Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 24 Ιαν 2011 10:05 #10

  • kokalo
  • Το Άβαταρ του/της kokalo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 3 (2)
Επειδή είχα κι εγώ την ίδια απορία, έστεικα email στην ALPHA (και στην Tbank) και μου απάντησαν αυτό ακριβώς αυτό.....
Επειδή ο λογαριασμός είναι ΚΛΙΜΑΚΩΤΟΣ, το (μέσο) ποσό του υπολοίπου εκτοκίζεται ολόκληρο με το αντίστοιχο επιτόκιο και όχι κάθε τμήμα του ξεχωριστά. Δηλαδή αν το μέσο υπόλοιπο είναι 2.900 θα εκτοκιστεί με 4,25%, ενώ αν είναι 3.100 με 2,1%.
Το αντίθετο συμβαίνει με το ΚΛΙΜΑΚΟΥΜΕΝΟ επιτόκιο (T-Bank). Τότε τα επιμέρους ποσά, δηλαδή 0-5.000€, 5.000-10.000ε κλπ, εκτοκίζονται το καθένα με το αντίστοιχο επιτόκιο της κατηγορίας. Δηλαδή από 0-5.000 με 7%, από 5.000€ ως 10.000€ με χ% κ.οκ.

Επίσημα και τα δύο.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος Αντωνίου (epolala)

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 24 Ιαν 2011 12:41 #11

  • tioduuae
  • Το Άβαταρ του/της tioduuae
XRHSTOS έγραψε:
ΝΑ ΜΑΣΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ 3000 ΤΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΕΙΝΑΙ 4,25
ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ
ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΤΜ.
ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΗΜΗ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΟΛΛΟΥ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ FBB

Φιλε XRHSTOS μαλλον εισαι απο τους συντηριτηκους καταθετες.Μαθε λοιπον οτι η FBB ουτε ασημη ειναι ουτε αμφιβολου προελευσεως.Επειδη ειναι μικρη τραπεζα δεν σημαινει οτι τα λεφτα των καταθετων κυνδινευουν εκει περα και γενικοτερα στις μικρες τραπεζες.Ψαξε να βρεις τι ειναι το ΤΕΚΕ η εγγυηση καταθεσεων αλλα και το οτι η Ε.Κ.Τ. και η ελληνικη κυβερνηση δεν θα αφησουν καμμια τραπεζα να καταρευσει φοβουμενοι το ενδεχομενο ντομινο.Σκεψου επισης οτι μια μικρη τραπεζα ειναι πιο ευκολο να αποζημιωθει απο το ΤΕΚΑ παρα μια μεγαλη.
Παρ'ολα αυτα ο πολυς κοσμος πηγαινει στις μεγαλες τραπεζες (μονο) γιαυτο και τα επιτοκια βρισκονται στα επιπεδα που βρισκονται.
Προσωπικα με εχει εκνευρισει η FBB γιατι συμπεριφερετε κουτοπονηρα στους υποψηφιους πελατες της με τα παλαια και νεα κεφαλαια και αν πας επιταγη μπορει και να σου πουν οτι η προθεσμια να ξεκιναει μετα απο τρεις μερες,και αλλα πολλα.Αλλα μου τη δινει επισης να βλεπω τον κοσμο να συνεχιζει να στρεφετε προς τις μεγαλες και καλα τραπεζες που του πουλανε "δηθεν" ασφαλεια και σιγουρια στις καταθεσεις.Βασικα ειναι πολλα που δεν μπορω να γραψω τωρα.Αν θες ψαξε το θεμα.........

Τωρα οποιος επιλεξει τη μισθοδοσια της alpha (γιατι να την επιλεξει αλλωστε Marfin και Τ-bank εχουν καλυτερο!)ας εχει τον νου του.Ποτε πανω απο 3000 στον λογαριασμο και οταν μπαινουν οι τοκοι αμεσως αναληψη.Αλλιως παει βολτα το 4,25%.Και να τσεκαρει που και που το επιτοκιο γιατι μπορει να κατεβει μετα απο μερικους μηνες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 24 Ιαν 2011 15:36 #12

  • Sovereign (aithalidis)
  • Το Άβαταρ του/της Sovereign (aithalidis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (4)
Εγώ πάντως δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στην FBBank.Από την αρχή ο διευθυντής μου είπε ότι αν φέρω επιταγή θα αρχίσει να μετράει η προθεσμιακή από την αμέσως επόμενη μέρα κάτι που είναι λογικό γιατί οι επιταγές δεν πληρώνονται αμέσως στη διατραπεζική αγορά και πρέπει πριν τις 11 το πρωί να είναι διαθέσιμα τα μετρητά για να μετρήσουν για την προθεσμιακή. Εγώ δε φοβάμαι καθόλου στις μικρές τράπεζες όσο υπάρχει το ΤΕΚΕ και για σκεφτείτε ότι η Ασπις Πρόνοια κατέρρευσε αλλά είδατε να παθαίνει τίποτα ή Τ-ΒΑΝΚ; Οπότε σταματήστε να στηρίζετε Εθνική και Αλφα και κάντε κάτι για σας που να αξίζει τον κόπο...όπως λέει και το τραγούδι...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 24 Ιαν 2011 17:35 #13

  • tioduuae
  • Το Άβαταρ του/της tioduuae
Φιλε sovereign με ποιο καταστημα της FBB συνεργαζεσε αν επιτρεπετε?Γιατι εγω νομιζω οτι επεσα στην περιπτωση.Η τραπεζα παντως εχει παντα απο τα πιο ανταγωνιστικα επιτοκια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 24 Ιαν 2011 20:56 #14

  • Sovereign (aithalidis)
  • Το Άβαταρ του/της Sovereign (aithalidis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (4)
Αγαπητέ φίλε μάλλον θα έπεσες σε άσχημη μέρα των υπαλλήλων (όχι ότι τους δικαιολογώ άλλα άνθρωποι είναι κι αυτοί).Συνεργάζομαι με το κατάστημα Καλλιθέας και είναι όλοι εξυπηρετικότατοι ιδιαίτερα ο Διευθυντής αλλά και οι υπόλοιποι είναι πολύ συνεργάσιμοι και σου δίνουν σημασία όταν μπαίνεις στο μαγαζί τους όχι σαν τους καρεκλοκένταυρους της Εθνικής και του ΤΤ...Τώρα κοίτα είμαι κάθε μέρα σε εγρήγορση και αν θεωρήσω ότι τα πράγματα δυσκολεύουν θα ρευστοποιήσω αμέσως τις προθεσμιακές και θα αγοράσω κανένα ακίνητο από πληστηριασμό μέχρι να φύγουν τα σύννεφα από οικονομία και μετά βλέπουμε. Καταθέσεις εξωτερικού δεν αγγίζω γιατί ποιός μου λέει ότι μετά θα μπορέσω να τις ξαναφέρω Ελλάδα....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 25 Ιαν 2011 01:00 #15

  • gpap
  • Το Άβαταρ του/της gpap
Καλησπέρα,

Φίλε gam το έχω τσεκάρει στα αντίγραφα κινήσεων λογαριασμού που έχω λάβει. Μέχρι 3.000€ έχεις τόκο 4,25%. Πάνω από 3.000€ και έως 10.000€ όλο το ποσό τοκίζεται με 2,10%. Και αυτό όπως γνωρίζεις από 1/3/2011 αλλάζει και γίνεται 0,75%. Δυστυχώς.

Το θέμα είναι ότι η ιδιωτική εταιρεία που εργάζομαι συνεργάζεται μόνο με Alpha Bank και Eurobank. Επέλεξα την Alpha διότι δίνει καλύτερο επιτόκιο στο λογαριασμό μισθοδοσίας.

Μήπως γνωρίζει κανείς (και εσύ Tsig) με ποιό τρόπο θα μπορούσα να έχω λογαριασμό μισθοδοσία σε άλλη τράπεζα με καλύτερο επιτόκιο; Υπενθυμίζω ότι εργάζομαι σε ιδιωτική εταιρεία και από το τμήμα προσωπικού μου ξεκαθάρισαν ότι ο μισθός μου θα κατατίθεται σε μία από τις παραπάνω δύο τράπεζες. Ρωτώ π.χ. για κάποια διατραπεζική διαδικασία ή κάποιο άλλο τρόπο;

Προκαταβολικά ευχαριστώ

Με Εκτίμηση
gpap
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 01 Φεβ 2011 12:31 #16

  • george (konan)
  • Το Άβαταρ του/της george (konan)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 18
  • Κάρμα: 0 (2)
καλημερα και καλο μηνα σε ολους..μπορουν και οι ιδιωτικοι υπαληλοι να μεταφερουν εκει την μισθοδοσια τους?συμφωνα με τα παραπανω συμεφερει να μενει υπολοιπο 3000 για να εχεις τοκο 10,63 το μηνα και να πιστωνονται οι τοκοι σε τριμηνιαια βαση?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 01 Φεβ 2011 20:55 #17

  • gam
  • Το Άβαταρ του/της gam
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Κάρμα: 0 (1)
Φιλε george που το βρηκες το 10.65 % τον μηνα ?? Ειναι 4.25% για 3.000 Ευρω τον χρονο η μισθοδοσια της ALPHA BANK.
gam
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Alpha ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 01 Φεβ 2011 21:03 #18

  • Κώστας1 (koter)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας1 (koter)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Δημοσιεύσεις: 205
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 0 (9)
gam έγραψε:
Φιλε george που το βρηκες το 10.65 % τον μηνα ?? Ειναι 4.25% για 3.000 Ευρω τον χρονο η μισθοδοσια της ALPHA BANK.
gam
Φίλε @gam τόκο 10.63€ το μήνα λέει: 3000*4.25%*30/360=10.625€.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα