Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 08 Oct 2019 20:22 #154

  • Isidoros
  • Isidoros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 201
  • Thank you received: 35
  • Karma: 3
papadcha wrote:
Σου στέλνω το αρχείο από τον ΑΔΜΗΕ για το τελευταίο τετράμηνο και ένα screenshot που δείχνει τον μέσο όρο. Προυπόθεση είναι να κάνεις επιλογή όλων των κελιων με τις τιμές της ΟΤΣ.
Σε ευχαριστώ.
Για κάποιο λόγο δε μπορώ να εξάγω την τιμή του μ.ο. (και να τη δω αντίστοιχα με το print-screen σου) παρά το γεγονός ότι μαρκάρω τα κελιά που θέλω και πατώ το σύμβολο του μέσου όρου στο ανάλογο κουμπί...
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 09 Oct 2019 16:28 #155

papadcha wrote:
Στο πρώτο θέμα όντως είναι λίγες οι εταιρείες που έχουν διαφορά στο πάγιο τριφασικού μονοφασικού αλλά είναι σχεδόν τριπλάσιο.
Για το 2ο θέμα η ΟΤΣ ανακοινώνεται στο παρακάτω σύνδεσμο

www.admie.gr/leitoyrgia-dedomena/leitoyr...dimosieyseis-agoras/

και από την επικοινωνία που είχα με τον πάροχο μου αναφέρεται στον μέσο όρο της ΟΤΣ για το συνολικό διάστημα του εκκαθαριστικού λογαριασμού (τετράμηνο τις περισσότερες φορές). Έτσι από το παραπάνω σύνδεσμο βάζοντας το διάστημα σου δίνει μια αναφορά για όλο το τετράμηνο από την οποία επιλέγοντας τα κελιά με τις ΟΤΣ σου δίνει τον μέσο όρο στην κάτω μπάρα του excel. Ενδεικτικά αναφέρω ότι η ΟΤΣ στο τελευταίο τετράμηνο είναι 63,58 €/MWh, Άρα για 1000 kWh κατανάλωση τετραμήνου που αναφέρεις και για άνω όριο ΟΤΣ τα 50 €/Mwh η επιβάρυνση θα είναι 63,58-50=13,58 €/MWh. Επειδή 1000 KWh = 1 MWh η επιβάρυνση στο λογαριασμό θα είναι 13,58 €/MWh. Αν υποθέσουμε ότι η τιμή της KWh είναι 0,085 €/kWh εμείς για το συγκεκριμένο διάστημα θα την πληρώσουμε 0,085+0,01358=0,09858 €/kWh. Εμένα ο ΗΡΩΝ δεν μου χρέωνε ρήτρα και στον τελευταίο εκκαθαριστικό ο οποίος αναφερόταν σε 10μηνο (γιατί δεν πηρε μετρήσεις ο ΔΕΔΔΗΕ) μου χρέωσε περίπου 30 € για ένα 9μηνο γιατί ξεκίνησαν να χρεώνουν ρήτρα από 1/12 αν θυμάμαι καλά. Στο κυνήγι άλλου παρόχου μου ανάφερε και η nrg ότι δεν χρέωνε αλλά και αυτή ξεκίνησε το ίδο χρονικό διάστημα να χρεώνει.
Ευχαριστώ papadcha για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
Αν καταφέρουμε να βρούμε τα όρια χρέωσης ΟΤΣ της κάθε εταιρείας, με βάση τον μέσο όρο ΟΤΣ του προηγούμενου τετραμήνου μπορούμε να βγάλουμε την πιθανή επιπλέον χρέωση. Έψαξα για παράδειγμα στα www.petrogazenergy.gr και eltaenergeia.gr/ και δεν βρήκα τα όρια τους.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 09 Oct 2019 17:11 #156

Αυτό βοηθάει λίγο;
allazorevma.gr/ots
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 09 Oct 2019 18:51 #157

  • papadcha
  • papadcha's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 29
  • Thank you received: 42
  • Karma: 10
Η ΟΤΣ αναφέρεται στους όρους της σύμβασης που συνήθως είναι στις χρήσιμες πληροφορίες ή έντυπα του κάθε παρόχου ενδεικτικά για τις εταιρείες που ανέφερες τα link είναι
eltaenergeia.gr/wp-content/uploads/2019/...ΟΡΟΙ-ΣΥΜΒΑΣΗΣ-XT.pdf

Άρθρο 10.2 σελίδα 5

media.petrogazenergy.gr/images/0/0/files...s-chameles_tases.pdf

Άρθρο 6.1 σελίδα 1

Βέβαια έχω δει πολλά τραγελαφικά όπως να αναφέρονται διαφορετικές τιμές σε site εταιρείας για το ίδιο πρόγραμμα, ή να έχει δύο διαφορετικά έντυπα γενικών όρων σύμβασης ανηρτημένα με διαφορετικά όρια ΟΤΣ.

Γενικά υπήρχε μια αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι (λέω υπήρχε γιατί δεν το έχω ψάξει πάλι πρόσφατα) στις αναρτήσεις των εταιρειών και νομίζω ότι στηρίζονται πολύ στην ελαφρότητα που δείχνουν οι μελλοντικοί πελάτες τους στο να διαβάσουν ότι αυτά που τους λένε είναι και στην σύμβαση.

Από την πρόσφατη εμπειρία μου με ξάφνιασε θετικά ο επαγγελματισμός της Ελιν. Έκανα πρόσφατα 2 συμβόλαια. Θα αναφερθώ μόνο στους όρους της σύμβασης οι οποίοι ήταν 3-4 ίσως και παραπάνω σελίδες με ευανάγνωστα γράμματα και στο ότι η αποστολή έγινε με courier (ανάγνωση των εντύπων και υπογραφή και σε δεύτερο χρόνο η αποστολή πίσω στην εταιρεία) (όπως με είχαν ενημερώσει και απο την εξυπηρέτηση πελατών τους) σε αντίθεση σε σύμβαση που είχα κάνει πριν 3,5 χρόνια με τον ΗΡΩΝΑ (οφείλω να ομολογήσω πολύ συμφέρουσα ακόμα και σήμερα αν δεν χρέωναν ρήτρα ΟΤΣ) οι γενικοί όροι ήταν σε ένα φύλλο με γράμματα που ούτε με μεγενθυτικό φακό δεν τα διαβαζες και ο courier περίμενε στην πόρτα να παραλάβει τα υπογεγραμμένα έγγραφα γιατι αυτές τις εντολές είχε,

Βέβαια ο χρόνος θα δείξει αν είναι και στην συνέχεια τόσο επαγγελματίες όσο και στην αρχή.
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 10 Oct 2019 05:38 #158

papadcha wrote:
Από την πρόσφατη εμπειρία μου με ξάφνιασε θετικά ο επαγγελματισμός της Ελιν. Έκανα πρόσφατα 2 συμβόλαια. Θα αναφερθώ μόνο στους όρους της σύμβασης οι οποίοι ήταν 3-4 ίσως και παραπάνω σελίδες με ευανάγνωστα γράμματα και στο ότι η αποστολή έγινε με courier (ανάγνωση των εντύπων και υπογραφή και σε δεύτερο χρόνο η αποστολή πίσω στην εταιρεία) (όπως με είχαν ενημερώσει και απο την εξυπηρέτηση πελατών τους) σε αντίθεση σε σύμβαση που είχα κάνει πριν 3,5 χρόνια με τον ΗΡΩΝΑ (οφείλω να ομολογήσω πολύ συμφέρουσα ακόμα και σήμερα αν δεν χρέωναν ρήτρα ΟΤΣ) οι γενικοί όροι ήταν σε ένα φύλλο με γράμματα που ούτε με μεγενθυτικό φακό δεν τα διαβαζες και ο courier περίμενε στην πόρτα να παραλάβει τα υπογεγραμμένα έγγραφα γιατι αυτές τις εντολές είχε,

Βέβαια ο χρόνος θα δείξει αν είναι και στην συνέχεια τόσο επαγγελματίες όσο και στην αρχή.

Για 'Ελίν' ενδιαφέρομαι & γω. Αν μπορείς κράτησέ μας ενήμερους.


Λοιπόν, χθες το απόγευμα χτυπάει μία τύπισσα κουδούνι & πόρτα επίμονα, μιλάει γρήγορα & σχεδόν ακαταλαβίστικα, για κάτι σχετικό με 'μείωση στο ρεύμα'. Ανοίγω, μου λέει είναι από 'Μυτιληναίο', φοράει ένα φθαρμένο καρτελάκι "Protergia' & μου ζητάει κάποιο λογαριασμό ρεύματος για να δει λέει αν δικαιούμαι κάποια έκπτωση στο ρεύμα από ΔΕΔΔΗΕ -αν κατάλαβα καλά, γιατί γενικά ο τρόπος της δεν ήταν συνεννοήσιμος, μάλλον προς το απότομο & το αγενές. Μία φίλη μηχανικός που έτυχε να είναι στο σπίτι με απέτρεψε να της δώσω περαιτέρω στοιχεία & έτσι η τύπισσα έφυγε βιαστικά, λέγοντας κάτι που δεν πολυκατάλαβα ότι θα γίνει σε 9 μήνες (γεννητούρια?..).
Κάνοντας μια σύντομη αναζήτηση στο νετ βρήκα μεταξύ άλλων αυτή τη συζήτηση
www.insomnia.gr/forums/topic/656170-%CF%...4%CE%BF%CF%85%CF%82/
Να υπενθυμίσω ότι κάποια στιγμή είχαν πάει να εισβάλουν διαρρήκτες στο διαμέρισμά μου μέρα μεσημέρι & όταν τους πήρα(με) χαμπάρι είχαν σπάσει την κλειδαριά & μας είχαν εγκλωβίσει με αποτέλεσμα να χρειαστεί κλειδαράς.
Είτε η τύπισσα ήταν απατεώνισσα είτε όχι, είμαι γενικά πολύ υποψιασμένος με ανθρώπους που χτυπάνε κουδούνια (ή παίρνουν τηλ κλπ) & δεν μιλάνε απλά & ξεκάθαρα.
Ως εκ τούτου εφιστώ προσοχή.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 10 Oct 2019 10:28 #159

papadcha wrote:
Η ΟΤΣ αναφέρεται στους όρους της σύμβασης που συνήθως είναι στις χρήσιμες πληροφορίες ή έντυπα του κάθε παρόχου ενδεικτικά για τις εταιρείες που ανέφερες τα link είναι
eltaenergeia.gr/wp-content/uploads/2019/...ΟΡΟΙ-ΣΥΜΒΑΣΗΣ-XT.pdf

Άρθρο 10.2 σελίδα 5

media.petrogazenergy.gr/images/0/0/files...s-chameles_tases.pdf

Άρθρο 6.1 σελίδα 1
Ευχαριστώ papadcha. Ετοιμάστηκε ο πίνακας www.tsig.gr/electricity για την υποδοχή των δεδομένων και πλεον αναφέρεται η ΟΤΣ του προηγούμενου τετραμήνου.
Η στήλη έκπτωση αντικαταστάθηκε με τη στήλη Τελικό κόστος: Το αρχικό κόστος μείον την έκπτωση συνέπειας συν την πιθανή επιβάρυνση ΟΤΣ σύμφωνα με την μέσο όρο ΟΤΣ του προηγούμενου τετραμήνου.

Μάριος Αντωνίου (epolala) wrote:
Αυτό βοηθάει λίγο;
allazorevma.gr/ots
Φίλε Μάριε, βοηθάει λίγο, αλλά για ακριβέστερη ενημέρωση καλύτερα να βρούμε πού αναφέρεται το όριο ΟΤΣ στις σελίδες της κάθε εταιρείας. Αλλιώς μπορεί να αλλάξει και να έχουμε λανθασμένη τιμή.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi), papadcha

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 10 Oct 2019 17:40 #160

  • papadcha
  • papadcha's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 29
  • Thank you received: 42
  • Karma: 10
Solar Energy από 40 έως 55 €/MWh παρμένο από τους όρους της σύμβασης άρθορ 8.3

www.senergy.gr/wp-content/uploads/pdf/ΑΙ...ΙΑΣ_ΓΕΝΙΚΟΙ_ΟΡΟΙ.pdf

nrg 45€/MWh (Κατώτατη Μηνιαία Τιμή) και του ορίου των 60€/MWh (Ανώτατη Μηνιαία Τιμή) άρθρο 6.4
nrgprovider.com/sites/default/files/site...es_-_hamili_tasi.pdf


weenergy δεν αναφέρει στους γενικούς όρους όρια αλλά μόνο οτι αναπροσαρμόζεται η τιμε βαση ΟΤΣ
στο site αναφέρει Μεγάλο εύρος (43-68€/MWh ) κάλυψης του πελάτη έναντι της ρήτρας οριακής τιμής συστήματος
weenergy.gr/wp-content/uploads/2019/03/1...οι-οροι-συμβασης.pdf
Από τα παράδοξα που ανέφερα.
Αλλά αναφέρει παράδειγμα
Παράδειγμα: Αν η ΟΤΣ για έναν μήνα είναι κατά μέσο όρο 52 €/ MWh με το όριο της Eunice Trading AE , στα 40-50 €/MWh στον Πελάτη τα δύο (2) επιπλέον €/MWh θα υπολογιστούν σαν επιπλέον κόστος. Εάν για έναν μήνα κατά μέσο όρο η ΟΤΣ είναι 38 €/MWh με τα ίδια όρια (40-50) στον Πελάτη θα υπάρξει επιπλέον μείωση δύο (2) €/MWh.

Τρία όρια ακόμα προς διευκόλυνση σου.

T$ig προσοχή αν το άνω όριο είναι μεγαλύτερο της ΟΤΣ στον υπολογισμό.
ΟΤΣ-άνω όριο σύμβασης >0 αλλιώς 0
Συγνώμη για την επισήμανση αλλά κάνεις πολύ καλή δουλειά και είπα να προλάβω μην κάνεις κάποιο λάθος.
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 10 Oct 2019 22:00 #161

papadcha wrote:
Solar Energy από 40 έως 55 €/MWh παρμένο από τους όρους της σύμβασης άρθορ 8.3

www.senergy.gr/wp-content/uploads/pdf/ΑΙ...ΙΑΣ_ΓΕΝΙΚΟΙ_ΟΡΟΙ.pdf

nrg 45€/MWh (Κατώτατη Μηνιαία Τιμή) και του ορίου των 60€/MWh (Ανώτατη Μηνιαία Τιμή) άρθρο 6.4
nrgprovider.com/sites/default/files/site...es_-_hamili_tasi.pdf


weenergy δεν αναφέρει στους γενικούς όρους όρια αλλά μόνο οτι αναπροσαρμόζεται η τιμε βαση ΟΤΣ
στο site αναφέρει Μεγάλο εύρος (43-68€/MWh ) κάλυψης του πελάτη έναντι της ρήτρας οριακής τιμής συστήματος
weenergy.gr/wp-content/uploads/2019/03/1...οι-οροι-συμβασης.pdf
Από τα παράδοξα που ανέφερα.
Αλλά αναφέρει παράδειγμα
Παράδειγμα: Αν η ΟΤΣ για έναν μήνα είναι κατά μέσο όρο 52 €/ MWh με το όριο της Eunice Trading AE , στα 40-50 €/MWh στον Πελάτη τα δύο (2) επιπλέον €/MWh θα υπολογιστούν σαν επιπλέον κόστος. Εάν για έναν μήνα κατά μέσο όρο η ΟΤΣ είναι 38 €/MWh με τα ίδια όρια (40-50) στον Πελάτη θα υπάρξει επιπλέον μείωση δύο (2) €/MWh.

Τρία όρια ακόμα προς διευκόλυνση σου.

T$ig προσοχή αν το άνω όριο είναι μεγαλύτερο της ΟΤΣ στον υπολογισμό.
ΟΤΣ-άνω όριο σύμβασης >0 αλλιώς 0
Συγνώμη για την επισήμανση αλλά κάνεις πολύ καλή δουλειά και είπα να προλάβω μην κάνεις κάποιο λάθος.
Ευχαριστώ papadcha για τους συνδέσμους που προστέθηκαν.
Η weenergy είναι η Eunice Trading AE, οπότε με ανώτατο όριο 50 €/MWh, το WE – GREEN HOME (Γ1) βγαίνει πιο ακριβό και από την ΔΕΗ.
Σωστή η παρατήρησή σου, αν δεν έχει άνω όριο δεν ενεργοποιείται ο υπολογισμός.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 11 Oct 2019 11:05 #162

  • papadcha
  • papadcha's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 29
  • Thank you received: 42
  • Karma: 10
Έκανα ερώτημα στην Eunice για τα όρια και περιμένω απάντηση. Θα ενημερώσω.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds