Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, κριτικές. Επιτόκια Βουλγαρίας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα?

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 20 Οκτ 2014 02:55 #10

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
gus έγραψε:
Οι πληροφορίες μου λένε ότι οποιοσδήποτε λογαριασμός ανηγει μέσω ΤτΕ στο εξωτερικό, εφόσον υπάρξει δέσμευση στην Ελλάδα θα δεσμευθεί και στην ΕΕ.

Εννοείς μέσω ελληνικής τράπεζας και οχι την ΤτΕ καθόσον αυτή δεν ανοίγει λογαριασμό στο εξωτερικό. Σε κάθε περίπτωση η Βουλγαρία είναι χάλια επιλογή για κατάθεση και φυσικά η Πειραιώς με τα κόκκινα δάνεια στον ουρανό ακόμη πιο χάλια. Συνδυαστικά θα έλεγα καμία ασφάλεια. Επίσης η εγγύηση στην Βουλγαρία δεν είναι του ΤΕΚΕ ή κανω λάθος;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 20 Οκτ 2014 03:44 #11

  • nick (nick6)
  • Το Άβαταρ του/της nick (nick6)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 183
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -2
φιλε μου οπως ειπε και ενας αλλος καλυτερα στο σπιτι σου....οσο για την γερμανια που ειπε καποιος, γνωστος μου που ειχε μεγαλο ποσο σε γερμανικη τραπεζα τον συμβουλευσαν να τα παρει και τα πηρε και τα εχει σπιτι του...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 20 Οκτ 2014 11:30 #12

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
starmaker έγραψε:
gus έγραψε:
Οι πληροφορίες μου λένε ότι οποιοσδήποτε λογαριασμός ανηγει μέσω ΤτΕ στο εξωτερικό, εφόσον υπάρξει δέσμευση στην Ελλάδα θα δεσμευθεί και στην ΕΕ.

Εννοείς μέσω ελληνικής τράπεζας και οχι την ΤτΕ καθόσον αυτή δεν ανοίγει λογαριασμό στο εξωτερικό. Σε κάθε περίπτωση η Βουλγαρία είναι χάλια επιλογή για κατάθεση και φυσικά η Πειραιώς με τα κόκκινα δάνεια στον ουρανό ακόμη πιο χάλια. Συνδυαστικά θα έλεγα καμία ασφάλεια. Επίσης η εγγύηση στην Βουλγαρία δεν είναι του ΤΕΚΕ ή κανω λάθος;

Εννοώ μέσω ΤτΕ γιατί για κάθε λογαριασμό που ανοίγει ΑΠΟ την Ελλάδα σε χώρα εκτός ενημερώνεται η ΤτΕ. Υπάρχει και συμφωνητικό μεταξύ των κρατών που προβλέπει τέτοιες διαδικασίες. Ο μόνος τρόπος κατ'εμέ για μεγαλύτερη (όχι απόλυτη) ασφάλεια; Το αεροπλάνο και εκτός ΕΕ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 20 Οκτ 2014 11:52 #13

  • Isidoros
  • Το Άβαταρ του/της Isidoros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 201
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 3
nick έγραψε:
φιλε μου οπως ειπε και ενας αλλος καλυτερα στο σπιτι σου....οσο για την γερμανια που ειπε καποιος, γνωστος μου που ειχε μεγαλο ποσο σε γερμανικη τραπεζα τον συμβουλευσαν να τα παρει και τα πηρε και τα εχει σπιτι του...
Η Γερμανία είτε το θέλουμε είτε όχι είναι ο πιο δυνατός και σοβαρός παράγοντας στην Ευρώπη.
Αν φθάσουν τα πράγματα να φοβούνται και τις εκεί μεγάλες τράπεζες, τότε δεν υπάρχει πουθενά, τίποτα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 20 Οκτ 2014 16:50 #14

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 803
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 49 (6)
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Allianz , city, Raifessenbank , Societe General βουλγαρία επισης ubb postbank peiraius απο βουλγαρια με την προυποθεση οτι τα χρηματα δεν θα μεταφερθπουν με εμβασμα και μετά βοριες χώρες εαν βρεις άκρη ανοιγματος λογαριασμού . Ολα αυτά με την λογική οτι στην Ελλάδα γίνονται κυβέρνηση μονοι τους ξαναλεω μονοι τους οι γνωστοι παραμυθατζήδες . ΕΠΙΣΗΣ χωρις να κουνηθεις απο την Ελλάδα ΗSBC PREMIUM αμεσα για να προλαβεις το εξαμηνο εαν εμπεισευεσαι τους αγγλοσαξονες . :whistle:HSBC οχι με εμβασμα μετρητα .

Allianz , city, Raifessenbank , Societe General, Με χίλια +1000

Φίλε Σταμάτη Το Βόρειες χώρες μου επιτρέπεις να διαφωνήσω (τους λόγους άλλη φορά). Το άν είναι αξιόπιστη χώρα η Βουλγαρία θα το διαπιστώσετε το αργότερο σε 3 μήνες
Για μένα καλύτερη η επιλογή του εμβάσματος υπό την προυπόθεση τα χρήματα όχι απλώς να είναι καθαρά αλλά και δηλωμένα. Να προκύπτει δηλαδή το πλεόνασμα από τις φορολογικές δηλώσεις του αποστολέα του εμβάσματος (όχι περιπτώσεις όπως πχ να δικαιολογούνται απο τις φορολογικές δηλώσεις του γονέα και να τα στέλνει το τέκνο κλπ)
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Τελευταία διόρθωση: 24 Οκτ 2014 13:16 από miou (ΜΑΝΘΟΣ).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 20 Οκτ 2014 22:09 #15

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Συμφωνώ φίλε MIOU και εκπέζω να μην μας διαψεύσουν οι εκ βορρά γείτονες ! ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 21 Οκτ 2014 01:22 #16

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
gus έγραψε:
starmaker έγραψε:
gus έγραψε:
Οι πληροφορίες μου λένε ότι οποιοσδήποτε λογαριασμός ανηγει μέσω ΤτΕ στο εξωτερικό, εφόσον υπάρξει δέσμευση στην Ελλάδα θα δεσμευθεί και στην ΕΕ.

Εννοείς μέσω ελληνικής τράπεζας και οχι την ΤτΕ καθόσον αυτή δεν ανοίγει λογαριασμό στο εξωτερικό. Σε κάθε περίπτωση η Βουλγαρία είναι χάλια επιλογή για κατάθεση και φυσικά η Πειραιώς με τα κόκκινα δάνεια στον ουρανό ακόμη πιο χάλια. Συνδυαστικά θα έλεγα καμία ασφάλεια. Επίσης η εγγύηση στην Βουλγαρία δεν είναι του ΤΕΚΕ ή κανω λάθος;

Εννοώ μέσω ΤτΕ γιατί για κάθε λογαριασμό που ανοίγει ΑΠΟ την Ελλάδα σε χώρα εκτός ενημερώνεται η ΤτΕ. Υπάρχει και συμφωνητικό μεταξύ των κρατών που προβλέπει τέτοιες διαδικασίες. Ο μόνος τρόπος κατ'εμέ για μεγαλύτερη (όχι απόλυτη) ασφάλεια; Το αεροπλάνο και εκτός ΕΕ.

Άλλο σημαίνει το "Οι πληροφορίες μου λένε ότι οποιοσδήποτε λογαριασμός ανοίγει μέσω ΤτΕ στο εξωτερικό, εφόσον υπάρξει δέσμευση στην Ελλάδα θα δεσμευθεί και στην ΕΕ" και άλλο το ότι ενημερώνεται η ΤτΕ κάτι που πλέον ξέρουν πια και τα μικρά παιδάκια. Δεν υπάρχει θέμα δέσμευσης σε αυτή την περίπτωση. Τα άρθρα που το υποστηρίζουν αυτό είναι άκρως παραπλανητικά. Ο μόνος κίνδυνος είναι οι από μέσα να σε καλέσουν να αποδείξεις την προέλευση τους ή να σου επιβάλλουν κανένα παράνομο φόρο . Επίσης εκτός Ε.Ε. οι σοβαρές χώρες (π.χ. Νορβηγία) και όχι κρατίδια που ξεπλένουν δεν δέχονται ευρώ μετρητά ή επιταγές αλλά μόνο εμβάσματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 21 Οκτ 2014 01:43 #17

  • vacondios
  • Το Άβαταρ του/της vacondios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 223
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 6 (1)
Eγώ σκοπεύω να κάνω ένα ολιγοήγμερο ταξίδι στη Σόφια να ανοίξω ένα λογαριασμό να καταθέσω ένα μικρό ποσό ας πούμε 500€ και να αποχτήσω ένα βουλγαρικό IBAN με πλήρη πρόσβαση από Internet banking. Να κρατήσω τα λεφτά στην Ελλάδα και εάν στην Ελλάδα πυκνώσουν τα μαύρα σύννεφα και μυρίσει δραχμή ή κούρεμα καταθέσεων κάτι που σήμερα αποτελεί σενάριο επιστημονικής φαντασίας να μπορώ να στέλνω μεγάλα ποσά με εμβάσματα στη Βουλγαρία.
Εσύ νόμιζες πως έχεις τίποτα κορτάκηδες
μα ούτε πιτσιρίκια έχεις μήτε και πρεζάκηδες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 21 Οκτ 2014 12:53 #18

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Isidoros έγραψε:
Γιατί να κολλούμε με τη Βουλγαρία και μάλιστα με την Πειραιώς;

Περα απο τις γενικες επιφυλαξεις δεν διακρινω σοβαρα επιχειρηματα που να μην δικαιολογουν καταθεση στην Πειραιως Βουλγαριας.
Αν εχεις την καλοσυνη δικαιολογησε το : 1)2)3)4) Ποια ειναι τα μειονεκτηματα ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα