Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Αποσύρονται τα 500ευρα;;;

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Sep 2016 06:39 #307

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ντάξει sonik, το μέλλον θα δείξει.

Πάντως δεν είναι το ίδιο να έχεις έξω κάπου λεφτά και να μην έχουν καμία σχέση με ελλάδα, με το να δέχεσαι εμβάσματα από κάποιο (δικό σου) λογαριασμό έξω, ή να δείχνεις τα χαρτάκια ανάληψης (που φαίνεται και η τράπεζα και ο λογαριασμός σου) στους... ελεγκτές του αεροδρομίου.

Το όνομα μου (και το κινητό μου) βεβαίως το έχουν οι ξένοι, αλλά ΔΕΝ πρόκειται να το δώσουν μέσα σε κάποια λίστα. Αν βέβαια ερωτηθούν (ειδικά για μένα) θα πουν ότι είμαι πελάτης τους εκεί, αλλά ΑΦΟΥ ζητήσουν να μάθουν: "Γιατί μας ρωτάτε? Έχει κάνει κάτι κακό? Ποιο είναι αυτό?"
Ε, δεν έχω κάνει.

Το μετρητό είναι ο μονωτήρας μεταξύ των λογαριασμών. Δεν σχετίζεται τίποτα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Sep 2016 11:54 #308

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Απλά να πω κι εγώ την εμπειρία μου. Από το 2007 και μετά ταξιδεύω εκτός Ελλάδος τουλάχιστον 5-6 φορές το χρόνο, τις μισές περίπου εκτός ΕΕ.
Ερχόμενος στο Ελ. Βεν. δεν με έχουν σταματήσει ποτέ για έλεγχο, είτε έρχομαι από ΗΠΑ, είτε από ΗΑΕ, είτε από Σιγκαπούρη.
Δεν θα αναφέρω τι έχω φέρει κατά καιρούς, δεν έχει νόημα.

Επίσης στην έξοδο δεν με έχουν σταματήσει ποτέ, ακόμη κι όταν επί CC είχα πάνω μου πάνω από 2Κ.
Ίσως να οφείλεται στο ότι πάντα το ρευστό το έχω πάνω μου (όχι σε τσάντα, πορτοφόλι, κτλ), αλλά πάνω μου.
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Sep 2016 12:17 #309

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Δε μιλάω για κριμένα χρήματα έξω. Μιλάω για φανερά, πχ στέλνω 1000 * 4000 το μηνα έξω, κάποια στιγμή τα θέλω μετρητά και πάω και τα σηκώνω. Ο λογαριασμός είναι δηλωμένος, όπως και το εισόδημα είναι δηλωμένο, οπότε δε μπορούν να με φορολογήσουν για κάτι νόμιμο και φορολογημένο.
Φαντάζομαι αναφέρεσαι στη περίπτωση που πούνε οτι θα φορολογηθούν οι καταθέσεις! Αν γίνει αυτό, και με όποιο τρόπο γίνει, να εισαι σίγουρος οτι θα φροντίσουν να έχουν πρόσβαση και σε λογαριασμούς έξω. Ηδη ακόμα και η N26 εχει ανοιξει πεδίο που λέει να συμπληρώσεις χώρα και ΑΦΜ! ΑΝ αυτό το πεδίο γίνει υποχρεωτικό, τότε απλά θα αναγκαστείς να το συμπληρώσεις για να εχεις προσβαση στα χρήματά σου. Επίσης θα διακινδυνέψει κάποιος να μή δηλώσει το λογαριασμό του, με κίνδυνο μετά να του τα πάρουν όλα? Με υποχρεωτικό το ΑΦΜ ή ΑΜΚΑ, όποιος πρέπει θα έχει πρόσβαση σε όλα σου τα στοιχεία. Τα μόνα που δε κινδυνεύουν ειναι τα μετρητά σπίτι (αν βγάζεις μαυρα και τα κρύβεις), αλλα και αυτό με τη χρήση πλαστικού χρήματος θα το ελαχιστοποιήσουν.
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Sep 2016 13:20 #310

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ermakos wrote:
Δε μιλάω για κριμένα χρήματα έξω. Μιλάω για φανερά, πχ στέλνω 1000 * 4000 το μηνα έξω, κάποια στιγμή τα θέλω μετρητά και πάω και τα σηκώνω. Ο λογαριασμός είναι δηλωμένος, όπως και το εισόδημα είναι δηλωμένο, οπότε δε μπορούν να με φορολογήσουν για κάτι νόμιμο και φορολογημένο.
Φαντάζομαι αναφέρεσαι στη περίπτωση που .....

Η πρόταση που έγραψες και τόνισα εδώ από πάνω θα ήταν σωστότερη αν είχες προσθέσει σ' αυτήν και τη λέξη "σήμερα".

Τίποτα δεν αποκλείει ότι ΑΥΡΙΟ δε θα βγάλουν ένα νόμο που θα λέει:
"Όσοι είχαν λεφτά περίσσευμα και τα πήγαν έξω πρέπει να καταβάλλουν...."

Έχεις καμιά εγγύηση ότι αυτό ΔΕΝ θα γίνει?

Αλλά εν πάσει περιπτώσει, ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του, και δεν θέλω να σε επιρρεάσω για τίποτα, ελεύθερος άνθρωπος είσαι, κάνεις όπως καταλαβαίνεις.
Εγώ απλώς σου λέω πως σκέφτομαι εγώ. Και βεβαίως δεν είσαι υποχρεωμένος να σκέφτεσαι με τον ίδιο τρόπο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Sep 2016 15:31 #311

  • Turms
  • Turms's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 132
  • Thank you received: 21
  • Karma: 0 (1)
Κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι...
ποτέ δεν ξέρεις τι θα κατεβάσει το κεφάλι ενος Βαρουφάκη ή ενός Τρύφωνα μια μέρα...
είναι όπως με την υγεία. Ποτε δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει..απλά κάνεις ότι μπορείς με βάση τα κριτήρια του καθενός για να έχεις την υγεία σου
Ακόμα και σε ένα σεντούκι στον κήπο να τα θάψεις μπορεί αύριο να πούνε ότι η εφορία θα περνάει με ανιχνευτές μετάλων απο τους κήπους και θα ψάχνει σεντούκια...μπορεί να μην το κάνιε ποτέ αλλά ποιος αποκλείει ότι θα το πει...
μπορεί να πούνε ότι θα φωνάζουν έναν έναν κάτοχο θυρίδας και θα την ανοίγουν ενωπιον Εισαγγελέα και ΔΟΥ...θα πάρει 100 χρόνια...αλλά και μόνο που θα το πούνε έχει να γίνει...
Εγγύηση δεν υπάρχει για τίποτα
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Sep 2016 18:33 #312

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Πάντως και τα μετρητά εξω για πόσα χρόνια μπορείς να τα κρατήσεις? Κατα διαστήματα αλλάζουν τα χαρτονομίσματα, θα ισχύει για πάντα το παλιό 20ρικο ή το 500ρικο (πλακα πλάκα, αποσύρονται τα 500ρικα δεν εχω καταλάβει)?
Οταν έγινε η αλλαγή δραχμών σε ευρώ, κάποιοι είχανε στο στρώμα 5000χίλιαρα. Τί κάνανε? Δε ξέρω. Τα αλλάζανε χωρίς να δίνουν λογαριασμό με ευρώ?
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Sep 2016 20:02 #313

ermakos wrote:
Πάντως και τα μετρητά εξω για πόσα χρόνια μπορείς να τα κρατήσεις? Κατα διαστήματα αλλάζουν τα χαρτονομίσματα, θα ισχύει για πάντα το παλιό 20ρικο ή το 500ρικο (πλακα πλάκα, αποσύρονται τα 500ρικα δεν εχω καταλάβει)?
Οταν έγινε η αλλαγή δραχμών σε ευρώ, κάποιοι είχανε στο στρώμα 5000χίλιαρα. Τί κάνανε? Δε ξέρω. Τα αλλάζανε χωρίς να δίνουν λογαριασμό με ευρώ?
31/12/2018 Τελευταία ημέρα δημόσιας κυκλοφορίας των 500αρικων Από εκεί και πέρα εξαργυρώνονται μόνο στην τράπεζα της Ελλάδος έως το 2028
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Sep 2016 20:21 #314

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
kostas bg (kostas.bg) wrote:
31/12/2018 Τελευταία ημέρα δημόσιας κυκλοφορίας των 500αρικων Από εκεί και πέρα εξαργυρώνονται μόνο στην τράπεζα της Ελλάδος έως το 2028

Αυτό από που το βγάζεις?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 27 Sep 2016 20:47 #315

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
ermakos wrote:
Πάντως και τα μετρητά εξω για πόσα χρόνια μπορείς να τα κρατήσεις? Κατα διαστήματα αλλάζουν τα χαρτονομίσματα, θα ισχύει για πάντα το παλιό 20ρικο ή το 500ρικο (πλακα πλάκα, αποσύρονται τα 500ρικα δεν εχω καταλάβει)?
Οταν έγινε η αλλαγή δραχμών σε ευρώ, κάποιοι είχανε στο στρώμα 5000χίλιαρα. Τί κάνανε? Δε ξέρω. Τα αλλάζανε χωρίς να δίνουν λογαριασμό με ευρώ?


ermako εγω εχω 50 χιλιαδες δραχμες σε πεντοχιλιαρα.για καποιο λογο ξεμειναν καπου και ξεχαστηκαν λογω μιας παλιας μετακομισης πολλα χρονια πριν.παλια ειχα ρωτησει μηπως τα αλλαζαν σε ευρω αλλα καποιος μου ειπε οτι ειχε ληξει η προθεσμια στην τραπεζα της ελλαδος.για να ειμαι ειλικρινης λογω υποχρεωσεων μετα το ξεχασα και δεν μπηκα στο κοπο να ρωτησω ο ιδιος την τραπεζα της ελλαδος.ακομα τα εχω να φανταστεις.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.099 seconds