Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 08 Ιαν 2020 15:58 #1

  • George (FTB)
  • Το Άβαταρ του/της George (FTB)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Θα ήθελα να αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία με την ΕΤΕ και συγκεκριμένα για την έκδοση επιταγής ποσού 3000 ευρώ από αυτήν στο όνομά μου. Μου είπαν ότι η χρέωση είναι 0,2% (από τον περσινό Οκτώβριο) με min 15 euro (ανεξαρτήτως ποσού) εκτός και αν απευθύνεται σε δημόσιο ταμείο (π.χ. ΔΟΥ, ΤΠΔ κλπ) οπότε δεν υπάρχει χρέωση.
Σε ερώτημα που έκανα στον τραπεζικό διαμεσολαβητή hobis.gr/ μου είπαν ότι αν υπάρχει στον τιμοκατάλογο της Τράπεζας είναι απολύτως νόμιμο (σύμφωνα με μια οδηγία της ΤτΕ). Πράγματι αναγράφεται:
www.nbg.gr › web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn
Το ερώτημα δεν είναι αν είναι νόμιμο (σίγουρα είναι ανήθικος πλουτισμός), αλλά γιατί να υπάρχει μια τέτοια χρέωση (και μάλιστα a la carte) και μόνο από την συγκεκριμένη τράπεζα. Προσεχώς αν δεν υπάρξει κάποια αντίδραση θα ακολουθήσουν και οι άλλες εις βάρος των καταθετών.
Θα ήθελα να αναφέρω το θέμα (αν και κάποιοι το γνωρίζετε φαντάζομαι) και να ξεκινήσει μια συζήτηση για τρόπους αντίδρασης για ακύρωση αυτών των παλαβών χρεώσεων.
Φανταστείτε ότι θέλετε να αγοράσετε ακίνητο 150.000 ευρώ και εκδίδεται επιταγή στην ΕΤΕ. Προμήθεια=300 ευρώ!!!!!! Για έκδοση ενός χαρτιού μικρότερο από Α4. Έλεος...Στον δικηγόρο λιγότερα θα δώσετε...

Περιμένω γνώμες, αντιρρήσεις, προτάσεις.

ΥΓ Η οικονομία χρειάζεται Τράπεζες και όχι νταβατζήδες...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, γιώργης (yorgi)

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 08 Ιαν 2020 18:24 #2

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 283
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 69
  • Κάρμα: 0
Τα χρήματα ΗΤΑΝ στον λογαριασμό σου η τα έβαλες και ζήτησες την έκδοση της επιταγής.
ΥΓ. Ρωτάω για να καταλάβω αν υπάρχει ανοχή σε αυτή την ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ χρέωση. Βέβαια, εδώ που φθάσαμε με 4 τράπεζες αυτά τα φαινόμενα θα ΑΥΞΗΘΟΥΝ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 08 Ιαν 2020 18:51 #3

  • George (FTB)
  • Το Άβαταρ του/της George (FTB)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Τα χρήματα υπήρχαν στον λογαριασμό μου...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 08 Ιαν 2020 20:32 #4

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Αν ισχύει και δεν πρόκειται για μαλά.... του υπαλλήλου, θα του έλεγα να πάνε να ...... και να μου τα δώσουν σε μετρητά. Ούτως ή άλλως τα 3.000 € δεν είναι κανένα ιδιαίτερα μεγάλο ποσό. Ακόμα όμως και αν ήταν μεγάλο ποσό θα τους έλεγα να μου τα δώσουν σε μετρητά, μόνο και μόνο για να πάρουν μια μυρωδιά για το πόσο μαλά..... είναι.

ΥΓ: Είδα τελικά το pdf και πράγματι τα ζώα φαίνεται ότι χρεώνουν πλέον την απαράδεκτη προμήθεια που αναφέρει ο φίλος. Άλλος ένας λόγος να μην ξαναπατήσω στο συγκεκριμένο μπουρδέλο. Όποιος αναγκαστικά συνεχίζει να έχει δοσοληψίες μαζί τους, μόνο μετρητά μήπως και καταλάβουν πόσο μαλά.... είναι.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 08 Ιαν 2020 21:05 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, γιώργης (yorgi)

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 08 Ιαν 2020 20:54 #5

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
batista έγραψε:
Αν ισχύει και δεν πρόκειται για μαλά.... του υπαλλήλου, θα του έλεγα να πάνε να ...... και να μου τα δώσουν σε μετρητά. Ούτως ή άλλως τα 3.000 € δεν είναι κανένα ιδιαίτερα μεγάλο ποσό. Ακόμα όμως και αν ήταν μεγάλο ποσό θα τους έλεγα να μου τα δώσουν σε μετρητά, μόνο και μόνο για να πάρουν μια μυρωδιά για το πόσο μαλά..... είναι.

ΥΓ: Είδα τελικά το pdf και πράγματι τα ζώα φαίνεται ότι χρεώνουν την απαράδεκτη προμήθεια που αναφέρει ο φίλος. Άλλος ένας λόγος να μην ξαναπατήσω στο συγκεκριμένο μπουρδέλο. Όποιος αναγκαστικά συνεχίζει να έχει δοσοληψίες μαζί τους, μόνο μετρητά μήπως και καταλάβουν πόσο μαλά.... είναι.
Στην πραγματικότητα η επιταγή είναι κατι που βολεύει περισσότερο την τράπεζα και μετά τον πελάτη.
Γιατι σκέψου ποση ωρα θα φαει ο υπάλληλος ειδικά αν μιλάμε για μεγάλα ποσά, να τα μετρήσει και να στα δωσει. Ασε που μπορεί να μην έχει η τράπεζα τόσα μετρητά καθε στιγμή.
Μολις έγραφα σε αλλο thread ότι τραπεζικοί διαμεσολαβητες κλπ είναι για τα ματια του κόσμου. Ουσιαστικά "νομιμοποίουν" τις παρανομίες, δεν βγαζεις ακρη.
Αλλα στο συγκεκριμένο ζήτημα, διόρθωνεται εύκολα. Ειδικά σε μεγάλα ποσα, ζηταμε μετρητά και ας τους να παιδευονται (μεχρι να βαλουν χρεώση και σε αυτο, στο τέλος θα τα πάρουμε σπίτι, επιτοκια δε δινουν, τι τις χρειάζομαστε? Το νταβατζή ξέρω να τον κανω και εγω.. ).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista, γιώργης (yorgi)

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 09 Ιαν 2020 06:56 #6

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
sosimple έγραψε:
Γιατι σκέψου ποση ωρα θα φαει ο υπάλληλος ειδικά αν μιλάμε για μεγάλα ποσά, να τα μετρήσει και να στα δωσει. Ασε που μπορεί να μην έχει η τράπεζα τόσα μετρητά καθε στιγμή.

Κι αν δεν εχει να σου δωσει ποιος θα χασει, η τραπεζα ή ο πελατης που δε θα εξυπηρετηθει?

Θα τα μετρησει σε δευτερολεπτα, γι αυτο υπαρχουν οι καταμετρητικες μηχανες που εχουν. Αλιμονο σε σενα που θα βγεις με τα μετρητα στο δρομο μη σε ληστεψουν ή μηπως εχεις παρει κανα πλαστο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 09 Ιαν 2020 15:16 #7

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
Stefan έγραψε:
Κι αν δεν εχει να σου δωσει ποιος θα χασει, η τραπεζα ή ο πελατης που δε θα εξυπηρετηθει?

Θα τα μετρησει σε δευτερολεπτα, γι αυτο υπαρχουν οι καταμετρητικες μηχανες που εχουν. Αλιμονο σε σενα που θα βγεις με τα μετρητα στο δρομο μη σε ληστεψουν ή μηπως εχεις παρει κανα πλαστο.
Εχω παρει αρκετές φορές μετρητα πολλά. Τα δευτερόλεπτα που αναφέρεις είναι κανα μισαωρο (σε μια μεση κατάσταση) .. Η όλη διαδικασία, να βρουν λεφτα, να μεταφέρουν απο ενα υποκατάστημα σε αλλο κλπ. Απασχολούν ενα σωρο υπάλληλους, δε θα τους αρεσει καθόλου. Ούτε στον πελάτη θα αρεσει φυσικά, αλλα αυτοι δημιουργούν αυτη την κατάσταση. Ας κοβανε επιταγή χωρίς χρέωση.
Αν μιλάμε για μικρά ποσα, ακομα ενας λογος να πάρεις μετρητά αφού δε θα καθυστερήσει πολύ όπως λες, και δε θα χρεωθείς.
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιαν 2020 15:22 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 09 Ιαν 2020 17:11 #8

  • JMT
  • Το Άβαταρ του/της JMT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 380
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 155

  • Κάρμα: 10 (-2)
George (FTB) έγραψε:
Θα ήθελα να αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία με την ΕΤΕ και συγκεκριμένα για την έκδοση επιταγής ποσού 3000 ευρώ από αυτήν στο όνομά μου. Μου είπαν ότι η χρέωση είναι 0,2% (από τον περσινό Οκτώβριο) με min 15 euro (ανεξαρτήτως ποσού) εκτός και αν απευθύνεται σε δημόσιο ταμείο (π.χ. ΔΟΥ, ΤΠΔ κλπ) οπότε δεν υπάρχει χρέωση.
Σε ερώτημα που έκανα στον τραπεζικό διαμεσολαβητή hobis.gr/ μου είπαν ότι αν υπάρχει στον τιμοκατάλογο της Τράπεζας είναι απολύτως νόμιμο (σύμφωνα με μια οδηγία της ΤτΕ). Πράγματι αναγράφεται:
www.nbg.gr › web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn
Το ερώτημα δεν είναι αν είναι νόμιμο (σίγουρα είναι ανήθικος πλουτισμός), αλλά γιατί να υπάρχει μια τέτοια χρέωση (και μάλιστα a la carte) και μόνο από την συγκεκριμένη τράπεζα. Προσεχώς αν δεν υπάρξει κάποια αντίδραση θα ακολουθήσουν και οι άλλες εις βάρος των καταθετών.
Θα ήθελα να αναφέρω το θέμα (αν και κάποιοι το γνωρίζετε φαντάζομαι) και να ξεκινήσει μια συζήτηση για τρόπους αντίδρασης για ακύρωση αυτών των παλαβών χρεώσεων.
Φανταστείτε ότι θέλετε να αγοράσετε ακίνητο 150.000 ευρώ και εκδίδεται επιταγή στην ΕΤΕ. Προμήθεια=300 ευρώ!!!!!! Για έκδοση ενός χαρτιού μικρότερο από Α4. Έλεος...Στον δικηγόρο λιγότερα θα δώσετε...

Περιμένω γνώμες, αντιρρήσεις, προτάσεις.

ΥΓ Η οικονομία χρειάζεται Τράπεζες και όχι νταβατζήδες...
Τραπεζικη επιταγή στο όνομά σου αντί μετρητών νομίζω ότι είναι χωρίς προμήθεια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 10 Ιαν 2020 03:21 #9

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
sosimple έγραψε:
Εχω παρει αρκετές φορές μετρητα πολλά. Τα δευτερόλεπτα που αναφέρεις είναι κανα μισαωρο (σε μια μεση κατάσταση) .. Η όλη διαδικασία, να βρουν λεφτα, να μεταφέρουν απο ενα υποκατάστημα σε αλλο κλπ. Απασχολούν ενα σωρο υπάλληλους, δε θα τους αρεσει καθόλου. Ούτε στον πελάτη θα αρεσει φυσικά, αλλα αυτοι δημιουργούν αυτη την κατάσταση. Ας κοβανε επιταγή χωρίς χρέωση.
Αν μιλάμε για μικρά ποσα, ακομα ενας λογος να πάρεις μετρητά αφού δε θα καθυστερήσει πολύ όπως λες, και δε θα χρεωθείς.

Για ποσα λεφτα μιλας? Δε νομιζω ότι θα μεταφερουν λεφτα απο άλλο υποκαταστημα για να σε εξυπηρετησουν, δε τους συμφερει ετσι κι αλλιως, δε θα τρεξουν κιολας για να σε βοηθησουν να τους αδειασεις. Απλα σου λενε δεν εχουμε τωρα, επρεπε να μας ειχατε παρει τηλεφωνο, ή ελατε άλλη μερα.
Μετρητα εγω αποφευγω να κουβαλησω για τους λογους που ειπα.
Τελευταία διόρθωση: 10 Ιαν 2020 03:22 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα