Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

TOPIC: Οι προφητείες ενός "γραφικού".

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 15 Mar 2014 10:56 #19

euro wrote:
1) Aν κατι δε καταλαβα καλο ειναι να μου το διευκρινησεις. Το ιδιο θα κανω κι εγω αν κατι δε καταλαβες απ αυτα που ειπα.
2) Δε χρειαζεται να καταταξω εαν κατατασσεσαι απο μονος σου. Φυσικα και εισαι οτι γουσταρεις. Παρομοια κι εγω εχω δικαιωμα να γραψω οτι γουσταρω. Μα σε αυτα που μου δηλωσες απαντησα. Αλλα δε σου αρεσαν.
3) Φυσικα και αμφισβητω κατι που διαψευδει το κομμα. Σε ξαναρωταω, ησουν μπροστα? Οχι. Αρα απλα αναπαραγεις φημες.
Ο κολλητος σου ειναι βιομηχανος?
4) Για τις πιτσες και τους καφεδες επειδη ακριβως ειπες οτι δεν ηξερες, σε ενημερωσα.
Η φημη εξαπλωθηκε απο τις συνεχεις εκπομπες του Μητσικωστα. Γιατι αυτο σου κανει τοση εντυπωση? Ο καλυτερος τροπος να μεταδωσεις αρνητικες φημες με ευσχημο τροπο ειναι η σατυρα.
Ουτε εγω πιστευω οτι ο Μητσικωστας ειναι εγκαθετος. Ολους τους σατυριζε. Υπαρχει ομως μια σημαντικη διαφορα. Οι αλλοι βγαινανε στα καναλια mega, ant1 κλπ. Οποτε απο Λεβεντη η μονη εικονα που εμενε στο κοσμο ηταν αυτη του Μητσικωστα.

Ναι, εγω ημουν εξαρχης με τον προεδρο. Και να που τωρα ειμαι δικαιωμενος για την επιλογη μου.
Εσυ με ποια απο τις θεσεις του διαφωνεις?

Euro,
Άφησα να περάσουν μερικές μέρες, και θα σου απαντήσω. Καλύτερα έτσι, χωρίς εμπάθειες. Με τη σειρά, όπως τα βάζεις.

1) Δεν κατάλαβες το γενικό μου πνεύμα. Δεν έχω κανένα φανατισμό κατά του Β.Λ., όπως δεν έχω και υπέρ του όμως, όπως δεν έχω και υπέρ ή κατά για ΚΑΝΕΝΑΝ από όσους ζητάνε την ψήφο μας. Ή μάλλον (για να είμαι πιο ακριβής) "κατά" έχω για μερικούς, αλλά ο Λεβέντης δεν συγκαταλέγεται σ' αυτούς.
Αντίθετα, εσύ βλέπω ότι έχεις ένα φανατισμό "υπέρ" του.
Το γενικό μου πνεύμα λοιπόν είναι ότι καλά κάνει ο άνθρωπος και λέει αυτά που λέει και ζητάει την ψήφο μας (μου), αλλά δεν με πείθει. Επίσης στο γενικό μου πνεύμα είναι ότι το άτομο κάπου χάνει. Και αυτό δεν το λέω βγάζοντας συμπέρασμα από τις πλάκες του Μητσικώστα, ή την καζούρα που (κακώς) του έκανε ο άθλιος Παναγιωτόπουλος, αλλά από την παρακολούθηση που έχω κάνει ΕΓΩ (ατομικά) στη διαδρομή του, όλα τα χρόνια που ασχολείται με την πολιτική. Είναι ΠΟΛΛΑ τα χρόνια φίλε, και η ηλικία μου μου το επιτρέπει.

2) Για πληροφόρησε με λοιπόν, που κατατάσσομαι από μόνος μου?

Και βεβαίως όταν σου λέω κάτι (ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ), και μου το αμφισβητείς (κατηγορώντας με μάλιστα ότι το λέω επειδή "είμαι θύμα προπαγάνδας"), δεν μου αρέσει αυτό. Και στο λέω.

3) "Αμφισβητείς κάτι επειδή το διαψεύδει το κόμμα" ? ? ? Πάει να πει? Ότι πει το κόμμα είναι θέσφατο? Υπεράνω πάσης υποψίας? Υποχρεωτικά αποδεκτό? Τι είναι το κόμμα (το οποιοδήποτε κόμμα), το politburo του Στάλιν?
Και σου είπα πόσο μπροστά ήμουν. Τι άλλο θέλεις να σου πω?

4) Διαφωνώ. Η οποιαδήποτε δημοσιότης (ακόμα κι η αρνητική) ΩΦΕΛΕΙ αυτόν που προβάλλεται στο σημερινό σύστημα αξιών και επηρεασμού. Το πρώτο πρόβλημα του Λεβέντη δεν είναι ότι το εκλογικό σώμα τον θεωρεί "αστείο". (Αυτό είναι το 2ο πρόβλημα του). Το πρώτο είναι ότι το εκλογικό σώμα δεν ασχολείται μαζί του. Σε αυτό (το 1ο) πρόβλημα, η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ δημοσιότητα, τον ωφελεί.

5) Διαφωνώ με έναν πολιτικό που λέει: "Ψηφίστε με γιατί είμαι σοβαρός". Η σοβαρότητα δεν δηλώνεται φίλε, κατακτάται. Εξήγησε μου λοιπόν (μια που είσαι από την αρχή με τον πρόεδρο και τον ξέρεις καλά προφανώς) αυτό το παραλήρημα (το δεκάλεπτο βίντεο που σου έβαλα εδώ πιο πάνω) είναι στοιχείο σοβαρότητας? Μήπως ο Μητσικώστας ήταν πολύ επιεικής με τη σάτυρα που έκανε, ενώ η πραγματικότητα είναι ανώτερη και απ’ τη σάτυρα?

Και τέλος, επειδή με ρώτησες:

Ναι, ο κολλητός μου είναι βιομήχανος ή βιοτέχνης, ανάλογα με το αν θα θεωρήσεις βιομηχανία ή βιοτεχνία μια επιχείρηση που απασχολεί 50-70 άτομα, και (ο ίδιος) έχει οικονομική άνεση και μεγάλη περιουσία.

Στα ξαναλέω:

Ήρθε στην εταιρεία που δούλευα τότε και ζήταγε ενίσχυση. Δεν έχει σημασία αν πήρε και ένα πεντοχίλιαρο ή όχι, μπορεί και να πήρε (για δραχμές μιλάμε). Ούτε καν το θυμάμαι αυτό (αν του έδωσαν), είναι λεπτομέρεια.
Ίδιο περιστατικό μου έχει επιβεβαιωθεί κι από φίλο μου, ιδιοκτήτη άλλης εταιρείας, όπου πήγε για τον ίδιο λόγο. Αυτή τη δουλειά έκανε, γύριζε και ζήταγε λεφτά από "επιχειρηματίες". Μερικοί, του έδιναν κάτι.
ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΕΩΡΩ ΚΑΚΟ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ. Αλλά το ότι το έκανε, το έκανε.

Και τέλος είπα επίσης:

Υπουργός έγινε ο Παναγιωτόπουλος, και όχι ο Λεβέντης. Και γι' αυτό δε φταίει ούτε ο Λεβέντης, ούτε ο Παναγιωτόπουλος. Φταίνε οι ψηφοφόροι, δηλαδή όλοι μας.

Δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα οι δυο μας φίλε, μην αρπάζεσαι.
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 15 Mar 2014 17:54 #20

Βαγγέλης wrote:
1) Δεν κατάλαβες το γενικό μου πνεύμα. Δεν έχω κανένα φανατισμό κατά του Β.Λ., όπως δεν έχω και υπέρ του όμως, όπως δεν έχω και υπέρ ή κατά για ΚΑΝΕΝΑΝ από όσους ζητάνε την ψήφο μας. Ή μάλλον (για να είμαι πιο ακριβής) "κατά" έχω για μερικούς, αλλά ο Λεβέντης δεν συγκαταλέγεται σ' αυτούς.
Αντίθετα, εσύ βλέπω ότι έχεις ένα φανατισμό "υπέρ" του.
Το γενικό μου πνεύμα λοιπόν είναι ότι καλά κάνει ο άνθρωπος και λέει αυτά που λέει και ζητάει την ψήφο μας (μου), αλλά δεν με πείθει. Επίσης στο γενικό μου πνεύμα είναι ότι το άτομο κάπου χάνει. Και αυτό δεν το λέω βγάζοντας συμπέρασμα από τις πλάκες του Μητσικώστα, ή την καζούρα που (κακώς) του έκανε ο άθλιος Παναγιωτόπουλος, αλλά από την παρακολούθηση που έχω κάνει ΕΓΩ (ατομικά) στη διαδρομή του, όλα τα χρόνια που ασχολείται με την πολιτική. Είναι ΠΟΛΛΑ τα χρόνια φίλε, και η ηλικία μου μου το επιτρέπει.

2) Για πληροφόρησε με λοιπόν, που κατατάσσομαι από μόνος μου?

Και βεβαίως όταν σου λέω κάτι (ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ), και μου το αμφισβητείς (κατηγορώντας με μάλιστα ότι το λέω επειδή "είμαι θύμα προπαγάνδας"), δεν μου αρέσει αυτό. Και στο λέω.

3) "Αμφισβητείς κάτι επειδή το διαψεύδει το κόμμα" ? ? ? Πάει να πει? Ότι πει το κόμμα είναι θέσφατο? Υπεράνω πάσης υποψίας? Υποχρεωτικά αποδεκτό? Τι είναι το κόμμα (το οποιοδήποτε κόμμα), το politburo του Στάλιν?
Και σου είπα πόσο μπροστά ήμουν. Τι άλλο θέλεις να σου πω?

4) Διαφωνώ. Η οποιαδήποτε δημοσιότης (ακόμα κι η αρνητική) ΩΦΕΛΕΙ αυτόν που προβάλλεται στο σημερινό σύστημα αξιών και επηρεασμού. Το πρώτο πρόβλημα του Λεβέντη δεν είναι ότι το εκλογικό σώμα τον θεωρεί "αστείο". (Αυτό είναι το 2ο πρόβλημα του). Το πρώτο είναι ότι το εκλογικό σώμα δεν ασχολείται μαζί του. Σε αυτό (το 1ο) πρόβλημα, η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ δημοσιότητα, τον ωφελεί.

5) Διαφωνώ με έναν πολιτικό που λέει: "Ψηφίστε με γιατί είμαι σοβαρός". Η σοβαρότητα δεν δηλώνεται φίλε, κατακτάται. Εξήγησε μου λοιπόν (μια που είσαι από την αρχή με τον πρόεδρο και τον ξέρεις καλά προφανώς) αυτό το παραλήρημα (το δεκάλεπτο βίντεο που σου έβαλα εδώ πιο πάνω) είναι στοιχείο σοβαρότητας? Μήπως ο Μητσικώστας ήταν πολύ επιεικής με τη σάτυρα που έκανε, ενώ η πραγματικότητα είναι ανώτερη και απ’ τη σάτυρα?

1) Φιλε η αποκατασταση τη αληθειας δεν ονομαζεται φανατισμος.
"Χανει"(!) το ατομο που προβλεψε τη καταστροφη οταν οι περισσοτεροι τρωγατε και πινατε ανεμελοι?
Εχεις επηρεαστει καθαρα την προπαγανδα του συστηματος. Ειναι αυτο που λενε "λελε λεγε ολο και κατι θα μεινει".

2) Κατατασσεσαι στους μη φιλους της Ε.Κ.
Ε βεβαια το αμφισβητω αυτο που λες, ησουν μπροστα? Αν εγω πω μια συκοφαντια για το κομμα σου(που δεν εχεις το θαρρος να ονομασεις) πρεπει να τη πιστεψεις?

3) Ομοιως η απο πανω φραση.

4) Σου εξηγησα τι παιζει με αυτου του ειδους τη "δημοσιοτητα" Οταν απλα σε χλευαζουν συνεχως ενω εσυ δεν εχεις τη δυνατοτητα να εμφανιστεις στα μεγαλα καναλια και να παρουσιασεις τη σωστη εικονα σου, τοτε ειναι που θα βγεις ο "αστειος" που λες. Μπορει να μη σου αρεσει αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα.
Εαν ο Λεβεντης εμφανιζοταν εστω και ελαχιστα στα μεγαλα καναλια θα ηταν εντελως διαφορετικα τα πραγματα.

5) Ομοιως οπως απο πανω, επισης να μου εξηγησεις εσυ ολα αυτα τα παραληρηματα των πολιτικων του κατεστημενου που ψηφιζατε τοσα χρονια, που ολα βγηκαν ψευτικα και παραμυθια. Μας δουλευουν μια ζωη οι απατεωνες και σε πειραξανε καποια βιντεακια του μοναδικου διωγμενου απο το συστημα ελληνα πολιτικου?

Βαγγέλης wrote:
Ναι, ο κολλητός μου είναι βιομήχανος ή βιοτέχνης, ανάλογα με το αν θα θεωρήσεις βιομηχανία ή βιοτεχνία μια επιχείρηση που απασχολεί 50-70 άτομα, και (ο ίδιος) έχει οικονομική άνεση και μεγάλη περιουσία.

Λεφτα απο βιομηχανους εξυπακουεται οτι θα επαιρνε μονο αν ηταν μελη του κομματος και παντα δηλωμενα.

Βαγγέλης wrote:
Δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα οι δυο μας φίλε, μην αρπάζεσαι.

Δεν αρπαζομαι φιλε μου, μηπως αρπαζεσαι εσυ?
Last Edit: 15 Mar 2014 17:56 by euro (kolokythas).
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 15 Mar 2014 18:33 #21

euro wrote:
1) Φιλε η αποκατασταση τη αληθειας δεν ονομαζεται φανατισμος.
"Χανει"(!) το ατομο που προβλεψε τη καταστροφη οταν οι περισσοτεροι τρωγατε και πινατε ανεμελοι?
Εχεις επηρεαστει καθαρα την προπαγανδα του συστηματος. Ειναι αυτο που λενε "λελε λεγε ολο και κατι θα μεινει".

2) Κατατασσεσαι στους μη φιλους της Ε.Κ.
Ε βεβαια το αμφισβητω αυτο που λες, ησουν μπροστα? Αν εγω πω μια συκοφαντια για το κομμα σου (που δεν εχεις το θαρρος να ονομασεις) πρεπει να τη πιστεψεις?

3) Ομοιως η απο πανω φραση.

4) Σου εξηγησα τι παιζει με αυτου του ειδους τη "δημοσιοτητα" Οταν απλα σε χλευαζουν συνεχως ενω εσυ δεν εχεις τη δυνατοτητα να εμφανιστεις στα μεγαλα καναλια και να παρουσιασεις τη σωστη εικονα σου, τοτε ειναι που θα βγεις ο "αστειος" που λες. Μπορει να μη σου αρεσει αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα.
Εαν ο Λεβεντης εμφανιζοταν εστω και ελαχιστα στα μεγαλα καναλια θα ηταν εντελως διαφορετικα τα πραγματα.

5) Ομοιως οπως απο πανω, επισης να μου εξηγησεις εσυ ολα αυτα τα παραληρηματα των πολιτικων του κατεστημενου που ψηφιζατε τοσα χρονια, που ολα βγηκαν ψευτικα και παραμυθια. Μας δουλευουν μια ζωη οι απατεωνες και σε πειραξανε καποια βιντεακια του μοναδικου διωγμενου απο το συστημα ελληνα πολιτικου?

Λεφτα απο βιομηχανους εξυπακουεται οτι θα επαιρνε μονο αν ηταν μελη του κομματος και παντα δηλωμενα.

Δεν αρπαζομαι φιλε μου, μηπως αρπαζεσαι εσυ?

2) Ομολογώ με εκπλήσσεις. Τώρα μαθαίνω ότι οι άνθρωποι κατατάσσονται στους "φίλους της ΕΚ" και στους "Μη φίλους της ΕΚ".
Φίλε, δέν "έχω κόμμα". Θα πρεπε? Χάνω κάτι που δεν έχω? Τι ίδιο π.χ. με τις ομάδες (ποδοσφαίρου). Δεν "είμαι κάποια ομάδα". Θα πρπεπε?

4) Όχι, δεν μου εξήγησες τίποτα. Εγώ σου εξήγησα. Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί "σε χλευάζουν συνεχώς"? Μήπως ο χλευαζόμενος με την εν γένει συμπεριφορά του δείχνει ότι τη σηκώνει την καζούρα?
(btw στην περίφημη συγκέντρωση "της οδού Χαλκοκονδύλη" ήμουν κι εγώ παρών. Οκτώ η ώρα. Είδα από πρώτο χέρι την ατμόσφαιρα).

5) Δεν με πείραξε τίποτα. Χάζι κάνω.

Λεφτά έπαιρνε (τότε, δεν ξέρω για τώρα) από όποιον έδινε. Σου ξαναλέω, ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ γι αυτό. Και δεν τον κατηγορώ για τίποτα. Απλώς δεν με πείθει. Ένα άλλο που έχω μάθει είναι ότι όταν ΠΟΥΛΗΣΕ το κανάλι 67 έβγλε ΠΟΛΛΑ λεφτά. Αλλά ούτε και γι' αυτό τον κατηγορώ.

Είναι πάντως αστείο να βγαίνει κάποιος (ξαναδες την εκπομπή με το Μπογδάνο αν δεν την έχεις δει - όταν ο δημοσιογράφος τον ρωτάει "Πως ζείτε κύριε, με τι εισοδήματα?") και να λέει: "Είμαι πολιτικός μηχανικός, έχω γραφείο".
Ή να προσπαθεί να καλύψει με ασάφειες άλλα προσωπικά του θέματα (όπως π.χ. το ότι είναι γεροντοπαλλήκαρο). Ψευδόμενος.

Δεν λέω ότι ο Μπογδάνος καλώς έκανε και τον ρώταγε τέτοια πράματα. Ή τουλάχιστον αφού ρώταγε αυτόν, θα έπρεπε να ρωτάει τα ίδια (ή αντίστοιχα) και τους άλλους από τους οποίους παίρνει συνεντεύξεις (που δεν το κάνει). Αλλά έστω, και σ' αυτήν την τελευταία "συνέντευξη" (για την οποία δεν σε είδα να διαμαρτύρεσαι - όπως για του Παναγιωτόπουλου) η αδυναμία "κατάκτησης" σοβαρότητας ήταν προφανής.
Δυστυχώς.
Last Edit: 15 Mar 2014 18:46 by Βαγγέλης (Samsung).
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 15 Mar 2014 23:49 #22

  • Trader13
  • Trader13's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 131
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1 (-6)
Σας έχω ικανούς να τσακωθήτε και για τον Λεβέντη...

Είπαμε ο άνθρωπος παρά την γραφικότητα και την λογοδιάρεια του ειχε ελευθερη σκέψη, λίγη πονηριά/εξυπνάδα και μάλλον αρκετή πληροφόρηση από τα τεκτενόμενα στα κόμματα, ώστε να πέσει μέσα σε μερικά (όχι όλα) απ όσα είπε απ το 1992 που είναι στην TV (και είπε πολλα).


Με ευκαιρία τον Λεβέντη και κάνοντας την αυτοκριτική μου (το συνηστώ σε όλους), παραδέχομαι οτι εγώ ο "έξυπνος" έσπαγα (και σπάω) πλάκα με αυτά που έλεγε (ιδίως στην εκδοχή του Μητσικώστα) και δεν πίστευα λέξη απ όσα έλεγε με τόσο πάθος.
Τον ψήφισα 1 φορά στη δεκαετία του '90 για πλάκα όχι συνηδειτά. Παρόλα αυτά ευχτυχώς απο θέμα τύχης δεν ψήφισα ΠΑΣΟΚ , ΝΔ ποτέ αν και υπήρξαν έντονες πιέσεις απο το περιβάλλον.

Γι αυτό , εκτός απροοπτου μια ψήφο μου θα την έχει φέτος και ας μη βγει και ας σπάμε πλάκα με τις τρολιές που του κάνουν...
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 16 Mar 2014 02:07 #23

Trader13 wrote:
Σας έχω ικανούς να τσακωθήτε και για τον Λεβέντη...

Είπαμε ο άνθρωπος παρά την γραφικότητα και την λογοδιάρεια του ειχε ελευθερη σκέψη, λίγη πονηριά/εξυπνάδα και μάλλον αρκετή πληροφόρηση από τα τεκτενόμενα στα κόμματα, ώστε να πέσει μέσα σε μερικά (όχι όλα) απ όσα είπε απ το 1992 που είναι στην TV (και είπε πολλα).

Με ευκαιρία τον Λεβέντη και κάνοντας την αυτοκριτική μου (το συνηστώ σε όλους), παραδέχομαι οτι εγώ ο "έξυπνος" έσπαγα (και σπάω) πλάκα με αυτά που έλεγε (ιδίως στην εκδοχή του Μητσικώστα) και δεν πίστευα λέξη απ όσα έλεγε με τόσο πάθος.
Τον ψήφισα 1 φορά στη δεκαετία του '90 για πλάκα όχι συνηδειτά. Παρόλα αυτά ευχτυχώς απο θέμα τύχης δεν ψήφισα ΠΑΣΟΚ , ΝΔ ποτέ αν και υπήρξαν έντονες πιέσεις απο το περιβάλλον.

Γι αυτό , εκτός απροοπτου μια ψήφο μου θα την έχει φέτος και ας μη βγει και ας σπάμε πλάκα με τις τρολιές που του κάνουν...

Δεν θα τσακωθούμε. Εγώ τουλάχιστον δεν σκοπεύω να τσακώνομαι για πράματα από τα οποία δεν έχω να κερδίσω τίποτα.
Απόψεις λέμε, τουλάχιστον εγώ.
Αυτοκριτική:
Στο ΠΑΣΟΚ πίστεψα, από το 1974 μέχρι και το 2004 (με μειούμενη ένταση, ως είναι φυσικό). Και πίστεψα όχι γιατί έτρωγα κάτι, αλλά γιατί το "να φύγει η επάρατος δεξιά" ήταν (και είναι) αρκετά βαθειά ριζωμένο μέσα μου. Βλέπεις, όταν έχεις υπηρετήσει επί Αβέρωφ, έχεις ζήσει (έστω και ως παιδί) την περίοδο "των ανακτόρων", της αποστασίας, κλπ, σου δημιουργούνται βιώματα που δεν τα ξεχνάς εύκολα.
Από τη στιγμή που βγήκε ο Γιώργος όμως "στην κεφαλή" της μεγάλης παράταξης, ε, το πράμα δεν ήταν δυνατό να γίνει πια αποδεκτό από μένα.
Η περίοδος Ανδρέα ήταν νεφελώδης (και πλήρως επισκιαζόμενη από την αίγλη του αναμφισβήτητα χαρισματικού ηγέτη), η περίοδος Σημίτη ήταν μια έκλαμψη εκσυγρονισμού, τελικά αυτό που έμεινε και απ' τις δυο ήταν οι μάσες που γινόντουσαν με τα χρυσά κουτάλια ΚΑΙ στις δυο.
Σε αυτό, έχει πέσει μέσα ο Λεβέντης.
Ερώτημα: Αν (έστω ότι γινόταν) αναλάμβανε την ηγεσία της χώρας, θα είχε τα φόντα να την κουμαντάρει?
Η απάντηση μου είναι σαφώς "Όχι". Είναι ανεπαρκής γι' αυτό.

Η εντύπωση μου είναι ότι αν κατάφερνε να πιάσει κάποτε το 3% και να μπει στη βουλή με 9-10 βουλευτές θα είχε την τύχη (στην καλύτερη περίπτωση) του Κωστή Στεφανόπουλου (ΔΗ.ΑΝΑ., έβγαλε έναν βουλευτή, τον Κατσίκη, ο οποίος την επόμενη μέρα έφυγε και πήγε και στήριξε το Μητσοτάκη (έναντι ικανών ανταλλαγμάτων, προφανώς).
Θα μου πει τώρα ο euro: Ναι, αλλά ο Στεφανόπουλος έγινε πρόεδρος δημοκρατίας. Γιατί όχι κι ο Λεβέντης?
Απαντώ: Με το δεκάλεπτο χείμαρο που είδες στο youtube (κατάρες, καρκίνους κλπ) στο βιογραφικό του, δεν πρόκειται να φτάσει ποτέ εκεί. Μόνος του έχει καεί.
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 16 Mar 2014 16:40 #24

  • Trader13
  • Trader13's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 131
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1 (-6)
πάρτε και αλλον έναν "γραφικό" απ το 1998* τι έγραφε:

eamb-ydrohoos.blogspot.com/2010/12/blog-post_14.html

Σε κάποιο σημείο γίνεται γραφικός με το λεξιλόγιο που χρησιμοποιεί, αλλα για εμένα το κείμενο αυτό είναι πολύ κοντά στην αλήθεια και προβλέπει με αυτό που συνέβη στην Ελλάδα. Αξίζει τον κόπο να το διαβάσει κάποιος αν και σεντόνι. Τα πιο πολλά ταυτίζονται με αυτά που περιέγραφε ο άλλος "γραφικός" ο Λεβέντης....


*μοιάζει να τα έχει γράψει το 1998, αλλα είναι δύσκολο να επιβεβαιωθεί....
Last Edit: 16 Mar 2014 17:19 by Trader13.
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 17 Mar 2014 02:24 #25

Βαγγέλης wrote:
2) Ομολογώ με εκπλήσσεις. Τώρα μαθαίνω ότι οι άνθρωποι κατατάσσονται στους "φίλους της ΕΚ" και στους "Μη φίλους της ΕΚ".
Φίλε, δέν "έχω κόμμα". Θα πρεπε? Χάνω κάτι που δεν έχω? Τι ίδιο π.χ. με τις ομάδες (ποδοσφαίρου). Δεν "είμαι κάποια ομάδα". Θα πρπεπε?

4) Όχι, δεν μου εξήγησες τίποτα. Εγώ σου εξήγησα. Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί "σε χλευάζουν συνεχώς"? Μήπως ο χλευαζόμενος με την εν γένει συμπεριφορά του δείχνει ότι τη σηκώνει την καζούρα?
(btw στην περίφημη συγκέντρωση "της οδού Χαλκοκονδύλη" ήμουν κι εγώ παρών. Οκτώ η ώρα. Είδα από πρώτο χέρι την ατμόσφαιρα).

5) Δεν με πείραξε τίποτα. Χάζι κάνω.

Λεφτά έπαιρνε (τότε, δεν ξέρω για τώρα) από όποιον έδινε. Σου ξαναλέω, ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ γι αυτό. Και δεν τον κατηγορώ για τίποτα. Απλώς δεν με πείθει. Ένα άλλο που έχω μάθει είναι ότι όταν ΠΟΥΛΗΣΕ το κανάλι 67 έβγλε ΠΟΛΛΑ λεφτά. Αλλά ούτε και γι' αυτό τον κατηγορώ.

Είναι πάντως αστείο να βγαίνει κάποιος (ξαναδες την εκπομπή με το Μπογδάνο αν δεν την έχεις δει - όταν ο δημοσιογράφος τον ρωτάει "Πως ζείτε κύριε, με τι εισοδήματα?") και να λέει: "Είμαι πολιτικός μηχανικός, έχω γραφείο".
Ή να προσπαθεί να καλύψει με ασάφειες άλλα προσωπικά του θέματα (όπως π.χ. το ότι είναι γεροντοπαλλήκαρο). Ψευδόμενος.

Δεν λέω ότι ο Μπογδάνος καλώς έκανε και τον ρώταγε τέτοια πράματα. Ή τουλάχιστον αφού ρώταγε αυτόν, θα έπρεπε να ρωτάει τα ίδια (ή αντίστοιχα) και τους άλλους από τους οποίους παίρνει συνεντεύξεις (που δεν το κάνει). Αλλά έστω, και σ' αυτήν την τελευταία "συνέντευξη" (για την οποία δεν σε είδα να διαμαρτύρεσαι - όπως για του Παναγιωτόπουλου) η αδυναμία "κατάκτησης" σοβαρότητας ήταν προφανής.
Δυστυχώς.

2) Φιλε μου ας αφησουμε τους αστεϊσμους. Απλα ειπα αυτο που λες κι εσυ, οτι δεν ανηκεις στους φιλους της Ε.Κ.

Αν δεν εχεις κομμα, δηλαδη αν ανηκεις κι εσυ στο ακυρο-λευκο-αποχη τοτε ουσιαστικα στηριζεις το συστημα. Αυτοι θα ξαναβγουν ψηφιζομενοι μονο απ τους δικους τους. Το αποτελεσα βγαινει παντα επι των εγκυρων ψηφοδελτιων, τα υπολοιπα ψηφοδελτια δε μετρανε σε τιποτα.

4) Επιμενεις φιλε να κανεις πως δε καταλαβαινεις τις επιπτωσεις μιας πολυχρονης καζουρας σε ατομο που ηταν αποκλεισμενο απο ολα τα μεσα μαζικης ενημερωσης.
Να αναρωτηθω γιατι ο Μητσικωστας τον χλευαζε συνεχως? Καλα αυτος ολους τους χλευαζε. Αλλα οι αλλοι βγαινανε στα καναλια, εδω ειναι η διαφορά.
Συγκεντρωσεις εχουν γινει πολλες. Ησουν απ αυτους που πηγαιναν με μοναδικο σκοπο να κανουν χαλαστρα?

Το καταλαβα οτι δεν τον κατηγορεις. Σου εξηγησα ομως οτι τα λεφτα ειναι δηλωμενα, δεν υπαρχουν κρυφοι ποροι.

Στον Μπογδανο/Σκαι πηγε μετα απο 20 χρονια που ηταν αποκλεισμενος.
Ναι ειναι πολιτικος μηχανικος, που το περιεργο?
"Ασαφειες", "ψευδομενος", "αδυναμια σοβαροτητας" ειναι δικες σου εκτιμησεις που ομως δεν εχουν σχεση με τη πραγματικοτητα.
Αλλη εκπομπη ειδες φιλε ή αλλους λογους εχεις για να λες τετοια.

Βαγγέλης wrote:
Η εντύπωση μου είναι ότι αν κατάφερνε να πιάσει κάποτε το 3% και να μπει στη βουλή με 9-10 βουλευτές θα είχε την τύχη (στην καλύτερη περίπτωση) του Κωστή Στεφανόπουλου (ΔΗ.ΑΝΑ., έβγαλε έναν βουλευτή, τον Κατσίκη, ο οποίος την επόμενη μέρα έφυγε και πήγε και στήριξε το Μητσοτάκη (έναντι ικανών ανταλλαγμάτων, προφανώς).
Θα μου πει τώρα ο euro: Ναι, αλλά ο Στεφανόπουλος έγινε πρόεδρος δημοκρατίας. Γιατί όχι κι ο Λεβέντης?
Απαντώ: Με το δεκάλεπτο χείμαρο που είδες στο youtube (κατάρες, καρκίνους κλπ) στο βιογραφικό του, δεν πρόκειται να φτάσει ποτέ εκεί. Μόνος του έχει καεί.


Φιλε το 1990 ο Στεφανοπουλος ειχε βγαλει μονο 1 βουλευτη, σημερα με 3% βγαζεις 10.
Και φυσικα ο Λεβεντης δεν ειναι Στεφανοπουλος(δεξιος). Αν εμπαινε στη Βουλη οι 10 βουλευτες θα γινονταν πολυ γρηγορα 50 κ.ο.κ. γιατι θα μιλουσε υπερ του λαου.
Ο Κατσικης δε πηγε την επομενη μερα στη ΝΔ, δε τα θυμασαι καλα. Το πρωτο καιρο ο ιδιος ο Στεφανοπουλος τον παραχωρησε στο Μητσοτακη ωστε να κυβερνησει(150+1 ψηφος). Αργοτερα ο Κατσικης προσχωρησε στη ΝΔ.
Ο προεδρος της Δημοκρατιας ειναι διακοσμητικος, δε νομιζω οτι θα ενδιεφερε αυτη η θεση. Ειναι για απομαχους τυπου Παπουλια.
Οσο για τους... χειμαρους τα ειπαμε. Δες καλυτερα τους χειμαρους και τους ποταμους απο τα ψευδη των απατεωνων που ψηφιζες τοσα χρονια.
Last Edit: 17 Mar 2014 02:39 by euro (kolokythas).
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 17 Mar 2014 10:40 #26

euro wrote:
2) Φιλε μου ας αφησουμε τους αστεϊσμους. Απλα ειπα αυτο που λες κι εσυ, οτι δεν ανηκεις στους φιλους της Ε.Κ.

3) Αν δεν εχεις κομμα, δηλαδη αν ανηκεις κι εσυ στο ακυρο-λευκο-αποχη τοτε ουσιαστικα στηριζεις το συστημα. Αυτοι θα ξαναβγουν ψηφιζομενοι μονο απ τους δικους τους. Το αποτελεσα βγαινει παντα επι των εγκυρων ψηφοδελτιων, τα υπολοιπα ψηφοδελτια δε μετρανε σε τιποτα.

4) Επιμενεις φιλε να κανεις πως δε καταλαβαινεις τις επιπτωσεις μιας πολυχρονης καζουρας σε ατομο που ηταν αποκλεισμενο απο ολα τα μεσα μαζικης ενημερωσης.

5) Συγκεντρωσεις εχουν γινει πολλες. Ησουν απ αυτους που πηγαιναν με μοναδικο σκοπο να κανουν χαλαστρα?

6) Σου εξηγησα ομως οτι τα λεφτα ειναι δηλωμενα, δεν υπαρχουν κρυφοι ποροι.

7) Ναι ειναι πολιτικος μηχανικος, που το περιεργο?

8) Ο προεδρος της Δημοκρατιας ειναι διακοσμητικος, δε νομιζω οτι θα ενδιεφερε αυτη η θεση.

Με τη σειρά πάλι:

2) Σου είπα, δεν ανήκω πουθενά. Εσύ επιμένεις, μη αποδεχόμενος (κι) αυτό. Να μη μπω σε βαθύτερες αναλύσεις, αλλά είναι γνωστή η ψυχική ανάγκη ορισμένων οργανισμών να "ανήκουν" σε κάτι. Τους δημιουργείται έτσι αίσθημα ασφαλείας. Κάτι σαν τη φωλιά των μικρών πουλιών μέσα στην οποία οι γονείς τους τα προστατεύουν από τους εχθρούς. Κάτι σαν τις αγέλες των πουλιών ή των ψαριών που σχηματίζουν μια "μπάλλα". Σεβαστή η ανάγκη σου.

3) Όχι, ποτέ δεν ήμουν υπέρ του "ακυρο-λευκο-αποχη", για τους λόγους που λες (συμφωνώ σ' αυτό). Κάτι βρίσκω κάθε φορά να ψηφίσω κι εγώ, και αυτό δεν είναι ένας εκ των 2 πρώην μεγάλων (3 τώρα με το Συριζα). Αλλά ότι κι αν είναι δεν βγαίνω να το διαφημίσω με το φανατισμό που επιδεικνύεις εσύ για το Λεβέντη, ούτε θεωρώ ότι "ανήκω" σε αυτό που ψήφισα, επειδή το ψήφισα. Που άλλωστε μπορεί να είναι διαφορετικό κάθε φορά. Και ούτε Λεβέντη έχω ψηφίσει ποτέ.

4) Ναι, είναι αλήθεια ότι η πολύχρονη καζούρα αφήνει τραύματα σε αυτόν που την υφίσταται. Έχει συνέπειες. Έχεις στοιχεία ότι η καζούρα που του γινόταν (από τότε που "βγήκε" στο δημόσιο βίο) είχε ξεκινήσει από πολύ νωρίτερα? Από το σχολείο? Από το δημοτικό ίσως? Του κάνανε πλάκα οι συμμαθητές του, τότε με τα κοντά παντελόνια? Αν ναι, τότε εξηγούνται πολλά για την ιδιοσυγκρασία του ατόμου.

5) Δεν "πήγαινα" στις συγκεντρώσεις του. Πήγα μια φορά μόνο, σου είπα σε ποια. Και γενικώς δεν "πάω" σε προεκλογικές συγκεντρώσεις (κανενός), εκτός κι αν υπάρχει μπαλκόνι σε φιλικό σπίτι που "βλέπει" το χώρο συγκέντρωσης, και οι ένοικοι έχουν την ευγενή καλωσύνη να με προσκαλέσουν, οπότε ναι, υπό τέτοιες συνθήκες έχω πάει 2-3 φορές (στην Πλατεία Συντάγματος) και έβλεπα τη συγκέντρωση από πάνω. Έβγαζα και φωτογραφίες, και συζητούσαμε όσοι φίλοι ήσαν εκεί. Αλλά ποτέ δεν "συμμετείχα" σε συγκεντρώσεις. Επομενως πάλι έξω έχεις πέσει.

6) Αυτό δηλαδή τώρα εσύ, πως το ξέρεις? Έκανες έλεγχο στο ταμείο του Λεβέντη? Πως ξέρεις δηλαδή ότι το πεντοχίλιαρο (ή ότι ήταν) που τυχόν του έδωσε ο φίλος μου ο βιομήχανος, ή η εταιρεία που δούλευα ο Λεβέντης το έγραψε "στα βιβλία του κόμματος"? Όχι, σοβαρολογώ, ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ αυτό και εμφανίζεσαι τόσο σίγουρος? Ο λογιστής του είσαι?

7) Καθόλου περίεργο το ότι είναι πολιτικός μηχανικός. Άλλο εννόησα, αλλά δεν το κατάλαβες: Ένας πολιτικός μηχανικός βγάζει λεφτά είτε από αμοιβές μελετών (τις οποίες υπογράφει), είτε από εργολαβίες τις οποίες εκτελεί, είτε επειδή είναι κάπου υπάλληλος (και τον πληρώνουν με το μήνα), είτε από οικοδομική δραστηριότητα (αγοράζει οικόπεδα, τα χτίζει και τα πουλάει - ή κάνει αντιπαροχές), ή βγάζει άδειες οικοδομών, ή κάνει επιβλέψεις, ή είναι μέτοχος (και μέλος Δ.Σ) σε ανώνυμη τεχνική εταιρεία που του αποφέρει μέρισμα, κάποια δραστηριότητα πρέπει να έχει για να βγάζει λεφτά.
Μόνο με το που "είναι πολιτικός μηχανικός" και έχει ένα πτυχίο (δεν το αμφισβητώ αυτό για το Λεβέντη) κορνιζαρισμένο στον τοίχο, δεν σημαίνει ότι η ιδιότητα του αυτή του αποφέρει έσοδα.
Αφού εσύ λοιπόν τα ξέρεις (και τον ξέρεις), ποια είναι η δραστηριότητα του (ως πολιτικός μηχανικός πάντα) η οποία του αποφέρει εισόδημα? Αυτό τον ρώτησε ο Μπογδάνος, και δεν απάντησε. Και αυτό είπα κι εγώ. Αν λοιπόν εσύ ξέρεις, απάντησε μου. "Έβγαλε 23 άδειες το 2013". Ή "έχτισε μια πολυκατοικία, εκεί, και πούλησε τα διαμερίσματα". Ή "εκτέλεσε την εργολαβία "Κατασκευή γέφυρας στο 23ο χλμ οδού Κάτω Νευροκοπίου - Σερρών" προϋπολογισμού 1.500.000 ευρώ" και κέρδισε απ' αυτήν. Ή "Είναι μέτοχος στην "Εμπόλεμος Α.Τ.Ε." και το 2013 πήρε 123.000 ευρώ μέρισμα". Ή "Έκανε την τάδε μελέτη και αμοίφθηκε".
Κάτι με λεφτά πες, γιατί ο Λεβέντης (όπως και όλοι μας) λεφτά ξοδεύει για να φάει, να ντυθεί, να ταξιδέψει, να βάλει βεζίνη, για το σπίτι του, για όλα αυτά. Που τα βρίσκει? Από που προέρχονται τα εισοδήματα του? Στον Μπογδάνο ΔΕΝ απήντησε.

8) Ναι, πες μας τώρα ότι αν ο Συριζα (π.χ.) τον πρότεινε για Π.τ.Δ δεν θα του άρεσε, και θα έλεγε "Δεν μ' ενδιαφέρει η θέση, γιατί είναι διακοσμητική χωρίς ουσιαστικές αρμοδιότητες". Πες μας το κι αυτό, και σε πιστέψαμε.
The administrator has disabled public write access.

Οι προφητείες ενός "γραφικού". 18 Mar 2014 22:59 #27

  • gpap
  • gpap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (2)
Οσοι δεν το θυμαστε η δεν το ξερετε,ο Λεβεντης ειχε πουλησει το καναλι 67, πηρε χοντρα λεφτα, και εγινε extra 3,με τον ορο να εχει για παντα την εκπομπη που κανει μια φορα την εβδομαδα,αλλοιως ουτε εκει θα εβγαινε.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.097 seconds