Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

TOPIC: Οι προφητείες ενός "γραφικού".

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 19 Mar 2014 00:40 #28

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gpap wrote:
Οσοι δεν το θυμαστε η δεν το ξερετε,ο Λεβεντης ειχε πουλησει το καναλι 67, πηρε χοντρα λεφτα, και εγινε extra 3,με τον ορο να εχει για παντα την εκπομπη που κανει μια φορα την εβδομαδα,αλλοιως ουτε εκει θα εβγαινε.

Ορθόν στο σύνολο του το κείμενο σου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 19 Mar 2014 07:04 #29

Πρωτα απ ολα φιλε παρατηρω προσβλητικη διαθεση και εχθρικο υφος, ολα αυτα για ποιο λογο? Ποιο ειναι το προβλημα σου?
Συν τοις αλλοις σε καποια σημεια δε καταλαβαινεις τι λεω, προσπαθησε τουλαχιστον να μη στρεβλωνεις αυτα που σου γραφουν.

Βαγγέλης wrote:
2) Σου είπα, δεν ανήκω πουθενά. Εσύ επιμένεις, μη αποδεχόμενος (κι) αυτό. Να μη μπω σε βαθύτερες αναλύσεις, αλλά είναι γνωστή η ψυχική ανάγκη ορισμένων οργανισμών να "ανήκουν" σε κάτι. Τους δημιουργείται έτσι αίσθημα ασφαλείας. Κάτι σαν τη φωλιά των μικρών πουλιών μέσα στην οποία οι γονείς τους τα προστατεύουν από τους εχθρούς. Κάτι σαν τις αγέλες των πουλιών ή των ψαριών που σχηματίζουν μια "μπάλλα". Σεβαστή η ανάγκη σου.

3) Όχι, ποτέ δεν ήμουν υπέρ του "ακυρο-λευκο-αποχη", για τους λόγους που λες (συμφωνώ σ' αυτό). Κάτι βρίσκω κάθε φορά να ψηφίσω κι εγώ, και αυτό δεν είναι ένας εκ των 2 πρώην μεγάλων (3 τώρα με το Συριζα). Αλλά ότι κι αν είναι δεν βγαίνω να το διαφημίσω με το φανατισμό που επιδεικνύεις εσύ για το Λεβέντη, ούτε θεωρώ ότι "ανήκω" σε αυτό που ψήφισα, επειδή το ψήφισα. Που άλλωστε μπορεί να είναι διαφορετικό κάθε φορά. Και ούτε Λεβέντη έχω ψηφίσει ποτέ.

4) Ναι, είναι αλήθεια ότι η πολύχρονη καζούρα αφήνει τραύματα σε αυτόν που την υφίσταται. Έχει συνέπειες. Έχεις στοιχεία ότι η καζούρα που του γινόταν (από τότε που "βγήκε" στο δημόσιο βίο) είχε ξεκινήσει από πολύ νωρίτερα? Από το σχολείο? Από το δημοτικό ίσως? Του κάνανε πλάκα οι συμμαθητές του, τότε με τα κοντά παντελόνια? Αν ναι, τότε εξηγούνται πολλά για την ιδιοσυγκρασία του ατόμου.

5) Δεν "πήγαινα" στις συγκεντρώσεις του. Πήγα μια φορά μόνο, σου είπα σε ποια. Και γενικώς δεν "πάω" σε προεκλογικές συγκεντρώσεις (κανενός), εκτός κι αν υπάρχει μπαλκόνι σε φιλικό σπίτι που "βλέπει" το χώρο συγκέντρωσης, και οι ένοικοι έχουν την ευγενή καλωσύνη να με προσκαλέσουν, οπότε ναι, υπό τέτοιες συνθήκες έχω πάει 2-3 φορές (στην Πλατεία Συντάγματος) και έβλεπα τη συγκέντρωση από πάνω. Έβγαζα και φωτογραφίες, και συζητούσαμε όσοι φίλοι ήσαν εκεί. Αλλά ποτέ δεν "συμμετείχα" σε συγκεντρώσεις. Επομενως πάλι έξω έχεις πέσει.

6) Αυτό δηλαδή τώρα εσύ, πως το ξέρεις? Έκανες έλεγχο στο ταμείο του Λεβέντη? Πως ξέρεις δηλαδή ότι το πεντοχίλιαρο (ή ότι ήταν) που τυχόν του έδωσε ο φίλος μου ο βιομήχανος, ή η εταιρεία που δούλευα ο Λεβέντης το έγραψε "στα βιβλία του κόμματος"? Όχι, σοβαρολογώ, ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ αυτό και εμφανίζεσαι τόσο σίγουρος? Ο λογιστής του είσαι?

7) Καθόλου περίεργο το ότι είναι πολιτικός μηχανικός. Άλλο εννόησα, αλλά δεν το κατάλαβες: Ένας πολιτικός μηχανικός βγάζει λεφτά είτε από αμοιβές μελετών (τις οποίες υπογράφει), είτε από εργολαβίες τις οποίες εκτελεί, είτε επειδή είναι κάπου υπάλληλος (και τον πληρώνουν με το μήνα), είτε από οικοδομική δραστηριότητα (αγοράζει οικόπεδα, τα χτίζει και τα πουλάει - ή κάνει αντιπαροχές), ή βγάζει άδειες οικοδομών, ή κάνει επιβλέψεις, ή είναι μέτοχος (και μέλος Δ.Σ) σε ανώνυμη τεχνική εταιρεία που του αποφέρει μέρισμα, κάποια δραστηριότητα πρέπει να έχει για να βγάζει λεφτά.
Μόνο με το που "είναι πολιτικός μηχανικός" και έχει ένα πτυχίο (δεν το αμφισβητώ αυτό για το Λεβέντη) κορνιζαρισμένο στον τοίχο, δεν σημαίνει ότι η ιδιότητα του αυτή του αποφέρει έσοδα.
Αφού εσύ λοιπόν τα ξέρεις (και τον ξέρεις), ποια είναι η δραστηριότητα του (ως πολιτικός μηχανικός πάντα) η οποία του αποφέρει εισόδημα? Αυτό τον ρώτησε ο Μπογδάνος, και δεν απάντησε. Και αυτό είπα κι εγώ. Αν λοιπόν εσύ ξέρεις, απάντησε μου. "Έβγαλε 23 άδειες το 2013". Ή "έχτισε μια πολυκατοικία, εκεί, και πούλησε τα διαμερίσματα". Ή "εκτέλεσε την εργολαβία "Κατασκευή γέφυρας στο 23ο χλμ οδού Κάτω Νευροκοπίου - Σερρών" προϋπολογισμού 1.500.000 ευρώ" και κέρδισε απ' αυτήν. Ή "Είναι μέτοχος στην "Εμπόλεμος Α.Τ.Ε." και το 2013 πήρε 123.000 ευρώ μέρισμα". Ή "Έκανε την τάδε μελέτη και αμοίφθηκε".
Κάτι με λεφτά πες, γιατί ο Λεβέντης (όπως και όλοι μας) λεφτά ξοδεύει για να φάει, να ντυθεί, να ταξιδέψει, να βάλει βεζίνη, για το σπίτι του, για όλα αυτά. Που τα βρίσκει? Από που προέρχονται τα εισοδήματα του? Στον Μπογδάνο ΔΕΝ απήντησε.

8) Ναι, πες μας τώρα ότι αν ο Συριζα (π.χ.) τον πρότεινε για Π.τ.Δ δεν θα του άρεσε, και θα έλεγε "Δεν μ' ενδιαφέρει η θέση, γιατί είναι διακοσμητική χωρίς ουσιαστικές αρμοδιότητες". Πες μας το κι αυτό, και σε πιστέψαμε.

2) Το καταλαβα οτι δεν ανηκεις πουθενα, αυτο ακριβως ειπα. Οτι δεν ανηκεις στην Ε.Κ.
Εσυ εγραψες οτι "δεν το αποδεχομαι"...
Δεν εχω καποια αναγκη σαν αυτη που λες. Ολοι εμεις οι ψηφοφοροι ειμαστε γιατι εχουμε καποια αναγκη? Καταλαβαινεις οτι οι εκλογες ειναι απαραιτητες και η χωρα πρεπει να κυβερναται?

3) Ωστε καθε φορα κατι βρισκεις και ψηφιζεις, μαλιστα. Ειναι κι αυτη μια λογικη...
Και πολυ καλυτερη απ το να μη ψηφιζες τιποτα.
Ποιον φανατισμο και ποια διαφημιση, που τα ειδες αυτα? Οποιος δεν ακολουθει τη λογικη σου, δηλ. να ψηφιζει καθε φορα οτι ναναι, σημαινει οτι ειναι φανατικος?

4) Ειπαμε, η πολυχρονη καζουρα παραπλανει το κοσμο ο οποιος τελικα σχηματιζει εντελως διαφορετικη εικονα απ αυτη που ειναι στη πραγματικοτητα. Ενα τετοιο θυμα εχεις πεσει κι εσυ. Ξερεις, λεγε-λεγε ολο και κατι θα μεινει, η γνωστη φιλοσοφια του Γκαιμπελς.
Για ποια ιδιοσυγκρασια μιλας? Ενας σοφος ανθρωπος που επαληθευτηκε σε οσα ελεγε το καιρο που οι περισσοτεροι σας τρωγατε και πινατε ανεμελοι πιστευοντας τις ανοησιες των απατεωνων που ψηφιζατε.

5) Σε τι εχω πεσει εξω?
Εσυ ειπες οτι πηγες σε συγκεντρωση κι εγω σε ρωτησα αν πηγες για χαλαστρα, οπως καναν καποιοι ανεγκεφαλοι τοτε(συνηθως σε διατεταγμενη υπηρεσια).

6) Δηλαδη θελεις σωνει και καλα να θεωρησω οτι ο Λεβεντης ειναι απατεωνας και εχει διπλα βιβλια ή αδηλους πορους?
Τοσα χρονια κανεις δεν τον εχει κατηγορησει για λαμογιες και ανηθικοτητα.

7) Μα το εξασκουσε το επαγγελμα. Νομιζες οτι δεν το εξασκουσε?

8) Πλακα μας κανεις φιλε? Ο ανθρωπος αγωνιζεται για να παρει ενεργο ρολο στη πολιτικη και να εφαρμοσει αυτα που λεει μια ζωη για να παει μπροστα η χωρα, κι εσυ λες οτι ευχαριστως θα δεχοταν τη διακοσμητικη θεση του προεδρου της δημοκρατιας?!...
Αρα για να λες κατι τετοιο σημαινει οτι δεν εχεις καταλαβει τιποτα απ τον αγωνα της Ε.Κ.
Last Edit: 19 Mar 2014 07:28 by euro (kolokythas).
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 19 Mar 2014 07:21 #30

gpap wrote:
Οσοι δεν το θυμαστε η δεν το ξερετε,ο Λεβεντης ειχε πουλησει το καναλι 67, πηρε χοντρα λεφτα, και εγινε extra 3,με τον ορο να εχει για παντα την εκπομπη που κανει μια φορα την εβδομαδα,αλλοιως ουτε εκει θα εβγαινε.

Ναι, ο ορος ηταν να εμφανιζεται καθε βδομαδα επι 3ωρο. Ειχαν κανονισει στις 22:00, κατοπιν δεχτηκε στις 23:00 η οποια σιγα-σιγα πηγε 23:30.
Ο καινουργιος ιδιοκτητης του extra oμως προσπαθησε να αθετησει τη συμφωνια, εσπασε την εκπομπη στα 2 και σε ωρες μεταμεσονυχτιες. Το τελευταιο καιρο η εκπομπη 'Πολιτικος Μαραθωνιος' προβαλλεται καθε Κυριακη νυχτα απο 00:30-03:00.
Η E.K. κατεφυγε στο δικαστηριο για αθετηση συμβολαιου και διαμαρτυρομενη οτι δεν ειναι δυνατον μια εκπομπη πολιτικου λογου να προβαλλεται μετα τα μεσανυχτα.
Το δικαστηριο εγινε το περασμενο Δεκεμβριο και η αποφαση αναμενεται.
Απ οτι εχω ακουσει απ τον ιδιο, κραταει το 25% των μετοχων του καναλιου αυτου.
Last Edit: 19 Mar 2014 07:25 by euro (kolokythas).
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 19 Mar 2014 08:44 #31

euro wrote:
1) παρατηρω προσβλητικη διαθεση

2) και εχθρικο υφος

3) Ποιο ειναι το προβλημα σου?

4) μη στρεβλωνεις αυτα που σου γραφουν.

5) οι εκλογες ειναι απαραιτητες

6) η χωρα πρεπει να κυβερναται

7) Ενα τετοιο θυμα εχεις πεσει κι εσυ

8) να θεωρησω οτι εχει διπλα βιβλια ή αδηλους πορους

9) Μα το εξασκουσε το επαγγελμα.

10) λες οτι ευχαριστως θα δεχοταν τη διακοσμητικη θεση του προεδρου της δημοκρατιας?

11) δεν εχεις καταλαβει τιποτα απ τον αγωνα της Ε.Κ.

1) Βάλε τα γυαλιά σου, γιατί οι παρατηρήσεις σου απέχουν από την πραγματικότητα.

2) Πες μου κάτι που έγραψα και το θεωρείς "εχθρικό".

3) Κανένα. Είπα εγώ ότι έχω κάποιο?

4) Γράφ'τα τότε με τρόπο που δεν χωράει παρερμηνείες.

5) Είπα εγώ το αντίθετο?

6) Χμμμ... Δυστυχώς (για σένα), αυτό είναι το μόνιμο επιχείρημα όλων των κομμάτων του συστήματος κατά των νέων και μικρών κομμάτων. Μεταχειρίζεσαι δηλαδή επιχειρήματα ΚΑΤΑ της ενίσχυσης του κόμματος που υποστηρίζεις.

7) Κοίτα καλύτερα τον καθρέπτη σου, πριν διατυπώσεις κρίση για τον συνομιλητή σου.

8) Όχι. Να απαντήσεις σε αυτά που σε ρώτησα: α) Είσαι ο φοροτεχνικός του? β) Είσαι σίγουρος πως αν κάποιο έσοδο θα μπορούσε να το κρύψει, θα το εμφάνιζε? Με βάση ποια στοιχεία? Ότι το λέει?

9) Ωραία. Και εγώ σε ρώτησα να μας πεις ΜΙΑ (1) δουλειά που την έκανε σαν Πολ. Μηχ.
ΜΙΑ, όχι όλες. Σου περιέγραψα πολλές περιπτώσεις. ΜΙΑ απ' αυτές πες, ή και τυχόν άλλου είδους, που δεν την ανέφερα γιατί δεν τη σκέφτηκα. Έχεις κάποια να πεις?
Και σε ρωτάω, γιατί εγώ έχω άλλη πληροφόρηση: Από τότε που πήρε το πτυχίο (1974? 75? κάπου τότε) το κρέμασε στην κορνίζα του. ΠΟΤΕ δεν δούλεψε σαν Πολ.Μηχ, γιατί από τότε άρχισε να ασχολείται με την πολιτική.
Πρόσεξε: Μην αρχίσεις πάλι να μου λες ότι είμαι εχθρικός κλπ, και για να σε προλάβω σου λέω ότι βεβαίως και δεν το θεωρώ κακό να ασχολείται κάποιος επιστήμων με την πολιτική. Αλλά όταν τον ρωτάνε: "-Πως ζεις?", να μην απαντάει: "Είμαι Πολ.Μηχ." Αυτό από μόνο του δεν βγάζει λεφτά. Δεν τρώμε κουτόχορτο κι εμείς οι υπόλοιποι. Κατάλαβες?
Λοιπόν: Έχεις να μας πεις ΜΙΑ (1) δουλειά που έκανε σαν Πολ.Μηχ>?

10) Ναι. αυτό λέω. Θα έκανε τούμπες.

11) Όντως. Όπως και το 99,75% των ψηφοφόρων της χώρας (ως γνωστόν το κόμμα παίρνει 0,25% στις εκλογές).
.
.
.euro wrote:
Απ οτι εχω ακουσει απ τον ιδιο, κραταει το 25% των μετοχων του καναλιου αυτου.

Μήπως ξέρεις πόσο πούλησε (τότε) το 75%?
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 20 Mar 2014 06:36 #32

Μου αρεσει φιλε που αρχικα ελεγες οτι δε θα αρπαχτεις, οτι εισαι ουδετερος κλπ, να ομως που τωρα φανερωνεις ενα αλλο προσωπο, πιο πραγματικο προφανως. Αυτοκαρφωνεσαι και δειχνεις οτι εισαι περισσοτερο προσανατολισμενος προς το υπαρχον σαπιο κατεστημενο.
Ο λογος του Βασιλη Λεβεντη ακομα ποναει καποιους :laugh:
Ολοκληρα κατεβατα καθεσαι και γραφεις προκειμενου να χτυπησεις τον μονο ελληνα πολιτικο που δικαιωθηκε σε οσα ελεγε τοσα χρονια.

Βαγγέλης wrote:

1) Βάλε τα γυαλιά σου, γιατί οι παρατηρήσεις σου απέχουν από την πραγματικότητα.

2) Πες μου κάτι που έγραψα και το θεωρείς "εχθρικό".

3) Κανένα. Είπα εγώ ότι έχω κάποιο?

4) Γράφ'τα τότε με τρόπο που δεν χωράει παρερμηνείες.

5) Είπα εγώ το αντίθετο?

6) Χμμμ... Δυστυχώς (για σένα), αυτό είναι το μόνιμο επιχείρημα όλων των κομμάτων του συστήματος κατά των νέων και μικρών κομμάτων. Μεταχειρίζεσαι δηλαδή επιχειρήματα ΚΑΤΑ της ενίσχυσης του κόμματος που υποστηρίζεις.

7) Κοίτα καλύτερα τον καθρέπτη σου, πριν διατυπώσεις κρίση για τον συνομιλητή σου.

8) Όχι. Να απαντήσεις σε αυτά που σε ρώτησα: α) Είσαι ο φοροτεχνικός του? β) Είσαι σίγουρος πως αν κάποιο έσοδο θα μπορούσε να το κρύψει, θα το εμφάνιζε? Με βάση ποια στοιχεία? Ότι το λέει?

9) Ωραία. Και εγώ σε ρώτησα να μας πεις ΜΙΑ (1) δουλειά που την έκανε σαν Πολ. Μηχ.
ΜΙΑ, όχι όλες. Σου περιέγραψα πολλές περιπτώσεις. ΜΙΑ απ' αυτές πες, ή και τυχόν άλλου είδους, που δεν την ανέφερα γιατί δεν τη σκέφτηκα. Έχεις κάποια να πεις?
Και σε ρωτάω, γιατί εγώ έχω άλλη πληροφόρηση: Από τότε που πήρε το πτυχίο (1974? 75? κάπου τότε) το κρέμασε στην κορνίζα του. ΠΟΤΕ δεν δούλεψε σαν Πολ.Μηχ, γιατί από τότε άρχισε να ασχολείται με την πολιτική.
Πρόσεξε: Μην αρχίσεις πάλι να μου λες ότι είμαι εχθρικός κλπ, και για να σε προλάβω σου λέω ότι βεβαίως και δεν το θεωρώ κακό να ασχολείται κάποιος επιστήμων με την πολιτική. Αλλά όταν τον ρωτάνε: "-Πως ζεις?", να μην απαντάει: "Είμαι Πολ.Μηχ." Αυτό από μόνο του δεν βγάζει λεφτά. Δεν τρώμε κουτόχορτο κι εμείς οι υπόλοιποι. Κατάλαβες?
Λοιπόν: Έχεις να μας πεις ΜΙΑ (1) δουλειά που έκανε σαν Πολ.Μηχ>?

10) Ναι. αυτό λέω. Θα έκανε τούμπες.

11) Όντως. Όπως και το 99,75% των ψηφοφόρων της χώρας (ως γνωστόν το κόμμα παίρνει 0,25% στις εκλογές).

1)-2) Οταν λες "σε πιστεψαμε" ή "κοιτα το καθρεφτη σου", "βαλε τα γυαλια σου" δειχνεις προσβλητικη και εχθρικη διαθεση. Εξαλλου εχες γραψει πολλα ψεμματα, τα οποια επαναλαμβανεις αυταρεσκα. Αν ησουν καλοπροαιρετος θα ακουγες τις απαντησεις αντι να συκοφαντεις επιμονα.

3) Τοτε μη κατεβαζεις αλλο το επιπεδο. Μιλα πολιτισμενα, οχι σαν εξυπνακιας.

4) Νομιζω γραφω καθαρα, εξαλλου εχω δωσει και διευκρινισεις.

5) Τοτε να τις αντιμετωπιζεις υπευθυνα, οχι να ψηφιζεις καθε φορα οτι ναναι για να μη βγει ακυρη η ψηφος.

6) Απο που προκυπτει αυτο??
Αυτη η σκεψη που λες ειναι καθαρα του κατεστημενου. Νοσηρη νοοτροπια απ την οποια πρεπει να απαλλαχτεις.

7) Αποδειχτηκε φιλε απ τη κουβεντα οτι κι εσυ εχεις πεσει θυμα της παραπληροφορησης και της προπαγανδας. Δε σε κατηγορω ομως, ετσι λειτουργει η κοινωνια. Προσπαθησε τωρα τουλαχιστον να δεις καθαρα και να μην εμμενεις και διαιωνιζεις τα παραμυθια και τη σαπιλα του χτες.

8)-9) Σου εξηγησα οτι εξασκουσε το επαγγελμα, για καποιο λογο εσυ νομιζες οτι δεν το εξασκουσε.
Ζητησε να δεις τις φορολογικες δηλωσεις του, τι αλλο να σου πω.
Κανεις ποτε δεν κατηγορησε το Λεβεντη για απατες ή ανηθικοτητα, απορω πως το τολμας εσυ.

Εμ κουτοχορτο ετρωγες αφου και τωρα στηριζεις αυτους που μας καταληστεψαν και πτωχευσαν... Εκτος αν εχεις προσωπικο συμφερον.

10) Ξανα η απαντηση: Ο ανθρωπος αγωνιζεται για να παρει ενεργο ρολο στη πολιτικη και να εφαρμοσει αυτα που λεει μια ζωη για να παει μπροστα η χωρα, κι εσυ λες οτι ευχαριστως θα δεχοταν τη διακοσμητικη θεση του προεδρου της δημοκρατιας?

Τουμπες κανουνε οι δικοι σου πολιτικοι που τα δινουν ολα για μια καρεκλα.

11) Φυσικα 0,25% αφου ηταν αποκλεισμενος απο ολα τα ΜΜΕ. Ακομα και τωρα που δικαιωθηκε και εχει μεγαλο ρευμα, βλεπεις να υπαρχει σε καμμια δημοσκοπηση? Ουτε σε μια!
0,25% επαιρνε και η ΧΑ, μολις αρχισαν να τη βαζουν στα γκαλοπ και να τη συζητουν ειδες πως απογειωθηκε?
Last Edit: 20 Mar 2014 07:02 by euro (kolokythas).
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 20 Mar 2014 06:48 #33

Βαγγέλης wrote:

Μήπως ξέρεις πόσο πούλησε (τότε) το 75%?

Δε ξερω πόσο % πουλησε. Σε μια προσφατη συνεντευξη σε μικρο επαρχιακο καναλι ακουσα οτι ειχε 40%, τωρα 25%.
Μαλλον εγινε αυξηση μετοχικου κεφαλαιου απ το νεο ιδιοκτητη.

Οσα λεφτα και να πουλησε το καναλι που δημιουργησε ο ιδιος, ηταν απαραιτητα για το κομμα. Δεν υπαρχει απο πουθενα χρηματοδοτηση.
Το extra ηταν ενα μικρο καναλι που δεν εξεπεμπε πανελλαδικα, οποτε δε πρεπει να ηταν πολλα λεφτα.
Last Edit: 20 Mar 2014 06:59 by euro (kolokythas).
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 20 Mar 2014 09:06 #34

euro wrote:

Euro,

Αποσπασματικά μόνο απαντήσεις, γιατί έχεις αρχίσει να κουράζεις. Όπως κι ο αρχηγός σου:

Για το 6).
Έγραψες:
Καταλαβαινεις οτι οι εκλογες ειναι απαραιτητες και η χωρα πρεπει να κυβερναται?
Σου απάντησα:
αυτό είναι το μόνιμο επιχείρημα όλων των κομμάτων του συστήματος κατά των νέων και μικρών κομμάτων. Μεταχειρίζεσαι δηλαδή επιχείρημα ΚΑΤΑ της ενίσχυσης του κόμματος που υποστηρίζεις.
ΔΕΝ κατανόησες τι εννοούσα (σου συμβαίνει αυτό), και το διευκρινίζω πάλι τώρα:
Το η χωρα πρεπει να κυβερναται είναι επιχείρημα των κομμάτων του συστήματος κατά των νέων και μικρών κομμάτων. Είναι η θεωρία της χαμένης ψήφου.
ΑΥΤΗ η θεωρία, απομακρύνει ψηφοφόρους από την ΕΚ του Λεβέντη. Δεν το κατανοείς αυτό.
Και ξαναγράφεις:
Απο που προκυπτει αυτο?? Αυτη η σκεψη που λες ειναι καθαρα του κατεστημενου. Νοσηρη νοοτροπια απ την οποια πρεπει να απαλλαχτεις.
Δεν βγαίνει νόημα.

Εγώ δεν υποκύπτω στο επιχείρημα-εκβιασμό "η χωρα πρεπει να κυβερναται", και γι αυτό θα ψήφιζα οποιοδήποτε κόμμα πλησίαζε τις θέσεις που θεωρώ σωστές, έστω κι αν έτσι θα βοηθούσα το αποτέλεσμα των εκλογών να είναι 150 κόμματα με 0,67% το καθένα.
Εσύ, σαν οπαδός ενός τέτοιου κόμματος, θα έπρεπε να συμφωνείς με αυτή μου τη θέση.
Αντίθετα όμως, προβάλλεις και υποστηρίζεις τη θέση "η χωρα πρεπει να κυβερναται", οπότε υποστηρίζεις τα κυβερνητικής δυνατότητας κόμματα. Δηλαδή (σήμερα) ΝΔ, πασοκ, συριζα. Δηλαδή αυτούς που αποκαλείς κλέφτες.
Δεν υπάρχει λογική σε αυτό που λες.

Για το 8) -9) όπως το θέτεις:
Δεν πρόκειται να ασχοληθώ, ούτε είμαι εφοριακός, να ψάχνω τις δηλώσεις του κόσμου, ούτε με ενδιαφέρει ειδικά ο Λεβέντης.
Σου ξαναλέω όμως:
Δημοσιογράφος τον ρώτησε, και απάντησε με μια μαλακία (που δεν στέκει – και σου είπα αναλυτικά γιατί δεν στέκει. Το πτυχίο από μόνο του δεν βγάζει λεφτά).
Μου λες:
Όχι, δεν είναι έτσι. Έχει δουλέψει σαν Πολ.Μηχ.
Σε ξαναρωτάω:
Πες μου ΜΙΑ δουλειά του, και δε μου τη λες.
Αβίαστα συμπεραίνω ότι δεν μου τη λες γιατί δεν υπάρχει τέτοια.
Ούτε απατεώνα τον είπα, ούτε κλέφτη. Αλλά ΔΕΝ ΖΕΙ από το μηχανιλίκι. Ζει από την πολιτική. Το κόμμα, τις επιχορηγήσεις (σαν αυτές που σου ανέφερα), τα κανάλια που αγοράζει και πουλάει, τέτοια. Καλά κάνει, δεν τον κατηγορώ, αλλά να μη μας λέει "Είμαι πολιτικός μηχανικός", όταν τον ρωτάνε πως ζει.

Στο 11).
Μεγάλο ρεύμα ε?
Κοντός ψαλμός αλληλούϊα, οι εκλογές έρχονται και θα δούμε τι θα γίνει.
Μακάρι. Μακάρι το 0,25% να το κάνει 0,50%.

Στο ξαναλέω:
Έχει καεί ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.

Αυτές οι απαγγελίες (το ξαναβάζω – πας γυρεύοντας) από το ΔΙΚΟ ΤΟΥ κανάλι (δεν τον προβοκάριζε κανείς τότε)



Τον έχουν κάψει οριστικά.
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 20 Mar 2014 10:14 #35

Φιλε εσυ εχεις αρχισει να κουραζεις με τις γελοιες επιθεσεις σου.
Μηπως εισαι χρυσαβγιτης?
Οσα (ξανα)εγραψες εχουν απαντηθει, και οχι μονο μια φορα.
Ξαναδιαβασε λοιπον τα προηγουμενα ποστς μου, αντι να μηρυκαζεις τις ιδιες συκοφαντιες και να στηριζεις το αμαρτωλο κατεστημενο.

Συνεχισε το βιολι σου...

ΥΓ. Ετσι και κατσω να βαλω τα βιντεακια των απατεωνων πολιτικων του κατεστημενου που ψηφιζες τοσα χρονια δε μας φτασουνε ουτε χιλιες σελιδες.
Last Edit: 20 Mar 2014 10:19 by euro (kolokythas).
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 20 Mar 2014 10:35 #36

euro wrote:
Οσα (ξανα)εγραψες εχουν απαντηθει, και οχι μονο μια φορα.


Βαγγέλης wrote:
Αβίαστα συμπεραίνω ότι δεν μου τη λες γιατί δεν υπάρχει τέτοια.

Και εξακολουθείς (να μη λες).

Απορώ πως πιστεύεις ότι θα πείσεις ποτέ άνθρωπο για τις θέσεις σου.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.078 seconds