Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Δανειο για επισκευη κατοικιας

Δανειο για επισκευη κατοικιας 19 Sep 2022 21:21 #1

  • XtR
  • XtR's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Karma: 0
Καλησπέρα σε ολους,

Πριν εναν χρονο αγορασα ενα αρκετα παλιο ακινητο για να το φτιαξω και να μπουμε μεσα με την οικογενεια.
Μπηκαμε στο εξοικονομω και βρηκαμε εναν εργολαβο που θα κανει τις εργασιες.
Το εξοικονομω μου δινει τη δυνατοτητα να παρω ενα ατοκο δανειο 9000 και θα το παρω αλλα μου λειπουν αλλα 30000
τα οποια θα τα παρω δανειο. Ασχημοι καιροι αλλα το εχουμε παρει αποφαση οτι δεν μπορουμε πλεον να τα δινουμε στα ενοικια και να τραβαμε την παραξενια καθε ιδιοκτητη. Η συμφωνια που καναμε με τον εργολαβο ειναι να παρει κατι φανερο και τα περισσοτερα μαυρα.

Οι ερωτησεις ειναι εξης:

1) Αν παρω στεγαστικο δεν θα πρεπει να εμφανιζω αποδειξεις; Με συμφερει να μου κοβει ο εργολαβος και να του πληρωνω το ΦΠΑ;
2) Για να εκταμιευονται τα χρηματα θα πρεπει να γινεται ελεγχος απο την τραπεζα; Καθυστερουν πολυ οι διαδικασιες;
3) Αν παρω καταναλωτικο με προσημειωση ακινητου τα χρηματα θα μπουν κατευθειαν χωρις αποδειξεις κλπ;
4) Οταν λεει πχ επιτοκιο 5.50 και πλεον +4.50% σημαινει οτι μπορει να φτασει στο μαξιμουν το 10%;
5) Ειναι κατι αλλο που πρεπει να προσεξω στα μικρα γραμματα;

Ευχαριστω πολυ
The administrator has disabled public write access.

Δανειο για επισκευη κατοικιας 20 Sep 2022 22:17 #2

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Φίλε το σωστό που λέει και η λογική ειναι να παρεις την Φορολογική σου Δήλωση και να πας σε φοροτεχνικό της γειτονιάς (δεν κοστίζει τίποτα δεν θα σου παρουν χρήματα) να ρωτήσεις μην βρεθείς με κανένα "παλούκι"....
Δεύτερον και εγω ειχα παρει Στεγαστικό απο την HSBC και ερχόταν ο μηχανικός της HSBC για αυτοψία που λέμε μέχρι και στα τούβλα και τα χρήματα τα απελευθέρωναν αμμέσως την ιδια μέρα και εγω πηγαινα να κάνω αναλήψεις την επομένη.
Aυτά ολα επαναλαμβάνω μέχρι αν "πέσουν" τα τούβλα και το ετος 2003.
Μετα δεν ξαναήλθε ουτε στους σοβάδες KNAUF εβαλα και να τους βάλεις στο συστήνω ανεπιφύλακτα θερμοηχομονωτικοί και σε τσουβάλια που αναγράφουν ΚΑΙ ημερομηνία -ωρα παραγωγής οπως και την τοποθεσία του πετρώματος κλπ.
Θελουν ομως ειδική μηχανή σοβά να "περαστούν" και μπάινουν τα ενισχυμένα υαλοπλέγματα στην αλλαγή τοιχοποιίας σενάζ -τούβλο οπως και γωνιόκρανα στις ακμές και γωνίες (αψογοι φίλε και ημουν παρών οταν τους πέρναγαν).
Στο σπίτι που μένω τώρα εμενα μεσα σε αλλο δωμάτιο οταν ο σοβατζής εριχνε σοβά στα αλλα δωμάτια και ο Πακιστανός που δουλευε και την πρέσα (συμπίεσης με δισκους του σοβά) οπως και εκανε ολη την δουλειά πήρε τα "παπάκια" του €300 για μια εβδομάδα και "εριξε" συνολικά 11 τόνους σοβά.
Πέρνάνε τα γωνιόκρανα στις καθετες ακμές του τοίχου και υπαλοπλεγμα κλπ και μετα δυο χέρια με την πρέσα ανα διαστήματα.
Το αφήνουν μισοτραβάει και μετα με τον πήχυ τον ευθυγραμίζουν και μετα το καταβρέχουν με ψεκαστήρα στο λάστιχο νερό και υστερα απο λίγο πάιρνουν ειδικά κοντάρια με σφουγγάρια στα ακρα και περνάνε τον σοβά να εξαλείψει τυχόν ανωμαλίες.
Αναμονή 10λεπτα και μετα με ανοξείδωτες μεγάλες σπάτουλες τον στρώνουν και γίνεται "τζάμι" δεν εβαλα πουθενά στόκο.
Τζάμι στην κυριολεξία!
Τι θελω να πώ;
Μέχρι να 'τραβήξεις" το 60% -70% του Στεγαστικού δανείου εκτιμώ θα περνάει εμπειρογνώμονας για αυτοψία αλλά και πάλι εχω επιφυλάξεις γιατί ειναι ανακαίνηση παλιού ακινήτου και η διαδικασία της αυτοψίας θα αφορά τα νεόδμητα.
Αυτα αφορούν για Στεγαστικό δάνειο και οχι καταναλωτικό που δεν υπόκεινται σε ελέγχους αλλά εχει υψηλότερο επιτόκιο.

Σε κάθε περίπτωση πηγαινε με την φορολογική σου δήλωση σε φοροτεχνικό της γειτονιάς να ενημερωθείς υπεύθυνα και οχι τι γραφω "εγώ" η κανένας αλλος .
Δεν πάιρνουν χρήματα και εξηγησέ του ΑΚΡΙΒΩΣ οπως μας τα εγραψες.
θα σε ενημέρωνα απο φοροτεχνικό αλλά κάνω ακόμα μπάνια αργά τα ξεκίνησα 1 Αυγούστου και σήμερα με "πήδηξε" απο την τρομάρα μια τεράστια θαλάσσια χελώνα που ειδα οταν κολυμπούσα γιατί αφηρέθηκα στο κολύμπι και "ανοίχτηκα" μακριά απο την παραλία. (μαγεύομαι απο την αρμονία νερό -αλμύρα -αεράκι και να ακούω ηχο νερού)
Σταμάτησα να δω ποσο μακριά ειμαι απο παραλία και βλέπω στο 1.5 μέτρο δίπλα μου ενα κεφάλι σαν φιδιού να προβάλει απο την θάλασσα.
Ειπα μπα αντανάκλαση θα μου φάνηκε απο το νερό και το κύματάκι αλλά που το ξαναείδα ηταν μεγάλη θαλάσσια χελώνα και η πλάκα ηταν με πήγε "αγκαζέ" που λένε παραδίπλα μου στην επιστροφή απο τα ανοικτά της θάλασσας στην παραλία.
Εννοείτε στην επιστροφή πήγα "ρελαντί" να βλέπω μπροστά μου γιατί φοβήθηκα μην μου χωθεί μπροστα και σπάσω κανενα χέρι στο καβούκι της οπως και τα πόδια μην την βαρέσω αθελά μου και στραμπουλήξω σπάσω κανενα δάκτυλο και χώρια τον πόνο.
Αλλη μια φορα εχω φοβηθεί παλιότερα Σαντορίνι αλλά ηταν σαλάχι τεράστιο.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 20 Sep 2022 22:21 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: XtR
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.048 seconds