Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Συντονιστές

Συντονιστές 15 Aug 2017 20:50 #19

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Thanasis (atsi) wrote:
Παναγιώτη νομίζω οτι το επίπεδο των συζητήσεων μπορεί να βελτιωθεί αλλά όχι με περισσότερο έλεγχο από μια κεντρική αρχή.

Σε ένα φόρουμ συζητήσεων ειναι φυσικό και επιθυμητό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Διαφορετικά δεν υπάρχει συζήτηση.

Όταν οι απόψεις ειναι διαφορετικές μπορεί να υπάρξει εντονότερη και πιο ενδιαφέρουσα συζήτηση ακόμα και επιθέσεις.
Οι επιθέσεις όμως πρέπει να κατευθύνονται στην διαφορετική άποψη με στόχο να την αποδυναμώσουν και να εκμηδενίσουν την αποδοχή της απο το κοινό.

Στο φόρουμ -και οχι μόνο σε αυτό αλλά και σε αλλα ιντερνετικά φόρα- οι επιθέσεις γίνονται προς τον φυσικό φορέα της άποψης με στόχο να τον μειώσουν, να τον εξευτελίσουν και να τον προσβάλουν θεωρώντας οτι έτσι κάνουν συζήτηση.

Αυτη η κατάσταση ομως αποθαρρύνει την ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων, εγκαθιστώντας μια περίεργη λογοκρισία αφού τα μέλη δεν λένε την άποψη τους γιατι δεν είναι διατεθειμένα να εμπλακούν σε μια τέτοιου είδους αντιπαράθεση.

Το περιεχόμενο του φόρουμ φτωχαίνει αφού δεν υπάρχουν πολλές δημοσιεύσεις, τα μέλη χάνουν την διάθεση να το διαβάσουν και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος που αφήνει πίσω του ενα κουφάρι αντί για κοινότητα διαλόγου.

Επίθεση στην άποψη λοιπόν και οχι στο μέλος που την εκφράζει.

Χρόνια πολλά για την ονομαστική σας εορτη Παναγιώτη και Μαρία

Είναι πολύ απλό φίλε Θανάση. Όταν δεν μπορείς να απαξιώσεις την άποψη, το μόνο που μένει είναι να συκοφαντήσεις αυτόν που την εκφράζει.
Και όταν αυτός ειδικά επιμείνει στην θέση του, θα τον πεις και ... ΣΥΡΙΖΑΙΟ, θα τον πεις και ... Καρανίκα, θα τον πεις και ... Δημόσιο Υπάλληλο, σε πλήρη αντιδιαστολή φυσικά με τις θέσεις που εκφράζει. Και το ότι αυτό θα σε εκθέσει σε όλους όσους έχουν στοιχειωδώς παρακολουθήσει την αλληλουχία των δημοσιεύσεων, αυτό λίγο σε νοιάζει, αφού σε κάποιους η λάσπη θα ... πιάσει και αυτό είναι το μόνο που σε νοιάζει.
Και αν αυτός επιμείνει και λίγο παραπάνω, θα αμφισβητήσεις και τις ... σεξουαλικές του προτιμήσεις, μήπως και τον ... συνετίσεις και σταματήσει να χαλάει την ... πιάτσα.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Συντονιστές 15 Aug 2017 20:52 #20

maria (mb361) wrote:
Xρονια Πολλα σου Παναγιωτη !

Ευχαριστώ πολύ!
Κ εσύ πολύχρονη κ υγεία στους δικούς σου ανθρώπους..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Συντονιστές 15 Aug 2017 21:29 #21

Thanasis (atsi) wrote:
Παναγιώτη νομίζω οτι το επίπεδο των συζητήσεων μπορεί να βελτιωθεί αλλά όχι με περισσότερο έλεγχο από μια κεντρική αρχή.

Σε ένα φόρουμ συζητήσεων ειναι φυσικό και επιθυμητό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Διαφορετικά δεν υπάρχει συζήτηση.

Όταν οι απόψεις ειναι διαφορετικές μπορεί να υπάρξει εντονότερη και πιο ενδιαφέρουσα συζήτηση ακόμα και επιθέσεις.
Οι επιθέσεις όμως πρέπει να κατευθύνονται στην διαφορετική άποψη με στόχο να την αποδυναμώσουν και να εκμηδενίσουν την αποδοχή της απο το κοινό.

Στο φόρουμ -και οχι μόνο σε αυτό αλλά και σε αλλα ιντερνετικά φόρα- οι επιθέσεις γίνονται προς τον φυσικό φορέα της άποψης με στόχο να τον μειώσουν, να τον εξευτελίσουν και να τον προσβάλουν θεωρώντας οτι έτσι κάνουν συζήτηση.

Αυτη η κατάσταση ομως αποθαρρύνει την ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων, εγκαθιστώντας μια περίεργη λογοκρισία αφού τα μέλη δεν λένε την άποψη τους γιατι δεν είναι διατεθειμένα να εμπλακούν σε μια τέτοιου είδους αντιπαράθεση.

Το περιεχόμενο του φόρουμ φτωχαίνει αφού δεν υπάρχουν πολλές δημοσιεύσεις, τα μέλη χάνουν την διάθεση να το διαβάσουν και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος που αφήνει πίσω του ενα κουφάρι αντί για κοινότητα διαλόγου.

Επίθεση στην άποψη λοιπόν και οχι στο μέλος που την εκφράζει.

Χρόνια πολλά για την ονομαστική σας εορτη Παναγιώτη και Μαρία

Ευχαριστώ για τις ευχές φίλε Θανάση.
Κ εγώ δεν συμφωνώ με αστυνόμευση σκέψης κ διαγραφή μηνυμάτων.
Σκέφτηκα όμως πως θα ήταν καλή ιδέα αν κάποιοι χρήστες, μπορούσαν να αναλάβουν την "καθοδήγηση" μιας συζήτησης ώστε να μην ξεφεύγει από κάποια όρια..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Συντονιστές 15 Aug 2017 21:41 #22

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
batista wrote:
Είναι πολύ απλό φίλε Θανάση. Όταν δεν μπορείς να απαξιώσεις την άποψη, το μόνο που μένει είναι να συκοφαντήσεις αυτόν που την εκφράζει.
Και όταν αυτός ειδικά επιμείνει στην θέση του, θα τον πεις και ... ΣΥΡΙΖΑΙΟ, θα τον πεις και ... Καρανίκα, θα τον πεις και ... Δημόσιο Υπάλληλο, σε πλήρη αντιδιαστολή φυσικά με τις θέσεις που εκφράζει. Και το ότι αυτό θα σε εκθέσει σε όλους όσους έχουν στοιχειωδώς παρακολουθήσει την αλληλουχία των δημοσιεύσεων, αυτό λίγο σε νοιάζει, αφού σε κάποιους η λάσπη θα ... πιάσει και αυτό είναι το μόνο που σε νοιάζει.
Και αν αυτός επιμείνει και λίγο παραπάνω, θα αμφισβητήσεις και τις ... σεξουαλικές του προτιμήσεις, μήπως και τον ... συνετίσεις και σταματήσει να χαλάει την ... πιάτσα.

Αγαπητέ συνήθως όμως το παιχνίδι αυτό θέλει δύο.

Καταλαβαίνω οτι είναι εκνευριστικό όταν κάποιος δέχεται προσωπικές επιθέσεις αλλά εάν συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο το φαινόμενο διογκώνεται και πνίγει την κουβέντα.

Έχω δει χρήστες σε φόρουμ οι οποίοι ουδέποτε απαντάνε σε επαναλαμβανόμενες προσωπικές επιθέσεις στο πρόσωπο τους, πετυχαίνοντας ετσι να βάλουν στο επίκεντρο την προβολή της άποψής τους και όχι την ανταλλαγή προσωπικών επιθέσεων.
Lagom
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Συντονιστές 15 Aug 2017 21:44 #23

Είμαι μόλις 2 1/2 χρόνια σε αυτό το φόρουμ κ ποτέ δεν έχω προσβάλλει προσωπικά κανέναν.
Διαφωνώ με κάποιον, αλλά μέχρι ένα όριο.
Στο τέλος λέω "εντάξει, διαφωνούμε, δεν είναι κακό"...
Κ τελειώνω εκεί το θέμα.
Έχει νόημα να επιμένω;
Να κάνω τον άλλον με το ζόρι να συμφωνήσει μαζί μου;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Συντονιστές 15 Aug 2017 21:52 #24

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Είμαι μόλις 2 1/2 χρόνια σε αυτό το φόρουμ κ ποτέ δεν έχω προσβάλλει προσωπικά κανέναν.
Διαφωνώ με κάποιον, αλλά μέχρι ένα όριο.
Στο τέλος λέω "εντάξει, διαφωνούμε, δεν είναι κακό"...
Κ τελειώνω εκεί το θέμα.
Έχει νόημα να επιμένω;
Να κάνω τον άλλον με το ζόρι να συμφωνήσει μαζί μου;

Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να έχουν τον τελική κουβέντα σε μια αντιπαράθεση οπότε μπορούν να την τραβήξουν μέχρι ο άλλος να μην γράψει κάτι. Προσωπικά τους δίνω αυτη τη μικρή χαρά.

Παναγιωτη τώρα είσαι moderator καλορίζικος και οπως γράφει η κονσολα όταν παίρνεις για πρώτη φορά δικαιώματα διαχειριστή
We trust you have received the usual lecture from the local System
Administrator. It usually boils down to these three things:

#1) Respect the privacy of others.
#2) Think before you type.
#3) With great power comes great responsibility
Lagom
Last Edit: 15 Aug 2017 21:54 by Thanasis (atsi).
The administrator has disabled public write access.

Συντονιστές 15 Aug 2017 22:20 #25

Με πρόλαβες Θανάση.
Όπως βλέπουμε ο Παναγιώτης δέχτηκε να βοηθήσει στο συντονιμό των συζητήσεων.
Καθώς δείχνει σεβασμό προς τους συνομιλητές του, δεν προκαλεί και δεν έχει εμπλακεί σε προσωπικές αντιπαραθέσεις, θεωρώ ότι είναι κατάλληλος για συντονιστής.
Εύχομαι η θετική συνεισφορά του Παναγιώτη να ανεβάσει την ποιότητα του φόρουμ.
Γνῶθι σαὐτόν
Last Edit: 15 Aug 2017 22:20 by Ο Τσιγκούνης (T$ig).
The administrator has disabled public write access.

Συντονιστές 16 Aug 2017 01:17 #26

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 804
  • Thank you received: 297
  • Karma: 50 (6)
Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Εύχομαι η θετική συνεισφορά του Παναγιώτη να ανεβάσει την ποιότητα του φόρουμ.

Αν και ήμουν αντίθετος στον ορισμό πρόσθετων συντονιστών πέραν του Tsig, εύχομαι και εγώ ο Παναγιωτης να επιδειξει με επιτυχία το συναίσθημα ευθύνης που απαιτούν τα νέα του καθήκοντα
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Last Edit: 16 Aug 2017 01:19 by miou (ΜΑΝΘΟΣ).
The administrator has disabled public write access.

Συντονιστές 16 Aug 2017 08:46 #27

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Δεν εξελέγην όμως βουλευτής :laugh:

Γράφω περιστασιακά σε άλλα δύο forums, αλλά έχουν πιο εξειδικευμένα θέματα.
Εδώ γράφουμε απόψεις που καλύπτουν σχεδόν τα πάντα..

Θέματα οικονομικά, πολιτικά, κοινωνικά, θρησκευτικά... μέχρι θέματα που σχετίζονται με το που θα βρούμε την καλύτερη μπύρα κ προβατίνα...

Προσωπικά, έχω ωφεληθεί διαβάζοντας απόψεις άλλων συμφορουμιτών εδώ μέσα.
Ελπίζω κ εγώ με τη σειρά μου να έχω βοηθήσει άλλους.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.091 seconds