Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, κριτικές. Επιτόκια Βουλγαρίας

ΘΕΜΑ: Η ζωή στη Βουλγαρία

Η ζωή στη Βουλγαρία 17 Ιουλ 2020 13:12 #28

  • JMT
  • Το Άβαταρ του/της JMT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 380
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 155

  • Κάρμα: 10 (-2)
Ελπίζω ο tsig να μην έχει πάει διακοπές και να διαβάζει....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig), Καράντη Μαρία (cross)

Η ζωή στη Βουλγαρία 17 Ιουλ 2020 13:53 #29

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
JMT έγραψε:
Ελπίζω ο tsig να μην έχει πάει διακοπές και να διαβάζει....
Φίλε JMT, φέτος μάλλον δεν έχει διακοπές...
Μετέφερα τα κάπως εκτός θέματος εδώ.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ζωή στη Βουλγαρία 17 Ιουλ 2020 23:57 #30

  • Αλέξης Μιζοτακης
  • Το Άβαταρ του/της Αλέξης  Μιζοτακης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 43
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
kostas bg (kostas bg) εγραψε
Φίλε Αλέξη η γιαγιά μου αν και δεν είχε πάει σχολείο έλεγε μία παροιμία Τούρκογ@μημένες χώρες δεν θα προοδεύσουν ποτέ Και εμείς μία από τα ίδια είμαστε έχουμε αυτή τη νοοτροπία όπως και οι γείτονές μας ΒΑΛΚΑΝΙΣΤΑΝ

Kωστα κοιτα για να καταλάβεις χοντρικά θα στο γράψω στην Βουλγαρία υπάρχει οντως πρόβλημα και αυτό εστιάζεται στις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ του Πρωθυπουργού Boiko Borissov και του Προεδρου Rumen Radew.
Τον Πρόεδρο Rumen Radew τον εχουν εξαγοράσει οι Ρώσσοι και αυτός με την σειρά του μπλοκάρει ολα τα φιλοαμερικάνικα projects του Πρωθυπουργού Boiko Borissov που περνάνε ολοι οι αγωγοί ενέργειας plus τους Germans που εχουν παρει ολες τις Τράπεζες.
Ο Πρωθυπουργος Boiko Borissov ηταν απόστρατος Συνταγματάρχης (οπως αποστρατος Στρατιωτικος ειναι και ο Προεδρος Rumen Radew) + bravos που ελεγχει ολα τα ναρκωτικά.
Πηγαν την προηγούμενη εβδομαδα μπραβοι του Πρωθυπουργού Boiko Borissov και μπουκαραν στο γραφείο του Προεδρου Rumen Radew και κυριολεκτικά εσπασαν στο ξύλο 4-5 υπαλλήλους.
Απο εδω και μετα "αρχισαν" οι διαδηλώσεις.
Για τους χαρακτηρισμούςσου κατα της Βουλγαρίας δεν συμφωνώ μια χαρά Χώρα ειναι εγω ανοιγει η καρδιά μου οποτε ειμαι "πανω".
Γενικα πάντως σε μακροπρόθεσμο οριζοντα την πανε οχι διχοτομηση αλλά την δημιουργία σαν Cantone διότι περνάνε οι αγωγοί ενέργειας οπως θα κάνουν και στην Ελλάδα στην Κωνσταντινούπολη Αγια Σοφια Παγκόσμια Πρωτεύουσα και Κράτος.
Ετσι αθροιστικά θα εκπληρωθει το ονειρο του Stalin για εξοδο των Σλάβων στο Αιγαίο.
Ο Stalin για τους Γερμανούς ειναι ανωτερος απο τον Fuehrer Hitler που κυρίως τον εχουν αποκυρήξει λόγω της Ιουδαικής του καταγωγής στην αιρεση της Kabb-alah και κυνηγησε στο αχτι τουςειχε πρωτα τους Ιουδαιους που τον ανέδειξαν.

Βουλγαρία ειναι ζαχαρη μεσα στ τρελλοκομείο της Europa!
Την λατρεύω στην κυριολεξία!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ζωή στη Βουλγαρία 18 Ιουλ 2020 07:30 #31

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
Την Βουλγαρία την έχω ζήσει από το 1992 μέχρι σήμερα δεν λέω ότι είναι άσχημη η χώρα Απλώς υπάρχει η νοοτροπία της πονηριάς της αρπαχτής όπως και εδώ Μία χαρά είναι οι άνθρωποι και οι φυσικές ομορφιές της Σε μερικά θέματα είναι καλύτερη από μας και σε μερικά είναι χειρότερη Είναι η δεύτερη πατρίδα μου με τα καλά της και τα άσχημα της τον Βorisov τον παραδέχομαι για ένα λόγο όταν φαλίρισε η ΚΤΒ μας αποζημίωσε κάτι που δεν έγινε εδώ με τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου που μας τα κούρεψαν και ακόμα τραβιόμαστε και δεν έχουμε πάρει δεκάρα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Αλέξης Μιζοτακης

Η ζωή στη Βουλγαρία 18 Ιουλ 2020 13:02 #32

  • Αλέξης Μιζοτακης
  • Το Άβαταρ του/της Αλέξης  Μιζοτακης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 43
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
kostas bg (kostas.bg) εγραψε
Την Βουλγαρία την έχω ζήσει από το 1992

Σε ζηλεύω ειλικρινά οπως και σέβομαι τις απόψεις σου σαν ¨παλιός" απο το 1992 γιατι εγω το 2012 την γνωρισα και μάλιστα την δεύτερη φορά που πήγα βριστικα με τον φίλο μου που με ηθελε και για το γραφείο του.
Με τίποτα και κυριολεκτικά με "καντήλια" πήγα ενω απο τότε ......Ryan air καθε μηνα και δυο φορές τον μήνα κυριολεκτικά "χαλαρώνω" σαν να ειμαι στο "σπιτι μου".
(οταν ανοιξουν οι πτήσεις γιατι τωρα μονο Aegean -Bulgarian air εχει στα €90 και αβολες οι ωρες τους "σκισιμο" χανω και εδω την ημερα μου αλλα και εκει.
Να καταλάβεις την Vitosha boulevard την προλαβα μόλις εμπαιναν οι πρωτες bulldozes και "ξήλωναν" τις γραμμές tram με ενα caffe εστιατόριο στο μέσον και παρα πολλά ανταλλακτήρια με μπραβους οπλισμένους απο εξω.

Αρρωστος αν καταλαβες με Asia και Βulgaria εγω μένω στο σπίτι φιλου στην James Bourchier αλλα την καρδια μου εχει κλέψει η Staboliski bulevard που στο παρατρίχα ηταν να αγοράσω μια διαμερισματάρα στα €90,000 ακριβώς απέναντι απο το Mall of Sofia.
Απο εκτιμηση πρωτα εχω την Bulgaria -Sofia (17-18 Πανεπιστήμια εχει) και μετα την Asia που εργαζομαι 6-μηνο καθε χρονο.
Εδω Ελλάδα μια Βουλγάρα που ειχα γειτόνισσα παντρεύτηκε ενα καλό παλληκάρι απο Sofia με ενα "θηρίο" Jaguar εμπορος και αγόρασαν δυο διαμερίσματα αλλά δουλεύουν φίλε δεν ειναι «Μη μου τους «κύκλους» τάραττε».
Το παλληκαρι εχει παρει τώρα ενα "κτήνος" Hammer αλλα και αυτή εργαζεται reception σε ενα ξενοδοχείο και εχουν ενα γιό.
Εργατικότατοι "δεν μασανε"!
Τα πρωτα χρονια που ειχαν ερθει Ελλάδα εμεναν σε μια ημι-τρωγλη αλλα δουλευαν μέχρι τις 22:00 καθημερινά και καθε μηνα μαζευόντουσταν 4 ατομα και πηγαιναν Bulgaria με ενα Mitsubishi I.X αφου ελεγα "θα την χασουμε" την γκομενα στα πέταλα που ειχε ο Μαλιακός.
Τέλος αυτοπου μου εχει κάνει εντύπωση Sofia ειναι οι Βουλγάρικοι γαμοι οπου γαμπρός και η νύφη με το νυφικό πάνε πρώτα και υπογράφουν τα "συζυγικά" σε δικηγόρους και μετα κοβουν βολτες πεζοι με τους συγγενεις στην Sofia.
Μετα μπαινουν στο αυτοκίνητο και αρχίζουν οι κορνες.

"Ζάχαρη" ειναι η Βουλγαρία τους ζηλεύουν κρυφα οι Ευρωπαιοι!


Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ζωή στη Βουλγαρία 18 Ιουλ 2020 13:25 #33

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
kostas bg (kostas.bg) έγραψε:
... τον Βorisov τον παραδέχομαι για ένα λόγο όταν φαλίρισε η ΚΤΒ μας αποζημίωσε κάτι που δεν έγινε εδώ με τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου που μας τα κούρεψαν και ακόμα τραβιόμαστε και δεν έχουμε πάρει δεκάρα

Σου έχω γράψει πολλές φορές ότι φυσικά έχεις απόλυτο δίκιο για τα ομόλογα που έχασες.
Ήταν βέβαια πρακτικά αναπόφευκτο από την στιγμή που ζητήσαμε μείωση χρέους από όλους τους δανειστές μας και έχασαν χρήματα ακόμα και συνταξιοδοτικά funds στην άλλη άκρη του κόσμου που είχαν επενδύσει σε ελληνικά ομόλογα, αλλά το γεγονός αυτό εσένα δεν σου σβήνει την χασούρα και αυτό είναι απόλυτα κατανοητό και ανθρώπινο.
Μην συγκρίνεις όμως διαφορετικά πράγματα.
Και εδώ κανένας δεν έχασε χρήματα από τράπεζα, παρά το γεγονός ότι το πρόβλημα δεν ήταν τραπεζικό αλλά κρατικό/δημοσιονομικό, άρα πολύ σοβαρότερο.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 18 Ιουλ 2020 13:37 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Η ζωή στη Βουλγαρία 18 Ιουλ 2020 16:48 #34

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
[/b][/quote]Από Σόφια δεν ξέρω πολλά πράγματα Η πόλη μου είναι το Burgas
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ζωή στη Βουλγαρία 18 Ιουλ 2020 16:54 #35

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
batista έγραψε:
Σου έχω γράψει πολλές φορές ότι φυσικά έχεις απόλυτο δίκιο για τα ομόλογα που έχασες.
Ήταν βέβαια πρακτικά αναπόφευκτο από την στιγμή που ζητήσαμε μείωση χρέους από όλους τους δανειστές μας και έχασαν χρήματα ακόμα και συνταξιοδοτικά funds στην άλλη άκρη του κόσμου που είχαν επενδύσει σε ελληνικά ομόλογα, αλλά το γεγονός αυτό εσένα δεν σου σβήνει την χασούρα και αυτό είναι απόλυτα κατανοητό και ανθρώπινο.
Μην συγκρίνεις όμως διαφορετικά πράγματα.
Και εδώ κανένας δεν έχασε χρήματα από τράπεζα, παρά το γεγονός ότι το πρόβλημα δεν ήταν τραπεζικό αλλά κρατικό/δημοσιονομικό, άρα πολύ σοβαρότερο.
Εγώ πάντως Βουλγαρία και Ελλάδα δεν εμπιστεύομαι το τραπεζικό σύστημα τους Σε εμένα έτυχε και στις δύο χώρες στραβή και όποιος καεί από το χυλό φυσάει και το γιαούρτι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Η ζωή στη Βουλγαρία 18 Ιουλ 2020 18:39 #36

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
kostas bg (kostas.bg) έγραψε:
Εγώ πάντως Βουλγαρία και Ελλάδα δεν εμπιστεύομαι το τραπεζικό σύστημα τους Σε εμένα έτυχε και στις δύο χώρες στραβή και όποιος καεί από το χυλό φυσάει και το γιαούρτι

Αναφαίρετο δικαίωμά σου να μην εμπιστεύεσαι οποιοδήποτε τραπεζικό σύστημα.
Το ελληνικό πάντως (με τα όποια στραβά και ανάποδά του) διέψευσε πανηγυρικά, στο πρόσφατο (προβληματικό) παρελθόν, όσους δεν το εμπιστεύτηκαν. Από αλλού την περίμεναν (την καταστροφή) και από αλλού (δυστυχώς πάντα) την βρήκαν.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 18 Ιουλ 2020 18:39 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα