Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Page:
  • 1

TOPIC: Βοήθεια: Έσοδα από Ίντερνετ - Έναρξη εταιρίας ή όχι? - Άνοιγμα Τραπεζικού Λογαριασμού εξωτερικό?

Βοήθεια: Έσοδα από Ίντερνετ - Έναρξη εταιρίας ή όχι? - Άνοιγμα Τραπεζικού Λογαριασμού εξωτερικό? 25 Jul 2017 23:11 #1

Γειά σας,

ας υποθέσουμε πως απο υπηρεσίες που προσφέρω μέσω ίντερνετ (κατασκευή ιστοσελίδων)έχω έσοδα Χ ποσό.
Οι εταιρίες που συνεργάζομαι με έδρα Αμερική σου καταθέτουν τα χρήματα σε τραπεζικό σου λογαριασμό χωρίς να τους ενδιαφέρει εάν θα τους κόψεις τιμολόγιο ή απόδειξη.

Εάν ανοίξω π.χ τραπεζικό λογαριασμό στη Βουλγαρία ή Κύπρο ως φυσικό πρόσωπο είμαι καλυμμένος?
Ή οι τράπεζες θα ζητάνε αποδεικτικά των καταθέσεων?
Ή χρειάζεται να κάνω έναρξη εταιρίας?
Παρακαλώ πολύ όποιος ξέρει να μου πει λίγα πράγματα

ευχαριστώ
Last Edit: 25 Jul 2017 23:11 by Kostas (netas). Reason: συμπλήρωμα
The administrator has disabled public write access.

Βοήθεια: Έσοδα από Ίντερνετ - Έναρξη εταιρίας ή όχι? - Άνοιγμα Τραπεζικού Λογαριασμού εξωτερικό? 26 Jul 2017 02:10 #2

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 804
  • Thank you received: 297
  • Karma: 50 (6)
Βουλγαρία και Κύπρος κάνουν ανταλλαγή τραπεζικών πληροφοριών με την Ελλάδα.
Είτε στην Ελλάδα είτε Κύπρο-Βουλγαρία είναι το ίδιο
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Βοήθεια: Έσοδα από Ίντερνετ - Έναρξη εταιρίας ή όχι? - Άνοιγμα Τραπεζικού Λογαριασμού εξωτερικό? 26 Jul 2017 10:39 #3

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13079
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Άνοιξε trading λογαριασμό, με σχεδόν μηδενικές χρεώσεις, στην Ελβετία ή στο Λουξεμβούργο.
Υπάρχει σχετικό thread εδώ, με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, το online banking ή banks νομίζω.
Συνιστώ την keytrade.lu ή κάποια παρόμοια στην Ελβετία.
Ζήτησε τους να μεταφέρουν τα λεφτά εκεί, με ηλεκτρονικά εμβάσματα.
Ξόδεψε τα σε online shops ή μετέτρεψε τα σε bitcoins.

Στη Βουλγαρία έχει χαμηλή φορολόγηση, αλλά τεράστια κι ακριβή γραφειοκρατία, μεγάλες προμήθειες στις τραπεζικές ηλεκτρονικές συναλλαγές, κτλ.

Προς Θεού, μην ιδρύσεις Εταιρία παροχής υπηρεσιών, σε Ελλάδα ή Κύπρο, ως κάτοικος Ελλάδος, γιατί θα σε τσακίσουν σε Μαρξιστικούς αναδιανεμητικούς ρεβανσιστικούς φόρους!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 26 Jul 2017 10:48 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Βοήθεια: Έσοδα από Ίντερνετ - Έναρξη εταιρίας ή όχι? - Άνοιγμα Τραπεζικού Λογαριασμού εξωτερικό? 26 Jul 2017 13:17 #4

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Kostas (netas) wrote:
Γειά σας,

ας υποθέσουμε πως απο υπηρεσίες που προσφέρω μέσω ίντερνετ (κατασκευή ιστοσελίδων)έχω έσοδα Χ ποσό.
Οι εταιρίες που συνεργάζομαι με έδρα Αμερική σου καταθέτουν τα χρήματα σε τραπεζικό σου λογαριασμό χωρίς να τους ενδιαφέρει εάν θα τους κόψεις τιμολόγιο ή απόδειξη.

Εάν ανοίξω π.χ τραπεζικό λογαριασμό στη Βουλγαρία ή Κύπρο ως φυσικό πρόσωπο είμαι καλυμμένος?
Ή οι τράπεζες θα ζητάνε αποδεικτικά των καταθέσεων?
Ή χρειάζεται να κάνω έναρξη εταιρίας?
Παρακαλώ πολύ όποιος ξέρει να μου πει λίγα πράγματα

ευχαριστώ

Εξαρτάται πόσο είναι αυτό το X ποσό. Το σημαντικότερο δεν λες, καθώς είναι διαφορετικό να μιλάμε για παράδειγμα για 5 χιλιάδες το χρόνο και διαφορετικό για 50 χιλιάδες. Επίσης αν αυτή είναι η κύρια δραστηριότητα σου και ζεις από αυτό (και άρα δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τις κινήσεις από αλλού) είτε τα πας Κύπρο ή Βουλγαρία μπορεί να χτυπήσει στην διασταύρωση, η οποία ουσιαστικά ελέγχει αν οι κινήσεις στους τραπεζικούς λογαριασμούς σου δικαιολογούνται από το εισόδημα που δηλώνεις. Με λίγα λόγια αν δηλώνεις 10 χιλιάρικα στην εφορία κ το τραπεζικό σου υπόλοιπο αυξήθηκε μέσα σε ένα χρόνο 30 χιλιάδες, τότε η διασταύρωση πιθανόν θα χτυπήσει.
The administrator has disabled public write access.

Βοήθεια: Έσοδα από Ίντερνετ - Έναρξη εταιρίας ή όχι? - Άνοιγμα Τραπεζικού Λογαριασμού εξωτερικό? 26 Jul 2017 13:24 #5

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Άνοιξε trading λογαριασμό, με σχεδόν μηδενικές χρεώσεις, στην Ελβετία ή στο Λουξεμβούργο.
Υπάρχει σχετικό thread εδώ, με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, το online banking ή banks νομίζω.
Συνιστώ την keytrade.lu ή κάποια παρόμοια στην Ελβετία.
Ζήτησε τους να μεταφέρουν τα λεφτά εκεί, με ηλεκτρονικά εμβάσματα.
Ξόδεψε τα σε online shops ή μετέτρεψε τα σε bitcoins.

Στη Βουλγαρία έχει χαμηλή φορολόγηση, αλλά τεράστια κι ακριβή γραφειοκρατία, μεγάλες προμήθειες στις τραπεζικές ηλεκτρονικές συναλλαγές, κτλ.

Προς Θεού, μην ιδρύσεις Εταιρία παροχής υπηρεσιών, σε Ελλάδα ή Κύπρο, ως κάτοικος Ελλάδος, γιατί θα σε τσακίσουν σε Μαρξιστικούς αναδιανεμητικούς ρεβανσιστικούς φόρους!

Καθώς μιλάμε για παροχή υπηρεσιών στο εξωτερικό που θα μπορούσε να γίνει από οποιοδήποτε μέρος του κόσμου, μια εταιρεία στην Κύπρο δεν θα ήταν κακή επιλογή (αρκεί κάποιος να λάβει υπόψη τα έξοδα σύστασης και διαχείρισης). Το να έχεις μια εταιρεία στο εξωτερικό ως κάτοικος Ελλάδας δεν είναι μεμπτό. Αρκεί η διαχείριση της και η λειτουργία της να μην γίνεται στην Ελλάδα.......
The administrator has disabled public write access.

Βοήθεια: Έσοδα από Ίντερνετ - Έναρξη εταιρίας ή όχι? - Άνοιγμα Τραπεζικού Λογαριασμού εξωτερικό? 26 Jul 2017 23:01 #6

Ανταλλαγή πληροφοριών γινεται για ποσά 250.000 και άνω.Απ οτι ξερω...
Εάν ανοίξω τραπ. λογαριασμό π.χ Βουλγαρία ως φυσικό πρόσωπο - κάτοικος Ελλάδος κ εχω π.χ το χρόνο 30.000 έσοδα
η τράπεζα της βουλγαρίας θα μου ζητάει παραστατικά?Και θα μπορω να κάνω αναλήψεις μεσω ατμ?
The administrator has disabled public write access.

Βοήθεια: Έσοδα από Ίντερνετ - Έναρξη εταιρίας ή όχι? - Άνοιγμα Τραπεζικού Λογαριασμού εξωτερικό? 26 Jul 2017 23:27 #7

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Δεν νομίζω να υπάρχει αυτο το οριο των 250000, εχεις κάποιο λινκ;
Αυτό που έχει γίνει γνωστό ειναι οτι θα υπάρχει ανταλλαγή πληροφοριών εαν ο καταθέτης είναι φορολογικός κάτοικος άλλης χώρας

Αν ανοίξεις λογαριασμό η τράπεζα θα ζητήσει να της δηλώσεις που είσαι φορολογικός κάτοικος και αν δεν μπορείς να αποδείξεις οτι είσαι φορολογικός κάτοικος Βουλγαρίας θα στείλει την κίνηση του λογαριασμού στις ελληνικές αρχές
Lagom
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Βοήθεια: Έσοδα από Ίντερνετ - Έναρξη εταιρίας ή όχι? - Άνοιγμα Τραπεζικού Λογαριασμού εξωτερικό? 27 Jul 2017 00:15 #8

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Kostas (netas) wrote:
Ανταλλαγή πληροφοριών γινεται για ποσά 250.000 και άνω.Απ οτι ξερω...
Εάν ανοίξω τραπ. λογαριασμό π.χ Βουλγαρία ως φυσικό πρόσωπο - κάτοικος Ελλάδος κ εχω π.χ το χρόνο 30.000 έσοδα
η τράπεζα της βουλγαρίας θα μου ζητάει παραστατικά?Και θα μπορω να κάνω αναλήψεις μεσω ατμ?

Εν συντομία:

1. Όταν κάνεις αίτηση ανοίγματος λογαριασμού συμπληρώνεις KYC. Που σημαίνει θα σε ρωτήσουν από που δέχεσαι χρήματα και περίπου τι ποσά. Είναι στην κρίση της τράπεζας το τι θα ζητήσει στην πορεία αλλά δεν είναι καθόλου απίθανο να ζητήσει και κάποιο αποδεικτικό από που προέρχονται τα χρήματα. (π.χ. συμβόλαιο, τιμολόγιο ή οτιδήποτε που να αποδεικνύει πως η προέλευση είναι νόμιμη). Πλέον οι τράπεζες έχουν γίνει πιο αυστηρές σε αυτό το σημείο θέλοντας και μη.

2. Ανταλλαγή πληροφοριών υπάρχει για όλους τους λογαριασμούς (ανεξαρτήτως ποσού). Και ανταλλάσσονται:
α) τα στοιχεία του φορολογούμενου (ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ κλπ),
β) τα στοιχεία του λογαριασμού (τράπεζα, αριθμός λογαριασμού, τύπος λογαριασμού)
γ) το υπόλοιπο του λογαριασμού στο τέλος του ημερολογιακού έτους
δ) και ο τόκος που καταβλήθηκε κατά τη διάρκεια του έτους.

Με τα παραπάνω στοιχεία οι φορολογικές αρχές ελέγχουν (κατά κύριο λόγο) πως οι τόκοι δηλώνονται (καθώς υπήρχαν πολλοί με καταθέσεις στο εξωτερικό που κέρδιζαν σημαντικά ποσά από τόκους και δεν τα δήλωναν) και πως τα εισόδηματα που έχει ο φορολογούμενος στο λογαριασμό του στο τέλος του ημερολογιακού έτους δικαιολογούνται από τα εισοδήματα που δηλώνει (για να αποφευχθούν περιπτώσεις "άνεργων" φορολογουμένων με καταθέσεις χιλιάδων ή και εκατομμυριων ευρώ). Η τελευταία σύγκριση/διασταύρωση προφανώς δεν μπορεί να είναι ακόμα ακριβής αλλά, αν οι καταθέσεις σου έχουν αυξηθεί για παράδειγμα κατά 30,000 ευρώ σε έναν χρόνο και εσύ δηλώνεις στην εφορία άνεργος με μηδενικό εισόδημα βγάζει μάτια όπως καταλαβαίνεις, επομένως χρειάζεται προσοχή.

Για λεπτομέρειες σχετικά με την ανταλλαγή πληροφοριών δες εδώ. Σελίδες 71-76 από το έγγραφο (ή 72-77 από το pdf).

www.oecd.org/tax/exchange-of-tax-informa...n-in-tax-matters.pdf
Last Edit: 27 Jul 2017 00:54 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), soto51, Thanasis (atsi)
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.064 seconds