Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 01 Feb 2022 17:46 #271

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Καλησπέρα, με συγχωρείτε αν ειμαι εκτός θέματος η κάνω κάτι που δεν πρέπει γράφοντας αυτό το μνμ.. Είμαι στην ελιν εδώ κ 1 χρόνο περίπου κ ενώ έχω μια ιδέα του τι συμβαίνει γενικά, μου ήρθε ένας εξοπραγνατικος λογαριασμός για 866 kwh, να πληρώσω 180 ευρώ έχοντας κοινωνικο τιμολογιο.. εχω χρεωθεί πάγια για κάθε μήνα 12 ευρώ, η kwh πήγε από 0.95 στα 0.133 και εχω κ ρητρα αναπροσαρμογής.. ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω, που να απευθυνθώ κ πως να αντιδράσω.. υπάρχει κάποιος ο οποίος μπορεί να ελέγξει τα τιμολόγια του τελευταίου 4 μήνου μου ώστε να έχω γνώση του τι συμβαίνει; δλδ αν δεν είχα κοινωνικο τιμολόγιο κ άναβα ηλεκτρικές συσκευές, τι θα εκανα; θα πούλαγα το νεφρό μου; το πιο περίεργο είναι ότι ενώ στο συμβόλαιο γράφει για 60 μέρες πριν ειδοποίηση για οποιαδήποτε αλλαγή, η ελιν μου έστειλε mail μια μέρα πριν στείλει το τιμολόγιο μου λέγοντας ότι άλλαξαν οι τιμές. Όταν πήρα τηλ να μου εξηγήσουν πως γίνεται κάτι τέτοιο, μου είπαν ότι σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης μπορούν να αλλάξουν ότι θέλουν.. το θέμα όμως είναι πως η αύξηση kwh δεν θεωρείτε έκτακτη ανάγκη όπως με ενημέρωσαν από το allazwrevma.. αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια μικρή βοήθεια, θα του είμαι ευγνώμων.. (στελμω τον εναντι του τελευταιου 4 μηνου που δεν πληρωσα και επειτα τον εκκαθαριστικο του ιδιου 4 μηνου) Ευχαριστώ!!
Last Edit: 01 Feb 2022 18:36 by Djohn.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 01 Feb 2022 18:12 #272

Djohn wrote:
Καλησπέρα, με συγχωρείτε αν ειμαι εκτός θέματος η κάνω κάτι που δεν πρέπει γράφοντας αυτό το μνμ.. Είμαι στην ελιν εδώ κ 1 χρόνο περίπου κ ενώ έχω μια ιδέα του τι συμβαίνει γενικά, μου ήρθε ένας εξοπραγνατικος λογαριασμός για 866 kwh, να πληρώσω 180 ευρώ έχοντας κοινωνικο τιμολογιο.. εχω χρεωθεί πάγια για κάθε μήνα 12 ευρώ, η kwh πήγε από 0.95 στα 0.133 και εχω κ ρητρα αναπροσαρμογής.. ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω, που να απευθυνθώ κ πως να αντιδράσω.. υπάρχει κάποιος ο οποίος μπορεί να ελέγξει τα τιμολόγια του τελευταίου 4 μήνου μου ώστε να έχω γνώση του τι συμβαίνει; δλδ αν δεν είχα κοινωνικο τιμολόγιο κ άναβα ηλεκτρικές συσκευές, τι θα εκανα; θα πούλαγα το νεφρό μου; το πιο περίεργο είναι ότι ενώ στο συμβόλαιο γράφει για 60 μέρες πριν ειδοποίηση για οποιαδήποτε αλλαγή, η ελιν μου έστειλε mail μια μέρα πριν στείλει το τιμολόγιο μου λέγοντας ότι άλλαξαν οι τιμές. Όταν πήρα τηλ να μου εξηγήσουν πως γίνεται κάτι τέτοιο, μου είπαν ότι σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης μπορούν να αλλάξουν ότι θέλουν.. το θέμα όμως είναι πως η αύξηση kwh δεν θεωρείτε έκτακτη ανάγκη όπως με ενημέρωσαν από το allazwrevma.. αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια μικρή βοήθεια, θα του είμαι ευγνώμων.. (στελμω τον εναντι του τελευταιου 4 μηνου που δεν πληρωσα και επειτα τον εκκαθαριστικο του ιδιου 4 μηνου) Ευχαριστώ!!

Απευθυνσου στον συνηγορο του καταναλωτη και στον συνηγορο του πολιτη
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 01 Feb 2022 19:00 #273

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Έχω ξανά στείλει άλλες δύο φορές καταγγελία κ εκτός του ότι καθυστέρησε, Δ πήρα όλα τα λεφτα μ πίσω.
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 01 Feb 2022 19:05 #274

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Αυτό που θα θελα να μάθω, είναι αν τα όσα κάνουν στο τιμολόγιο μου,είναι σωστά κ πάνε βάση του νόμου κ έπειτα θα δρασω διαφορετικά..
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 01 Feb 2022 23:12 #275

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Djohn wrote:
Αυτό που θα θελα να μάθω, είναι αν τα όσα κάνουν στο τιμολόγιο μου,είναι σωστά κ πάνε βάση του νόμου κ έπειτα θα δρασω διαφορετικά..

Ζητα απο τον Συνηγορο του Καταναλωτη μια αναφορα και μετα κινησου με εξωδικο αν και το κοστος συνταξης ενος εξωδικου ειναι τσουχτερο.Πολυ μεγαλυτερο το κοστος της αγωγης. Εξυπαουεται, οτι μεχρι τοτε θα πρεπει να τους πληρωνεις εντος προθεσμιων.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 01 Feb 2022 23:14 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 02 Feb 2022 10:53 #276

Djohn wrote:
Καλησπέρα, με συγχωρείτε αν ειμαι εκτός θέματος η κάνω κάτι που δεν πρέπει γράφοντας αυτό το μνμ.. Είμαι στην ελιν εδώ κ 1 χρόνο περίπου κ ενώ έχω μια ιδέα του τι συμβαίνει γενικά, μου ήρθε ένας εξοπραγνατικος λογαριασμός για 866 kwh, να πληρώσω 180 ευρώ έχοντας κοινωνικο τιμολογιο.. εχω χρεωθεί πάγια για κάθε μήνα 12 ευρώ, η kwh πήγε από 0.95 στα 0.133 και εχω κ ρητρα αναπροσαρμογής.. ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω, που να απευθυνθώ κ πως να αντιδράσω.. υπάρχει κάποιος ο οποίος μπορεί να ελέγξει τα τιμολόγια του τελευταίου 4 μήνου μου ώστε να έχω γνώση του τι συμβαίνει; δλδ αν δεν είχα κοινωνικο τιμολόγιο κ άναβα ηλεκτρικές συσκευές, τι θα εκανα; θα πούλαγα το νεφρό μου; το πιο περίεργο είναι ότι ενώ στο συμβόλαιο γράφει για 60 μέρες πριν ειδοποίηση για οποιαδήποτε αλλαγή, η ελιν μου έστειλε mail μια μέρα πριν στείλει το τιμολόγιο μου λέγοντας ότι άλλαξαν οι τιμές. Όταν πήρα τηλ να μου εξηγήσουν πως γίνεται κάτι τέτοιο, μου είπαν ότι σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης μπορούν να αλλάξουν ότι θέλουν.. το θέμα όμως είναι πως η αύξηση kwh δεν θεωρείτε έκτακτη ανάγκη όπως με ενημέρωσαν από το allazwrevma.. αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια μικρή βοήθεια, θα του είμαι ευγνώμων.. (στελμω τον εναντι του τελευταιου 4 μηνου που δεν πληρωσα και επειτα τον εκκαθαριστικο του ιδιου 4 μηνου) Ευχαριστώ!!

Δυστυχώς φίλε μου δεν είσαι ο μόνος.
Η 'Ελίν' φαίνεται ότι αρχικά δελέασε & τελικά κορόιδεψε αρκετό κόσμο.
Δες εδώ
www.insomnia.gr/forums/topic/778295-a%CF...AF%CE%BD-electricon/
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 17 Feb 2022 23:55 #277

Έχει δοκιμάσει κάποιος το πρόγραμμα enter της ΔΕΗ;
Αρχικά φαίνεται πως έχει αυξημένο κόστος ανά KWh,(0,17€ κ 0,11€ το νυχτερινό), αλλά δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής.
Είμαι στην εταιρεία Φυσικό αέριο κ το ρεύμα μου ήρθε έναντι, για έναν μήνα, 171€.
Αναλογικά, για 492 KWh.
Άλλο σταθερό πρόγραμμα δεν έχω βρει.
Κάτι πήγαν να μου πουν με την watt and volt κ το πρόγραμμα zero.
Αυτό όμως, ναι μεν δεν έχει ρήτρα, αλλά από την άλλη αυξάνει κ μειώνει την τιμή της κιλοβατώρας ανάλογα με την τιμή χονδρικής.
Μια από τα ίδια δηλαδή....
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 18 Feb 2022 08:12 #278

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Έχει δοκιμάσει κάποιος το πρόγραμμα enter της ΔΕΗ;
Αρχικά φαίνεται πως έχει αυξημένο κόστος ανά KWh,(0,17€ κ 0,11€ το νυχτερινό), αλλά δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής.
Είμαι στην εταιρεία Φυσικό αέριο κ το ρεύμα μου ήρθε έναντι, για έναν μήνα, 171€.
Αναλογικά, για 492 KWh.
Άλλο σταθερό πρόγραμμα δεν έχω βρει.
Κάτι πήγαν να μου πουν με την watt and volt κ το πρόγραμμα zero.
Αυτό όμως, ναι μεν δεν έχει ρήτρα, αλλά από την άλλη αυξάνει κ μειώνει την τιμή της κιλοβατώρας ανάλογα με την τιμή χονδρικής.
Μια από τα ίδια δηλαδή....

Μέχρι τέλος Οκτωβρίου είχε η wv σταθερό προγραμμα το οποίο πρόλαβα στο τσακ. Έχει σταθερή τιμή 11 λεπτά χωρίς ΟΤΣ. Για 750kwh γύρω στα 150€ αλλά μέσα είναι πολλά τελη κλπ. Αυτό το καλοκαίρι θα βάλω ΦΒ να ησυχάσω. Ήδη στην επιχείρηση μου έβαλα ένα 20ρι και ρεύμα τέλος. Έχω παραγωγή σχεδόν 33000kwh / έτος. Αν υπάρχει και εταιρεία για να περαστούν ως εξοδα σε δυο χρόνια απόσβεση.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 18 Feb 2022 09:34 #279

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Έχει δοκιμάσει κάποιος το πρόγραμμα enter της ΔΕΗ;
Αρχικά φαίνεται πως έχει αυξημένο κόστος ανά KWh,(0,17€ κ 0,11€ το νυχτερινό), αλλά δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής.
Είμαι στην εταιρεία Φυσικό αέριο κ το ρεύμα μου ήρθε έναντι, για έναν μήνα, 171€.
Αναλογικά, για 492 KWh.
Άλλο σταθερό πρόγραμμα δεν έχω βρει.
Κάτι πήγαν να μου πουν με την watt and volt κ το πρόγραμμα zero.
Αυτό όμως, ναι μεν δεν έχει ρήτρα, αλλά από την άλλη αυξάνει κ μειώνει την τιμή της κιλοβατώρας ανάλογα με την τιμή χονδρικής.
Μια από τα ίδια δηλαδή....

Δες σχετικές αναλυτικές συζητήσεις εδώ
www.insomnia.gr/forums/topic/745862-%CE%...-myhome-onlineenter/
& εδώ
www.insomnia.gr/forums/topic/669691-%CF%...-%CE%B4%CE%B5%CE%B7/
'Σταθερά' προγράμματα έχουν & άλλες πλέον εταιρείες, αλλά κατά πόσον όντως συμφέρουν είναι ένα ζητούμενο. Μπορείς πάντως να τις δεις εδώ allazorevma.gr/sygkrisi-timologion/ εφαρμόζοντας το φίλτρο 'Χωρίς Ρήτρα Οριακής Τιμής'.
Δες επίσης αυτά που έχω παραθέσει εδώ www.tsig.gr/lang-el/forum/18-%CE%95%CE%B...F%82?start=18#109113 & εδώ www.tsig.gr/lang-el/forum/18-%CE%95%CE%B...CF%82?start=9#109095
Προσωπικά λοιπόν θα μείνω στο 'κυμαινόμενο' για όσο τουλ. διαρκεί η εύνοια της κρατικής επιδότησης, εφόσον η κατανάλωσή μου είναι μέσα στο όριο. Δυστυχώς με τα νέα τους κριτήρια μου έκοψαν (για λίγο..) το ΚΟΤ, στο οποίο ευελπιστώ στο μέλλον να καταφέρω να επανενταχθώ. Εντωμεταξύ αναμένω πότε οι αγαπητοί κκ του ΔΕΔΔΗΕ θα ευαρεστηθούν να μου περάσουν το νυχτερινό του οποίου την αίτηση έχω αποστείλει (& πληρώσει) από αρχές Δεκεμβρίου, εκτός αν μου ετοιμάζουν σουρπρίζ με κάποιον από τους νέους μετρητές τους 'έξυπνους' ήτοι ψηφιακούς. Στα τηλ & τα μέιλς πάντως συγκεκριμένη απάντηση δεν έχω λάβει.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Time to create page: 0.073 seconds