Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Κάρμα

Κάρμα 14 Dec 2017 21:28 #46

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Υπήρξα θύμα μαζικών συντονισμένων επιθέσεων..., [/b]

To να μιλάς εσύ για "συντονισμένες επιθέσεις" όταν ρίχνεις το κάρμα άλλων (που δεν είχαν ασχοληθεί ποτέ με το κάρμα σου) με ... ξυπνητήρι, είναι τουλάχιστον κωμικό. Εκτός αν νομίζεις ότι μας περιεργάζεσαι.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Κάρμα 14 Dec 2017 21:45 #47

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12976
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Βρε batista,

Έχεις κάρμα +10, όταν όλοι οι υπόλοιποι χρήστες διαφωνούν συνεχώς μαζί σου και θυμώνουν με τις απόψεις σου, έχοντας γεμίσει σελίδες επί σελίδων σε νήματα "αντιπαραθέσεων" μαζί σου.

Έχω κάρμα -18, από -50.

Πως εξηγείς τη συνεχή αύξηση του κάρμα σου;
Ποιοι είναι όλοι αυτοί οι κρυφοί σου, και σιωπηλοί στο site, θαυμαστές;
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 14 Dec 2017 21:48 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Κάρμα 14 Dec 2017 21:52 #48

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Βρε batista,

Έχεις κάρμα 10, όταν όλοι οι υπόλοιποι χρήστες διαφωνούν συνεχώς μαζί σου και θυμώνουν με τις απόψεις σου, έχοντας γεμίσει σελίδες επί σελίδων σε νήματα "αντιπαραθέσεων" μαζί σου.

Και εσύ (και ένας ακόμα) τι προσπαθείς;;; Να το φέρεις σε ... "λογικά" επίπεδα;;;;;; :woohoo: :woohoo:
Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα.
Και επίσης, το να διαφωνεί κάποιος με κάποιον άλλο δεν σημαίνει ότι θα καταφύγει, σώνει και καλά, στην μικροπρέπεια (όπως χρησιμοποιείς εσύ αυτή την δυνατότητα) να του ρίχνει το κάρμα με ... ξυπνητήρι.
Όσο για τις "Αντιπαραθέσεις" έχω ... προσκαλέσει οποιονδήποτε καλοπροαίρετο να μου βρει μια (ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ) περίπτωση όπου νήμα αντιπαραθέσεων έχει ξεκινήσει από δική μου πρόκληση. Ιδού η ... Ρόδος λοιπόν.

Καράντη Μαρία (cross) wrote:

Πως εξηγείς τη συνεχή αύξηση του κάρμα σου;
Ποιοι είναι όλοι αυτοί οι κρυφοί σου, και σιωπηλοί στο site, θαυμαστές;


Περιμένω με ανυπομονησία να μας υποδείξεις τους ... κλώνους μου (που μου ανεβάζουν το κάρμα), για να γελάσει και το παρδαλό ερίφιο.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 14 Dec 2017 21:56 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Κάρμα 14 Dec 2017 22:08 #49

Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Πως εξηγείς τη συνεχή αύξηση του κάρμα σου;
Ποιοι είναι όλοι αυτοί οι κρυφοί σου, και σιωπηλοί στο site, θαυμαστές;
Φίλη Μαρία, πλέον δεν υπάρχουν κρυφές μεταβολές στο κάρμα. Αν πας στο προφιλ του χρήστη φαίνεται το ιστορικό αλλαγής στο κάρμα του και επιπλέον οι μεταβολές που έχει κάνει ο χρήστης σε άλλους.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Κάρμα 14 Dec 2017 23:31 #50

Ρε παιδιά συγγνώμη.. γιατί τόση 'μανούρα' σχετικά με το 'κάρμα' ?
Κερδίζει κανείς κάτι εάν το έχει 'υψηλό' ?
Αν είναι έτσι να ψάξω & γω τρόπους να με 'ανεβάσω' λίγο καρμικά..
χα χα.

υγ.
Έκανα μία αναδρομή σε όλο το παρόν νήμα -για να μην είμαι & 'εκτός θέματος'- & διαπίστωσα ότι κάποιες δημοσιεύσεις είναι κενές.
Είχαν φωτ/φίες ή υβριστικά μηνύματα που έπρεπε να αφαιρεθούν? Ή έχω πάλι πρόβλημα με το πι-σι μου? Ευχαριστώ.
Last Edit: 14 Dec 2017 23:53 by γιώργης (yorgi).
The administrator has disabled public write access.

Κάρμα 15 Dec 2017 07:14 #51

γιώργης (yorgi) wrote:
Ρε παιδιά συγγνώμη.. γιατί τόση 'μανούρα' σχετικά με το 'κάρμα' ?
Κερδίζει κανείς κάτι εάν το έχει 'υψηλό' ?
Αν είναι έτσι να ψάξω & γω τρόπους να με 'ανεβάσω' λίγο καρμικά..
χα χα.
Είναι όπως οι πόντοι στα παιχνίδια. Είναι εκπληκτικό πως λειτουργούν στην ψυχολογία μας και θέλουμε να έχουμε παραπάνω κυρίως συγκριτικά με τους άλλους. Είναι ένας εύκολος τρόπος να παραμυθιάσεις τον εαυτό σου ότι είσαι καλύτερος από τον άλλον, αφού έχεις περισσότερους πόντους. Μπορούμε να το βρούμε πολλούς συγκρίσιμους λόγους να αισθανόμαστε πιο καλοί από τους άλλους. Άλλος αισθάνεται ανώτερος γιατί έχει ή βγάζει περισσότερα χρήματα, άλλος γιατί έχει περισσότερους φίλους (ειδικά στο facebook), άλλος γιατί πήρε 20 στο διαγώνισμα, άλλος γιατί είναι ψηλότερος.

γιώργης (yorgi) wrote:
υγ.
Έκανα μία αναδρομή σε όλο το παρόν νήμα -για να μην είμαι & 'εκτός θέματος'- & διαπίστωσα ότι κάποιες δημοσιεύσεις είναι κενές.
Είχαν φωτ/φίες ή υβριστικά μηνύματα που έπρεπε να αφαιρεθούν? Ή έχω πάλι πρόβλημα με το πι-σι μου? Ευχαριστώ.
Είναι κενές γιατί είχαν σύνδεσμο σε φωτογραφίες σε άλλα site, που τώρα δεν υπάρχουν (σφάλμα 404).
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Κάρμα 15 Dec 2017 09:50 #52

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Είναι όπως οι πόντοι στα παιχνίδια. Είναι εκπληκτικό πως λειτουργούν στην ψυχολογία μας και θέλουμε να έχουμε παραπάνω κυρίως συγκριτικά με τους άλλους. Είναι ένας εύκολος τρόπος να παραμυθιάσεις τον εαυτό σου ότι είσαι καλύτερος από τον άλλον, αφού έχεις περισσότερους πόντους. Μπορούμε να το βρούμε πολλούς συγκρίσιμους λόγους να αισθανόμαστε πιο καλοί από τους άλλους. Άλλος αισθάνεται ανώτερος γιατί έχει ή βγάζει περισσότερα χρήματα, άλλος γιατί έχει περισσότερους φίλους (ειδικά στο facebook), άλλος γιατί πήρε 20 στο διαγώνισμα, άλλος γιατί είναι ψηλότερος.

Όπως όμως έχει αποδειχθεί, πολλές από τις αλλαγές του κάρμα είναι σε εντελώς καταχρηστική και μικροπρεπή-εμπαθή βάση και ακόμα και οι αλλαγές που έγιναν δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα γιατί η εμπάθεια δεν "ξεκολλάει" εύκολα.
Άλλωστε και οι ... "εξομολογήσεις" της κυρίας Καράντη περί του τι θεωρεί ότι αντιπροσωπεύει σε συνδυασμό με τον τρόπο που το χρησιμοποιεί ήταν άκρως ... αποκαλυπτικές (εκτός από εξόφθαλμα υποκριτικές).

Αυτό που θα με ρωτούσες αμέσως μετά, φίλε T$ig, είναι τι αλλαγές θα πρότεινα εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος. Δεν υπάρχει εύκολη απάντηση σε αυτό γιατί μια, ας πούμε, αλλαγή όπως π.χ. η ακόμα μεγαλύτερη αύξηση του ενδιάμεσου χρόνου από τις μειώσεις, θα το καθιστούσε ουσιαστικά ανενεργό και όπως και τις προηγούμενες φορές θα άλλαζε απλά την ρύθμιση στο ... ξυπνητήρι.

Μια άλλη αλλαγή θα μπορούσε να είναι η κρίση από την πλευρά σου του καταχρηστικού τρόπου χρησιμοποίησης του και εξ αυτής, η αφαίρεση αρνητικών (κυρίως) πόντων, προς παραδειγματισμό. Αυτό όμως θα σου πρόσθετε administration overhead και αστείες διαμαρτυρίες, που σίγουρα δεν είναι κάτι που επιθυμείς.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Κάρμα 15 Dec 2017 11:01 #53

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
batista wrote:


Αυτό που θα με ρωτούσες αμέσως μετά, φίλε T$ig

T$ig,
Αν πράγματι ήσουν έτοιμος να ρωτήσεις τέτοιο πράμα, οφείλουμε όλοι να παραδεχθούμε ότι έχει μαντικές ικανότητες.
The administrator has disabled public write access.

Κάρμα 15 Dec 2017 12:18 #54

batista wrote:
Μια άλλη αλλαγή θα μπορούσε να είναι η κρίση από την πλευρά σου του καταχρηστικού τρόπου χρησιμοποίησης του και εξ αυτής, η αφαίρεση αρνητικών (κυρίως) πόντων, προς παραδειγματισμό. Αυτό όμως θα σου πρόσθετε administration overhead και αστείες διαμαρτυρίες, που σίγουρα δεν είναι κάτι που επιθυμείς.
Φίλε batista, δεν θα μπούμε τώρα στην διαδικασία να "λογοκρίνουμε" και το αρνητικό κάρμα. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει η περίπτωση, κάποιοι το χρησιμοποιούν από εμπάθεια. Από την μια δεν υπάρχει "εμπαθειόμετρο" για να το κρίνουμε και από την άλλη, αν κάποιος με έχει τόσο άχτι, καλύτερα να κατεβάζει το κάρμα και να νομίζει ότι με πείραξε, παρά να χαλάει κάθε συζήτηση με εμπαθή μηνύματα προς το άτομό μου.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)
Time to create page: 0.178 seconds