουσες επιλογές, δεν προτείνουμε ούτε αποκλείουμε κάποια προϊόντα.
Γνῶθι σαὐτόν
Last Edit: 18 Feb 2019 07:11 by Ο Τσιγκούνης (T$ig).
The administrator has disabled public write access.

ZIRAAT BANK 18 Feb 2019 22:23 #67

  • Μενέλαος
  • Μενέλαος's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 70
  • Karma: 5 (2)
«Το tsig.gr κάνει συγκριτική ενημέρωση σχετικά με τις υπάρχουσες επιλογές, δεν προτείνουμε ούτε αποκλείουμε κάποια προϊόντα.»

Και έτσι πρέπει. Το tsig.gr οφείλει να ενημερώνει για όλες τις υπάρχουσες επιλογές. Και κάνει πολύ καλά τη δουλειά του.
Οι προσωπικές μας αξιολογήσεις, εμπειρίες ή σχόλια, μπορούν να εκτίθενται στο Forum (Συζητήσεις). Και αυτό αρκεί.

Παρ΄όλα αυτά ο Tsig έχει τοποθετήσει σύνδεσμο στον πίνακα επιτοκίων υπό τον τίτλο «εμπειρία με τη Ziraat Bank». Τον ευχαριστώ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, tsarkalakos, IoannisD (Dia!84)

ZIRAAT BANK 18 Feb 2019 22:32 #68

  • Μενέλαος
  • Μενέλαος's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 70
  • Karma: 5 (2)
Να σημειώσω επίσης ότι στον σύνδεσμο (link) της Ziraat, που πολύ σωστά παραθέτει ο Τσιγκούνης στις καταθέσεις προθεσμίας Ελλάδος, η συγκεκριμένη τράπεζα, αναφέρει ειδικά στις προθεσμιακές καταθέσεις ενός έτους σε ευρώ, «διάρκεια 1 έτος + », σε αντιδιαστολή και σαφή διαφοροποίηση με όλες τις άλλες προθεσμιακές καταθέσεις της σε άλλα νομίσματα, στις οποίες ο πίνακας δεν προβλέπει προθεσμιακή άνω του έτους, αφού εκεί δεν υπάρχει το σύμβολο «+».

Τους επισήμανα το στοιχείο αυτό και ρώτησα για ποιες ακριβώς περιόδους προσφέρεται προθεσμιακή άνω του έτους (π.χ. για ενάμιση έτος, για δύο; ) και αν στις περιπτώσεις αυτές υπάρχει ετήσιος ανατοκισμός (ερωτήματα τα οποία είχα διαβιβάσει και με αναπάντητο email μου, το οποίο παρελήφθη, αλλά ποτέ δεν απαντήθηκε), γιατί διαφορετικά το πραγματικό επιτόκιο AER, (δηλ. το Annual Equivalent Rate) καθίσταται στην ουσία μικρότερο, λόγω της καταβολής των τόκων στο τέλος της περιόδου. Αγνοούσαν αν υπάρχουν μεγαλύτερης διάρκειας καταθέσεις, τηλεφώνησαν κάπου και απάντησαν πως η μεγαλύτερη είναι το 1 έτος. Επειδή η απάντηση (αν και απόλυτα κατηγορηματική), ήταν προφορική και επειδή υπάρχει αναξιοπιστία ως προς τις προφορικές τους απαντήσεις, δεν μπορώ να γνωρίζω αν υπερισχύει αυτό που γράφει ο πίνακας ή η απάντησή τους. Αν είναι έτσι, οφείλουν να το απαλείψουν από τον πίνακα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: tsarkalakos, Δημήτρης (amstrad79), IoannisD (Dia!84)

ZIRAAT BANK 18 Feb 2019 22:47 #69

  • Μενέλαος
  • Μενέλαος's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 70
  • Karma: 5 (2)
Τέλος να σημειώσω ότι στην ιστοσελίδα τους δεν μπόρεσα να βρω τον πίνακα ενημέρωσης συναλλασσομένων με το Γενικό Τιμολόγιο Εργασιών και Παρεχόμενων Υπηρεσιών (με όλες τις χρεώσεις τους), το οποίο προβλέπεται ως υποχρέωση από την Τράπεζα της Ελλάδος και το έχω συναντήσει στις ιστοσελίδες όλων ανεξαιρέτως των εν λειτουργία στη χώρα μας τραπεζών, ελληνικών και ξένων. Αν έχετε υπομονή, ψάξτε την ιστοσελίδα καλύτερα, μπορεί να κάνω λάθος. Είναι η μόνη τράπεζα στην οποία είμαι ανίκανος να το εντοπίσω. Κι αν είναι έτσι, απορώ, δεν υπάρχουν ελεγκτικές αρχές στην Ελλάδα; Δημόσιο είναι το site τους.

Γράφουν για παράδειγμα στην ιστοσελίδα ότι «Σε όλα τα καταστήματά μας πραγματοποιούνται συναλλαγές μεταφοράς χρημάτων με γρήγορο και αξιόπιστο τρόπο σε λογαριασμούς σας που βρίσκονται εντός Ελλάδας ή στο εξωτερικό» (gr.ziraat.turkline.com/retail-banking/mo...?__r=8d695d1e0376c32). Είναι υποχρεωμένοι να γνωστοποιούν στο κοινό το κόστος (προμήθεια) της μεταφοράς κ.ο.κ.

Το πλέον χαρακτηριστικό είναι ότι στην τελευταία παράγραφο της «Σύμβασης Παροχής Υπηρεσιών Πληρωμών για Φυσικά Πρόσωπα», την οποία υπέγραψα (και επικυρωμένο αντίγραφο της οποίας αρνήθηκαν να μου χορηγήσουν), αναφέρει ότι τέθηκαν μεταξύ άλλων στη διάθεσή μου, ο «πίνακας ενημέρωσης συναλλασσομένων με το Γενικό Τιμολόγιο Εργασιών και Παρεχόμενων Υπηρεσιών». Τέτοιος πίνακας όχι μόνο δεν μου διατέθηκε, αλλά από τα παραπάνω δεν φαίνεται καν να υπάρχει.
The administrator has disabled public write access.

ZIRAAT BANK 19 Feb 2019 00:04 #70

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Με αυτα που γράφεις Μενέλαε, διαγράφεται αυτη η επιλογη τράπεζας για την ωρα. Είπαμε να βγάλουμε κατι παραπανω, αν ειναι να βγάλουμε καρκίνο γι αυτο, να λείπε το βυσινο.
Εάν και οταν βελτιωθεί και αν ακομα εχει μεγσλα επιτοκια, το ξανα βλεπουμε το θέμα. Σε ευχαριστώ και απο εδώ που έγραψες την εμπειρία σου. Γλυτώνεις πολυ κόσμο απο την ιδια ταλαιπωρία, γιατι πολοι με μεγάλα ειδικα κεφαλαια θα δελεαζονταν απο το μεγαλυτερο επιτόκιο.
Last Edit: 19 Feb 2019 00:06 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi), IoannisD (Dia!84)

ZIRAAT BANK 28 May 2019 21:55 #71

  • Paul Stewart
  • Paul  Stewart's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 54
  • Thank you received: 12
  • Karma: 2 (3)
Καλησπέρα Tsig, καλησπέρα σε όλους τους φίλους της ιστοσελίδας.

Μετά από όλα αυτά που γράφτηκαν για την ZIRAAT BANK και τα "υψηλά" επιτόκια που δίνει σε σχέση με τις υπόλοιπες τράπεζες (συστημικές και μή) αποφάσισα να την επισκεφτώ.

Στην συνομιλία που είχα λοιπόν με υπάλληλο τής εν λόγω τράπεζας, θα ήθελα να επισημάνω δύο παρατηρήσεις κυρίως προς ενημέρωση όλων:

1. Το ελάχιστο ποσό που απαιτείται για το άνοιγμα προθεσμιακής κατάθεσης δεν είναι τα 0 Ευρώ, όπως αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα της Τράπεζας, αλλά τα 3.000 Ευρώ.

2. Η κατάθεση τραπεζικής επιταγής από οποιαδήποτε άλλη τράπεζα στην ZIRAAT BANK δεν επιβαρύνεται με έξοδα προμήθειας. Εδώ αξίζει να σημειώσω ότι η κατάθεση τραπεζικής επιταγής έχει μία μέρα valeur.
Αντιθέτως, η έκδοση τραπεζικής επιταγής από την ZIRAAT BANK επιβαρύνεται με έξοδα προμήθειας, τα οποία ανέρχονται σε 20 ΕΥΡΩ συν 3 τοις χιλίοις επί του αναγραφόμενου στην τραπεζική επιταγή ποσού.

Τέλος, όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο Μενέλαος, ο υπάλληλος της Τράπεζας με ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει ΑΤΜ στην Ελλάδα, ενώ το Internet Banking της Τράπεζας είναι αυτή τη στιγμή υπό κατασκευή.

Ελπίζω να βοήθησα και εγώ με αυτές τις πληροφορίες στη δημιουργία μιας σφαιρικότερης εικόνας γύρω από την ZIRAAT BANK.

Με φιλικούς χαιρετισμούς.
The administrator has disabled public write access.

ZIRAAT BANK 23 Jun 2019 15:08 #72

Μενέλαος wrote:
...
7.) Υπέγραψα όλα τα έγγραφα για άνοιγμα λογαριασμού που ζήτησαν, προσκομίζοντας τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Με ταλαιπώρησαν μεγάλο χρονικό διάστημα. Στη συνέχεια ζήτησα ευλόγως αντίγραφα αυτών που έχω υπογράψει, όπως προβλέπεται από τις γενικές αρχές του Δικαίου για κάθε σύμβαση ή υπογραφή εγγράφου. Αρνήθηκαν να μου δώσουν υπογεγραμμένα από την τράπεζα αντίγραφα, που είναι το άλλο συμβαλλόμενο μέρος. Αρνήθηκαν να μου δώσουν έστω και απλές φωτοτυπίες των υπογεγραμμένων από εμένα εντύπων. Μου έδωσαν με το ζόρι το αντίστοιχο έντυπο-υπόδειγμα της τράπεζας (όχι αυτό που είχα υπογράψει) και μόνο όσον αφορά τους Γενικούς Όρους συναλλαγών και τη Σύμβαση Παροχής Υπηρεσιών, όχι τα υπόλοιπα έγγραφα και δηλώσεις που υπέγραψα. Τα υπόλοιπα είπαν ότι είναι απόρρητα!!!! Μάλλον επιζητούν πελάτες γίδια.
...

Κάτι παρόμοιο που περιγράφει ο συνφορουμίτης "Μενέλαος" (εννοώ μόνο το σημείο 7. που και παραθέτω) μου έχει συμβεί εμένα σε δύο ελληνικές - ελληνικότατες τράπεζες. Μάλιστα τόσο ελληνικές που η μία φέρει την ονομασία από Νομό της Ελλάδας και η άλλη από Δήμο.
Σε έγγραφα που αρχικά μου έβαλαν να υπογράψω, δεν μου έδιναν αντίγραφα των υπογεγραμμένων εγγράφων. Ακόμα και όταν επέμειναν όχι και πολύ σθεναρά ομολογουμένως, μου είπαν ότι πρόκειται για απόρρητα έγγραφα της τράπεζας. Δεν επέμεινα γιατί βιαζόμουν.
Αλλά και έτσι τους βγήκε!
Και αναρωτιέμαι αν, α) αυτοί είναι τόσο ηλίθιοι που δεν γνωρίζουν ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα του πολίτη να λαμβάνει αντίγραφο των όσων υπογράφει ή αν β) έχουν λάβει την γραμμή Α.Π.Ε. (Άμα Πιάσει, Έπιασε) ή αν γ) είμαστε εμείς, άντε καλά ας μη βάλω και εσάς μέσα, εγώ και οι υπόλοιποι που δεν έλαβαν αντίγραφα των εγγράφων που υπέγραψαν τόσο μ@λ@κες;

Αλήθεια ξέρει κανείς σε ποιον νόμο το λέει, ώστε να τον έχω μαζί μου την επόμενη φορά να τους τον δίνω;
"More men have become great through practice than by nature."- Democritus

Trade freely etoro.tw/2JKYCS9
Join the growth bondora.com/ref/georger
Work in a great Company with a great Team --> www.gws.gr/

My favourite youtube video
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.081 seconds