Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 17 Mar 2011 17:21 #64

  • O LEFTAS
  • O LEFTAS's Avatar
φίλε ΠΕΙΝΑΛΕΟΝ, έχεις απόλυτο δίκο.... έτσι είναι και όποιοι δεν το καταλαβαίνουν, ή σκατομαγκίζουν ή δεν έχουν ιδέα από τί θα πεί να εισάγεις τα πάντα σε μια χώρα, φάρμακα, πρώτες ύλες αλλά και βασικά τρόφιμα.

Ωστόσο, το πρόβλημα είναι - και το λένε πολλοί- ότι στην ουσία αυτό που περιγράφεις, δηλαδή, πείνα και απίστευτη ανέχια σε φάση μετά από πτώχευση και επιστροφή στη δρμαχή, ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ, διότι τα μέτρα που μας βάζουν να παρουμε (και τα οποία εμείς μέχρι σήμερα κουτσά στραβά και μέσες άκρες παίρνουμε) με μαθηματική ακρίβεια μας οδηγούν τελικά σε ανεξέλεγκτη πτώχευση και οι μόνοι που κερδίσουν είναι οι δανειστές μας οι οποίοι στο μεταξύ κερδίζουν χρόνο, οχι για εμάς αλλά για αυτούς, οργανώνονται, μετακυλίουν τα φέσια μας από τις ιδιωτικές τους μεγαλοτράπεζες σε πρώτη φάση στην ευρωπαική κεντρική και ήδη τώρα σε ένα ιδιαίτερο ταμείο, ώστε να φύγει το τοξικο και από την ΕΚΤ ενώ τα χρήματα που ταχα μας δίνουν (και για τα οποία πολλοι αναρωτιούνται "αν είναι να μας πτωχεύσουν του χρόνου, τί μας δώσαν τόσα φράγκα?" στην ουσία τους τα δίνουμε πίσω διότι με αυτά πληρώνουμε τα δικά τους δάνεια που λήγουν άμεσα. Στην ουσία, δηλαδή μας "αλλάξαν απλώς επιταγές" ξέροντας και από την πλευρά τους ότι ούτε αυτές θα τις πληρώσουμε, απλά στις νέες επιταγές από εισ διαταγή deutsche bank βάλαν εις διαταγή ESF, ώστε να μην σκάσουν οι ισολογισμοί και παρασυρθεί στη άβυσσο μια μεγάλη ιδιωτική τράπεζα αλλά να σκάσει το πιστόλι στα χερια ενός "ταμείου", ειδικου στο να μαζεύει τοξικά ομόλογα.

Με βάση το σκεπτικό που σου ανέπτυξα, πολλοί καταλήγουν, ότι αφού εμείς τελικά ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΜΕ αργά ή γρήγορα, γιατί προτού πεινάσουμε να φάμε στη μαπα και μια φάση ύφεσης και βίαιου εσωτερικού αποπληθωρισμού, αφού στην επόμενη φάση (με την πτώχευση και την δραχμή) το μόνο που θα λύνουμε εύκολα είναι αυτό που τώρα ξεσκιζόμαστε να πετύχουμε δύσκολα, και το οποίο δεν είναι άλλο από την ελλειψη ρευστού στο εσωτερικό της χώρας. Επίσης, λένε πολλοί, γιατί να πάμε στην πτώχευση άνεργοι, ξεζουμισμένοι από φόρους κλπ, αφού θα πάμε που θα πάμε ας πάμε πιο χορτάτοι....

υπάρχει ενδεχομένως απάντηση ότι η ντόπια και η ξένη διοίκηση μας ετοιμάζει να ζούμε πιο φτωχικά, χωρίς φάρμακα (βλέπεις τί γίνεται με τις ήδη υπάρχουσες ελλείψεις) και με πανάκριβο πετρέλαιο, ώστε τελικά να πέσουμε πιο σταδιακά στην άβυσσο της πτώχευσης και όχι απότομα από τα ψηλά που ήμασταν.....

συμφωνώ δηλαδή με τη άποψη ότι η πτώχευση και η δραχμοποίηση όχι απλώς δεν λύνουν τίποτε αλλά θα είναι η πλήρης καταστροφή, φοβούμαι όμως ότι η εξέλιξη αυτή είναι παρα πολύ πιθανή, η δε μορφή των μέτρων που μας επιβάλλουν (ύφεση, μείωση μισθών, απολύσεις, ανεργία, υπερφορολόγηση άμεσα και έμμεσα) στην ουσία μαρτυρά ότι οι εμπνευστές των μέτρων ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΕΞΟΦΛΗΣΕΙ την πτώχευση της ελλάδος και .... άλλος είναι ο νταλκάς τους, να προλάβουν αυτοί να οχυρωθούν για να μην τους πνίξει το τσουνάμι που θα σηκώσει ο σεισμός της ελλάδος.

(τα ανωτέρω είναι γνώμη μου, δεν μου τα είπε κανείς τραπεζικός ή υπουργός, οπότε μην πανικοβληθείτε, είμαι ενας άσχετος μπλόγκερ... χαχα)
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 17 Mar 2011 17:25 #65

  • μικρός
  • μικρός's Avatar
Φίλε πεινασμένε
Νομίζω η κακομοιριά μας οφείλεται και στο ότι εξάγουμε ελάχιστα και εισάγουμε τα πάντα..
Αν σταματούσαμε τελείως τις εισαγωγές και αναγκαζόμαστε να παράγουμε τουλάχιστον όσα χρειαζόμαστε, θα πεινάγαμε λιγότερο..
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 17 Mar 2011 17:32 #66

  • anastasia
  • anastasia's Avatar
Το θέμα δεν είναι ποιοί τα γράφουν όλα αυτά κατά καυρούς και γιατί!!! Το θέμα είναι ποιοί είναι αυτοί που κάθε φορά τα πιστεύουν!!! Απορώ με εμάς τους Έλληνες ........πόσες φορές πρέπει να πει ψέματα ο βοσκός της γνωστής παροιμίας............... για να σταματήσουμε επιτέλους να τον πιστεύουμε??? Πανικοβληθήκαμε πέρυσι τέτοιον καιρό για το αν θα μας βοηθήσουν οι Ευρωπαίοι ή αν θα πτωχεύσουμε..... το ξεπεράσαμε, πανικοβληθήκαμε τον Ιούνιο για το αν θα μας δώσουν τελικά την 1η δόση....το ξεπεράσαμε, πανικοβληθήκαμε τον Οκτώβριο για το αν θα μας δώσουν την 2η δόση.........το ξεπεράσαμε, πανικοβληθήκαμε τον Μάρτιο για το αν θα πτωχεύσουμε στις 25 Μαρτίου...................... το ξεπεράσαμε!!!! Ως πότε πια κάποιοι θα σπέρνουν τον πανικό?? Δεν έχει καταλάβει κανείς ότι δεν πρόκειται να αφήσουν την Ελλάδα να πτωχεύσει..................γιατί ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ όπως έλεγε και ο αγαπητός Λυκούργος Καλέργης στην ταινία? Αν στην Ελλάδα ο κάθε μικροκαταθέτης τρέμει (δίκαια) για του κόπους μιας ζωής .................. θα αφήσουν οι καρχαρίες τα δικά τους ΔΙΣ να χαθούν??? Ξυπνήστε!!!!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 17 Mar 2011 18:58 #67

  • gibson
  • gibson's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 38
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (-1)
Αγαπητή Αναστασία.Για την αποκατάσταση της <<καλλιτεχνικής>> αλήθειας, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ, ειπώθηκε από τον ηθοποιό Σπύρο Καλογήρου.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 18 Mar 2011 10:29 #68

  • adiaforos
  • adiaforos's Avatar
καλά τα λέτε όλοι εσείς οι αντι πτωχευτικοί....

κι εγώ σας λέω ρε... ότι δεν θα πτωχεύσει ποτέ η ελλάς... σας ερωτώ όμως, μετά από όλα τα μέτρα που έχουν ληφθεί σε βάρος μου, λαμβάνονται συνεχώς και θα ληφθούν.... θα με νοιάζει....

οκ... θα παραμείνει το νόμισμα ευρώ για πάντα... εγώ όμως θα είμαι άνεργος...
οκ... θα μπορεί η ελλάς να εισάγει πετρέλαιο.... εγώ όμως δεν θα μπορώ να το αγοράσω...
οκ... θα μπορεί η ελλάς να εισάγει φάρμακα.... εγώ όμως θα είμαι ανασφάλιστος, αλλά και ασφαλισμένος να ήμουν, τα δημόσια νοσοκομεία με τις περικοπές δεν θα μπορούν να το αγοράσουν....
κλπ κλπ... μη σας τα πρίζω... το νόημα το πιάσατε....

οπότε, κοντολογίς.... χέστηκα που λέει και ο αρχηγός του δντ.... για το εάν η ελλάς θα πτωχεύσει ή όχι.... αν ήμουν πιο εκδικητικός από τη φύση μου (λάθος) θα έστελνα κι εγώ ένα email όπως ο φαναρτζής/ψαράς τι στο διάολο ήταν ότι χρεοκοπούμε για να καεί το μπορντέλο... διότι εγώ κι ο φαναρτζής και αν ακόμα φάγαμε και τεμπελιάσαμε, πάντως μικρό το στομάχι μας, μικρή ακι η κουραδίτσα μας. Αλλά επειδή στη ζωή μου ψήφιζα πάντα live and let live ..... λέω πως απλά μου είναι αδιάφορο...

και να σου πω και το άλλο φίλε μου καλέ.... μπορεί να χω και λεφτά στις τράπεζες και μάλιστα δεν τα έχω σηκώσει.... και ως τώρα επαληθεύτηκα, όταν οι άλλοι μικρομεσαίι σηκώναν τις δεκάρες και γεμίζαν σεντούκια ή τα βγάζαν όπως όπως έξω με κίνδυνο να πλερώσουν φόρους, άδικους μεν αλλά τί-μας-λες-τώρα, οι φόροι δεν ήταν ποτέ δίκαιοι στην ελλάδα, γιαυτό και όσο και αν φωνάζουν το σπορ θα μείνει εθνικό, αυτοί θα παρέλθουν.... εγώ τα άφηνα μέσα και έκανα και τον... πατριωτισμό μου... χαχα.... ως καταθέτης λοιπόν οκ.... σε καταλαβαίνω κι εσένα που ανησυχείς, αν θα πάμε δραχμή, αν θα πάμε ρούβλι, τάβλι και δε συμαζεύεται..... αλλά βρε κολλητέ.... οι αποταμιεύσεις σου νομίζεις θα σε σώσουν, ακόμα κι αν παραμείνουν σε ευρώ, ότανθα είσαι άνεργος και θα τρέχουν τα χρέη... γιατί σκοπεύεις να ζήσεις μόνο 1-2 χρόνια ακόμα και ανησυχείς για την επόμενη διετεία? διότι γα να έρχεσαι στου τσιγκ να κλαίγεσαι για δραχμοποίηση μικρομεσαίςο είσαι ως επι το πλείστον.... οπότε να σου πω.... το θέμα είναι να υπάρξει ανάπτυξη (όχι γιατί το λέει ο Αντωνάκης, ποιός τον παντρεύεται αυτόν....) και μάλιστα ανάπτυξη στην μεσαια τάξη..... όχι να έρεθ εδώ ο κινέζος να ανοίξει φάμπρικα ή να στήσει αποθήκες και να προσλάβει εργάτες... αυτό δεν είναι ανάπτυξη... αυτό είναι ανάπτυξη του κινέζου και για μας του κώλου.

αντε αρκετά έβρισα, γεια σας
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 18 Mar 2011 13:00 #69

  • πειναλεον
  • πειναλεον's Avatar
αν κοψουν τις εισαγωγες τροφιμων απο την πτωχευση ,αρχιστε την γυμναστικη γιατι των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν ..δειτε εμενα σε προπονηση
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 18 Mar 2011 13:14 #70

  • MANTIS
  • MANTIS's Avatar
ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΧΑΜΕΝΟ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΥΦΕΣΗ ΠΑΡΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΑ ΖΩΑ
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 18 Mar 2011 15:55 #71

  • ZAMPLOUTOS
  • ZAMPLOUTOS's Avatar
MANTIS wrote:
ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΧΑΜΕΝΟ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΥΦΕΣΗ ΠΑΡΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΑ ΖΩΑ

Αυτο γινεται ομως οταν υπαρχει τροφη , αν δεν εχεις να φας τι θα χεσεις
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 18 Mar 2011 16:30 #72

  • anastasia
  • anastasia's Avatar
Αγαπητέ gibson, ευχαριστώ για την διευκρίνιση............ έχεις δίκιο!!!
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.065 seconds