Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Ασχολείται κανείς με το bitcoin;

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 06 Σεπ 2018 23:48 #325

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Ripple ανατέλλει. ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 07 Σεπ 2018 11:48 #326

  • ioannisk (ioanniska)
  • Το Άβαταρ του/της ioannisk (ioanniska)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Ασχολούμαι εδώ και 2 χρόνια τώρα με τα κρυπτονομίσματα και προτού επενδύσω μέρος των χρημάτων μου, εκτός από τη δική μου προσωπική έρευνα, έγινα επίσης μέλος αρκετών crypto related newsletters έτσι ώστε να έχω καλύτερη εικόνα και πληροφόρηση.

Κατά τη δική μου πάντα προσωπική άποψη, τα κρυπτονομίσματα οφείλουν να κατέχουν ένα μέρος (έστω και μικρό) στο προσωπικό χαρτοφυλάκιο του καθενός μας. Όχι τόσα ώστε να μη μπορείς κάποιος να κοιμηθεί ήσυχος τα βράδια, αλλά τόσα ώστε να έχει μερική επενδυτική συμμετοχή. Κανείς δε μπορεί να διαβάσει το μέλλον, οπότε καλύτερα να έχεις κάποιο μικρό κομμάτι αυτού του επενδυτικού προιόντος, παρά να μην συμμετέχεις καθόλου στα δρώμενα, με συνέπεια να χάσεις τυχόν το τραίνο σε μια τέτοια ευκαιρία που έρχεται πραγματικά σπάνια.

Έχω δημιουργήσει μια online library (stock, options and crypto related) κάποιων δημοφιλών newsletters, όπως του James Altucher ("Altucher Alliance" με 8 συνολικά newsletters), του Teeka Tiwari ("Palm Beach Confidential" με θέμα τα κρυπτονομίσματα) και Adam Sharp ("Crypto Asset Strategies" με θέμα επίσης τα κρυπτονομίσματα). Η ενημέρωση της βιβλιοθήκης γίνεται καθημερινά και η αναζήτηση αυτού που κάποιος επιθυμεί να βρει σε αυτήν είναι εύκολη και γρήγορη.

Η υπηρεσία αυτή απευθύνεται σε όσους θέλουν να έχουν έναν σωστό προσανατολισμό στο χώρο των επενδύσεων ειδικά της κρυπτό-αγοράς. Η συμμετοχή γίνεται με μηνιαία συνδρομή και η πρόσβαση είναι απεριόριστη για το διάστημα αυτό. Προτού γίνει η οποιαδήποτε συμμετοχή, δίνεται μια περιορισμένη χρονικά πρόσβαση προκειμένου να δει ο ενδιαφερόμενος αν η υπηρεσία που προσφέρω, ταιριάζει ή όχι στον ίδιο.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι κάποιος χρηματο-οικονομικός αναλυτής ούτε παρέχω ο ίδιος επενδυτικές συμβουλές σε προσωπικό επίπεδο. Είμαι απλά ένας μικρο-επενδυτής , όπως οι περισσότεροι άλλωστε, που προσπαθεί να γεμίσει την επενδυτική γνωστική του φαρέτρα και να πάρει ενίοτε τις καλύτερες αποφάσεις για τις μελλοντικές του επενδυτικές κινήσεις. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου στο παρακάτω email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. . Θα χαρώ πολύ να απαντήσω κάθε ερώτηση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 07 Σεπ 2018 17:20 #327

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
ioannisk (ioanniska) έγραψε:
Κατά τη δική μου πάντα προσωπική άποψη, τα κρυπτονομίσματα οφείλουν να κατέχουν ένα μέρος (έστω και μικρό) στο προσωπικό χαρτοφυλάκιο του καθενός μας. Όχι τόσα ώστε να μη μπορείς κάποιος να κοιμηθεί ήσυχος τα βράδια, αλλά τόσα ώστε να έχει μερική επενδυτική συμμετοχή. Κανείς δε μπορεί να διαβάσει το μέλλον, οπότε καλύτερα να έχεις κάποιο μικρό κομμάτι αυτού του επενδυτικού προιόντος, παρά να μην συμμετέχεις καθόλου στα δρώμενα, με συνέπεια να χάσεις τυχόν το τραίνο σε μια τέτοια ευκαιρία που έρχεται πραγματικά σπάνια.

Επειδη εχω ακουσει την παραπανω αποψη πολλες φορες για διαφορες επενδυσεις, αποψη μου ειναι οτι δεν ισχυει για επενδυσεις κερδοσκοπικου χαρακτηρα. Στην κερδοσκοπια απλα χρειαζεσαι την τυχη να μπορεσεις να πουλησεις στον επομενο που θα το αγορασει ακριβοτερα απο οσο το αγορασες εσυ.

Προσωπικα μενω μακρια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 07 Σεπ 2018 17:50 #328

  • ioannisk (ioanniska)
  • Το Άβαταρ του/της ioannisk (ioanniska)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Η άποψη σου είναι καθαρά προσωπική και άκρως σεβαστή CV. Θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να ρισκάρεις για να αποκομίσεις το κάτι παραπάνω. Αυτό ισχύει όμως και με τις κλασικού τύπου επενδύσεις όπως οι μετοχές και τα ομόλογα. Μέχρι και τα νομίσματα εμπεριέχουν τρέχοντα κίνδυνο κατάρρευσης (πρόσφατο παράδειγμα η Βενεζουέλα και η Τουρκία) αλλά και εσωτερικές υποτιμήσεις ή τόνωση της εσωτερικής ρευστότητας με ένεση επιπλέον χρήματος από την κεντρική τράπεζα κάθε χώρας.

Εάν κάποιος μπορεί να αποφύγει όλα αυτά, μάλλον δεν επενδύει ποτέ στη ζωή του, πράγμα το οποίο δεν είναι κατακριτέο σε καμία των περιπτώσεων. Είναι σαφέστατα μια επιλογή και αυτή. Αλλά τέτοιου είδος ευκαιρία για πιθανά κέρδη τέτοιου μεγέθους, δεν θυμάμαι ποτέ στη διάρκεια της δική μου ζωής τουλάχιστον. Και ας εμπεριέχει το ρίσκο όπψς πολύ σωστά λες του κερδοσκοπικού χαρακτήρα, αν και εκεί έχω τις δικές μου αντιρρήσεις εφόσον κοιτάς μακροχρόνια και όχι μόνο βραχυπρόθεσμα.

Σε ευχαριστώ όπως και να έχει για τη διατύπωση των απόψεών σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), CV

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 07 Σεπ 2018 18:33 #329

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
ioannisk (ioanniska) έγραψε:
Αλλά τέτοιου είδος ευκαιρία για πιθανά κέρδη τέτοιου μεγέθους, δεν θυμάμαι ποτέ στη διάρκεια της δική μου ζωής τουλάχιστον. Και ας εμπεριέχει το ρίσκο όπψς πολύ σωστά λες του κερδοσκοπικού χαρακτήρα, αν και εκεί έχω τις δικές μου αντιρρήσεις εφόσον κοιτάς μακροχρόνια και όχι μόνο βραχυπρόθεσμα.
Δεν διαφερει ιδιαιτερα με αυτο που εγινε στην Αμερικη το 2000 : en.wikipedia.org/wiki/Dot-com_bubble. Για αλλες περιπτωσεις μπορεις να ριξεις μια ματια εδω: www.amazon.com/Devil-Take-Hindmost-Finan...ation/dp/0452281806/

Στο μακροχρονιο επιπεδο, και εαν τα κρυπτονομισματα αποκτησουν ενα καποιο ποσοστο της παγκοσμιας αγορας, σιγουρα θα το ξανασκεφτω. Προς το παρον, μετοχες και ομολογα εχω. Καθε τριμηνο παιρνω τοκους/μερισματα. Τα κρυπτονομισματα δεν θα μου εδιναν κατι.

Καλη τυχη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 07 Σεπ 2018 19:59 #330

  • ioannisk (ioanniska)
  • Το Άβαταρ του/της ioannisk (ioanniska)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Δε σε αδικώ, έχεις εν μέρει το δίκιο σου βάση ιστορικών δεδομένων, υπάρχουν όμως και αντίστοιχα παραδείγματα που τεκμηριώνουν την άποψη των λίγων. Αυτών δηλαδή που είναι συμμέτοχοι σε early stage στα κρυπτονομισματα (ορισμένα από αυτά όχι όλα) και όχι όταν σε κάποια χρόνια από τώρα θα γίνουν πια mainstream με μικρές αποδόσεις.

Εννοείται καλά κάνεις και έχεις το χαρτοφυλάκιο σου σε μετοχές και ομόλογα, όμως δε θα ταν καλύτερα να έβαζες 1% έως 5% σε κάτι που ίσως να γίνει αυτό ο νέος "αποθεματικό" του μέλλοντος ή το νέο "ηλεκτρονικό χρήμα" ;

Σου εύχομαι καλές αποδόσεις φίλε CV.
Τελευταία διόρθωση: 07 Σεπ 2018 20:00 από ioannisk (ioanniska).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 09 Σεπ 2018 19:44 #331

  • ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 221
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 2
:woohoo: Κρυπτονομίσματα – Μάθετε τι σας κρύβουν! :woohoo:
pxlme.me/Vxz66B8c
Τελευταία διόρθωση: 09 Σεπ 2018 19:45 από ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 10 Σεπ 2018 05:38 #332

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) έγραψε:
:woohoo: Κρυπτονομίσματα – Μάθετε τι σας κρύβουν! :woohoo:
pxlme.me/Vxz66B8c
Όλα όσα δε σας λένε για τα κρυπτονομίσματα
300. Τόσες είναι οι φορές που το Bitcoin έχει ανακηρυχθεί επισήμως «νεκρό».
www.newmoney.gr/agores/369298-ola-osa-de...a-ta-kriptonomismata

$10 δισ. σε Bitcoin φυλαγμένα σε απόρθητα στρατιωτικά φρούρια
www.newmoney.gr/palmos-oikonomias/bloomb...-stratiotika-frouria

Το ψηφιακό δολάριο ετοιμάζουν δύο εταιρείες-κολοσσοί του Bitcoin
www.newmoney.gr/palmos-oikonomias/texnol...kolossoi-tou-bitcoin
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 12 Δεκ 2018 08:53 #333

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
Μια ιστορικής σημασίας εξέλιξη για το Bitcoin
www.euro2day.gr/specials/opinions/articl...gia-to-bitcoin-.html
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα