Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Day trading κρυπτονομισμάτων 06 Δεκ 2022 12:26 #154

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 284
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 71
  • Κάρμα: 0
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) έγραψε:
Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι όποιος αγόρασε στο 98.825 για να πάρει στη λήξη 100 [ ή 988.25 το 1000], τότε έχει απόδοση 1.17% περίπου και όχι 2%, εκτός και αν τα νούμερα, που αναφέρονται, είναι λανθασμένα.
Γιατί το λες αυτό?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Day trading κρυπτονομισμάτων 06 Δεκ 2022 16:07 #155

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
GREGORYMO έγραψε:
Γιατί το λες αυτό?

Τώρα το είδα, ο υπολογισμός μου αφορά ΕΓΕΔ διάρκειας ενός έτους, αν η αγορά αφορούσε 6μηνο, τότε η απόδοση είναι περίπου 2.35%+ , δηλαδή όσο και η πρωτογενής και παραπάνω και δεν έχω τις τράπεζες να χαρίζονται, κάτι τρέχει με τα νούμερα...

Τόκος = (Κεφάλαιο Χ Απόδοση %) / 360 * ΗΜΕΡΕΣ ΕΩΣ ΤΗ ΛΗΞΗ.

Λύστε ως προς την Απόδοση και θα βρείτε το ζητούμενο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 08 Δεκ 2022 18:03 #156

  • Petran (Nabuco)
  • Το Άβαταρ του/της Petran (Nabuco)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
To ετήσιο έντοκο που βγήκε χθες είχε καθαρή απόδοση 2.4%.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 08 Δεκ 2022 18:24 #157

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Petran (Nabuco) έγραψε:
To ετήσιο έντοκο που βγήκε χθες είχε καθαρή απόδοση 2.4%.

2.73% , στη δευτερογενή πουλήθηκε στο 2.40% , όντως.

Πάντως, οι τράπεζες [δε θα αναφέρω ποια] δεν ενημερώνουν σωστά τον πελάτη, υπάρχει μια αδιαφάνεια.

Σήμερα βρέθηκα μπροστά σε πώληση "πρωτογενούς" του τελευταίου ετησίου ΕΓΕΔ με 2.60% και όριο τα 15.000 ευρώ [πληροφορήθηκα από έγκυρη πηγή, ότι αυτά τα όρια τα βάζουν από μόνες τους οι τράπεζες, δηλαδή επίσημα δεν υπάρχει όριο. Αν ήταν πράγματι πρωτογενής, θα έπρεπε να ήταν 2.73%, δηλαδή η τράπεζα κράτησε προμήθεια, ενώ στην πρωτογενή δεν επιτρέπεται η προμήθεια.

Γι' αυτό εδώ δίνεται μια ευκαιρία πληροφόρησης μεταξύ μας, για να ξεπεράσουμε τις σκιώδεις συμπεριφορές - περιπτώσεις που συμφέρουν τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 08 Δεκ 2022 18:38 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 08 Δεκ 2022 18:28 #158

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) έγραψε:
2.73% , στη δευτερογενή πουλήθηκε στο 2.40% , όντως.
Τελικά τι ισχύει, ξέρουμε, είναι καθαρή αυτή η απόδοση ή το 2.40 εχει φορολογία 15%?
Επισης στη δευτερογενη, στην πραξη παίρνεις οσα θες, πχ μπορείς να παρεις 300.000€ ή σου δίνουν οτι έχουν?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 08 Δεκ 2022 18:37 #159

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
sosimple έγραψε:
Τελικά τι ισχύει, ξέρουμε, είναι καθαρή αυτή η απόδοση ή το 2.40 εχει φορολογία 15%?
Επισης στη δευτερογενη, στην πραξη παίρνεις οσα θες, πχ μπορείς να παρεις 300.000€ ή σου δίνουν οτι έχουν?

Συμπλήρωσα κάποια πράγματα στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Ξεκάθαρα, είτε αγοράσεις ΕΓΕΔ στην πρωτογενή, είτε στη δευτερογενή ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ.

Στη δευτερογενή παίρνεις όσα θέλεις. Π.χ. το τελευταίο εξαμηνιαίο που έκλεισε στο 2.35% το πουλούσαν με απόδοση 1.56 - 1.66% μεγάλη διαφορά, αλλά αυτό είναι θέμα αγοράς.

Οι τράπεζες αγοράζουν για τις ίδιες και μετά τα πωλούν στη δευτερογενή στους πελάτες τους με κέρδος , όσο τους επιτρέπει η αγορά. Γίνονται πράξεις και με τα ΕΓΕΔ και διαμορφώνεται η τιμή.

Αλλά, άλλο αυτό και άλλο να λές πρωτογενή και να πουλάς στον άλλο δευτερογενή, χωρίς να το καταλαβαίνει. Στην πρωτογενή για φυσικό πρόσωπο πρέπει να είναι αφορολόγητα και χωρίς προμήθειες, τέλος. Έτσι ουσιαστικά αρνούνται να το κάνουν, γιατί δεν κερδίζουν, το έχουμε ξαναπεί + ότι οι τράπεζες φορολογούνται, όχι όπως στα φυσικά πρόσωπα.

Όσο για το πόσα σου δίνουν, είτε στην πρωτογενή [ που πια καμία τράπεζα δεν το κάνει, άσχετα αν κάποιες το ονομάζουν έτσι] είτε στη δευτερογενή, η απάντηση είναι όσα θέλουν και ανάλογα με τον πελάτη. Η μόνη λογική εξήγηση να μη σου δώσουν όσα ζητήσεις είναι στην πρωτογενή με την υπερκάλυψη [είπαμε όμως ότι δεν το κάνουν , αρνούνται να πουλήσουν πρωτογενή, αυτό γίνεται συνέχεια στην πρωτογενή των εταιρικών ομολόγων], αν ζητήσεις 300000 και το κράτος ζήτησε π.χ. 300.000.000 και προσφέρθηκαν 900.000.000 και δέχθηκε τελικά 600.000.000 τότε τίμιο θα ήταν η τράπεζα να σου πει ότι έγιναν δεκτά τα 200.000 σου, αλλά έχω παρατηρήσει και στραβές, κάποιους πελάτες να τους ρίχνουν, μου έχει τύχει. Στη δευτερογενή, κανόνας, όσα ζητάς, πρέπει να τα παίρνεις.
Καλό απόγευμα.

www.minfin.gr/documents/20182/17945201/8...0d-8da8-320320fe71c0
Τελευταία διόρθωση: 08 Δεκ 2022 18:56 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 08 Δεκ 2022 18:52 #160

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 284
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 71
  • Κάρμα: 0
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) έγραψε:
Συμπλήρωσα κάποια πράγματα στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Ξεκάθαρα, είτε αγοράσεις ΕΓΕΔ στην πρωτογενή, είτε στη δευτερογενή ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ.

Στη δευτερογενή παίρνεις όσα θέλεις. Π.χ. το τελευταίο εξαμηνιαίο που έκλεισε στο 2.35% το πουλούσαν με απόδοση 1.56 - 1.66% μεγάλη διαφορά, αλλά αυτό είναι θέμα αγοράς.

Οι τράπεζες αγοράζουν για τις ίδιες και μετά τα πωλούν στη δευτερογενή στους πελάτες τους με κέρδος , όσο τους επιτρέπει η αγορά. Γίνονται πράξεις και με τα ΕΓΕΔ και διαμορφώνεται η τιμή.

Αλλά, άλλο αυτό και άλλο να λές πρωτογενή και να πουλάς στον άλλο δευτερογενή, χωρίς να το καταλαβαίνει. Στην πρωτογενή για φυσικό πρόσωπο πρέπει να είναι αφορολόγητα και χωρίς προμήθειες, τέλος. Έτσι ουσιαστικά αρνούνται να το κάνουν, γιατί δεν κερδίζουν, το έχουμε ξαναπεί + ότι οι τράπεζες φορολογούνται, όχι όπως στα φυσικά πρόσωπα.

Όσο για το πόσα σου δίνουν, είτε στην πρωτογενή [ που πια καμία τράπεζα δεν το κάνει, άσχετα αν κάποιες το ονομάζουν έτσι] είτε στη δευτερογενή, η απάντηση είναι όσα θέλουν και ανάλογα με τον πελάτη. Η μόνη λογική εξήγηση να μη σου δώσουν όσα ζητήσεις είναι στην πρωτογενή με την υπερκάλυψη, αν ζητήσεις 300000 και το κράτος ζήτησε π.χ. 300.000.000 και προσφέρθηκαν 900.000.000 και δέχθηκε τελικά 600.000.000 τότε τίμιο θα ήταν η τράπεζα να σου πει ότι έγιναν δεκτά τα 200.000 σου, αλλά έχω παρατηρήσει και στραβές, κάποιους πελάτες να τους ρίχνουν, μου έχει τύχει. Στη δευτερογενή, κανόνας, όσα ζητάς, πρέπει να τα παίρνεις.
Καλό απόγευμα.

www.minfin.gr/documents/20182/17945201/8...0d-8da8-320320fe71c0
Έχω γράψει στο ποστ ότι αγόρασα το εξάμηνο εντοκο της προηγούμενης εβδομάδας στο 2.05% χωρίς να είμαι personal banking κτλ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 08 Δεκ 2022 18:54 #161

  • SiMpAn
  • Το Άβαταρ του/της SiMpAn
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 19
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 25
  • Κάρμα: 0
Αγαπητέ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna),

Οφείλουμε να ενημερώνουμε για όλες τις λεπτομέρειες.
Δικό μας πάθημα = μάθημα για όλους τους υπόλοιπους = απελευθέρωση από το εγώ μας = συνεισφορά γνώσεων ακόμη και από τους πιο δύσπιστους = ΚΕΡΔΟΣ για εμάς = ΑΠΩΛΕΙΑ για το τραπεζικό σύστημα (μάλλον η λέξη καζίνο είναι πιο αντιπροσωπευτική).

Εννοώ να αναφερθεί το όνομα της τράπεζας.
Τι σκιάζεσαι;

Λοιπόν νέες πληροφορίες:
Τράπεζα Αττικής σήμερα
0,57% προμήθεια
με 125-140€ έξοδα διακανονισμού

Είχα insider και με πληροφόρησε για το τι μου ετοιμάζουν αύριο
Μιλάμε για ποσό 80Κ

Δηλαδή μου δίνουν αντί για 2,73% / 2184€ τόκος (πρωτογενή), 2,16% / 1728€
Στο χέρι θα πάρω 1588€
(τρώνε 456€+140€=596€)

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗΣ!!
Τελευταία διόρθωση: 08 Δεκ 2022 18:55 από SiMpAn.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple, ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 08 Δεκ 2022 18:59 #162

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
GREGORYMO έγραψε:
Έχω γράψει στο ποστ ότι αγόρασα το εξάμηνο εντοκο της προηγούμενης εβδομάδας στο 2.05% χωρίς να είμαι personal banking κτλ

Αν πράγματι η απόδοση σου είναι 2.05% είναι πολύ καλή αγορά, αν είναι για 15000 όμως είναι περιοριστικό για κάποιους που έχουν κεφάλαιο π.χ. 100000, τον δεύτερο τον αναγκάζουν να πάει στο 1.55 - 1.65%
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.161 δευτερόλεπτα