Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Στεγαστικό δάνειο - κάτοικος εξωτερικού

Στεγαστικό δάνειο - κάτοικος εξωτερικού 16 Nov 2016 21:33 #19

Πολύ ενδιαφέρον. Είμαι και εγώ κάτοικος εξωτερικού και μέχρι στιγμής νόμιζα ότι ο μόνος τρόπος να επενδύσει κανείς σε ακίνητο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι σε μετρητά με το 100% του ποσού. Έστω κι αν το επιτόκιο είναι πολύ μεγαλύτερο από ό,τι μπορεί να βρει κανείς στο εξωτερικό (στην Ελβετία πχ κυμαίνονται γύρω στο 1% 10ετη σταθερά), αξίζει ίσως να προσπαθήσει κανεις, τώρα που οι τιμές βρίσκονται αρκετά χαμηλά. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
The administrator has disabled public write access.

Στεγαστικό δάνειο - κάτοικος εξωτερικού 16 Nov 2016 21:54 #20

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
nestor (astinomosmpekas) wrote:
Πολύ ενδιαφέρον. Είμαι και εγώ κάτοικος εξωτερικού και μέχρι στιγμής νόμιζα ότι ο μόνος τρόπος να επενδύσει κανείς σε ακίνητο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι σε μετρητά με το 100% του ποσού. Έστω κι αν το επιτόκιο είναι πολύ μεγαλύτερο από ό,τι μπορεί να βρει κανείς στο εξωτερικό (στην Ελβετία πχ κυμαίνονται γύρω στο 1% 10ετη σταθερά), αξίζει ίσως να προσπαθήσει κανεις, τώρα που οι τιμές βρίσκονται αρκετά χαμηλά. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

ποια τράπεζα δίνει 1% 10ετες σταθερό;
Lagom
The administrator has disabled public write access.

Στεγαστικό δάνειο - κάτοικος εξωτερικού 16 Nov 2016 21:54 #21

  • NickBLH
  • NickBLH's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 10
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
Ναι είναι καλή ευκαιρεία εαν υπάρχει πρόβλημα ρευστότητας αλλά όχι cashflow. Πάντως νομίζω δεν θα μου το έδιναν το δάνειο για ίδιας αξίας ακίνητο στην Αθήνα. Νομίζω μετράει πολύ το μέρος. Στην Αθήνα υπάρχει άπειρη διαθεσιμότητα ακόμα και στις καλύτερες περιοχές. Στην Σαντορίνη για παράδειγμα όμως το περιθώριο να πέσουν οι τιμές, ειδικά στα φτηνά ακίνητα, είναι χαμηλό και αυτό μετράει.
The administrator has disabled public write access.

Στεγαστικό δάνειο - κάτοικος εξωτερικού 16 Nov 2016 22:42 #22

Όταν η κεντρική τράπεζα χρεώνει 0.75% για να φυλάξει τα λεφτά τους, λογικό δεν ακούγεται; Δες συνημμένο.
Last Edit: 16 Nov 2016 22:43 by nestor (astinomosmpekas).
The administrator has disabled public write access.

Στεγαστικό δάνειο - κάτοικος εξωτερικού 16 Nov 2016 22:44 #23

Thanasis (atsi) wrote:
nestor (astinomosmpekas) wrote:
Πολύ ενδιαφέρον. Είμαι και εγώ κάτοικος εξωτερικού και μέχρι στιγμής νόμιζα ότι ο μόνος τρόπος να επενδύσει κανείς σε ακίνητο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι σε μετρητά με το 100% του ποσού. Έστω κι αν το επιτόκιο είναι πολύ μεγαλύτερο από ό,τι μπορεί να βρει κανείς στο εξωτερικό (στην Ελβετία πχ κυμαίνονται γύρω στο 1% 10ετη σταθερά), αξίζει ίσως να προσπαθήσει κανεις, τώρα που οι τιμές βρίσκονται αρκετά χαμηλά. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

ποια τράπεζα δίνει 1% 10ετες σταθερό;

www.comparis.ch/hypotheken/zinssatz/vergleich.aspx
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Thanasis (atsi)

Στεγαστικό δάνειο - κάτοικος εξωτερικού 17 Nov 2016 00:03 #24

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Τα επιτόκια στεγαστικών δανείων των ελβετικών τραπεζών είναι ιδιαίτερα ελκυστικά πχ

suisse.PNG



Δυστυχώς από όσο διάβασα σε διάφορα φόρουμ οι Ελβετικές τράπεζες δεν θα χρηματοδοτούσαν αγορά ακίνητης περιουσίας εκτός Ελβετίας.
Διαφορετικά θα πουλούσα το διαμέρισμα και θα αγόραζα μια μονοκατοικία στη χώρα που μένω, με σχετική αίσθηση ασφάλειας από αυτό το ύψος των σταθερών επιτοκίων για 10 - 15 χρόνια.
Lagom
Last Edit: 17 Nov 2016 00:04 by Thanasis (atsi).
The administrator has disabled public write access.

Στεγαστικό δάνειο - κάτοικος εξωτερικού 20 Oct 2019 22:17 #25

  • KaterinaG
  • KaterinaG's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Karma: 0
Καλησπέρα σας, σας ευχαριστώ πολύ για ενημέρωση. Μήπως μπορείτε να μου πείτε με ποια Τράπεζα στην Ελλάδα συνεργάστηκατε? Επίσης εάν έχετε κάποια στοιχεία τους. Σας ευχαριστώ πολύ, Κατερίνα
The administrator has disabled public write access.

Στεγαστικό δάνειο - κάτοικος εξωτερικού 24 Oct 2019 14:28 #26

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
KaterinaG wrote:
Καλησπέρα σας, σας ευχαριστώ πολύ για ενημέρωση. Μήπως μπορείτε να μου πείτε με ποια Τράπεζα στην Ελλάδα συνεργάστηκατε? Επίσης εάν έχετε κάποια στοιχεία τους. Σας ευχαριστώ πολύ, Κατερίνα

Μιας και πλεον δεν υπαρχουν τοσες πολλες τραπεζες στην Ελλαδα, το καλυτερο ειναι να ρωτησεις απ'ευθειας στο καταστημα στον τοπο κατοικιας σου στην Ελλαδα ή στον τοπο που βρισκεται το ακινητο.
Συγκριτικα με αλλες χωρες τις ευρωζωνης, τα σπρεντ των ελληνικων τραπεζων ειναι δραμα, αλλα δυσκολα θα βρεις τραπεζα στο εξωτερικο να καλυπτει δανειο κατοικιας στην Ελλαδα. Εναλλακτικα, μπορεις να παρεις καταναλωτικο απο εξωτερικο, αν σε συμφερει το επιτοκιο (δεν θα εχεις εξοδα για την υποθηκη και ασφαλειες).
The administrator has disabled public write access.

Στεγαστικό δάνειο - κάτοικος εξωτερικού 24 Oct 2019 14:38 #27

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Thanasis (atsi) wrote:
Τα επιτόκια στεγαστικών δανείων των ελβετικών τραπεζών είναι ιδιαίτερα ελκυστικά πχ

suisse.PNG



Δυστυχώς από όσο διάβασα σε διάφορα φόρουμ οι Ελβετικές τράπεζες δεν θα χρηματοδοτούσαν αγορά ακίνητης περιουσίας εκτός Ελβετίας.
Διαφορετικά θα πουλούσα το διαμέρισμα και θα αγόραζα μια μονοκατοικία στη χώρα που μένω, με σχετική αίσθηση ασφάλειας από αυτό το ύψος των σταθερών επιτοκίων για 10 - 15 χρόνια.

Κοιτα ποιο ειναι το προβλημα, μετα απο 3 χρονια.
Το Νοεμβρη 2016: EUR/CHF = 1.07165
Το Μαη 2018: EUR/CHF = 1.19882 (12% διαφορα απο Νοε-16)
Σημερα: EUR/CHF = 1.10207 (3% διαφορα απο Νοε-16)

Με συναλλαγματικες ισοτιμιες να κυμαινονται συν-πλην 12%, δεν εχει νοημα να μιλαμε για επιτοκια 2%. Εκτος κι αν μενεις μονιμα Ελβετια...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.060 seconds