Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

TOPIC: Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα;

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 03 Nov 2013 00:05 #100

  • Trader13
  • Trader13's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 131
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1 (-6)
soto51 wrote:
Kratistos wrote:
Μια φανταστικη ιστορια του τρολακια Μερκελιστη, που την εγραψε για ....
Πάρε, ηλίθιε.

Είναι κάτι στιγμές που οι μέγα δάσκαλοι της εικονικής πραγματικότητας τους διαδικτύου παίρνουν τζούρες από αληθινή ζωή....

Soto , Respect!!



Edit:
EPIC OWNAGE και έλεγα τι μου θυμίζει , τι μου θυμίζει .....
Last Edit: 03 Nov 2013 00:21 by Trader13.
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 05 Nov 2013 16:38 #101

batista wrote:
Kratistos wrote:
soto51 wrote:
batista wrote:
Διευκρινίστε τι εννοείται με τη λέξη "ρουφιανιά" γιατί στην Ελλάδα είναι είναι μια από τις πολλές έννοιες τις οποίες έχουμε διαστρεβλώσει εντελώς, όπως π.χ. Δημοκρατία=Ασυδοσία, Λαμογιά=μαγκιά και πολλές άλλες.

Να σου πω εγώ, Μπατίστα, εξ ίδίας πείρας πως ορίζεται η "ρουφιανιά":

Στην περιοχή που είναι το σπίτι μου (στην Αττική), κάπως κοντά, υπάρχει μια επιχείρηση που οργανώνει γλέντια για γάμους, βαπτίσεις, δεξιώσεις, κλπ.
Το "επενδεδυμένο κεφάλαιο" είναι της τάξης των 300.000 ευρώ (υπάρχει κτίσμα, διαμορφωμένος υπαίθριος χώρος, κλπ).
Δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ άδεια λειτουργίας για την επιχείρηση (όπως και για τις περισσότερες του είδους). Το πως λειτουργούν αυτά τα διάφορα "κτήματα" που κάνουν αυτή τη δουλειά είναι μια άλλη κουβέντα που ας μη την κάνουμε τώρα.

Αυτός ο τύπος λοιπόν, κάποια βράδια, καλοκαίρι, βαράει μουσική μέχρι τις 5 το πρωϊ, στη διαπασών, και βέβαια δεν αφήνει κανέναν στην περιοχή να κοιμηθεί ή να απολαύσει τη νυκτερινή ησυχία στο σπίτι του.

Αποφάσισα να τον τρέξω, και άρχισα τις καταγγελίες.
(Έτσι αποκαλύφτηκε και το ότι δεν έχει άδεια λειτουργίας).
Έβαλε λοιπόν κάποιο "μέσον" δηλαδή έναν άλλο άνθρωπο της περιοχής, αξιοσέβαστο, σοβαρό, και με το χάρισμα του λόγου (που ο "κτήμας" δεν διαθέτει) να με πλησιάσει και να μου πει να μην τον κυνηγάω, γιατί είναι καλό παιδί, έχει δυσκολίες, είναι συγγενής του, κλπ.
Του απάντησα τα εξής:
1) Δεν έχει τίποτα νόμιμο.
2) Με ενοχλεί με αυτό που κάνει.
3) Αν νομίμως με ενοχλούσε, θα το έτρωγα.
4) Αν παρανομούσε αλλά δεν με ενοχλούσε, δεν θα ασχολιόμουν μαζί του.
5) Αλλά δεν είναι δυνατόν να ανέχομαι και τα δύο, οπότε θα συνεχίσω να τον κυνηγάω.

Ε, ο "αξιοσέβαστος" δεν μου το είπε στα ίσια, αλλά είμαι σίγουρος ότι "ρουφιάνο" με χαρακτήρισε.

Αυτό είναι "ρουφιάνος", μια που ζήτησες να το διευκρινίσουμε.


Μια φανταστικη ιστορια του τρολακια Μερκελιστη, που την εγραψε για να εκτρεψει την εννοια της συζητησης. Εμεις μιλαγαμε για τους ρουφιανους της Γερμανικης σχολης και νοοτροπιας. Την στροφη της μιας ομαδας εναντιον της αλλης, π.χ. ο ιδιωτικος υπαλληλος η ελευθερος επαγγελματιας να στρεφεται εναντιον ενος αλλου επαγγελματος ειτε Δ.Υ. ειτε αλλου.

Επισης το παραδειγμα που ειχαμε συζητησει πιο πρν δηλαδη να λεει ο μην εχων καταθεσεις, να κουρεψουν αυτον που εχει καταθεσεις κλπ κλπ.

Αυτή τη φορά τον αδικείτε κατάφορα. Σου θυμίζω Κράτιστε ότι η αναφορά σου σε "ρουφιάνους" ήταν πολύ πιο γενική, δηλαδή έγραψες ...

"...Μπα μην νομιζεις οτι ειναι ελλαττωμα τον Ελληνων η ρουφιανια. Στις βορειες χωρες Γερμανια, Ολλανδια, κλπ. ο ενας καταδιδει τον αλλον.
Καμμια φορα στην Ελλαδα λεγαμε, αστον ας το βρει απο καποιον αλλον. Εκειπερα δεν ισχυει σε δινουνε σε χρονο ντε τε...."

άρα η συγκεκριμένη παρέμβαση του Soto ήταν εντελώς εντός θέματος και με καμία πρόθεση να εκτρέψει τη συζήτηση όπως είπες. Επίσης θεωρώ ότι όποιος καταδίδει στις αρχές ποινικά κολάσιμες πράξεις από όπου κι αν προέρχονται (είτε τον θίγουν προσωπικά είτε όχι) οι οποίες πλήττουν σοβαρά το δημόσιο συμφέρον θα πρέπει να θεωρείται ευεργέτης της κοινωνίας και όχι ρουφιάνος. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στις προηγμένες δημοκρατικές κοινωνίες όπου το κράτος θεωρείται υπηρέτης του πολίτη και όχι εχθρός του. Το γεγονός ότι το ελληνικό κράτος παίρνει πολύ κακό βαθμό στον συγκεκριμένο τομέα σε καμία περίπτωση δεν αναιρεί αυτή την υποχρέωση. Π.χ, για κάτι επίκαιρο, μακάρι να υπήρχε κάποιος "ρουφιάνος" να μας πει ποιοι βρίσκονται πίσω από τις χθεσινές δολοφονίες για να μπορέσουμε να καταλάβουμε ποιος προσπαθεί να μετατρέψει την ελληνική κοινωνία σε ζούγκλα με τέτοιες μαφιόζικες ενέργειες. Παρακαλώ μην μου αναπτύξετε ο καθένας τη θεωρία του για το συγκεκριμένο γιατί από θεωρίες έχουμε πολλές ανάλογα με την οπτική με την οποία ο καθένας θέλει να βλέπει τα πράγματα.

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει. Ρουφιανος δεν θεωρειται εκεινος ο οποιος καταγγελει εναν μαγαζατορα επειδη το βραδυ κανει ηχορυπανση και δεν αφηνει τον ανθρωπο να κοιμηθει για να παει στην δουλεια του. Αυτο ειναι αμυνα.

Ρουφιανος θεωρειται καποιοις ο οποιος ρουφιανευει καποιον αλλον συναθρωπο του με δολιο τροπο, δηλαδη δεν το κανει για να αμυνθει. Το κανει με ιδιοτελεια δηλαδη προσκομιζει καποιο οφελος. Δηλαδη οι ρουφιανοι των Γερμανων στην κατοχη γιατι το κανανε? Απο ιδιοτελεια φυσικα. Επισης στη δουλεια μας δεν υπαρχουνε ατομα που ρουφιανευουν δολιως και μαλιστα κανουν και ψευτικες ρουφανιες για να κανουν κακο σε καποιον ειτε απο φθονο ειτε για να εχουν την ευνοια του εργοδοτη?

Η Ρουφανια παραδοσιακα ηταν μια πραξη κατακριτεα στην Ελληνικη κοινωνια. Και ως γνωριζεις δεν βγηκε τυχαια το ρητο" τη προδοσια πολλοι αγαπησαν τον προδοτη κανεις...."
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 05 Nov 2013 19:32 #102

soto51 wrote:
Kratistos wrote:
Μια φανταστικη ιστορια του τρολακια Μερκελιστη, που την εγραψε για ....

Πάρε, ηλίθιε.

Γιατι βρίζετε κύριε ?

Last Edit: 05 Nov 2013 19:34 by waverunner (gk8719).
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 05 Nov 2013 20:29 #103

  • Αφροδίτη
  • Αφροδίτη's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 82
  • Thank you received: 41
  • Karma: 6 (6)
Kratistos wrote:
--Μαλλον δεν εχεις καταλαβει.
--Ρουφιανος δεν θεωρειται εκεινος ο οποιος καταγγελει εναν μαγαζατορα επειδη το βραδυ κανει ηχορυπανση και δεν αφηνει τον ανθρωπο να κοιμηθει για να παει στην δουλεια του.
--Αυτο ειναι αμυνα.

--Ρουφιανος θεωρειται καποιοις ο οποιος ρουφιανευει καποιον αλλον συναθρωπο του με δολιο τροπο, δηλαδη δεν το κανει για να αμυνθει. Το κανει με ιδιοτελεια δηλαδη προσκομιζει καποιο οφελος.

Εσείς κάνετε λάθος κύριε.
Αυτοαναιρείσθε από τα γραφόμενα σας τα ίδια.
Εφ' όσον ΕΣΕΙΣ ορίζετε ότι "ρουφιανιά είναι όταν έχεις όφελος", γιατί εξαιρείτε αυτόν που προσπαθεί να κερδίσει τον ύπνο του? Κι αυτός όφελος έχει.
Το αν δικαίως ή αδίκως του έχει αφαιρεθεί ο καλός ύπνος, είναι μια άλλη κουβέντα.
Αλλά το ότι η καταγγελία έχει κίνητρο το όφελος του ύπνου, είναι γεγονός.

Το λάθος σας οφείλεται στο ότι δεν ακολουθείτε λογικές διαδικασίες στο συλλογισμό σας.
Πρώτη φορά ποιος?
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 05 Nov 2013 22:08 #104

Αφροδίτη wrote:
Kratistos wrote:
--Μαλλον δεν εχεις καταλαβει.
--Ρουφιανος δεν θεωρειται εκεινος ο οποιος καταγγελει εναν μαγαζατορα επειδη το βραδυ κανει ηχορυπανση και δεν αφηνει τον ανθρωπο να κοιμηθει για να παει στην δουλεια του.
--Αυτο ειναι αμυνα.

--Ρουφιανος θεωρειται καποιοις ο οποιος ρουφιανευει καποιον αλλον συναθρωπο του με δολιο τροπο, δηλαδη δεν το κανει για να αμυνθει. Το κανει με ιδιοτελεια δηλαδη προσκομιζει καποιο οφελος.

Εσείς κάνετε λάθος κύριε.
Αυτοαναιρείσθε από τα γραφόμενα σας τα ίδια.
Εφ' όσον ΕΣΕΙΣ ορίζετε ότι "ρουφιανιά είναι όταν έχεις όφελος", γιατί εξαιρείτε αυτόν που προσπαθεί να κερδίσει τον ύπνο του? Κι αυτός όφελος έχει.
Το αν δικαίως ή αδίκως του έχει αφαιρεθεί ο καλός ύπνος, είναι μια άλλη κουβέντα.
Αλλά το ότι η καταγγελία έχει κίνητρο το όφελος του ύπνου, είναι γεγονός.

Το λάθος σας οφείλεται στο ότι δεν ακολουθείτε λογικές διαδικασίες στο συλλογισμό σας.


Εισαι ο Σοτο μ αλλο ονομα? απο που ξεφυτρωσες ετσι ξαφινικα?
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 05 Nov 2013 22:30 #105

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Kratistos wrote:
Εισαι ο Σοτο μ αλλο ονομα? απο που ξεφυτρωσες ετσι ξαφινικα?

Η Αφροδίτη είναι σύζυγος μου.
(Μια απ' τις συζύγους μου - είμαι και μουσουλμάνος, εκτός από μισθοφόρος της Μέρκελ).

Όπως του makper σύζυγος είναι η δασκάλα στην παρέλαση.

Χαϊβάνι, καλά στα είπε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 05 Nov 2013 22:46 #106

soto51 wrote:
Kratistos wrote:
Εισαι ο Σοτο μ αλλο ονομα? απο που ξεφυτρωσες ετσι ξαφινικα?

Η Αφροδίτη είναι σύζυγος μου.
(Μια απ' τις συζύγους μου - είμαι και μουσουλμάνος, εκτός από μισθοφόρος της Μέρκελ).

Όπως του makper σύζυγος είναι η δασκάλα στην παρέλαση.

Χαϊβάνι, καλά στα είπε.


Η κουβεντα αυτη τελειωσε. Οποιοι καταλαβαν καταλαβαν.
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 05 Nov 2013 23:10 #107

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Kratistos wrote:
Η κουβεντα αυτη τελειωσε.


Μπα?

Έτσι αποφάσισες?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 05 Nov 2013 23:44 #108

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Kratistos wrote:
soto51 wrote:
Kratistos wrote:
Εισαι ο Σοτο μ αλλο ονομα? απο που ξεφυτρωσες ετσι ξαφινικα?

Η Αφροδίτη είναι σύζυγος μου.
(Μια απ' τις συζύγους μου - είμαι και μουσουλμάνος, εκτός από μισθοφόρος της Μέρκελ).

Όπως του makper σύζυγος είναι η δασκάλα στην παρέλαση.

Χαϊβάνι, καλά στα είπε.


Η κουβεντα αυτη τελειωσε. Οποιοι καταλαβαν καταλαβαν.

Έχει απόλυτο δίκιο η Αφροδίτη όταν σου λέει ότι ο συλλογισμός σε σχέση με τον ορισμό της ρουφιανιάς έχει λογικά κενά. Οποιαδήποτε παράνομη ενέργεια και αν καταγγείλεις θα είναι προς το συμφέρον σου άμεσα ή έμμεσα, βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα άρα δεν μπορείς να κατηγοριοποιήσεις την καταγγελία ως ρουφιανιά με αυτό το κριτήριο. Πεδίο λαμπρό για ρουφιανιά μπορεί να υπάρχει σε απολυταρχικά/αντιδημοκρατικά καθεστώτα ή όταν είσαι υπό καθεστώς κατοχής οπότε και η έννοια της "παράνομης πράξης" κρίνεται με εντελώς διαφορετικά κριτήρια. Σε μια δημοκρατία πολύ δύσκολα μπορείς να χαρακτηρίσεις την όποια καταγγελία πραγματικά παράνομης πράξης ως ρουφιανιά. Άρα μήπως να μας έδινες κάποιο παράδειγμα για να γίνεις πιο σαφής; Άσχετα από αυτό, όμως, βλέπω ότι προτίμησες να αγνοήσεις εντελώς (δικαίωμά σου βέβαια) την αυτονόητη πρόταση που έκανα (μαζί με πολλούς άλλους συμφορουμίτες) να σχολιάζουμε, καλοπροαίρετα και με επιχειρήματα, αποκλειστικά τις απόψεις που γράφονται και όχι αυτόν που τις γράφει (θεωρώντας εσφαλμένα ότι γνωρίζουμε τα πάντα γι αυτόν και τις "δόλιες" προθέσεις του). Γι αυτό και αντί να επιχειρηματολογήσεις απέναντι στην πολύ εύστοχη παρατήρηση της Αφροδίτης προτίμησες απλά να την θεωρήσεις "κλώνο" του Soto και να "ξεμπερδεύεις". Εύχομαι να καταλαβαίνεις ότι μάλλον κάπου κάνεις λάθος.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.083 seconds