Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: "...Η Ελλάδα μπορεί να τα καταφέρει εκτός Ευρωζώνης, με δικό της νόμισμα..."..

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 28 Jun 2019 10:08 #559

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
alex (The_Emperor) wrote:
έτρεξες να με επιβεβαιώσεις!
εγώ σου έγραψα ποια κασέτα βάζεις και τις ίδιες και ίδιες ατάκες που αναμασάς!
Κάνε το ίδιο αν μπορείς!

Είδες που είχες δίκιο ;;;; :blink:
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 28 Jun 2019 10:11 #560

  • alex (The_Emperor)
  • alex (The_Emperor)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 752
  • Thank you received: 239
  • Karma: 12
batista wrote:
Είδες που είχες δίκιο ;;;; :blink:

Όταν σου ζητάνε αποδείξεις...κάνεις τουμπεκί!
:whistle:
The administrator has disabled public write access.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 28 Jun 2019 10:35 #561

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
alex (The_Emperor) wrote:
Όταν σου ζητάνε αποδείξεις...κάνεις τουμπεκί!
:whistle:

Για ποιο πράγμα ;;;;; :woohoo: :silly: :woohoo: :silly: :woohoo: :silly:
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 29 Jun 2019 02:32 #562

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Εγώ νομίζω πως οι μισθοί είναι υψηλότεροι κ όχι 125€.
www.iefimerida.gr/news/398324/oi-misthoi...i-hora-sta-1999-eyro

Εκτός ευρώ όμως, τι μισθούς θα δίνει η Ελλάδα;
Κ σε ποιο νόμισμα;
Κ στη Βενεζουέλα παίρνουν μισθό εκατομμύρια Μπολίβαρ κ μόνο για ένα μπουκάλι γάλα φτάνει.

Πολλοί είναι εναντίον των μνημονίων, δηλ των αναγκαστικών μέτρων λιτότητας κ θέλουν να κάνουν αντίσταση κ επανάσταση.
Κανείς όμως δεν έφερνε αντίρρηση όρο κρίσης όταν, στον χρεωκοπημενο ΟΣΕ έδιναν μισθούς 4.000€ σε απλούς ταμίες, 8000€ σε μηχανοδηγους, επιδόματα πλυσίματος χεριών, οι υπάλληλοι των ΔΕΚΟ έπαιρναν 4_5 χιλιάρικα το μήνα, η Ολυμπιακή, επίσης χρεωκοπημενη είχε 19300 υπαλλήλους , αντί για 400, οι συνταξιούχοι ξεκινούσαν από τα 50 έτη, οι συντάξεις έφταναν τα 4-5 χιλιάρικα, τα εφάπαξ τα 200 χιλιάρικα....τι να λέμε τώρα...
Σε αυτά θέλετε να επιστρέψουμε;
Τα μνημόνια δεν εφαρμόστηκαν ούτε στο 50%.
Μιλούσαν για περικοπές δαπανών δημοσίου κ αυτοί μας γάμησαν στους φόρους κ έκοψαν μισθούς του ιδιωτικού τομέα.
Στο δημόσιο δεν έκοψαν μισθούς αλλά κάποια εξωφρενικά επιδόματα.


συμφωνω μονο κατα μερος με την απαντηση σου παναγιωτη.οντως οι περικοπες εγιναν με δυο μετρα και δυο σταθμα γιατι απλα εδω στην ουζουμπουρου που ζουμε και αναπνεουμε υπαρχει ο αγραφος νομος οτι τον κομματικο στρατο του δημοσιου δεν τον αγγιζουμε.μονο με αυτην την εννοια εχεις δικιο.

μα ακριβως αυτο σου λεω και εγω.τα μνημονια ειναι ολα υπογεγραμμενα αλλα εχουν εφαρμοσει ενα 30% μονο.αν τα εφαρμοζαν ολα τωρα η ελλαδα θα ηταν σε αλλη κατασταση γι΄αυτο τα γραφω ολα αυτα περι υπερμνημονιου. πριν σου ανεφερα για οικονομικη συγκλιση μισθων-συνταξεων (μοντελο βουλγαριας-λετονιας) οπως αναφερει ξεκαθαρα το προτελευταιο μνημονιο.ξερεις τι ημερομηνια εχει οριστει ως προθεσμια για να γινει αυτο??? τελος δεκεμβριου 2020. πιστευεις οτι σε εναμιση ετος απο τωρα θα γινει πραξη αυτο?εγω σου λεω οχι.γιατι ουτε ο κουλης μπορει να το διαχειριστει αυτο ουτε κανεις.

πολλα υπεγραψαν αλλα ελαχιστα ηθελαν να κανουν γιατι το πολιτικο κοστος θα ηταν τεραστιο.οποτε βρηκαν λυσεις οπως οι φοροι και διαφορα αλλα κολπα προκειμενου να γλυτωσουν κοινωνικες αναταραχες.καθυστερουσαν πωλησεις λιμανιων,τρενων,μεταρρυθμισεις,απολυσεις δημοσιων υπαλληλων κλπ αλλα εβαζαν αντ΄αυτου φορους.χρυσωναν το χαπι δηλαδη.
πιστευεις αν ο γονεας σου πχ απο τα 1000 ευρω συνταξη που επαιρνε ακομη και μετα τις περικοπες πηγαινε τον αλλο μηνα στο atm και επαιρνε απο τα 1000 ευρω μονο 200 ευρω δεν θα γινοταν μια κοινωνικη εκρηξη? εγω σου λεω θα γινοταν.οποτε δε συνεφερε αυτο και τα πηραν με αλλον τροπο εμμεσο. ηταν η μονη λυση να χτυπουσαν υπουλα τον ελληνα που τα ηθελε κιολας ο κωλος του γιατι ειχε εθιστει στην μεγαλομανια απο τους παχυλους μισθους και συνταξεις
.
εδω εβλεπα την εποχη της φουσκας να αγοραζουν σπιτια,εξοχικα ,καταστηματα λες και ηταν καραμελες οχι μονο για να διαμενουν αλλα ηθελαν και αλλα 5-10 εξτρα ακινητα για να παιρνουν νοικια ως επιπλεον συμπληρωματικο εισοδημα.να εχει καθε οικογενεια 4-5 αυτοκινητα να θελουν να ζουν σε μεζονετες των 300 και 400 τμ. αυτοι ολα αυτα τα γνωριζαν και ολα ηταν μελετημενα και σχεδιασμενα καλα.εκει θα χτυπησουμε σκεφτηκαν στην μεγαλομανια του ελληνα.και τα καταφεραν.

οταν εβγαινε ο τσιπρας και ελεγε υπογραψαμε το μνημονιο και πρεπει να πιασουμε καποιους στοχους αλλα αφησε μας ρε τροικα να πιασουμε αυτους τους στοχους οπως εμεις επιλεξουμε.εσας σαν ενδιαφερουν τα νουμερα μονο.εμεις θα τα πιασουμε οπως θεωρουμε καλυτερα.εσεις θελετε απολυσεις δημοσιων υπαλληλων.ε οχι εμεις δεν θα τους πειραξουμε αλλα θα τους φορολογησουμε οτι εχουνε και δεν εχουνε.δεν θα τους κακοφανει τοσο. αυτο εννοουσε. αυτο τον ετρωγε.το πολιτικο κοστος.

οσο για το αρθρο που παραθετεις μπορω να σου αραδιασω αλλα 10 ιστοσελιδες που γραφουν ακριβως τα αντιθετα.

προσπαθησε αν σε ευνοοει η δουλεια σου,η κοινωνικοτητα σου,οι φιλικες σχεσεις με γειτονες ή μη να συζητησεις με ανθρωπους αλλων χωρων να δεις στην πραξη τι γινεται.τουλαχιστον εγω εχω μιλησει τοσο με λετονους οσο και με βουλγαρους πολλων ειδικοτητων που ειναι επαγγελματικα εν ενεργεια οσο και με συνταξιουχους των χωρων αυτων και με διαφορετικα επιπεδα γνωσεων και εχω βγαλει τα δικα μου συμπερασματα.

ειχε τυχει πριν δυο χρονια να γνωρισω τυχαια μια γυναικα 65 ετων απο ρωσια δυο μετρα υψος- μου εκανε εντυπωση αυτο-η οποια καθαριζε το σπιτι μιας φιλης μου και γενικα εκανε αυτη τη δουλεια εδω στην ελλαδα.απο περιεργεια την ρωτησα τι δουλεια εκανε στην ρωσια και αν παιρνει συνταξη τωρα κλπ. μου απαντησε οτι δουλευε στο κρατικο ταχυδρομειο της ρωσιας(σαν να λεμε τα ΕΛΤΑ) 25 χρονια και ασκουσε διοικητικα καθηκοντα-μαλιστα ειχε τελειωσει και ενα πανεπιστημιο ρωσικο σαν φιλολογος και η συνταξη που παιρνει απο ρωσια για τα 25 χρονια ειναι σε ελληνικα χρηματα 50 ευρω το μηνα. ακομη και τα 35 χρονια υπηρεσιας ομως να εφτανε πανω απο τα 75 ευρω δεν θα επαιρνε μου ειπε. ειχε βγει σε συνταξη σε ηλικια 62 ετων αυτη.σε διαφορες ιστοσελιδες λενε οτι ο μεσος ορος συνταξης στη ρωσια ειναι 148 δολαρια ομως πχ.11) Ο μέσος όρος της σύνταξης των πολιτών της Ρωσίας κυμαίνεται στα 148 δολάρια.

το σιγουρο ειναι οτι με το τελευταιο μνημονιο που αποκαλουν μεταμνημονιο αλλα ουσιαστικα ειναι το 4ο υπερμνημονιο με ισχυ ως το 2060 και επειδη οι φοροι εχουν φτασει ταβανι δεν υπαρχουν αλλα περιθωρια με διαφορα κολπα να το τρεναρουν.ο τσιπρας επελεξε τους φορους.να δουμε αν ο κουλης διατηρησει τους φορους χωρις να τους αυξησει και αλλο και προχωρησει και σε απολυσεις δημοσιων υπαλληλων που ειναι το αγαπημενο του χομπυ.

παντως τις τελευταιες μερες διαβαζω παντου εντονα για τρομακτικες αυξησεις των τελων κυκλοφοριας για οσα αυτοκινητα ομως ταξινομηθουν απο πρωτη σεπτεμβρη και μετα. .αν καποιο οχημα πληρωνει τελη κυκλοφοριας γυρω στα 260 ευρω το χρονο θα αυξηθει στα 407.και γενικα σε ολες τις κατηγοριες κυβισμου ή ρυπων αναλογα το ετος κατασκευης το μοντελο κλπ η αυξηση των τελων θα ειναι γυρω στο 53%.

μην πεφτεις στην παγιδα με τα νουμερα.τα νουμερα παντα θα ευημερουν και οχι οι ανθρωποι.

πρεπει να το κανω logo αυτο καποια στιγμη στο προφιλ μου.
Last Edit: 29 Jun 2019 03:17 by sonik.
The administrator has disabled public write access.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 29 Jun 2019 09:31 #563

Τα μνημόνια, σωστά δεν εφαρμόστηκαν στο σύνολό τους όπως λες.
Δεν μιλούσαν μόνο για φόρους, αλλά για άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων, για ενιαίο μισθολόγιο στο δημόσιο, για περικοπές στις κρατικές δαπάνες, για μείωση εργοδοτικού κόστους για παράδειγμα.
Τι έγινε από όλα αυτά;
Που είναι κ τα πιο χρήσιμα εν τέλει.

Επειδή το ακούω συχνά.
Ποιους ΜΟΝΙΜΟΥΣ δημόσιους υπαλλήλους απέλυσε ο Μητσοτάκης;
Γιατί οι συμβασιούχοι υπογράφουν για 8 μήνες εργασίας, έτσι;
Κ μετά έρχονται άλλοι άνεργοι να πιάσουν δουλειά.
Υπάρχει μια "ανακύκλωση" εργαζομένων.
Άλλωστε το Σύνταγμα απαγορεύει την ανανέωση συμβάσεων.
Δηλ, θα προσλάβεις μπογιατζήδες για το σπίτι σου, θα τελειώσουν σε 3 μέρες κ μετά θα απαιτήσουν από σένα να τους ξαναπροσλάβεις με το ζόρι, για άλλες εργασίες που πιθανόν να χρειαστείς;
Η εφεδρεία που έβγαλε κάποιους ΔΥ δεν ήταν απόλυση, αλλά αραλίκι στο σπίτι με το 80% του μισθού τους μέχρι να βγουν στη σύνταξη, που ήθελε ο καθένας από αυτούς το πολύ 3-4 χρόνια.
Αυτό γίνεται πολύ συχνά κ στον ιδιωτικό τομέα κ ονομάζεται εθελούσια έξοδος.
Με εθελουσία κ τρελή αποζημίωση έφυγαν υπάλληλοι ΔΕΚΟ, της Ολυμπιακής, της ΕΡΤ, αλλά κ των τραπεζών, στον ιδιωτικό τομέα.
Σχετικά με τους μισθούς των Ρώσων κ των Λετονων που αναφέρεις, να υπολογίσεις όμως κ το κόστος ζωής σε αυτές τις χώρες.
Πχ, τι πληρώνουν για φαγητό, ρεύμα κ σούπερ μάρκετ.
Για τα τέλη κυκλοφορίας που ρωτάς, πολύ καλή παρατήρηση.
Θα το αναφέρω στο σχετικό θέμα.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 29 Jun 2019 09:32 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 29 Jun 2019 12:24 #564

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Δυστυχώς, το ψάρι βρωμάει (πλειοψηφικά) από την ... ουρά. Και όσο αυτό συνεχίζει να ισχύει, πάπαλα......
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Επικίνδυνες ιδεοληψίες αποχώρησης από ΕΕ 29 Jun 2019 13:49 #565

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13078
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
alex (The_Emperor) wrote:
Εγώ λέω "μόνο πάνω από το πτώμα μου", εσύ βαράς υποκλίσεις... Ειλικρινά καμιά διάθεση να σε μειώσω με το "γιουσουφάκι" και ας το παίρνεις ως ειρωνεία. Μόνο με αίμα κατακτάς την ελευθερία σου, κανένας δεν θα στη χαρίσει. Και το 15' αίμα χρειαζόταν.

Στην Ευρώπη βρέχει λεφτά, κι εμείς είμαστε οι μόνοι ηλίθιοι που εξακολουθούν να κάνουν μαγκιές αντίστασης κι αποχώρησης, με κίνδυνο "αίματος" στα λαϊκά στρώματα.
Οι πλούσιοι ούτως ή άλλως θα την κάνουν στο Εξωτερικό, σε κάποια πολιτισμένη Χώρα, αν εμείς πιστολιάσουμε το μέλλον της Ελλάδος με σενάρια Βαρουφάκη, Βελόπουλου, ΚΚΕ, Κωνσταντοπούλου, Χρυσής Αυγής, ΛΑΕ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, Σώρρα, και λοιπών γραφικών.

Επίσημα στατιστικά οικονομικά στοιχεία ηλεκτρονικών πληρωμών στις Χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, για το έτος 2017, από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (ECB):¨
"Card payments accounted for 52% of the total number of non-cash payments in the EU."
"Annual transactions processed by retail payment systems in the EU for an amount of €44 trillion."
"CLS (all currencies) settled 198 million transactions with a value of €1193 trillion in 2017."


www.ecb.europa.eu/press/pr/stats/paysec/.../ecb.pis2017.en.html
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 29 Jun 2019 14:00 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

"...Η Ελλάδα μπορεί να τα καταφέρει εκτός Ευρωζώνης, με δικό της νόμισμα...".. 29 Jun 2019 20:13 #566

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
παναγιωτη,

το μαρμαρο της κρισης το πληρωσε για ακομη μια φορα ο ιδιωτικος τομεας με απειρες απολυσεις εφοσον παγωσαν οι πωλησεις,επεσαν τα εσοδα των επιχειρησεων και δημιουργησε ενα ντομινο απολυσεων ειτε αφορουσε σε απασχολουμενους σε προιοντα ειτε σε υπηρεσιες.

στο δημοσιο απολυθηκαν 6000 συμβασιουχοι που απασχολουνταν με προσωρινες θετικες δικαστικες αποφασεις και ο κουλης ως υπουργος διοικητικης μεταρρυθμισης τους καθαρισε μεσα σε 3 μηνες ολους αν θυμασαι με τον χαμο που γινοταν στα καναλια τοτε.
η αλλη κατηγορια δημοσιων υπαλληλων που τεθηκαν σε διαθεσιμοτητα ηταν κατηγοριας ΥΕ ως αοριστου χρονου.
επισης ειχαν στειλει σπιτι τους μια κατηγορια δημοσιων υπαλληλων οπως παιδεραστες που δουλευαν στην πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια εκπαιδευση αλλα ο συριζα τους επανεφερε. εχω φιλους που εργαζονται στο δημοσιο τα συζητουσαμε εντονως εκεινες τις περιοδους τοτε.μαλιστα ο ενας που ηταν κατηγοριας ΠΕ μου ελεγε να κανει μεταπτυχιακο γιατι δεν ειχε και φοβοταν μην τον διωξει ο μητσοτακης και του ελεγα εγω αν ημουν στην ηλικια σου δεν θα το εκανα με τιποτα.συνηθως αυτα τα κανεις οταν εισαι νεος και με εχεις ορεξη για γνωση κλπ.
με αλλα λογια δεν εγινε τιποτα στο δημοσιο.αυτο που εγινε ηταν να μειωθει το δημοσιο οχι απο απολυσεις οπως κανονικα θα επρεπε να γινει αφου το δημοσιο λυμαινεται απο αχρηστους αφισοκολλητες περιοδου του 80 ακομη αλλα μειωθηκε απο μονο του γιατι εφυγαν μεγαλα κυματα δημοσιων υπαλληλων σε συνταξη για να προλαβουν τις μειωσεις των συνταξεων που ουτε τελικα και αυτο το καταφεραν γιατι εγινε αναδρομικη η μειωση.
ο κουλης τα ειχε βαλει με τους δημοσιους υπαλληλους και σε μικροτερο βαθμο με τους συνταξιουχους.οταν περασε η μοδα των δημοσιων υπαλληλων και εφοσον προστατευτηκε ο υπολοιπος κομματικος στρατος εριξαν το βαρος σε μειωσεις συνταξεων και φορων.

ολα τα παραπανω ηταν σταγονα στον ωκεανο συγκριτικα με τον ιδιωτικο τομεα φυσικα που εγινε ο κακος χαμος και δεν υπηρχε καμια κρατικη μεριμνα.

τωρα οσον αφορα το αλλο...
οδευουμε απολυτα και με ιλιγγιωδεις ρυθμους προς βουλγαροποιηση σε ολα τα επιπεδα και σε μισθους-συνταξεις αν δεν βρεθει καποια κυβερνηση καποια στιγμη να ανακοψει το 4ο υπερμνημονιο που εχει διαρκεια ως το 2060.ειναι το μονο σιγουρο.
οσο και φτηνα να ειναι τα τροφιμα,το ρευμα,το σουπερ μαρκετ με δυο κατοσταρικα μισθο δεν την βγαζεις ουτε με σφαιρες.τουλαχιστον στην βουλγαρια υπαρχει μεγαλη φτωχοποιηση και πεφτει μεγαλη πεινα.

παρεμπιπτοντως η βενζινα στη βουλγαρια εχει 1.15. ο ανωτατος μισθος στη βουλγαρια ειναι 250 ευρω και αυτος αν εισαι τυχερος και ο προεδρος της δημοκρατιας τους λαμβανει μισθο 1000 ευρω το μηνα. ποσα παιρνει ο δικος μας προεδρος της δημοκρατιας το μηνα? 15 χιλιαρικα ή 20?

γι΄αυτο σου λεω.αν συνεχιστει αυτο στην ελλαδα καποια στιγμη θα υπαρχουν μονο μεγαλης ηλικιας εργαζομενοι δημοσιοι υπαλληλοι, υπερηλικες συνταξιουχοι και οι μεταναστες.


Ο άνθρωπος δεν μπορεί να ανακαλύψει νέους ωκεανούς αν δεν έχει το θάρρος να απομακρυνθεί από την ακτή.
Last Edit: 29 Jun 2019 20:32 by sonik.
The administrator has disabled public write access.

"...Η Ελλάδα μπορεί να τα καταφέρει εκτός Ευρωζώνης, με δικό της νόμισμα...".. 30 Jun 2019 00:38 #567

Sonic, είδες τελικά που συμφωνούμε;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.085 seconds