Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 11 Feb 2020 23:43 #10

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
Thanasis (atsi) wrote:
Το ερώτημα είναι αν το ακίνητο αξίζει τις 100.000 ευρω που συνεχίζει να χρωστά ο πατέρας σου και φυσικά εαν εσενα σε ενδιαφέρει το ακίνητο.
Εαν αξίζει πάνω απο 100.000 ευρω και σε ενδιαφέρει και μπορείς, δες την περίπτωση να προτείνεις στον πάτερα σου να σου πουλήσει το ακίνητο σε αυτή την τιμή, να πάρεις εσύ το δάνειο στο όνομα σου και ο πάτερα σου να σου πληρώνει ως ενοίκιο την δοση που έδινε ως σήμερα και εσυ θα δεις τι μπορείς να κάνεις με το κεφάλαιο.

Bασικα η αγορα ακινητων είναι πεθαμενη, τα δε σπιτια εχουν χασει πολυ από την αξια τους. Το σπιτι που αγοραστηκε τοτε πριν χρονια, σημερα αξιζει πολύ λιγοτερο.
Εγω πχ. χρωσταω οπως ειπα μετα από 13 χρονια 83 χιλ(συν τοκους) ενω το σπιτι εχει σημερα αντικειμενικη περ.55 χιλ [αγοραστηκε με 150 χιλ] :laugh:


gus (gus326) wrote:
.....Αλλιώς δες αυτό που σου πρότεινα για πληρωμή ενός ποσού για μείωση δόσης.

Μα προφανως αν υπηρχε τετοιο ποσο θα μπορουσε να πληρωσει και τη δοση, και δε θα δηλωνε τωρα οτι βρισκεται σε αδιεξοδο.
Last Edit: 11 Feb 2020 23:50 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 12 Feb 2020 01:22 #11

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Η παραπανω ιστορία μου θυμίσε γνωστο μου. Κληρονομησε απο τη μανα του ενα 2αρακι , σε κέντρο πόλης,δεν ηταν του πεταματου.
Μονο που είχε χρέη στην τράπεζα το σπιτι. Και ειχε μπει και στο νομο Κατσέλη η μανα του και ειχε μειωθεί πολύ το δανειο. Και παλι το σκεφτοταν να το παρει η οχι. Τελικά το πήρε. Απο τοτε το εχει σκυλομετανιωσει. Θελει ο άνθρωπος απλα να μη χρωστάει. Λεει στην τράπεζα πουληστε το. Ακομα και αυτο να γινει, το χρέος ειναι μεγαλυτερο. Η τράπεζα κάθετα αντίθετη στην πώληση παρόλο οτι αυτη θα παρει τα λεφτα. Ο δικηγόρος βαράει αναβολές στο να μπει το σπιτι σε πληστηριασμο (με το αζημίωτο , καθε φορα πληρωμη).
Οταν λεμε το εχει σκυλομετανιωσει.. Οποτε θέλουν πολυ σκέψη αυτα τα πραγματα.. Ουτε εγω θα έμπαινα εγγυητής.
Αυτα ειναι τα αποτελέσματα με τα χαρατσια στα ακίνητα. Ριξανε δραστικοτατα τις τιμές των ακινητων ουσιαστικά καταληστευοντας τους ιδιοκτήτες που ειχαν πληρώσει ενα σκασμο λεφτα να τα φτιάξουν. Διπλή ληστεία , και έγινες ενοικιαστής στο σπιτι σου, και η αξία του σπιτιού σου γκρεμίστηκε. Και κατι παράσιτα πολίτικοι σου λένε οτι είναι και δικαιο το μετρό,
Στη συνεχεια το χαρατσι δημιούργησε στην ουσία τα κόκκινα δάνεια ή τελος πάντων εκανε πολυ ποιο μεγάλο το προβλημα.
Οταν καποιος πηρε δάνειο 100χ και κυριως λογω χαρατσιων η αξία πήγε 30χ γιατι να συνεχίσει να πληρώνει 100χ δάνειο?
Σωστά ΔΕΝ το πληρώνει με αποτέλεσμα να κοκκινήσει. Αμέσως οι τράπεζες εχουν προβλημα και η οικονομία γενικοτερα.
Αλλα ετσι γλύτωσε το δημόσιο που δεν έφυγε κανενας. Πληρώνονται απ τα χαρατσια..
The administrator has disabled public write access.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 12 Feb 2020 02:35 #12

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
sosimple wrote:
Ριξανε δραστικοτατα τις τιμές των ακινητων ουσιαστικά καταληστευοντας τους ιδιοκτήτες που ειχαν πληρώσει ενα σκασμο λεφτα να τα φτιάξουν.

Ποιοι τις εριξαν? Εχουμε κριση θυμιζω, πανω από 10 χρονια τωρα. Σε μια χρεοκοπημενη οικονομια δε γινεται να εχουν υψηλη αξια τα σπιτια.
sosimple wrote:
.....Οταν καποιος πηρε δάνειο 100χ και κυριως λογω χαρατσιων η αξία πήγε 30χ γιατι να συνεχίσει να πληρώνει 100χ δάνειο?
Σωστά ΔΕΝ το πληρώνει με αποτέλεσμα να κοκκινήσει.

Τι εννοεις "σωστα δε πληρωνει"? σωστα ειναι μπαταχτσης δηλαδή?... οι μπαταχτσήδες δρουν σε βαρος των συνεπων δανειοληπτών. Ωστοσο μη νομιζεις ότι θα τη σκαπουλαρουν, από 1/5 ερχονται οι πλειστηριασμοι, θα χασουν τα σπιτια, θα χρωστανε και τους τοκους που εχουν στο μεταξυ σωρευτει.
The administrator has disabled public write access.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 12 Feb 2020 11:23 #13

  • thebr
  • thebr's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Karma: 0
ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις! η αντικειμενικη αξια του ακινητου ειναι υποτιθεται 140.000 αλλα δεν πιστευω να πωληθει τοσο. δεν ξερω και πως παει η αγορα. Σημερα εχουμε ραντεβου με δικηγορο για να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες. Δεν εχω θεμα να αυξηθει η δοση και να μην μπω εγγυητρια αλλα γενικα η τραπεζα πιεζει και λεει οτι αν δεν μπει εγγυητης δεν γινεται κτλ. Εγω πραγματικα το μονο που θελω ειναι να συνεχισει να πληρωνεται το δανειο χωρις εγγυητη η καπως να καθυστερησω την διαδικασια πλειστηριασμου και ισως να αρχισουμε να πουλαμε διαφορα αλλα περιουσιακα μηπως μαζεψουμε καποιο ποσο. Αλλα δεν ξερω ποτε μπαινουν σε διαδικασια πλειστηριασμου? Οτι δοση εχει συμφωνηθει την πληρωνε ο πατερας μου απλα απ οτι καταλαβαινω ειναι πολυ μικρη (τυπου 300-400 ευρω) και ειναι σταγονα στον ωκεανο σε σχεση με το δανειο. Αν καποιος γνωριζει ποτε μπαινουν σε πλειστηριασμο και αν πχ ακομα και τωρα που πληρωνουμε αυτη την δοση αν αρνηθουμε να μπει εγγυητης θα μπει σε πλειστηριασμο?

Ευχαριστω!
The administrator has disabled public write access.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 12 Feb 2020 12:00 #14

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
thebr wrote:
ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις! η αντικειμενικη αξια του ακινητου ειναι υποτιθεται 140.000 αλλα δεν πιστευω να πωληθει τοσο. δεν ξερω και πως παει η αγορα. Σημερα εχουμε ραντεβου με δικηγορο για να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες. Δεν εχω θεμα να αυξηθει η δοση και να μην μπω εγγυητρια αλλα γενικα η τραπεζα πιεζει και λεει οτι αν δεν μπει εγγυητης δεν γινεται κτλ. Εγω πραγματικα το μονο που θελω ειναι να συνεχισει να πληρωνεται το δανειο χωρις εγγυητη η καπως να καθυστερησω την διαδικασια πλειστηριασμου και ισως να αρχισουμε να πουλαμε διαφορα αλλα περιουσιακα μηπως μαζεψουμε καποιο ποσο. Αλλα δεν ξερω ποτε μπαινουν σε διαδικασια πλειστηριασμου? Οτι δοση εχει συμφωνηθει την πληρωνε ο πατερας μου απλα απ οτι καταλαβαινω ειναι πολυ μικρη (τυπου 300-400 ευρω) και ειναι σταγονα στον ωκεανο σε σχεση με το δανειο. Αν καποιος γνωριζει ποτε μπαινουν σε πλειστηριασμο και αν πχ ακομα και τωρα που πληρωνουμε αυτη την δοση αν αρνηθουμε να μπει εγγυητης θα μπει σε πλειστηριασμο?

Ευχαριστω!

Οσο πληρώνεται η αρχική δόση μη φοβάσαι. Θα σου τα πει κι ο δικηγόρος αναλυτικά. Εγγυήτρια ΔΕΝ θα μπεις. Τα υπόλοιπα ακίνητα είναι στο όνομα σου η στον πατέρα σου; Αν τα έχεις στο όνομα σου πότε έκανες τη μεταβίβαση (η λέξη κλειδί ειναι καταδολίευση);
The administrator has disabled public write access.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 12 Feb 2020 12:05 #15

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Εγω παντως δεν εχω καταλαβει τι συζητάμε.

Γιατι θελει ο πατερας σου να παρει παραταση;

Αυτο με μπερδευει:thebr wrote:
Τωρα η τραπεζα λογω ηλικιας για να του δωσει λεει παραταση (με αυξημενη δοση) απαιτει να μπω εγγυητης.
The administrator has disabled public write access.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 12 Feb 2020 16:48 #16

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Stefan wrote:
Τι εννοεις "σωστα δε πληρωνει"? σωστα ειναι μπαταχτσης δηλαδή?... οι μπαταχτσήδες δρουν σε βαρος των συνεπων δανειοληπτών. Ωστοσο μη νομιζεις ότι θα τη σκαπουλαρουν, από 1/5 ερχονται οι πλειστηριασμοι, θα χασουν τα σπιτια, θα χρωστανε και τους τοκους που εχουν στο μεταξυ σωρευτει.
Επαναλαμβάνω, γιατι το εχω ξαναγράψει, τώρα αν δεν το καταλαβαίνεις εσυ, ή διαφωνείς, δικο σου θεμα.
Αν δεν ειχαν μπει τα χαράτσια στα σπίτια, παρα την κριση, οι τιμές των ακινήτων ΔΕΝ θα φτάνανε στα εξευτελιστικα επιπεδα που φτασανε.
Οι πραγματικές τιμές στην αγορά, ασε τι γράφουν διαφορες φυλαδες, ουτε μιλαμε για σημεία φιλέτα, αλλα για το 80% των περιπτώσεων, επεσε στο 30%. Θα ειχε πέσει στο 70% χωρίς τα χαράτσια και πάρα την κριση.
Μη σου πω και λιγότερο γιατι σε περιόδου κρίσεων ο κόσμος αγοραζε σπιτια που θεωρούσε οτι δε θα χάσει. Με τα χαράτσια πεθανε αυτο.
Αμα το καταλάβεις αυτο, ολα τα υπόλοιπα που γράφω είναι ιστορία.
Εσυ μπορεί να θεωρείς μπαταχτση κάποιον, οικονομικά ομως ειναι ορθολογικοτατο να πάψεις να πληρωνεις κατι 100x+ τοκους οταν πλεον αξιζει 30x.
Και στην πραξη αυτο συνέβει.
The administrator has disabled public write access.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 12 Feb 2020 16:55 #17

  • thebr
  • thebr's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Karma: 0
CV wrote:
Εγω παντως δεν εχω καταλαβει τι συζητάμε.

Γιατι θελει ο πατερας σου να παρει παραταση;

Αυτο με μπερδευει:

Η τραπεζα ζηταει απο τον πατερα μου παραταση λογω ηλικιας και να βαλει εγγυητη. Φανταζομαι γιατι δεν εχει ξεπληρωθει σχεδον τιποτα? Ειναι κλασσικο κολπο για να σε αναγκασουν να συνεχισεις να πληρωνεις γιατι φοβουνται οτι θα πεθανει? Δεν ξερω... Το χρεος ειναι στα 94.000 απο 115.000 νομιζω. Δηλαδη τοοοοσα χρονια τζαμπα κοπος. Και στην αρχη οι δοσεις ηταν και μεγαλα ποσα, μεχρι να ξεκινησει η οικονομικη κριση δλδ και οι μειωσεις μισθων κτλ.
Last Edit: 12 Feb 2020 16:56 by thebr.
The administrator has disabled public write access.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 12 Feb 2020 17:54 #18

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
thebr wrote:
ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις! η αντικειμενικη αξια του ακινητου ειναι υποτιθεται 140.000 αλλα δεν πιστευω να πωληθει τοσο. δεν ξερω και πως παει η αγορα. Σημερα εχουμε ραντεβου με δικηγορο για να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες. Δεν εχω θεμα να αυξηθει η δοση και να μην μπω εγγυητρια αλλα γενικα η τραπεζα πιεζει και λεει οτι αν δεν μπει εγγυητης δεν γινεται κτλ. Εγω πραγματικα το μονο που θελω ειναι να συνεχισει να πληρωνεται το δανειο χωρις εγγυητη η καπως να καθυστερησω την διαδικασια πλειστηριασμου και ισως να αρχισουμε να πουλαμε διαφορα αλλα περιουσιακα μηπως μαζεψουμε καποιο ποσο. Αλλα δεν ξερω ποτε μπαινουν σε διαδικασια πλειστηριασμου? Οτι δοση εχει συμφωνηθει την πληρωνε ο πατερας μου απλα απ οτι καταλαβαινω ειναι πολυ μικρη (τυπου 300-400 ευρω) και ειναι σταγονα στον ωκεανο σε σχεση με το δανειο. Αν καποιος γνωριζει ποτε μπαινουν σε πλειστηριασμο και αν πχ ακομα και τωρα που πληρωνουμε αυτη την δοση αν αρνηθουμε να μπει εγγυητης θα μπει σε πλειστηριασμο?
thebr wrote:
Η τραπεζα ζηταει απο τον πατερα μου παραταση λογω ηλικιας και να βαλει εγγυητη. Φανταζομαι γιατι δεν εχει ξεπληρωθει σχεδον τιποτα? Ειναι κλασσικο κολπο για να σε αναγκασουν να συνεχισεις να πληρωνεις γιατι φοβουνται οτι θα πεθανει? Δεν ξερω... Το χρεος ειναι στα 94.000 απο 115.000 νομιζω. Δηλαδη τοοοοσα χρονια τζαμπα κοπος. Και στην αρχη οι δοσεις ηταν και μεγαλα ποσα, μεχρι να ξεκινησει η οικονομικη κριση δλδ και οι μειωσεις μισθων κτλ.

Δεν είναι υποχρεωτικο ουτε να παρει το δανειο παραταση, ουτε να μπεις εγγυητης. Αυτό περι αυξημενης δοσης που λες σου ειπα οτι ειναι λαθος, επισης σου ειπα οτι στα στεγαστικα πληρωνεις τα πρωτα χρονια κυριως τοκους. Σε πλειστηριασμο μπαινει ένα σπιτι όταν δεν πληρωνονται οι δοσεις.

Ασε τα πραγματα οπως είναι, και το δανειο να συνεχιστει με τη δοση που είναι. Γιατι να αλλαξεις κατι? Αν η τραπεζα θελει να διασφαλιστει είναι δικο της πρόβλημα.

Όταν αποβιωσει ο πατερας σου θα κληρονομησεις το σπιτι και το δανειο, θα μπορεις ομως να κανεις αποποιηση κληρονομιας.
Last Edit: 12 Feb 2020 17:57 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds