Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 05 Μαρ 2011 17:11 #1

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΟΥ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΜΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΦΡΟΝΤΙΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΑ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ.
ΤΑ ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2010 ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΣΤΗ ΕΛΛΆΔΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ/ΕΠΙΤΟΚΙΑ /ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ .
ΣΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΦΟΡΩΝ.
ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ: ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΗ ΦΕΤΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ;
ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΚΛΗΘΩ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ;
ΘΑ ΞΑΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΩ ΚΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 19 Νοε 2011 15:52 #2

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΤΕΘΗΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΚΩΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΦΟΡΟΥΣ ΕΚΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ,ΓΙΑ ΔΕΣ ΤΟ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΟΥ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΡΩΤΗΣΕ ΠΑΛΙ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 20 Νοε 2011 17:12 #3

  • magnet
  • Το Άβαταρ του/της magnet
Νέα κόλπα, πιο ανεβασμένα από τους "μαύρους" και τους Ελβετούς τραπεζίτες.....

portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_..._1_24/09/2010_356775
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 14 Ιαν 2012 03:46 #4

  • evi28
  • Το Άβαταρ του/της evi28
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 621
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 1 (3)
Απο το 2011 οι καταθεσεις στη Ελβετια για κατοικους εκτος Ελβετιας χρεωνονται με 120 CHF ανα τριμηνο?
Ισχυει αυτο?
Περιληψη ολου του φορουμ των καταθετων.
www.katathetes.blogspot.com
Συμμετεχετε ολοι στα γκαλοπ στην σελιδα www.katathetes.blogspot.com για να δουμε τελικα τι ισχυει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 16 Ιαν 2012 18:42 #5

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
Ανώνυμος έγραψε:
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΟΥ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΜΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΦΡΟΝΤΙΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΑ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ.
ΤΑ ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2010 ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΣΤΗ ΕΛΛΆΔΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ/ΕΠΙΤΟΚΙΑ /ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ .
ΣΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΦΟΡΩΝ.
ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ: ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΗ ΦΕΤΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ;
ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΚΛΗΘΩ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ;
ΘΑ ΞΑΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΩ ΚΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ;

Προφανώς δε θα χρειασθεί να ξαναπληρώσεις και στην Ελλάδα φόρους.
Δες όμως πληροφορίες και στην ενότητα περί καταθέσεων εξωτερικού όπως και το τι προβλέπει η συμφωνία μεταξύ Ελλάδος και Ελβετίας σχετικά....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": demetri

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 24 Φεβ 2012 13:17 #6

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
Σύμφωνα με πληροφορίες που ο λογιστής μου βρήκε στο www.taxheaven.gr δεν αρκεί η μονόπλευρη φορολόγηση των καταθέσεων στη χώρα κατάθεσης τους (πχ Κύπρο, Ελβετία, κλπ), αλλά προβλέπεται και στην Ελλάδα πώς θα πρέπει να ξαναφορολογηθεί κατά 10% το ποσό που προκύπτει αν από τους τόκους αφαιρεθεί το ποσό που φορολογήθηκε στην ξένη χώρα.
Πχ αν προκύπτουν 1500 τόκοι στην Κύπρο και εκεί έχουν παρακρατηθεί 15% φόροι, τότε και στην Ελλάδα θα πρέπει να παρακρατηθεί το: [1500 - (1.500Χ15%)] Χ 10% !!
Αν δεν έχει παρακρατηθεί στην αλλοδαπή φόρος τότε θα παρακρατηθεί στην Ελλάδα το 1.500 Χ 10%...
Δε ξέρω αν επιβεβαιώνει κάποιος από σας τα παραπάνω...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 24 Φεβ 2012 13:40 #7

  • ptyxio
  • Το Άβαταρ του/της ptyxio
Voukes έγραψε:
Σύμφωνα με πληροφορίες που ο λογιστής μου βρήκε στο www.taxheaven.gr δεν αρκεί η μονόπλευρη φορολόγηση των καταθέσεων στη χώρα κατάθεσης τους (πχ Κύπρο, Ελβετία, κλπ), αλλά προβλέπεται και στην Ελλάδα πώς θα πρέπει να ξαναφορολογηθεί κατά 10% το ποσό που προκύπτει αν από τους τόκους αφαιρεθεί το ποσό που φορολογήθηκε στην ξένη χώρα.
Πχ αν προκύπτουν 1500 τόκοι στην Κύπρο και εκεί έχουν παρακρατηθεί 15% φόροι, τότε και στην Ελλάδα θα πρέπει να παρακρατηθεί το: [1500 - (1.500Χ15%)] Χ 10% !!
Αν δεν έχει παρακρατηθεί στην αλλοδαπή φόρος τότε θα παρακρατηθεί στην Ελλάδα το 1.500 Χ 10%...
Δε ξέρω αν επιβεβαιώνει κάποιος από σας τα παραπάνω...

πες στον λογιστή σου να σκίσει το πτυχίο του :(
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 24 Φεβ 2012 15:38 #8

  • thrylosveria
  • Το Άβαταρ του/της thrylosveria
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 197
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-2)
νομιζω οτι το συγκεκριμενο το εγραψε ο ΜΕΛΑΣ στο ''ΔΗΛΩΣΤΕ ΕΞΥΠΝΑ'' και αφορα το περιοδικο του για τις φορολογικες δηλωσεις του 2011.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 24 Φεβ 2012 15:38 #9

  • thrylosveria
  • Το Άβαταρ του/της thrylosveria
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 197
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-2)
δεν ειναι του λογιστη του......
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα