Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 14 Jan 2019 11:59 #91

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
opensource wrote:
δε θα φανεί κατάθεση αλλά ότι ξοδεύεις πάρα πολλά και θα πρέπει να αποδείξεις που τα βρήκες!

Αφου υπάρχει κατάθεση θα πρέπει να αποδείξεις που τα βρηκες ΚΑΙ στην κατάθεση. Αν δεν μπορείς για έξοδα δε θα μπορείς και για κατάθεση. Αρα;
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 14 Jan 2019 14:06 #92

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
sonik wrote:
sosimple συμφωνα με το χρονοδιαγραμμα που εχουν καθορισει ο σκοπος τους ειναι ο ΕΝΦΙΑ που πληρωνεις σημερα να αντικατασταθει το 2020 με τον ΕΝΦΠΑΣ ή φόρο κατοχής περιουσίας.
ας το ονομασουν οπως θελουν δεν εχει σημασια αυτο.
αυτο που λεω ειναι οτι αυτα που θα δηλωσεις το 2019 ετοιμασου το 2020 να πληρωσεις εναν ενιαιο φορο για οτι κατεχεις.που σημαινει οτι αν εχεις σπιτια.αυτοκινητα,μετρητα,καταθεσεις κλπ για ολα αυτα θα πληρωσεις εναν ενιαιο και συνολικο φορο περιουσιας.

μπορει πολλα να μην γινουν πραγματικοτητα,το περιουσιολογιο θα γινει.στους φορους η ελλαδα κατεχει τα πρωτεια!!
Παρα πολυ ωραια.
1η μερα μετα την εφαρμογή τέτοιου τυπου περιουσίολογιου:
Στην 1η ληξη προθεσμίακης τα βγαζω ολα, και δηλώνω σε 6 μηνες οτι δεν εχω φραγκο πλεον γιατι με κλεψανε.
Γελαστε εσείς, αλλά εγω θα το κανω στα αληθεια, και οχι μονο εγω. Ή καποιο παρόμοιο σεναριο.
Κραταω όλους τους τόκους εως τη στιγμη που το εφαρμοζουν, πληρώνω και μια φορά το φόρο, και απο εκει και περα παίρνουν τα @@ μου.
Δεν με ενδιαφέρει καθολου να με πιστέψουνε για την ιστορία.
Τετοιες λύσεις δε δουλευουνε, και να τις εφαρμόσουν θα τις ξηλωσουν συντομα.
Θα βάλουν ενα φορο που θα εισπρατουν περισσότερα απο τωρα, αλλα δε θα γλύτωνεις οτι και να κανεις.
Πολυ μικρότερο απο αυτα που ακουω για 25%. Το μονο που δεν μπορεις να φορολόγησης ειναι τα κεφάλαια γιατι φεύγουν. Σπιτια κλπ ναι, γι αυτο μπηκαν χαράτσια και θα μπουν και αλλα σε οτι δεν μπορεί να φύγει.
Αυτη ειναι η γνώμη μου τουλάχιστον.
Το να μπει ένας φόρος στα κεφάλαια που θα χανεις περισσότερα αν τα έχεις σπιτι απο οτι αν τα εχεις στις τραπεζες, εντελώς βεβαιο, αλλα δεν ειναι η κατάλληλη εποχη γιατι ειναι πολυ μικρα τα επιτόκια. Οταν ανέβουν θα γινει.
Αν εχεις σκοπό να το κανεις αυτο, πρέπει να εισαι εντελώς ηλιθιος για να καταργήσεις τα καπιταλ κοντρολς. Ετσι και αλλιως αφου το εφαρμόσεις θα τα ξαναχρειαστεις αργα ή γρήγορα γιατι θα σου φύγουν ολα τα κεφάλαια.
Συνεχίζεις τα καπιταλ, κουρεβεις καταθέσεις και κόσμος ΔΕΝ μπορεί να αντιδράσει, να τα βγαλει.
Last Edit: 14 Jan 2019 14:14 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 14 Jan 2019 18:54 #93

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
Συμφωνώ και ότι το μόνο που θα φορολογήσει επιπλέον το περουσιολογιο, είναι οι καταθεσεις. Θα σου βάλει ένα φόρο, ανάλογα με την συνολική περιουσία <ΕΝΦΙΑ+ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ> πχ 0.1%. Η τράπεζα σου δίνει ΣΗΜΕΡΑ 0.2% συν κάτι αφορολογητο. Τι θα κάνεις ? Θα τα βγάλεις ? Εύκολο! Μόνο όμως αν δεν έχεις σκοπό να τα ξαναγυρίσεις γιατί δεν θα μπορείς!
ΥΓ Σηκώνεις τα χρήματα σου οπότε γουστάρεις, αλλά αν τα γυρίσεις και 1 μήνα μετά μόνο, μπερδεύει η δουλειά!
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 14 Jan 2019 21:45 #94

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
με αυτους πολυ φοβαμαι οτι αν ξεκινησει το περιουσιολογιο δεν θα προλαβει ο κοσμος αν θελησει να τα βγαλει τα λεφτα του ελευθερα.καποιας μορφης κεφαλαιακου ελεγχου θα εφευρουν ωστε να ΄΄μαγκωσουν΄΄ παλι τις αθροες εκροες απο το τραπεζικο συστημα.
ή μπορει να σου πουν μολις το ξεκινησουν.εδω βλεπουμε οτι μεχρι ενα χρονο ή δυο μηνες πισω ή τον ιδιο μηνα εφαρμογης του περιουσιολογιου εκανες αναληψεις μεγαλες.ή φερε αποδεικτικα καταναλωσεων των ποσων αυτων ή σου επιβαλλουμε προστιμο.αναδρομικος ελεγχος.

λετε να μην εχουν παρει χαμπαρι οτι απο την στιγμη που θα ανακοινωσουν επισημα οτι στο περιουσιολογιο πρεπει να δηλωθουν και οι καταθεσεις δεν θα τρεξει ο κοσμος να κανει αναληψεις?

το γνωριζουν καλα και εχουν προβλεψει και γι΄αυτο.μεινετε ησυχοι.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 14 Jan 2019 22:36 #95

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Ερώτηση. Υπάρχει άνθρωπος που αν μετά την εφαρμογή περιούσιολογιου έχει μείωση καταθέσεων θα περάσει ξανά έξω από τράπεζα. Οδό θα αλλάζουν.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 14 Jan 2019 23:01 #96

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
Φίλε sonic, μάλλον δεν διάβασες τι εγραψα.
Σε καμία των περιπτώσεων, με η χωρίς περουσιολογιο, δεν σε ρωτά ΚΑΝΕΙΣ που ξοδεψες τα λεφτά σου. (Γκόμενα, καζίνο κτλ).
Αν λοιπόν τα βγάλεις και δεν έχεις σκοπό να τα ξαναεμφανισεις, είσαι ΟΚ!
Αν όμως σου χρειάζονται για αγορά πχ αυτοκινήτου, πως θα τα δικαιολογήσεις? Μιλάμε πάντα για χρήματα αποταμίευσης. ΑΝ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΠΑΣ 1 ΝΗΝΑ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΑ ΗΑΝΑΒΑΛΕΙΣ, ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ !!!!!!
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 15 Jan 2019 00:50 #97

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
GREGORYMO wrote:
Φίλε sonic, μάλλον δεν διάβασες τι εγραψα.
Σε καμία των περιπτώσεων, με η χωρίς περουσιολογιο, δεν σε ρωτά ΚΑΝΕΙΣ που ξοδεψες τα λεφτά σου. (Γκόμενα, καζίνο κτλ).
Αν λοιπόν τα βγάλεις και δεν έχεις σκοπό να τα ξαναεμφανισεις, είσαι ΟΚ!
Αν όμως σου χρειάζονται για αγορά πχ αυτοκινήτου, πως θα τα δικαιολογήσεις? Μιλάμε πάντα για χρήματα αποταμίευσης. ΑΝ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΠΑΣ 1 ΝΗΝΑ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΑ ΗΑΝΑΒΑΛΕΙΣ, ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ !!!!!!

οχι οτι δεν ισχυει ΚΑΙ αυτο που λες.ΑΛΛΑ ΠΑΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΑΤΕ!

μαλλον πλακα κανεις!! εχω υποστει ελεγχο απο εφορια και με εχουν ρωτησει ακριβως αυτο!! ρωτωντας τον αδελφο φιλου μου που δουλευει στο ΣΔΟΕ και κανει εξωτερικους ελεγχους μου το επιβεβαιωσε!

οτι γουσταρουν μπορουν να ρωτησουν!! ισως επεσα σε περιεργο υπαλληλο αλλα το διασταυρωσα οπως σου ειπα παραπανω απο αλλη πηγη.αν θελουν να σου βρουν κατι για να σε μαγκωσουν πιστεψε με θα το κανουν πραξη.στοχους θελουν να πιασουν και πιεζονται και αυτοι.

το τι του απαντησα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο! σε καποια φαση ο τυπος-εφοριακος μου πιανει την ψιλη κουβεντουλα.περι ανεμων και υδατων.το παει στο τι σπουδες ειχα.του απαντω τι πτυχια εχω.ολα απο ελληνικα πανεπιστημια συν υποψηφιος phd τοτε. με ρωταει σε ποιο πανεπιστημιο.του απαντω και μου λεει ααα ειναι ο γιος μου εκει.ωραια του λεω τωρα που ξερω το ονοματεπωνυμο σας να το βοηθησουμε το παιδι αν χρειαστει βοηθεια.μετα απο αυτο ξεχασε τι ηθελε να με ρωτησει.και στο τελος μου λεει το εξης ΄΄τραγελαφικο.΄΄ειστε ιδιαιτερα υψηλης ευφυιας ατομο.αφου με δουλευε ειπα να τον δουλεψω και εγω.τσαμπα μαγκες ειναι.

σε αλλη περιπτωση φιλου μου του ειπαν απλα.βρες εναν τροπο να μας το αποδειξεις.διαφορετικα θα βγει η αποφαση οφειλης.σου πετανε το γαντι.διαλεγεις και παιρνεις.

θα στο πω αλλιως. ξερω περιπτωσεις που τους ζητουσαν περιεργα πραγματα.και δεν εννοω πχ να χρειαστεις 100Κ για ιατρικες δαπανες και να σου ζητησουν ιατρικες αποδειξεις. πχ.του λες τα εφαγα σε resort εξωτικο προορισμο και σου λενε οκ καλα εκανες.δωσε μας αποδειξη ξενοδοχειου.γενικα σε ρωτανε πραγματα και αν δεν τους πεισεις τρως ενα προστιμο.αν το ποσο ειναι μεγαλο τρως δημευση ή κατασχεση.
λιγα ειναι τα παραδειγματα δημευσης καταθεσεων απο μισθους και συνταξεις επειδη καποιος χρωστουσε στο δημοσιο?ξερω δεκαδες περιπτωσεις.σου παιρνουν αυτοματα τα χρηματα απο τον λογαριασμο σου χωρις να σε ρωτησουν.

αυτο που δεν φανταζεσαι μπορει να το πραξουν με μια τροπολογια εν μια νυκτι μην θεωρεις οτι ειναι δυσκολο.βγαλε εσυ πχ 100-200-300Κ μια μερα πριν το περιουσιολογιο ή μια μερα μετα και δεν ξερεις τι σου επιφυλλασει το καθε κρατικο αρπακτικο.

θελω να πω οτι δεν ξερεις οτι με μια τροπολογια εν μια νυκτι που θα εχει αναδρομικη ισχυ τι μπορουν να κανουν αν σε εγκλωβισουν στο τραπεζικο συστημα που ειναι συνεργατης του οικονομικων.εχω διαφορες εμπειριες απο φιλους,γνωστους που οι τραπεζες δεν τους δινουν τα λεφτα τους.πηγε συγγενης μου καπετανιος μεγαλος ανθρωπος σε τραπεζα να σηκωσει μεγαλο ποσο.του λενε ελα μετα απο 3-4 μερες.παει και τι του λενε.δεν εχουμε τα λεφτα ειναι μεγαλο το ποσο που εχετε.πηγαιντε στα κεντρικα και ζητηστε το απο εκει.ακου απαντηση μεγαλης τραπεζας!
αναφερομαι σε κεντρικη τραπεζα κεντρο αθηνων.ο ανθρωπος τα πηρε τα χρηματα του αλλα του εβγαλαν το λαδι και στα κεντρικα.και ολα αυτα για τα αυτονοητα.

μιλωντας ενας οικονομολογος τις προαλλες ειπε κατι πολυ σωστο.απλα και η κουτση μαρια θα βγει εκατομμυριουχος με το περιουσιολογιο.δηλαδη ενα σπιτι,ενα αυτοκινητο,ενα εξοχικο και καταθεσεις βγαινει ο κουκος αηδονι γι΄αυτους.εκει πανω θα επιβαλλουν το φορο.

κοιτα με τον μακαριτη σωτο διαφωνουσα σε πολλα..λογω ηλικιας και συνηθειας θεωρουσε οτι τα πραγματα δεν ειχαν γινει τοσο αγρια ακομη.ωστοσο σε ενα απο αυτα που συμφωνουσα ειναι αυτο που ειχε και σαν logo.μακρια απο τραπεζες.μακροπροθεσμα θα επαληθευτει.ισως εφτασε η ωρα.του ειχα επισημανει οτι το περιουσιολογιο πλησιαζει.μου ειχε απαντησει οτι αυτο δεν θα γινοταν ποτε.δεν συμφωνουσα με αυτο που ελεγε.μακαρι να διαψευστω.

συμπερασματικα ενα εχω να πω.
στην ελλαδα δεν ειναι να εχεις τιποτα πια! ουτε ακινητο,ουτε αυτοκινητο ουτε καταθεσεις κλπ.
Last Edit: 15 Jan 2019 01:12 by sonik.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 15 Jan 2019 06:45 #98

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
Φίλε sonic, απάντησες αλλά δεν κατάλαβα!
Δηλαδή θα σηκώσεις 10.000 από την τράπεζα, θα σου πει το ΣΔΟΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕ μου τι τα έκανες? Αν ΔΕΝ έχει αποδείξεις, θα σου βάλει ΦΟΡΟ για ποιο λόγο ? Και το αντιλαμβάνομαι!
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ! Τότε πρέπει να αποδείξεις ότι αυτά που γυρίζεις, είναι αυτά που είχες σηκώσει!
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 15 Jan 2019 10:24 #99

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
sonik wrote:
συμπερασματικα ενα εχω να πω.
στην ελλαδα δεν ειναι να εχεις τιποτα πια! ουτε ακινητο,ουτε αυτοκινητο ουτε καταθεσεις κλπ.

Οκ.
Τι προτείνεις;
(Πέρα από αλλαγή φορολογικής κατοικίας / μετανάστευση)
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.080 seconds