Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 12 Ιαν 2019 23:16 #28

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Πρωτα απο ολα μακακα δηλαδη αρχιμαλακαντρεα σε πιασανε εσενα τα "μπουμπουκια" που ψηφιζετε και τωρα ετοιμαζονται να σας ριξουν "ξυλο" με το περιουσιολογιο.
Δευτερον μακακα δεν πιασανε κ.α.ν.ε.ν.α που εχει επενδυσει στην Asia στην αγορα των Corporate Bonds εταιρικων Ομολογων......που τα μπερδευετε με τα Credit Default Swaps το botcoin κλπ οι αλογομουρηδες.
Να πατε να σας ενημερωσουν οι ασχετοι πρωτα και οι ασχετες της νοσηλευτικης και επειτα να εχετε αποψη γιατι η πραγματικοτητα σας διαψευδει.
Τριτον οταν η αγορα γινετε σε υποτιμημενο νομισμα αναφορας επομενο ειναι η "οποια" ανατιμηση να συμφερει τον αγοραστη και οχι τον πωλητη.
Κανουργια μαθηματικα βγαλατε?
Τεταρτον η αγορα Corporate bonds εταιρικων ομολογων που οι "τραπεζες" εδω στην Ελλαδα ειναι ψιλικατζιδικα ειναι απο τις πιο σταθερες και με ε.γ.γ.υ.η.σ.η οπισθογραφημενη της εγγυητριας Τραπεζας γιατι καθε επιχειρηση δεν μπορει να ξεπερναει ενα οροσμενο πλαφον τραπεζικου δανεισμου της συμφωνα με το Μετοχικο της Κεφαλαιο.
Επομενως οταν θελει να προχωρησει σε επεκταση δραστηριοτητων της η ιδια η Τραπεζα εκδιδει Corporate bonds τα οποια διανεμει σε δικους της πελατες (συνηθως υψηλης φερεγγυοτητας) για να καλυψει την επιχειρηση.

Εισαστε ασχετοι και καθησατε στην "μπανανα" τωρα με το περιουσιολογιο και απο την μια ......φταιω εγω και απο την αλλη με κατηγορησες οτι "παιζω" cds ,bitcoin κλπ των αλογομουρηδων.
Παντως αρκετα plus καθε χρονο βγαινει ο λογαριασμος μου καθε χρονο στην ληξη τους στην Bangkok ενω το 5 ημερο αναμονης δεν με χαλαει γιατι κανω και τις διακοπες μου.
Που ειδατε να σας εγραψα εγω για cds ,bitcoin κλπ των αλογομουρηδων που τους τα μασησαν?
Ποτε δεν εχω γραψει για τετοια διοτι δεν αφηνω τα χρηματα μου στην τυχη.

Τωρα αν νομιζεις "μαγκα" οτι θα με θιξεις γραφοντας μου οτι πηγαινω Pattaya υπονοωντας για πουτανες σε παρακαλω οπως και τον Παναγιωτη και τον Tsig που ειναι υπευθυνοι στο forum .......stay away from me such instructions.
Εχω πολλυ καλα "φιλαρακια" Bangkokians special origin που ο τοσο ο χρονος μου οσο και η διαμονη μου στα "σπιτακια" τους δεν μου αφηνουν περιθωρια να "ψαχνω".

Δεν μπορειτε οι γνωστοι ασχετοι αλογομουρηδες να πετατε την μαλακια σας και να παπαγαλιζετε οτι ηλιθιωμαρα διαβαζετε.
Πηγαινετε μια βολτα και αμα βρειτε corporate bonds (σοβαρων επιχειρησεων που πανε χερι με χερι τα ομολογα οχι ψιλικατζιδικου) να μου γραψετε.

Δεν σας βαζουν οι ιδιοι σε αυτην την αγορα γιατι δεν τους συμφερει αφενος η διακυμανση με το $/€ (γιατι καθε εκδοση αφορα ορισμενα ομολογα που μπορουν να πληρωθουν στον αγοραστη με ενα ορισμενο +/- διακυμανση με το τοπικο νομισμα).
Αμα διαβασετε τα οσα παραπανω αναρτησε ο ασχετος και οι αλλοι/αλλες ασχετηλες τον ευχαριστησαν ο ιδιος που εδωσε "συνεντευξη" αλλα λεει "αλλου" και μαλιστα ηθελαν να βαλουν την αγορα των Εταιρικων Ομολογων στα crypto.
Δεν αφηνουν οι ιδιες οι Τραπεζες θηρια οχι μπατιρογερμανικα funds.
Χωρια που ειναι Α.ν.ω.ν.υ.μ.α και plus Α.φ.ο.ρ.ο.λ.ο.γ.η.τ.α κατα την ληξη τους ενω οπως εγραψα αλλοι ηταν κολοφαρδοι προλαβαν και "χωθηκαν" στα 5 ετη corporate bonds.

Thailand to use blockchain technology to boost corporate bond market

"Τεχνικα προβληματα" θα καθυστερησει γιατι το βλημα δεν καταλαβαινει οτι στην οικονομια του παραγωγικου κεφαλαιου τον πρωτο ρολο τον εχουν οι Τραπεζες και οχι οι Ενωσεις και Ομοσπονδιες που λογω οτι χανουν προμηθεια τα θεωρουν "καταστροφικα".

Επομενως στην οικονομια οτι ειναι "καταστροφικο" για εσενα .......ειναι οφελιμο για εμενα και δεν μπορει να ειμαστε και οι δυο χαμενοι γιατι θα τιναζοταν ολη η οικονομια στον αερα.
Ενω αμα ανοιξετε τα στραβα σας οι ασχετοι /ασχετες θα διαβασετε οτι αφενος ο ιδιος αναφερει οτι η αγορα των Thai corporate bonds εχει εκτοξευθει πανω απο το 20% ΑΕΠ (πιθανολογω διοτι οι επιχειρησεις ηταν υποχρεωμενες βασει Νομου αναλογου μεγεθους τους να διακρατουν την ρευστοτητα τους σε Κρατικα Ομολογα) και απο την αλλη παλι ο ιδιος αναφερει οτι σ.η.μ.ε.ρ.α η εκδοση των corporate bonds γινετε με Πιστοποιημενα Εγγραφα (τραπεζικα του εκδοτη) ειτε με (ανωνυμα) κουπονια απο την δευτερογενη αγορα τους.
Πουθενα δεν αναφερει τις ηλιθιωμαρες που γραφετε για cds,bitcoin κλπ.
Τον αλλον μηνα θα "κατεβω" για ανανεωση Corporate bonds και για διακοπες μου στην Bangkok ,Phuket /Patong beach ενω οσοι παραληδες γεροντοτεκνα εισαστε θιασωτες της Pattaya απλα να σας ενημερωσω οτι τα λεωφορεια ξεκινουν απο τον σταθμο bts skytrain Ekamai η διαδρομη ειναι 1,20 h και καπου στο 1,20-1,30 ηταν το εισιτηριο που μια φορα πηγα και......εφυγα μεσα σε μια ωρα.
Ετσι ειναι ρε παιδια τι να κανουμε αλλοι πανε Thailand -αρα και χωνονται στον βοθρο και αλλοι πανε και "φτιαχνονται" πολλες χαρες οχι μια τα οικονομικα τους.
Φιλαρακι απο την Netherlands που γνωριστηκα ειχε φυγει απο το 2010 απο Ολλανδια πουλησε το σπιτι του στο Amsterdam στα €700,000 συν τα χρηματα του απο τις Τραπεζες και ειναι μεσα στην αγορα των corporate bonds αλλα αυτοι χωνονται και σε κρατικες επιχειρησεις με εγγυηση τα Κρατικα Ομολογα τα οποια ειναι ανωνυμα.
Αμα καθοταν Ολλανδια τον ειχανε σκισει στην φορολογια καπου στο 57% συν τον Φορο εισοδηματος να ταιζουν τον καθε γυφτο λαθρομεταναστη γιατι το ξεφτυλισαν οι αχαιρευτοι οι Ολλανδοι εφθασαν το σαντουιτς στα €7-€8 και το μικρο μπουκαλι το νερο στα €5.

Σαν "συνταξιουχος" off the record εργαζετε απο τον υπολογιστη σε μια Ολλανδικη πολλυεθνικη και πληρωνει φορολογια 17% στην Thailand -αρα παντρευτηκε στην Thai η γυναικα του την εστειλε να κανει μεταπτυχιακο Νοσηλευτικη και εφυγε απο το Δημοσιο ενω τον γιο του τον εχει σε Thai σχολειο και τον αλλο γιο του (απο αλλο γαμο) τον εχει βαλει σε Αμερικανικο college και πληρωνει στα €2,500 τον χρονο (πανεπιστημιο).
Αμα ηταν Ολλανδια θα τον ειχαν πηδηξει η "συγκυβερνηση" λερα των πολιτικων για να ταιζουν "δωρεαν γευματα" τον καθε καραβλαχο λαθρομεταναστη.
Πολλες χαρες και ασφαλεστατη Χωρα Βασιλειο ειναι η Thailand-αρα το μονο αρνητικο που βλεπω ειναι ο υπερδανεισμος των ντοπιων για σπιτια ,αυτοκινητα ,smartphones ,computers κλπ.
Απο πλευρα επενδυσεων και ασφαλειας Τραπεζων κ.α.ν.ε.ν..α.ς δεν εχασε χρηματα σε σοβαρες επιχειρησεις και ημικρατικες μετοχοποιημενες κυριως τηλεπικοινωνιων.

www.globalcapital.com/article/b154f539ff...orporate-debt-market

Αμα δεν το κατεχετε το αθλημα παιξατε και χασατε με το μπουμπουκια που ψηφιζατε.
Π.ε.ρ.ι.ο.υ.σ.ι.ο.λ.ο.γ.ι.ο.
Καλα να παθετε δεν σας φταιω εγω.
Ειμαι πιο Παγκοσμιοποιητης απο τους ιδιους και τις "ιδιες" που ευαγγελιζονται την Παγκοσμιοποιηση!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιαν 2019 23:17 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 13 Ιαν 2019 19:04 #29

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Βρε καταλαβαινεις τι γραφεις;

Γραφεις για τα ομολογα λες και ειναι καραμελες. Εδω ο president of the Thai Bond Market Association γραφει: RETAIL investors in Thailand hold too much in debentures, leaving them exposed to default and timing risks, Tada Phutthitada, president of the Thai Bond Market Association (ThaiBMA), warned yesterday." Εσυ ξερεις καλυτερα; Ρε στα αρπαζουνε και σε δουλευουνε και απο πανω. ΞΥΠΝΑ!!!

Ποιο αλανι σε επεισε και τα εχεις πιστεψει αυτα; Σε πιο νομο αναφερεσαι ξερεις; Που τα εχεις δει γραμμενα αυτα που περιγραφεις για τα corporate bonds;

Ρε οι Ελληνες πανε στο εξωτερικο και μεγαλουργουν. Εσυ πηγες και σε πιασανε μακακα. Και υπερηφανευεσαι κιολας.

Επιμενεις και για το συναλλαγμα και σου εγραψα: Εστω ομως οτι ειχε 45. Αν εσυ τα πηρες με 52 πληρωσες (52-42)/42=17% spread.Δεν καταλαβαινεις οτι σε κοροιδεψανε;

Παντως, εκτος απροοπτου, εγω πιστευω οτι θα πας και θα τα βρεις και αυτη τη φορα τα λεφτα. Δεν ακουσα για καποια κριση στην περιοχη τουλαχιστον. Κανε προσευχη για την επομενη.

Οταν πας, ρωτας τους αν σε κοροϊδευουν . Μπορει να σου πουν την αληθεια.

Και ρωτα αν πηραν τα λεφτα τους αυτοι που εκαναν τις ιδιες μαλακιες με εσενα αγοραζοντας απο την Finance One.
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιαν 2019 21:08 από Ο Τσιγκούνης (T$ig).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 13 Ιαν 2019 19:25 #30

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
CV έγραψε:
Εστω ομως οτι ειχε 45. Αν εσυ τα πηρες με 52 πληρωσες (52-42)/42=17% spread.

Διορθωνω γιατι ειδα τυπογραφικο.
Εστω οτι ειχε 45 που λες εσυ (που δεν ειχε και λες βλακειες παλι).
Εσυ λες οτι τα πηρες με 52.
Αρα πληρωσες (52-45)/45 = 16% παραπανω απο την τιμη της αγορας και οχι 17%.

Ενταξει. Φαινεται οτι σε πιασανε λιγοτερο μακακα τωρα. Ρωτησες αν αυτα τα τσεπωσε η τραπεζα ή τα πηρανε απ'ευθειας οι σπεσιαλ οριτζιν;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 14 Ιαν 2019 00:00 #31

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Γιατι να ρωτησω αφου ξερω απο τον εαυτο μου που οχι μονο τα εχω παρει και τα εχω ξ.α.ν.α βαλει στην αγορα των corporate bonds αλλα εχω και αρκετο κερδος α.φ.ο.ρ.ο.λ.ο.γ.η.τ.ο.
Αυτος που επικαλεισαι λογικο ειναι να τα βλεπει καταστροφικα αφου η Ενωση τους χανει προμηθειες απο τις Τραπεζες που τα εκδιδουν και τα διαθετουν ......και "χωνουν" την Ε.γ.γ.υ.η.σ.η αποπληρωμης τους στην ημερομηνια ληξης εκαστου.
Καταλαβες την μακακια σου οτι εγραφα για Ομολογα και οχι για στοιχηματζιδικα cds των αλογομουρηδων.
Απο το pc να γραφετε τις μακακιες σας δεν σας παιρνει γιατι διαψευδεσται και δεν ειμαι ο μονος που τα εχω........ουρα περιμενουν να "τρυπωσουν" στα corporate bonds αλλοι......αμα δεν εχετε γνωριμιες καθειστε στην pattaya σας.
Αν σε πιασανε εσενα μαλακα εγω δεν σου φταιω και ουτε θα κατσω να σας ξεστραβωνω τους ασχετους που μπερδεψατε τις βουρτσες με τις βουρτσες τα Ομολογα με τα Ασφαλιστρα κινδυνου cds.
Εχεις δει κανενα ασφαλιστρο κινδυνου να .........εχει οπισθογραφημενη .......εγγυηση τραπεζας?
Για την συναλλαγματικη ισοτιμια εβγαλες δικα σου μαθηματικα .......να σε χαιρονται οι λουληδες αλλα και παλι υποθετικα να το παρουμε οτι εχασα ......και υποτιθετε εβαλα τα χρηματα μου και δεν το.......καταλαβα ..........απο 17% που εγραψες μεχρι......καπου στο 35% ..........δεν εχει διαφορα?
Πατε ρε καλα με τις βλακειες σας που γραφετε για να απογοητευσετε τον κοσμο να μην βαζει τα χρηματα του στα Εταιρικα Ομολογα που ειναι α.ν.ω.ν.υ.μ.α και α.φ.ο.ρ.ο.λ.ο.γ.η.τ.α.
Αλλο το Corporate bond και αλλο το Credit Default Swaps που ειναι το αντιθετο του!
Ειναι μικρη η αγορα στην Ευρωπη γενικα λογω της φορολογιας αλλα στην Asia ειναι διαδεδομενο εδω και χροοοοονια!
Τον αλλο μηνα θα "κατεβω" και θα χωθω σε μια αλυσιδα μπακαλικων που δινουν και bonus + προσφορες 70% ξενοδοχεια μεγαλα (τα δινω στους φιλους Thais γιατι μενω τσαμπα σε σπιτια φιλων) οπως και αεροπορικα.
Αυτα ειναι δεδομενα στο εξωτερικο οταν η Ελλαδα κοιμαται και ο Στουρναρας ψαχνει που πηγαν πανω απο €32 δις καταθεσεις.
Αμοιβαια ολοι τα εκαναν και ρευστοποιηση εξωτερικο κυριως Asia να αποφυγουν τους μπελαδες με τα φορολογικα.
Ομορφα και νοικοκυρεμενα!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 14 Ιαν 2019 16:38 #32

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Χασαμε τη μπαλα που λεει κι ο αλλος.

Πουλακι μου, το corporate bond ειναι αυτο: en.wikipedia.org/wiki/Corporate_bond

H αγορα ομολογων στην ταιλαντη ειναι περι τα 381bil USD, εκ των οποιων 242bil ειναι εταιρικα: www.bis.org/statistics/c3-TH.pdf
H αγορα ομολογων στην Γαλλια για παραδειγμα ειναι 4.6tril USD, με 2.4tril εταιρικα: www.bis.org/statistics/c3-FR.pdf

Ρε μπας και η σφραγιδα που λες γραφει απο κατω "underwriter"?

Αυτοι οι ομολογιουχοι παντως τον ηπιανε λιγο: www.reuters.com/article/sahaviriya-steel...turing-idUSL4N1D21VE

Και βρες και το νομο που λες παρακατω, γιατι ... ζεις ενα ονειρο...
PARIS33 έγραψε:
Απο την στιγμη που επαναλαμβανω Τραπεζα εκδιδει ,πουλαει corporate bonds τοτε δια Νομου ειναι υποχρεωμενη να βαλει εγγυηση πισω απο το κουπονι του corporate bond (ειναι νομιμα δεν ειναι......παρανομα τα Εμπορικα Ομολογα).
Η Τραπεζα εκδιδει βασει Νομου εναν περιορισμενο αριθμο Εμπορικων Ομολογων καθε φορα που μια επιχειρηση καταφευγει σε δανεισμο στην ονομαστικη αξια του Εμπορικου Ομολογου.
Συμφερει και τις ιδιες τις επιχειρησεις προκειμενου να κρυψουν τον δανεισμο τους κυριως οταν κανουν επεκταση δραστηριοτητων τους και να προσελκυσουν νεους μεγαλομετοχους.
Ειναι μια συνηθης πρακτικη κυριως μεγαλων Επιχειρησεων προκειμενου να κανουν επεκταση των δραστηριοτητων τους και ειτε να βαλουν και αλλους μεγαλομετοχους ειτε ακομα να αυξησουν τον Τραπεζικο τους δανεισμο να "βγαζουν" εμπορικα Ομολογα για αντληση κεφαλαιων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη 15 Ιαν 2019 00:31 #33

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Ανησυχεις μην χασω η αν εχασα που .......απο το 2012 μετραω κερδη η για την παρτυ σου που σας την φορεσαν τα μπουμπουκια που ψηφιζατε με το Περιουσιολογιο? :P
Μην .....ανησυχεις για παρτυ μου καλυτερα να ανησυχεις για ολα τα κοροιδα "μενουμε Ελλαδα" ........!
Τωρα καθεσαι και μου γραφεις να σου βρω Thailand Law νομο λειτουργιας των corporate bonds?
Λες.....να μην υπαρχει (ιδιαιτερα αυστηρος) Νομος.........η να μην υπαρχουν Corporate Bonds στην Thailand-αρα.......η και τα δυο? :P

Μηπως κανεις λαθος και αντι για Thailand αρα .....διαβαζεις για Αμερικη που οντως ειναι φουσκα η αγορα των Εταιρικων Ομολογων?
The U.S. Is Experiencing A Dangerous Corporate Debt Bubble
U.S. corporate debt is now at an all-time high of over 45% of GDP, which is even worse than the levels reached during the Dot-com bubble and U.S. housing and credit bubble:

The low interest rate environment and debt-fueled share buybacks helped the S&P 500 to rise by over 300% from its Great Recession lows and more than 80% from its 2007 peak:

www.forbes.com/sites/jessecolombo/2018/0...bubble/#7fb70d75600e

Που βρισκετε το "κλειδι" που λογω delay mind ακοοομα να το καταλαβετε?
Οτι ειδικα στην Thailand-αρα οπως αλλωστε και σε ο.λ.ε.ς τι αναδυομενες οικονομιες των "υποαναπτυκτων" οι τιμες εξαγορας των corporate bonds κινουνται αντιθετα.
Οσο δηλαδη αυξανονται τα επιτοκια οι τιμες εξαγορας τους μειωνονται και αντιθετως οσο μειουνται τα επιτοκια τοτε οι τιμες εξαγορας των corporate bonds αυξανονται (αυτα για την δευτερογενη αγορα που.....εχει προμηθεια).
Τωρα ευτυχως εγω "μπεικα" στον καθοδικο κυκλο των επιτοκιων το 2012 και ......αρα ειμαι "αρκετα" κερδισμενος και οσο για την συναλλαγματικη ισοτιμια ημουν και ειμαι παντα της αρχης :"οχι ολα τα αυγα στο ιδιο καλαθι".

Τουλαχιστον μεχρι τον επομενο μηνα (σε λιγες ημερες) θα......σας στενοχωρησω διοτι τα επιτοκια δεν προβλεπονται να αυξηθουν ωστε να "επηρεασουν" τα δεκαετη corporate bonds διοτι για τα μικροτερης διαρκειας χρονου που ειμαι ουτε καν τα αγγιζει αυτη η αυξομειωση των επιτοκιων που προανεφερα.

Τι να σου βρω Νομο οτι οι ιδιες οι Τραπεζες στην Thailand-αρα εχουν το δικαιωμα διανομης corporate bonds?
Γιατι υπαρχει "νομος" που αναφερει οτι διανεμονται απο Ενωσεις,Ομοσπονδιες κλπ ομολογιουχων plus που "διαπραγματευουνται" Κρατικα Ομολογα στην δευτερογενη?
Ξεχνας οτι εχω γραψει και κακκως κοροιδευες (γελαει καλυτερα αυτος που γελαει τελευταιος) οτι τουλαχιστον για την παρτυ μου δεν τα αγορασα απο την δευτερογενη αγορα να πληρωνω νταβατζιλικια προμηθεια αλλα απο καλους φιλους που με προμηθευσαν και work permission για Τραπεζα και μαλιστα special origin ........τι να σου κανω "την πατησατε".
Τα εχω βαλει και σε Τραπεζικο λογαριασμο ........αλλα φαινετε ρε παιδι μου οτι κερδιζω τους αντιπαλους των........ cds που νομιζεις οτι "παιζω" cds,bitcoins αλογομουρηδων.
Τα "νουμερα" καταθεσης παντως βγαινουν "αρκετα" παραπανω καθε φορα απο το 2012 που εφυγα απο Ελλαδα με Σαμαρα -Βενιζελο κουρεα της Σεβιλης.
Aμα με διαβαζατε τοτε (γιατι .....απουσιασα για αρκετα χρονια μετα) θα διαβαζατε οτι εγραφα "υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που βγαζουν πορτοκαλια" γιατι ενα απο τα μειονεκτηματα του Αντωνη Σαμαρα ηταν οτι η πολιτικη του ηταν περισσοτερο ΠΑ.ΣΟ.Κ -αρα παρα Νου -Δου που ηταν Αρχηγος και Πρωθυπουργος.
Μπορει βασει Συνταγματος να ειμαστε ολοι ι.σ.ο.ι αλλα στην ζωη δεν ειμαστε ολοι ι.δ.ι.ο.ι.
Οτι εγραφα το εκανα πραξη και "εφυγα" οριστικα και αμετακλητα και μου "βγεικε" λογω κ.α.ι περιουσιολογιου γιατι θα πληρωνα φορολογια για τα χρηματα μ.ο.υ στην πολιτικη λερα τα "μπουμπουκια" που ψηφιζετε.

I am so deeply gratefull to my pure Thai friends special origin!

( δεν θα συνεχισω να σου απαντω να μαθαινουν τα στραβαδια ασχετοι και ασχετες του forum απλα την αποψη μου και που εχω τα χρηματα μου εγραψα απο το 2012 που "εφυγα" και ειμαι κ.ε.ρ.δ.ι.σ.μ.ε.ν.ο.ς +α.φ.ο.ρ.ο.λ.ο.γ.η.τ.α.)

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη 15 Ιαν 2019 10:31 #34

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Ναι καλά.
Να πας και να δώσεις φιλιά στον Μπάμπη / Τζέσικα.
Όταν πας και δεν βρεις σεντ να δω πως θα γελάς.
Ψάξε μετά να βρεις το νόμο και τον εγγυητή σπέσιαλ ορίτζιναλ.
Και κάνε και διάβημα στην Πατάγια. Θα έρθω να σου κουνάω το μαντήλι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη 16 Ιαν 2019 08:01 #35

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Paris three-three:

Παρε ενα τηλεφωνακι το παληκαρι παρακατω να σου δειξει τους νομους. Σπεσιαλ οριτζιν ειναι κι αυτος.

www.thaipr.net/general/103394


Fitch Ratings (Thailand) has today downgraded the National Long-term debt ratings of Sahaviriya Steel Industries Plc’s (“SSI”) secured debentures to ‘BBB-(tha)’ (BBB minus(tha)) from ‘BBB(tha)’ and removed the Negative Watch on the ratings. At the same time, Fitch has withdrawn the ratings of SSI’s secured debentures, due to insufficient information disclosure to maintain the ratings.

The ratings downgrade is based on the substantial deterioration in the company’s financial position at end-2005, as a result of its worse-than-expected earnings performance and higher-than-expected working capital requirements, which have reduced its financial flexibility. Investors should note however that the rating action does not take into account SSI’s possible participation in its parent’s upstream iron smelting project, which could result in further pressure on its ratings.

In 2005, SSI’s EBITDA substantially dropped by 57% year-on-year to THB2.8 billion, due largely to its slower sales volume and declining metal spread margins. With a sharp rise in raw material stocks to accommodate its capacity expansion in Q105, together with its slower sales volume after the global steel price correction in H205, SSI’s average inventory days jumped sharply at end-2005. As this was mostly funded by its short-term debt, SSI’s net debt rose significantly to THB30.4bn at end-2005 (end-2004; THB11.7bn). SSI’s net debt to EBITDA ratio sharply increased to 11.0x at end-2005 (end-2004; 1.8x). Nonetheless, its liquidity is partly supported by the company’s cash balance of THB234 million and undrawn committed trade finance facilities of THB5.9bn at end-2005.

SSI is also exposed to operational risks including a high degree of volatility in global steel industry. Foreign exchange risks are also a concern given SSI’s substantial raw material slab imports, although this is partly hedged through some USD-linked revenue and the purchase of forward contracts.

SSI is Thailand’s first and largest producer of hot-rolled steel coils (“HRC”), used in various industries including manufacturing of automobiles, home appliances, cold-rolled steel, construction, gas cylinders and steel pipes. SSI’s total HRC capacity increased to 4.0 million tonnes per year (“t/y”) in 2005 (2004; 2.4m t/y). The company is part of the Sahaviriya Group, which currently holds a c.47% stake in the company.

Contact: Wasant Polcharoen, Orawan Karoonkornsakul, Vincent Milton, Bangkok, Tel : +662 655 4755
Τελευταία διόρθωση: 16 Ιαν 2019 15:39 από Ο Τσιγκούνης (T$ig).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη 17 Ιαν 2019 23:39 #36

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Σπέσιαλ οριτζιν:
www.bloomberg.com/amp/news/articles/2018...-have-been-paid-back

China’s corporate debt market is home to more and more defaults - and if you own one of those bonds, don’t expect much back.

That’s the conclusion from a Bloomberg News analysis of the 84 publicly-sold notes that have defaulted since 2014. Since China’s first company bond collapse in that year, the local market saw a 17 percent repayment rate on 80.3 billion yuan ($12 billion) of missed principal or coupon payments as of Aug. 27, Bloomberg-compiled data show. Globally, senior unsecured bondholders get about half their money returned, according to Moody’s Investors Service.


The figures illustrate how China’s $11 trillion market is yet to develop mechanisms to price credit risk throughout the life cycle of a bond. Restructuring deals between bondholders and issuers are rare, and defaulted notes don’t usually change hands. One catalyst for a payout remains government intervention, yet officials are seeking to stamp out the assumption that those rescues will happen.

“China needs to develop a special market dedicated to trading bonds in default, where pricing and asset evaluation can be done efficiently and fairly,” said Li Shuguang, a bankruptcy and debt restructuring researcher at China University of Political Science and Law.


Bondholders made a full recovery on at least 16 securities, of which Inner Mongolia Berun Group Co. and Sichuan Coal Industry Group got government assistance, the data show. On most of the other notes, investors haven’t received a cent. The key factors that impact recovery rates are local governments’ willingness to assist, physical assets that the borrower owns, and whether it’s a publicly traded company because the listing status is valuable, analysts from Orient Securities Co. wrote in a report in April.


"It’s very rare to get full repayment on defaulted bonds in overseas markets, and a haircut is usually the case because debt restructuring is more market-oriented with competing interests from other creditors and investors," said Ivan Chung, head of greater China credit and analysis at Moody’s. Support from local authorities or a state-owned parent company usually helps the distressed issuer refinance and pay back debt, he said.

Key facts on defaulted bonds in China, according to data compiled by Bloomberg based on public filings:
• At least 16 out of 84 defaulted bonds that were publicly-sold have been fully repaid
• Firms that have repaid debt took less than a year to address liquidity issues
• Three out of 12 defaulters that fully repaid notes are state-owned enterprises
• At least five out of 33 firms that defaulted on publicly-sold bonds entered a court-mediated reorganization process


China has sought to improve the country’s judicial system for dealing with bankruptcies. It’s also exploring setting up a platform for anonymous trading of distressed debt to boost investor participation.

Rules currently governing China’s interbank bond market, where most of the notes are issued, don’t specify if a bond can continue to trade after a default. They only stipulate that secondary trading should end when a bond matures. Whether trading can continue after a default also isn’t clear. For bonds traded on Shanghai and Shenzhen bourses, a missed payment results in immediate suspension of secondary trading.


Bankruptcy researcher Li says these measures were put in place to contain risks but “an unexpected number of defaults has prompted regulators to consider ways to revive distressed bonds, including introducing foreign vulture fund mangers to invest in China.”

Government Support
Wu Ge, a partner of Dove Asset Management Co., a firm dedicated to distressed debt investment in China, also said financial regulators recently met some of the country’s biggest brokerages and private fund managers to encourage them to invest in low-rated and defaulted bonds. However the government usually steps in and compromises have to be made with local authorities, he said.

Officials in China’s Hubei province intervened in Sunshine Kaidi New Energy Group Co.’s default case by asking financial institutions to sign an agreement not to withdraw lending or file lawsuits, 21st Century Business Herald reported citing anonymous sources. The company missed interest payments due June 2 for 1.8 billion yuan bonds, according to disclosure filed to the Shenzhen stock exchange. Phone calls made to Kaidi went unanswered.


Granted, not all companies want to fix their debt woes via government support. Recently, China Energy Reserve & Chemicals Group Co., which defaulted on about $2 billion of offshore bonds in May, proposed a debt repayment plan that offers to pay creditors in full by 2025.

“Many companies have been engaging in talks with bondholders for two or three years without making any solid progress,” said Zhang Shuncheng, a Shanghai-based analyst from Fitch Rating. “One main reason is that local government steps in to prevent liquidation request, to avoid instability that can be caused by massive dismissals and business shutdown.”
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα