Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Προσημειωση - καταναλωτικό δάνειο

Προσημειωση - καταναλωτικό δάνειο 10 Nov 2019 23:06 #19

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
apom wrote:
Θα πρέπει να καταλάβεις ότι δεν επιλέγεις εσύ το τι θα χάσεις όταν υπογράφεις δανειακών σύμβαση σε περίπτωση αθέτησης πληρωμών. Ο δανειστής μπορεί να κατάσχει οτιδήποτε είναι στο όνομα σου άσχετα εάν έχει μπει υποθήκη μέχρι να πληρωθεί στο 100%. Για παράδειγμα μπορεί να έχεις βάλει υποθήκη το οικόπεδο αλλά ο δανειστής να κρίνει ότι τον συμφέρει να χτυπήσει κάποιο ακίνητο ... Οπότε εάν σκοπεύεις να μην πληρώσεις το δάνειο ψαξτο λίγο καλύτερα...αλλά τέτοιες συμβουλές εδώ...λίγο δύσκολα...λύσεις πάντως υπάρχουν εάν θέλεις να την κάνεις ...
Δε νομιζω οτι ειναι οπως τα λες, και εχω παρει και δανειο στο παρελθόν.
Επιλέγεις τι θα χασεις. Ακριβώς γι αυτο βαζεις υποθήκη το χ αντι για το y. Επειδή προτιμας να χάσεις το χ αντι για το y.
Εγω οταν είχα παρει δανειο, 40χ συμπτωματικά και εγω, η ιδια η τράπεζα (σωστά) μου ειχε υποδειξει να κανω οριζόντια οροφοκτησια αν θυμάμαι καλα τους ορους, ακριβώς για να μη βαλω υποθήκη ολη την πολικατοικια που εχτιζα, αλλα μονο ενα διαμέρισμα. Οπως και ειχα κανει.
Οπως γραψαν και παραπανω, η τράπεζα είναι υποχρεωμένη απο οσο ξερω, να εκποιησει οτι εβαλες υποθήκη. Γι αυτο τη βαζεις ωστε η τράπεζα να μη εκποιει αυθαίρετα οτι γουστάρει.
Εαν δεν καλυφθεί απο εκει το ποσο φυσικά, παει σε οτι αλλο σου ανοικει, αλλά απο εκει ξεκινά υποχρεωτικά.
The administrator has disabled public write access.

Προσημειωση - καταναλωτικό δάνειο 11 Nov 2019 12:42 #20

  • apom
  • apom's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 99
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1
sosimple wrote:
Δε νομιζω οτι ειναι οπως τα λες, και εχω παρει και δανειο στο παρελθόν.
Επιλέγεις τι θα χασεις. Ακριβώς γι αυτο βαζεις υποθήκη το χ αντι για το y. Επειδή προτιμας να χάσεις το χ αντι για το y.
Εγω οταν είχα παρει δανειο, 40χ συμπτωματικά και εγω, η ιδια η τράπεζα (σωστά) μου ειχε υποδειξει να κανω οριζόντια οροφοκτησια αν θυμάμαι καλα τους ορους, ακριβώς για να μη βαλω υποθήκη ολη την πολικατοικια που εχτιζα, αλλα μονο ενα διαμέρισμα. Οπως και ειχα κανει.
Οπως γραψαν και παραπανω, η τράπεζα είναι υποχρεωμένη απο οσο ξερω, να εκποιησει οτι εβαλες υποθήκη. Γι αυτο τη βαζεις ωστε η τράπεζα να μη εκποιει αυθαίρετα οτι γουστάρει.
Εαν δεν καλυφθεί απο εκει το ποσο φυσικά, παει σε οτι αλλο σου ανοικει, αλλά απο εκει ξεκινά υποχρεωτικά.
Επειδή το έχω ψάξει νομικά...δυστυχώς έχω δίκιο...ίσως να έχω και λάθος πληροφόρηση βέβαια...εξάλλου οι δικηγόρου όπως έχει δείξει η εμπειρία λένε απλά τη γνώμη τους και οι νόμοι έχουν τόσες ερμηνείες που χάνουν την χρησιμότητα τους...
The administrator has disabled public write access.

Προσημειωση - καταναλωτικό δάνειο 11 Nov 2019 12:53 #21

  • apom
  • apom's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 99
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1
...και νομίζω ότι η υποθήκη μπαίνει για να είναι δύσκολη η πώληση του ακινήτου...και ακόμη κι αν γίνει να έχει το δικαίωμα η τράπεζα για πληστηριασμο...
The administrator has disabled public write access.

Προσημειωση - καταναλωτικό δάνειο 11 Nov 2019 16:34 #22

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Ότι θέλει η Τράπεζα μπορεί να βγάλει. Ρωτήστε όποιο δικηγόρο θέλετε. Αν τα κοράκια μοιραστούν αίμα.....
The administrator has disabled public write access.

Προσημειωση - καταναλωτικό δάνειο 11 Nov 2019 17:37 #23

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
gus (gus326) wrote:
Ότι θέλει η Τράπεζα μπορεί να βγάλει. Ρωτήστε όποιο δικηγόρο θέλετε. Αν τα κοράκια μοιραστούν αίμα.....
Εχω ψιλοσυζητησει και με δικηγόρο και μου τα ελεγε οπως τα γράφω. Η αλήθεια ομως ειναι οτι δεν ακουγοταν και πολυ σίγουρος ουτε ο ίδιος γι αυτα που ελεγε οπότε τιποτα δεν αποκλείεται.
Απλά βαση λογικης, τι νοημα εχει μετα η υποθήκη αν εχει δικαίωμα η τράπεζα να ξεκινα απο οτι γουστάρει?
The administrator has disabled public write access.

Προσημειωση - καταναλωτικό δάνειο 11 Nov 2019 18:10 #24

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
έχεις προσπαθήσει να το πουλήσεις το οικόπεδο;
Ισως συμφέρει καλύτερα απο το να πληρώνεις τόκους σε καταναλωτικό.


τώρα είδα οτι έχει συζητηθεί :blush:
Lagom
Last Edit: 11 Nov 2019 18:12 by Thanasis (atsi).
The administrator has disabled public write access.

Προσημειωση - καταναλωτικό δάνειο 11 Nov 2019 23:37 #25

  • apom
  • apom's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 99
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1
sosimple wrote:
Εχω ψιλοσυζητησει και με δικηγόρο και μου τα ελεγε οπως τα γράφω. Η αλήθεια ομως ειναι οτι δεν ακουγοταν και πολυ σίγουρος ουτε ο ίδιος γι αυτα που ελεγε οπότε τιποτα δεν αποκλείεται.
Απλά βαση λογικης, τι νοημα εχει μετα η υποθήκη αν εχει δικαίωμα η τράπεζα να ξεκινα απο οτι γουστάρει?
Έχει νόημα γιατί υποχρεώνει τον δανειολήπτη να πληρώσει τα έξοδα υποθήκης...και γλιτώνει ένα μελλοντικό έξοδο σε περίπτωση που ήθελε να το προσημειωθει από μόνη της μετά από διαταγή πληρωμής...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple
Time to create page: 0.054 seconds