Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: ληστρικη πολιτικη της alpha bank

ληστρικη πολιτικη της alpha bank 02 Nov 2010 11:54 #1

  • simi
  • simi's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 18
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Γεια σας,
σας παρακολουθω εδω και λιγες μερες και θα ηθελα να εκφραστω για καποιο παραπονο με την alpha bank.
Πριν απο 8 χρονια πηρα δανειο για αγορα κατοικιας 65.000 ευρο για 20 χρονια. Αυτη τη στιγμη το υπολοιπο κεφαλαιο ειναι 47000 ευρο και μου απομενουν 12 χρονια. Εχω σταθερο επιτοκιο 5,3% που σημαινει οτι δινω δοση 450 ευρο/μηνα και θα πληρωσω μαζι με τους τοκους 65000 ευρο ακομα.Επειδη εχω τα λεφτα να αποπληρωσω τους ζητησα την ποινη και η απαντηση τους ηταν οτι για 47000 ευρο υπολοιπο δανειου θα πρεπει να πληρωσω ποινη 9300 ευρο. αυτη η ποινη ειναι το 20% του κεφαλαιου, ουτε τοκογλυφοι να ητανε και δεν φτανει αυτο ο διεθυντης του υποκαταστηματος ξανθης απο οπου και ειμαι επειδη εστειλα email στα κεντρικα με την αντιρηση μου γιαυτη την ποινη μονο που δεν με εδειρε.
η συμβαση δανειου λεει για ποινη τους τοκους 4 μηνων που ειναι περιπου 900 ευρο και εχει και ενα μαθηματικο τυπο τον οποιο δεν μπορω να καταλαβω και η τραπεζα δεν μου τον εξηγει.
Ταυτοχρονα επειδη εχω και 100000 ευρο για να βαλω σε προθεσμιακο τους ειπα οτι θα παρω τα χρηματα μου και θα σταματησω τις συνναλλαγες μου απο την τραπεζα τους και δεν τους ενδειαφερει, αρα δεν εχουν αναγκη απο ρευστο.
Ευχαριστο που με ακουσατε δεκτες οι οποιες συμβουλες.
ps: σε ποια τραπεζα να βαλω σε προθεσμιακο τα λεφτα μου???
και για ποσο χρονικο διαστημα και σε τι προθεσμιακο??
Last Edit: 02 Nov 2010 11:56 by simi. Reason: συμπληρωμα ερωτησης
The administrator has disabled public write access.

Απ: ληστρικη πολιτικη της alpha bank 03 Nov 2010 12:21 #2

simi wrote:
Γεια σας,
σας παρακολουθω εδω και λιγες μερες και θα ηθελα να εκφραστω για καποιο παραπονο με την alpha bank.
Πριν απο 8 χρονια πηρα δανειο για αγορα κατοικιας 65.000 ευρο για 20 χρονια. Αυτη τη στιγμη το υπολοιπο κεφαλαιο ειναι 47000 ευρο και μου απομενουν 12 χρονια. Εχω σταθερο επιτοκιο 5,3% που σημαινει οτι δινω δοση 450 ευρο/μηνα και θα πληρωσω μαζι με τους τοκους 65000 ευρο ακομα.Επειδη εχω τα λεφτα να αποπληρωσω τους ζητησα την ποινη και η απαντηση τους ηταν οτι για 47000 ευρο υπολοιπο δανειου θα πρεπει να πληρωσω ποινη 9300 ευρο. αυτη η ποινη ειναι το 20% του κεφαλαιου, ουτε τοκογλυφοι να ητανε και δεν φτανει αυτο ο διεθυντης του υποκαταστηματος ξανθης απο οπου και ειμαι επειδη εστειλα email στα κεντρικα με την αντιρηση μου γιαυτη την ποινη μονο που δεν με εδειρε.
η συμβαση δανειου λεει για ποινη τους τοκους 4 μηνων που ειναι περιπου 900 ευρο και εχει και ενα μαθηματικο τυπο τον οποιο δεν μπορω να καταλαβω και η τραπεζα δεν μου τον εξηγει.
Και μένα μου φαίνεται υπερβολική ποινή προεξόφλησης. Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται να υποβάλλουμε γραπτώς την αντίρρησή μας στην τράπεζα. Αν πάλι δεν βρούμε άκρη πάμε στον Μεσολαβητή Τραπεζικών Επενδυτικών Υπηρεσιών.

Με βάση τους υπολογισμούς, αν ισχύει η υπερβολική ποινή προεξόφλησης, μας συμφέρει να κρατήσουμε το δάνειο, διαφορετικά συμφέρει η εξόφληση και παράλληλα η αποταμίευση της δόσης του δανείου. Λεπτομέρειες στην κατηγορία Διαδικαστικά - υπολογισμοί
simi wrote:
Ταυτοχρονα επειδη εχω και 100000 ευρο για να βαλω σε προθεσμιακο τους ειπα οτι θα παρω τα χρηματα μου και θα σταματησω τις συνναλλαγες μου απο την τραπεζα τους και δεν τους ενδειαφερει, αρα δεν εχουν αναγκη απο ρευστο.
Ευχαριστο που με ακουσατε δεκτες οι οποιες συμβουλες.
ps: σε ποια τραπεζα να βαλω σε προθεσμιακο τα λεφτα μου???
και για ποσο χρονικο διαστημα και σε τι προθεσμιακο??
Για προθεσμιακή σήμερα στην Ελλάδα τα καλύτερα επιτόκια έχει η FBBank (5,07% για έτος) και η Proton (5% για έτος, 4,9% εξάμηνο). Υπάρχει και η τολμηρή επιλογή της Βουλγαρίας με 6,5% για 4 μήνες στην Πειραιώς ή ακόμα 7,5% σε άλλες Βουλγαρικές τράπεζες.
Γνῶθι σαὐτόν
Last Edit: 05 Nov 2010 13:33 by Ο Τσιγκούνης (T$ig). Reason: Ενημέρωση υπολογισμών
The administrator has disabled public write access.

Απ: ληστρικη πολιτικη της alpha bank 05 Nov 2010 04:21 #3

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
simi wrote:
Γεια σας,
σας παρακολουθω εδω και λιγες μερες και θα ηθελα να εκφραστω για καποιο παραπονο με την alpha bank.
Πριν απο 8 χρονια πηρα δανειο για αγορα κατοικιας 65.000 ευρο για 20 χρονια. Αυτη τη στιγμη το υπολοιπο κεφαλαιο ειναι 47000 ευρο και μου απομενουν 12 χρονια. Εχω σταθερο επιτοκιο 5,3% που σημαινει οτι δινω δοση 450 ευρο/μηνα και θα πληρωσω μαζι με τους τοκους 65000 ευρο ακομα.Επειδη εχω τα λεφτα να αποπληρωσω τους ζητησα την ποινη και η απαντηση τους ηταν οτι για 47000 ευρο υπολοιπο δανειου θα πρεπει να πληρωσω ποινη 9300 ευρο. αυτη η ποινη ειναι το 20% του κεφαλαιου, ουτε τοκογλυφοι να ητανε και δεν φτανει αυτο ο διεθυντης του υποκαταστηματος ξανθης απο οπου και ειμαι επειδη εστειλα email στα κεντρικα με την αντιρηση μου γιαυτη την ποινη μονο που δεν με εδειρε.
η συμβαση δανειου λεει για ποινη τους τοκους 4 μηνων που ειναι περιπου 900 ευρο και εχει και ενα μαθηματικο τυπο τον οποιο δεν μπορω να καταλαβω και η τραπεζα δεν μου τον εξηγει.
Ταυτοχρονα επειδη εχω και 100000 ευρο για να βαλω σε προθεσμιακο τους ειπα οτι θα παρω τα χρηματα μου και θα σταματησω τις συνναλλαγες μου απο την τραπεζα τους και δεν τους ενδειαφερει, αρα δεν εχουν αναγκη απο ρευστο.
Ευχαριστο που με ακουσατε δεκτες οι οποιες συμβουλες.
ps: σε ποια τραπεζα να βαλω σε προθεσμιακο τα λεφτα μου???
και για ποσο χρονικο διαστημα και σε τι προθεσμιακο??
Αφού η συμπεριφορά από το κατάστημά σου στην Ξάνθη ήταν αυτή που περιγράφεις καλά έκανες και απευθύνθηκες εγγράφως στα κεντρικά στην Αθήνα, απάντηση πήρες;
Αυτόν τον μαθηματικό τύπο δεν μπορείς να τον σποτάρεις εδώ, μήπως ξέρει κάποιος φίλος και σου εξηγήσει.
Τα 100.000 ευρώ δεν νομίζω να τα έχεις αφήσει ακόμη εκεί.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ληστρικη πολιτικη της alpha bank 05 Nov 2010 11:31 #4

  • simi
  • simi's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 18
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Δυστηχως τα εχω ακομα εκει, επειδη δεν ηξερα εκανα το ερωτημα προφωρικα και ο δυευθυντης του καταστηματος Ξανθης μου ειπε οτι θα εκανε γραπτο αιτημα στα κεντρικα για να μειωθει η ποινη και να πληρωσω συνολο 50000 ευρο. Αλλα τελικα μετα απο 1,5 μηνα μου λεει οτι η απντηση των κεντρικων ειναι αρνητικη.Τωρα βρισκομαι στη φαση που τα κανω ολα απο την αρχη αλλα γραπτα με κανονικες αιτησεις προς την τραπεζα και μολις σημερα το πρωι με πηραν τηλεφωνο οτι ειναι ετοιμη η ποινη εγγραφως. την δευτερα ειναι να κανω παλι γραπτως οτι η ποινη δεν ειναι ικανοποιητικη για μενα και θα περιμενω παλι την απαντηση, ταυτοχρονα θα αποσυρω τα χρηματα(100000 ευρο) να δω και αντιδρασεις.
Επειδη δεν θυμαμαι τον μαθηματικο τυπο θα τον γραψω αργοτερα μαζι μετην ποινη που θα παρω μεσα στην ημερα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ληστρικη πολιτικη της alpha bank 05 Nov 2010 19:06 #5

  • simi
  • simi's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 18
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
γεια σας και παλι.
σας τα γραφω οπως τα γραφει η συμβαση δανειου με την ALPHABANK για σταθερο επιτοκιο 5.3% στεγαστικου δανειου για 15 ετη (τωρα το επιτοκιο ειναι 5.8%)ΟΧΙ πρωτης κατοικιας.

"ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΩΡΟΥ ΕΞΟΦΛΗΣΕΩΣ , ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΣΕ
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΕΤΙΚΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΟΡΙΖΟΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΟΡΟ 8.2 ΚΑΙ
ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΤΥΠΟ:

θετικη διαφορα(σε δεκαδικη μορφη)χΠροεξοφλουμενο ποσο χ Υπολειπομενο χρονο(σε ημερες)
360

Πλεον τους τοκους 4 μηνων."

το υπολοιπο δανειου τωρα ειναι 47000 ευρο κεφαλαιο και ο υπολοιπομενος χρονος ειναι ακριβως 12 χρονια.

Οποιος γνωριζει ας δωσει τα φωτα του.

Επιπλεον σημερα πηρα εγγραφως την ποινη με τα σημερινα δεδομενα και ειναι:
1) οι τοκοι 4 μηνων ειναι 821.05 ευρο
2) και απο τον τυπο βγαλανε 7288.12 ευρο
ΣΥΝΟΛΟ=8109.17 ΕΥΡΟ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 17.25%
Το θεμα ειναι οτι αυτη η πονη δεν ειναι σταθερη, την μια ειναι 7500 την αλλη 9300 τωρα ειναι 8109.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ληστρικη πολιτικη της alpha bank 06 Nov 2010 13:45 #6

Η παράμετρος "θετική διαφορά" είναι αδιευκρίνιστη. Μήπως ορίζεται στον όρο 8.2;
Κάνοντας τον αντίστροφο υπολογισμό η θετική διαφορά είναι περίπου 0,013. Δεν ξέρω από που βγαίνει. Πάντως με αύξηση αυτής της διαφοράς κατά ένα χιλιοστό η τράπεζα καρπώνεται 564 ευρώ! Δεν είναι καταχρηστικός αυτός ο όρος; Ίσως μπορεί να βοηθήσει και η ΕΚΠΟΙΖΩ.
Γνῶθι σαὐτόν
Last Edit: 06 Nov 2010 13:53 by Ο Τσιγκούνης (T$ig).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ληστρικη πολιτικη της alpha bank 06 Nov 2010 16:14 #7

  • simi
  • simi's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 18
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Στον ορο 8.2 δεν αναφερει τιποτα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ληστρικη πολιτικη της alpha bank 08 Nov 2010 15:57 #8

  • simi
  • simi's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 18
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Τελικα σημερα πηγα και πηρα τα λεφτα μου απο την Alphabank εκλεισα και τον λογαριασμο μου.
Αναγκαστηκα αφησα μονο να πληρωνεται το δανειο που τοσο πολυ ηθελα να εξοφλησω αλλα οι κυριοι της τραπεζας δεν εχουν αναγκη τα δικα μου 47000 ευρο. Ετσι τους πηρα τα 105000 ευρο που ειχα σε καταθεση και δεν εκαναν καμια προσπαθεια να με κρατησουν. Θα ηθελα να ρωτησω, η πολιτικη της καθε τραπεζας δεν ειναι να προσπαθει να κρατηση πελατες που εχουν ποσα της ταξης των 100000 ευρο????
Μηπως τελικα ο συγκεκριμενος διευθυντης εβαλε πρωτα τους προσωπικους του λογους (οτι δηλαδη τον εθιξα γιατι εστειλα email στα κεντρικα) και οχι το συμφερον της τραπεζας????
Η Πειρεως εδωσε 3,75% για 4 μηνες.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ληστρικη πολιτικη της alpha bank 08 Nov 2010 17:17 #9

  • nai
  • nai's Avatar
Δωσε τους λιγο χρονο να το σκεφτουν.Τα επομενα χρονια θα σε παρακαλεσουν!
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.068 seconds