Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 12 Oct 2019 12:23 #172

papadcha wrote:
Zenith και elpedison δεν έχεις παντού την ρήτρα ΟΤΣ. Μονο το free απο zenith και το fixed με επιπλέον χρέωση δεν έχουν ΟΤΣ.
Σε ευχαριστώ και εγώ για την υλοποίηση των σκέψεων μου και για ότι καινούργιο βρω θα σε ενημερώσω.

Μπορείς να ενσωματώσεις τα περίεργα προγράμματα ρεύματος των Zenith Protergia κλπ. αν και απ' ότι έχω δει δεν είναι άξια προσοχής περισσότερο είναι διαφημιστικά τρικ και λιγότερο ουσία και δύσκολα στην υλοποίηση τους στον πινακα.
Ευχαριστώ για τις σωστές παρατηρήσεις, έγινε διόρθωση.
Κάτι προγράμματα όπου για παράδειγμα καταβάλλεται το πάγια ανάλογα με την κατανάλωση, δεν μπορούν να μπουν στον πίνακα, γιατί όπως έχει σχεδιαστεί, χρειάζεται το πάγιο να είναι σταθερό. Αν βρεθεί κάτι αξιόλογο να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 13 Oct 2019 06:46 #173

Τέσσερις μύθοι για την αλλαγή Παρόχου ρεύματος
allazorevma.gr/main/post/99
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 16 Oct 2019 11:57 #174

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Καλημέρα σε όλους, όπως και εσείς, έτσι κι εγώ, εδώ και αρκετό καιρό ψάχνω να βρω καινούριο πάροχο ρεύματος. Αυτό που βλέπω είναι πως οποία εταιρία δεν περιλαμβάνει ΟΤΣ, Δεν δίνει σταθερή τιμή kwh, δλδ. Όταν αυξηθεί η kwh παντού, θα αυξηθεί και σε εσένα. Απ την άλλη αν πάρεις σταθερή kwh που δεν θα επηρεαστεί απ' Τις αυξήσεις που έρχονται, θα έχεις να πληρώνεις σε κάθε εκκαθαριστικο ΟΤΣ. Απ ότι έχω καταλάβει μας έχουν στριμώξει για τα καλά και πάνω κάτω οι τιμές είναι παρόμοιες και σε κάθε μια απ τις παραπάνω περιπτώσεις δεν υπάρχει η ασφάλεια μιας σταθερής τιμής. Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάποιο πρόγραμμα που δίνει σταθερή τιμή kwh, μέσω συμβολαίου, με χαμηλό πάγιο (ή και καθολου), χωρίς ΟΤΣ (ή υψηλή τιμή ΟΤΣ από 60 και πανω), ας μου δώσει μια απάντηση. Πιστεύω θα βοηθήσει πολύ κόσμο να κατασταλάξει σε έναν πάροχο που συμφέρει. ..
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Νέα προσφορά nrg 16 Oct 2019 14:20 #175

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12983
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Παρακαλώ να διορθωθεί ο πίνακας, εισάγοντας τη νέα προσφορά της εταιρίας nrg με χρέωση ανά κιλοβατώρα €0,06265 που ισχύει για όλο το 24ωρο και για όσες κιλοβατώρες καταναλωθούν, χωρίς να υπάρχει αλλαγή τιμολόγησης μετά τις 2.000kWh, χωρίς ετήσια συνδρομή, με μηδενική εγγύηση, με λογικό μηνιαίο πάγιο.


www.revmashop.gr/nrg?gclid=EAIaIQobChMIx...JEAEYASAAEgIhzfD_BwE
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 16 Oct 2019 14:26 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 16 Oct 2019 16:50 #176

  • papadcha
  • papadcha's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 29
  • Thank you received: 42
  • Karma: 10
Πρώτα απ' όλα ορθώς κοιτάς για ρήτρα ΟΤΣ με άνω όριο 60 και βάλε. Άρα σου μένουν 6 επιλογές (nrg,ελιν, Watt+Volt, we energy, elta και volterra (ελπίζω να μην ξεχασα καμία). Πέρα από αυτές υπάρχουν και 2 που έχουν προγράμματα χωρίς ρήτρα Ζενίθ και elpedison.
Κάποιες από αυτές σου δίνουν σταθερή τιμή για ένα εξάμηνο άλλες (ΕΛΤΑ) για όσο διάστημα αναφέρεται στους ειδικούς όρους και άλλες για την διάρκεια της σύμβασης (nrg και Zenith). Αυτές οι τελευταίες έχουν και υψηλότερο πάγιο.

Μην ξεχνάς ότι για οποιαδήποτε αλλαγή τιμής σε ενημερώνουν 30-60 μέρες πριν την αλλαγή άρα αν έχεις ελεύθερο χρονικά συμβόλαιο ψάχνεις τότε κάτι άλλο που σε συμφέρει. Το νταβατζιλίκι της ΟΤΣ σου έρχεται όμως χωρίς να ξέρεις πόσο θα χρεωθείς εκ των προτέρων.

Δεν είναι πανάκεια το μικρό πάγιο, αν πχ έχεις καταλήξει σε μία εταιρεία που έχει 2 προγράμματα ένα με 0 πάγιο και χ χρέωση kWh και ένα με α πάγιο και ψ χρέωση kWh τότε πολύ απλά για να δείς σε ποιό όριο Kwh συμφέρει το ένα πρόγραμμα και σε ποιό το άλλο κάνεις τον υπολογισμό Όριο kWh = α/(χ-ψ). Πάνω από το νούμερο που βρίσκεις συμφέρει το πρόγραμμα με πάγιο και κάτω το προγραμμα χωρίς. (Είναι ένας υπολογισμός που σκεφτόμουν να προτείνω στον t$ig σαν ένα δεύτερο πίνακα για επιλογή προγραμμάτων στον ίδιο πάροχο.

Τέλος θα πρέπει να δεις μήπως αν έχεις και αέριο σε συμφέρει κάποιο λίγο ακριβότερο πρόγραμμα σε ηλεκτρικό σε ένα συνδυαστικό πρόγραμμα με πολύ χαμηλότερο πρόγραμμα στο αέριο.

Εγώ προσωπικά είμαι ανάμεσα σε Ελιν με Φυσικό αέριο για αέριο ή στο συνδυαστικό της elpedison με το πρόγραμμα fixed ενώ εσύ με τα ζητούμενα σου πρέπει να είσαι ανάμεσα σε nrg και ΕΛΤΑ.

Όποιος έχει άποψη για τις παραπάνω εταιρείες ας με ενημερώσει (εννοώ Φυσικό αέριο και elpedison γιατί για ελίν θα ενημερώσω εγώ με την πρώτη ευκαιρία μια και έγινα πρόσφατα πελάτης)
Last Edit: 16 Oct 2019 16:52 by papadcha.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi), Thanasis (atsi)

Νέα προσφορά nrg 17 Oct 2019 08:32 #177

Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Παρακαλώ να διορθωθεί ο πίνακας, εισάγοντας τη νέα προσφορά της εταιρίας nrg με χρέωση ανά κιλοβατώρα €0,06265 που ισχύει για όλο το 24ωρο και για όσες κιλοβατώρες καταναλωθούν, χωρίς να υπάρχει αλλαγή τιμολόγησης μετά τις 2.000kWh, χωρίς ετήσια συνδρομή, με μηδενική εγγύηση, με λογικό μηνιαίο πάγιο.


www.revmashop.gr/nrg?gclid=EAIaIQobChMIx...JEAEYASAAEgIhzfD_BwE
Αγαπητή Μαρία, προς το παρόν δεν είναι δυνατή η εισαγωγή αυτής της προσφοράς καθώς έχει μεταβλητό πάγιο, ανάλογα με την κατανάλωση, κάτι που δεν προβλέπει ο πίνακάς μας.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Νέα προσφορά nrg 17 Oct 2019 19:32 #178

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12983
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Αγαπητή Μαρία, προς το παρόν δεν είναι δυνατή η εισαγωγή αυτής της προσφοράς καθώς έχει μεταβλητό πάγιο, ανάλογα με την κατανάλωση, κάτι που δεν προβλέπει ο πίνακάς μας.

Αποτελεί πάντως την πιο φθηνή επιλογή από όλες τις διαθέσιμες, και είναι κρίμα να αποκρύπτεται από τους χιλιάδες αναγνώστες του ιστότοπου tsig.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 17 Oct 2019 19:34 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 18 Oct 2019 01:26 #179

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Η αλήθεια είναι πως εχω καταλήξει στη ζενίθ αλλά κοιτάω μήπως εχω κάνει κάπου λάθος. Μου δίνει 0.0674/kwh με 1 ευρώ πάγιο και μου χρεώνει ΟΤΣ μετά το πρώτο 6μηνο. Το ΟΤΣ το έχει 40-55 και η διάρκεια του συμβολαίου ειναι 1 χρόνο. Πως σ φαίνεται η προσφορα αυτη; πιστεύεις υπάρχει κάτι καλύτερο αυτη τη στιγμή για μεση ότι 1000kwh/4μηνο;
The administrator has disabled public write access.

Νέα προσφορά nrg 18 Oct 2019 08:42 #180

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
... και είναι κρίμα να αποκρύπτεται από τους χιλιάδες αναγνώστες του ιστότοπου tsig.[/color]

Κυριολεκτικά, να ... σε κάψω Γιάννη, να σ' αλείψω μέλι. :blink:
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds