Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Μεταφορα χρηματων απο αγγλια

Μεταφορα χρηματων απο αγγλια 13 Δεκ 2018 02:06 #1

  • tatas
  • Το Άβαταρ του/της tatas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Η συζυγος (αγγλιδα)πηρε καποια χρηματα μετα απο πωληση κατοικιας.Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος και οικονομικοτερος για να μεταφερει το ποσο αυτο στην ελλαδα??
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μεταφορα χρηματων απο αγγλια 13 Δεκ 2018 14:15 #2

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
γενικά χρησιμοποιώ το transferwise.com/
αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει για τέτοια ποσά
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μεταφορα χρηματων απο αγγλια 13 Δεκ 2018 20:43 #3

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13058
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Να τα μεταφέρει σε Αγγλική Τράπεζα στο Γιβραλτάρ, όπου έχει 0% φόρο, και να περιμένει εκεί μέχρι να πέσει η στερλίνα λόγω Brexit πριν τα μετατρέψει όλα σε ευρώ.
Μετά, να φέρει τα ευρώ στην Ελλάδα, λίγα-λίγα, μετρητά.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 14 Δεκ 2018 11:51 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μεταφορα χρηματων απο αγγλια 13 Δεκ 2018 22:03 #4

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Να τα μεταφέρει σε Αγγλική Τράπεζα στο Γιβραλτάρ, όπου έχει 0% φόρο, και να περιμένει εκεί μέχρι να πέσει η στερλίνα λόγω Brexit πριν τα μετατρέψει όλα σε ευρώ.
:silly: Αυτό πως θα ωφελήσει?

Σοβαρά τώρα, ας ψάξει τιμές στα online ανταλλακτήρια που εποπτεύονται από το FCA.
GCEN, Transferwise, exchange4free, currencyfair κτλ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μεταφορα χρηματων απο αγγλια 14 Δεκ 2018 01:00 #5

  • Wimborne
  • Το Άβαταρ του/της Wimborne
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 24
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 7
Μια που μιλάμε για μεγάλο ποσό, νομίζω οτι υπηρεσίες τύπου trasnferwise κλπ δεν κάνουν για την περίπτωση.
Εγώ θα σκεφτόμουν να ανοίξω ένα international account από αγγλική τράπεζα που σου επιτρέπει να έχεις λογαριασμό και σε στερλίνα, και σε ευρώ. H Barclays δίνει τη δυνατότητα να έχεις savings account σε ευρώ, αν διαθέτεις πάνω από 25.000 στερλίνες. Και μπορείς να κάνεις μεταφορές από το λογαριασμό της στερλίνας στο λογαρισμό των ευρώ. Οπότε εγώ θα τα έκανα ευρώ στην αγγλική τράπεζα, και μετά θα τα έστελνα στην Ελλάδα.

Είμαι σίγουρος οτι αν τα στείλεις απευθείας από στερλίνες σε ελληνική τράπεζα , θα χάσεις πολλά στη μετατροπή. Βέβαια η στερλίνα αυτή την εποχή είναι χαμηλά. Εγώ δεν πιστεύω οτι θα πάει πολύ παρακάτω. Νομίζω οτι όταν θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με το Brexit θα επιστρέψει σε τιμές γύρω στο 1.20+ με το ευρώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μεταφορα χρηματων απο αγγλια 14 Δεκ 2018 11:53 #6

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13058
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Wimborne έγραψε:
Μια που μιλάμε για μεγάλο ποσό, νομίζω οτι υπηρεσίες τύπου trasnferwise κλπ δεν κάνουν για την περίπτωση.
Εγώ θα σκεφτόμουν να ανοίξω ένα international account από αγγλική τράπεζα που σου επιτρέπει να έχεις λογαριασμό και σε στερλίνα, και σε ευρώ. H Barclays δίνει τη δυνατότητα να έχεις savings account σε ευρώ, αν διαθέτεις πάνω από 25.000 στερλίνες. Και μπορείς να κάνεις μεταφορές από το λογαριασμό της στερλίνας στο λογαριασμό των ευρώ. Οπότε εγώ θα τα έκανα ευρώ στην αγγλική τράπεζα, και μετά θα τα έστελνα στην Ελλάδα.

Το ίδιο ακριβώς έγραψα, και είπε σε ποια περίπου Τράπεζα, και μου την είπαν ορισμένοι εδώ μέσα...

international.lloydsbank.com/products-an...es/everyday-banking/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 14 Δεκ 2018 11:56 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": CV

Μεταφορα χρηματων απο αγγλια......να κατσετε στα αυγα σας οχι πανικος! 15 Δεκ 2018 23:25 #7

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Γιατι ρε φιλαρακι να τα μεταφερει Ελλαδα δεν σε καταλαβαινω!
Μην "χασει" τα χρηματα της φοβαται με την Mrs Theresa May και εμπιστευετε εδω Ελλαδα τους ρεμπεσκιεδες?
Ελατε τωρα σοβαρευτειτε!
Να κατσει στα αυγα της να "πεσει" η "σκονη" γιατι και την "κλωσσα" καπου την κραξαμε και "πηραν μπρος" τα μυαλα τους και αρχισε να "ζεσταινει" τις "μηχανες" η Βρετανια για Brexit.

Κοιτα φιλε μου ανεξαρτητως πεποιθησεων (πολιτικων) το προβλημα (χοντρικα στο γραφω) στην Europa δεν το εχει η E.C.B που σταματαει το quantitative easing ποσοτικη χαλαρωση (αγορα στην ουσια χρεους των Κρατων) αλλα το "κλαρινο" το εχουν η Deutsche Bundesbank οι Γερμανοι.
Στα γραφω να "δουλεψει το ρημαδι" το μυαλο που μας εχουν κανει ολους "ντενεκεδες" (δεν βγαζω τον εαυτο μου εξω μην παρεξηγηθω okay?).


Στον Target 2 τα "χρεωστουμενα" στην Bundesbank να ανερχονται στα €996,3 δις (συστημα πληρωμων Διακρατικα και επιχειρησεων).
Ο Target 2 είναι μια τεχνική πλατφόρμα που λειτουργεί μεταξυ της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας (ΕΚΤ) και τις Εθνικές Κεντρικές τράπεζες απο το 2007 για τη διαχείριση πληρωμών στο κοινο νόμισμα.

(Θα το γραψω αναλυτικοτερα στο τμημα του αφορολογητου που εχω ανοιξει γιατι ημουν "αποκλεισμενος" και με ευθυνη του forum και δεν μπορουσα να γραψω μολις ανοιξαν το παρων θεμα.
Σημερα που ειδα οτι μπορω να γραφω συγνωμη παιδες αλλα εχω "εξοδο" στα "υποαναπτυκτα" ζουκιαμπου επομενως απο Δευτερα τα "υπολοιπα".

Χοντρικα γιατι το "κλαρινο" το εχουν οι Γερμανοι?

Οι Εμπορικές τράπεζες στις νότιες ευρωπαϊκές χώρες χρησιμοποίησαν πρόθυμα την πρόσβαση τους στα κεφάλαια που προσέφερε η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, επειδή ήταν πιο δύσκολο για αυτες να αντλήσουν κεφάλαια από τη διατραπεζική αγορά.
Μετά το 2015, η ΕΚΤ διέταξε τις Κεντρικές τράπεζες της Νομισματικής ένωσης να αγοράσουν κρατικά ομόλογα, τα οποία οδήγησαν επίσης στην αύξηση των υπολοίπων.
Το πρόβλημα ήταν ότι οι πωλητές ομολόγων βρίσκονταν συχνά έξω από την ευρωζώνη, αλλά διατηρούσαν λογαριασμούς Target 2 για να χειρίζονται συναλλαγές σε ευρώ στη Γερμανική Ομοσπονδιακή Κυβέρνηση.
Εάν, για παράδειγμα, η (Α) Κεντρικη τράπεζα της Γερμανιας αγόραζε ομόλογα από ένα ιδρυμα Τραπεζας της Νοτιου Ευρωπης το αποτέλεσμα ήταν να αυξησει το αρνητικό υπόλοιπο που ηδη ειχε με αυτην την Τραπεζα και να αυξηθεί το θετικό υπόλοιπο της Bundesbank.

(με πετυχες στις καλες μου φιλαρακι δωσε βαση να ξυπνησει το ρημαδι το μυαλο ολων μας και εμενα που στα γραφω)

Στο πρώτο βήμα, εχω μια εμπορική τράπεζα σε ενα Κρατος (Α) που χρεώνει ένα (1) εκατομμύριο ευρώ σε ενα παλι απο την ιδια Χωρα (Α) εταιρικό λογαριασμό και διατασει την κεντρική τράπεζα της Χωρας (Α) να μεταφέρει το ποσό μέσω του Target 2 στην εμπορική τράπεζα στη Γερμανία που διατηρεί το λογαριασμό του πωλητή.
Στη συνέχεια, η κεντρικη Τραπεζα του τοπου (Α) καταλογίζει στην εμπορική τράπεζα παλι του ιδιου τοπου (Α) (μπορεί να χορηγήσει δάνειο εξασφαλισμένο, οπως παράδειγμα, με ομόλογα) και μέσω της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας (ΕΚΤ) διατασει τη Bundesbank να μεταφέρει 1 εκατ. Ευρώ στην εμπορική τράπεζα στη Γερμανία.
Σαν συνέπεια αυτής της συναλλαγής, η Τραπεζα του τοπου (Α) έχει υποχρέωση και αντιστοιχα η Bundesbank υποχρέωση ύψους 1 εκατ. Ευρώ.
Η ΕΚΤ υπολογίζει και εκτελεί πολλές τέτοιες πράξεις κάθε μέρα και με τον τρόπο αυτό, μια δεδομένη Κεντρική τράπεζα αναλαμβάνει μια ενιαία υποχρέωση έναντι της ΕΚΤ με ενα ποσό που εμφανίζεται ως υπόλοιπο στον target2.


Εν ολίγοις φιλε μου να πεις στην κυρια Βρετανιδα να κατσει στα αυγα της μην παει για μαλλι και βγει κουρεμενη.
Εγω παντως που εφυγα απο Ελλαδα απο το 2012 ……..π.ο.τ.ε δεν ειπα “αμαν τι εκανα” ……...να πανε να “γα” οι Κουληδες και οι λουληδες που θα αφησω τα χρηματα μου να μου τα δανειζει ο καθε ρεμπεσκιες σε “επιχειρηματιες” της πλακας style Μυτηληναιους ,Φεσσα κλπ που χρωστανε σε οποιον μιλαει Ελληνικα και Αγγλικα.
Αυτα τα λαμογια σιγα μην εχουν χρηματα απλα κινουνται με Ε.γ.γ.υ.η.τ.ι.κ.ε.ς και πανε …..και δανειζονται απο τις Τραπεζες και κουνανε τον πωπο τους.
Επομενως αμα “σκασει” το “κλαρινο” απο κατι τετοια “καλοπαιδα” κομματοσκυλα λογω των αρνητικων υπολοιπων της Budesbank με τις “τραπεζες” κυριως της Νοτιου Ευρωπης τοτε το “κλαρινο” θα το φαω εγω και εσυ που εχουμε Καταθεσεις στην Ελλαδα και αυτα τα λαμογια θα την βγαλουν καθαρη.
Επειδη εγω οπως εγραψα εγω “την εκανα” επι Σαμαρα το 2012 ………..pay attention …….μηπως το φας εσυ και η κυρια Βρετανιδα που θελει να φερει χρηματα στην Ελλαδα.

Η Budesbank αυτο που ξερω να γραψω ειναι οτι εχει. σ.η.μ.ε.ρ.α ενα αρνητικο υπολοιπο με τους Λογαριασμους αλλων Κρατων κοντα στο ενα (€1) τρις…….αλλοι το αναφερουν “πλεονασμα”.
Καταλαβαινεις οτι αμα “σκασει” το “κλαρινο” θα μεινουν με τα “χαρτια” Ομολογα αλλων Κρατων γιατι αμα δεν ρευστοποιησουν “θεωρητικα” εχουν “πλεονασμα”.
Απλα σημερα οι Γερμανοι αναγκαζουν τα αλλα Κρατη (οι Τραπεζες τους) να αγοραζουν Ομολογα απο το Εξωτερικο αυξανοντας το “κρυφο” κοστος δανεισμου οταν τα μεταβιβαζουν στην E.C.B (Ε.Κ.Τ) και αυτη με την σειρα της στην Budesbank.

Θα με βριζεις οπως και αλλοι το καταλαβαινω γιατι θα μπερδευτηκατε βιαστικα που τα εγραψα.
Φιλε μου δωσε μου ενα break 2-3 ημερες “λογω της ημερας” ζουκιαμπου που “φευγω” σε λιγο.
Καθηστε στα αυγα σας με την κυρια Βρετανιδα προς το παρων.
Απλα θα επανελθω στο θεμα στο Τμημα Αφορολογητου που εχω ανοιξει και τα κομματοσκυλα ακροδεξιοι διαμαρτυρονται στο forum και με αποκλειουν για να γραφουν τις βλακειες τους.

(Tsig ειναι η δευτερη φορα με τον “στοκο” που με απέκλεισες η αλλη ηταν με το bitcoin που ηθελα να γραψω να φυγετε οσοι ειχατε αγορασει (εγω ποτε δεν παιζω στην τυχη τα χρηματα μου) γιατι θα σκασει “κλαρινο” απο τα €17,000 που ηταν και δεν μπορουσα γιατι π.α.λ.ι ημουν αποκλεισμενος).

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μεταφορα χρηματων απο αγγλια 16 Δεκ 2018 10:38 #8

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Το ίδιο ακριβώς έγραψα, και είπε σε ποια περίπου Τράπεζα, και μου την είπαν ορισμένοι εδώ μέσα...

international.lloydsbank.com/products-an...es/everyday-banking/

Μιας και η αναφορα σε μενα :) :
- Το οτι το Γιγραλταρ εχει 0% φορο δεν λεει κατι. Φορολογικος κατοικος Ελλαδας πληρωνει φορο ουτως ή αλλως. Ομοιως και ο φορολογικος κατοικος ΗΒ.
- Αν πεσει η λιρα, βγαινεις χαμενος και οχι κερδισμενος. Ανεξαρτητα, το λογικο ειναι να εχεις τα χρηματα στο νομισμα που τα χρειαζεσαι. Μην εχεις ελπιδες να κερδισεις απο το forex...

Συγκεντρωτικα παντως, τα κοστη συνοψιζονται ως εξης:
1. Κοστος set-up. Αν θελει καποιος να ανοιξει νεο τραπεζικο λογαριασμο, πρεπει να δει τι θα πληρωσει για να τον ανοιξει, να τον διατηρει και να τον κλεισει.
2. Προμηθεια μεταφορας χρηματων (front-end charge).
3. Spread μεταξυ τιμης αγορας/πωλησης (οι τραπεζες γενικα εχουν τα χειροτερα spread γι 'αυτο ο κοσμος προτιμα να αλλαζει χρηματα σε ανταλλακτηρια και οχι τραπεζες!)
4. Προμηθεια ενδιαμεσης τραπεζας (back-end charge).

Στα παραπανω καποιος πρεπει να συνυπολογισει το ρισκο αν εχει σε ενα λογαριασμο χρηματα πανω απο το οριο εγγυησης καταθεσεων (85k GBP αν δεν κανω λαθος).

Οι εταιρειες τυπου trasferwise εχουν ανθησει γιατι τα κοστη τους ειναι ενα μικρο ποσοστο του κοστους των τραπεζων...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα