Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ?

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 13 Σεπ 2011 23:40 #1

  • coachxri
  • Το Άβαταρ του/της coachxri
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Όποιος έχει άποψη επι του θέματος μπορεί να ενημερώσει...............
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 14 Σεπ 2011 09:39 #2

  • magnet
  • Το Άβαταρ του/της magnet
Δεν είναι ελεύθερη αγορά, ο αγοραστής καθορίζει την τιμή και εξαρτάσαι από αυτόν, σήμερα υπολογίζεις τη τιμή της kwh, x ευρώ, αύριο δεν ξέρεις.... έχω την ενημέρωση ότι στην Ιταλία η τιμή, αφού επένδυσαν πολλοί, έπεσε στη συνέχεια τραγικά...δεν το έχω όμως διασταυρώσει...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 14 Σεπ 2011 11:01 #3

  • makxax
  • Το Άβαταρ του/της makxax
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 61
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: -1
Το έχω ψάξει πολύ καλά το θέμα. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει το συμβόλαιο. Εκ πρώτης φαίνεται ιδανικό. Τιμή εξαγοράς κιλοβατώρας απο την ΔΕΗ 0,55 και χρέωση κατανάλωσης 0,14. Σε λένε πως η τιμή κλειδώνει για 25χρόνια. Βέβαια σε μια παράγραφο αναφέρει πως μπορεί μονομερός η ΔΕΗ να αλλάξει τους όρους. Πρώτη φάβα. Άντε πες πως δεν κάνει αυτή την χρήση η ΔΕΗ το μεγαλύτερο πρόβλημα το οποίο δεν μπορεσανε να μου λύσουνε ήτανε όταν τους ζήτησα να μου υπογράψουν πως δεσμεύονται πως σε όλα αυτά τα 25 χρόνια θα μου παίρνουνε όλη μου την παραγωγή σε κιλοβατώρες. Μην κοιτάτε τώρα που μπορεί να είναι ένας χ αριθμός παραγωγών. Αν αυτός ο αριθμός γίνει Χ+....... και πούνε ότι εμείς απο τον Κώστα-Δημήτρη.... θέλω μόνο 50κιλοβατώρες. Τις υπόλοιπες τί τις κάνεις? Σε πετάνε και μετά μια αλλαγή στα τιμολόγια και μένεις να πληρώνεις στην τράπεζα την δόση σου ή κλαίς την επένδυση σου αν έχεις βάλει ο ίδιος το κεφάλαιο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 14 Σεπ 2011 11:55 #4

  • dragon
  • Το Άβαταρ του/της dragon
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0 (-1)
Μεγάλο θέμα άνοιξε.
Η τιμή της KWh για τις συμβάσεις του 2011 είναι 0,65 ευρώ και από το 2012 γίνεται 0,55. Αλλά κανείς δεν εγγυάται ότι αυτή η τιμή θα διατηρηθεί και δεν θα την αλλάξει η ΔΕΗ. Αν για παράδειγμα η ΔΕΗ ιδιωτικοποιηθεί ή έστω μπεί στρατηγικός επενδυτής εγγυάται κανείς ότι δεν θα ρίξει την τιμή αν η προσφορά είναι μεγάλη;
Ακόμα, τεχνικά οι εταιρείες εγκατάστασης λένε ότι στην Ελλάδα των 2.300 ωρών ηλιοφάνειας τον χρόνο η απόσβεση γίνεται σε 7-8 χρόνια, όμως σύμφωνα με τους μηχανικούς αυτό είναι το ιδανικό σενάριο, βασίζεται στον μέγιστο χρόνο ηλιοφένειας της νότιας Ελλάδας, παίρνει ως σταθερό βαθμό απόδοσης των panel αυτόν τον καλύτερων τεχνολογικά και δεν λαμβάνει υπόψη την μείωση αυτού λόγω γήρανσης του εξοπλισμού, δεν να υπολογίζονται αστάθμητοι παράγοντες όπως βλάβες και ότι μακροσκοπικά πρέπει να υπολογιστεί χρόνος απόσβεσης 50-100% μεγαλύτερος.
Επίσης τεχνικά πρέπει να έχεις στέγη με κλίση προς τον απόλυτο Νότο για να έχεις την μέγιστη βέλτιστη απόδοση ανά εποχή και αν θές να έχεις πραγματικά την μέγιστη απόδοση πρέπει να αλλάζεις την κλίση panel κάθε εβδομάδα.
Πολεοδομικά πρέπει να μην περεκλίνεις από την κλίση της στέγης αλλά στην χώρα της αυθαιρεσίας μάλλον αστείο ακούγεται.
Είμαι επιφυλακτικός αν συμφέρει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 15 Σεπ 2011 08:15 #5

  • Stefanos
  • Το Άβαταρ του/της Stefanos
Συνυπολόγισες τον τόκο που θα σου δίναν τα χρήματα σε μια χαμηλου ρισκου επενδυση όπως πχ μια προθεσμιακή κατάθεση 10 χρόνων?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 15 Σεπ 2011 11:47 #6

  • bakchr
  • Το Άβαταρ του/της bakchr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Κάρμα: 0
Πιστεύω ότι μία τόσο μακροπρόθεσμη επένδυση, δεν είναι ιδανική για την χώρα που ζούμε.

Εδώ βλέπουμε να αλλάζουν νόμοι και αποφάσεις από μέρα σε μέρα...σιγά μην εμπιστευτώ ένα συμβόλαιο 25 χρόνων που θα κάνω με έναν υπό ιδιωτικοποίηση οργανισμό !!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 17 Σεπ 2011 12:05 #7

  • ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ
  • Το Άβαταρ του/της ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ
Έχω βάλει από το Μάρτιο φωτοβολταϊκά στη στέγη μου (Νομός Ηλείας) και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα.

Η απόσβεση υπολογίζω να έχει γίνει σε 5-5,5 χρόνια (δεν πήρα δάνειο, έβαλα δικά μου κεφάλαια). Το συμβόλαιο με τη ΔΕΗ λέει ότι θα μου αγοράζει ΟΛΗ την παραγωγή ρεύματος και ότι η τιμή (0,55) θα είναι σταθερή για 25 χρόνια. Οι τιμές μπορεί να πέσουν μόνο για νέα συμβόλαια.

Η καταμέτρηση γίνεται κάθε 4 μήνες και τα χρήματα μπαίνουν στο λογαριασμό της τράπεζας που τους έχω δώσει ένα μήνα μετά την καταμέτρηση. Τα πάνελ είναι σταθερά τοποθετημένα με Νότιο προσανατολισμό και κλίση 30 μοίρες σε κεραμοσκεπή 60τμ. Δε χρειάζονται καμία συντήρηση. Για το πρώτο 4μηνο πήρα 2030 ευρώ. Με κεφάλαιο 26.000 δε νομίζω ότι μπορείς εύκολα να βγάλεις 5.000+ το χρόνο και μάλιστα χωρίς κόπο. Τώρα μάλιστα, απ' ότι ακούω έχουν πέσει οι τιμές των πάνελ. Μακάρι να είχα μεγαλύτερη στέγη να έβαζα περισσότερα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 18 Σεπ 2011 00:10 #8

  • makxax
  • Το Άβαταρ του/της makxax
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 61
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: -1
ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ έγραψε:
Έχω βάλει από το Μάρτιο φωτοβολταϊκά στη στέγη μου (Νομός Ηλείας) και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα.

Η απόσβεση υπολογίζω να έχει γίνει σε 5-5,5 χρόνια (δεν πήρα δάνειο, έβαλα δικά μου κεφάλαια). Το συμβόλαιο με τη ΔΕΗ λέει ότι θα μου αγοράζει ΟΛΗ την παραγωγή ρεύματος και ότι η τιμή (0,55) θα είναι σταθερή για 25 χρόνια. Οι τιμές μπορεί να πέσουν μόνο για νέα συμβόλαια.

Η καταμέτρηση γίνεται κάθε 4 μήνες και τα χρήματα μπαίνουν στο λογαριασμό της τράπεζας που τους έχω δώσει ένα μήνα μετά την καταμέτρηση. Τα πάνελ είναι σταθερά τοποθετημένα με Νότιο προσανατολισμό και κλίση 30 μοίρες σε κεραμοσκεπή 60τμ. Δε χρειάζονται καμία συντήρηση. Για το πρώτο 4μηνο πήρα 2030 ευρώ. Με κεφάλαιο 26.000 δε νομίζω ότι μπορείς εύκολα να βγάλεις 5.000+ το χρόνο και μάλιστα χωρίς κόπο. Τώρα μάλιστα, απ' ότι ακούω έχουν πέσει οι τιμές των πάνελ. Μακάρι να είχα μεγαλύτερη στέγη να έβαζα περισσότερα.
Απο ποιά εταιρεία είσαι δεν μας είπες όμως φίλε!!!!!!!!!!! Που λέει το δικό σου συμβόλαιο ότι θα αγοράζει η ΔΕΗ Ο-Λ-Η την παραγωγή σου!!!!!!!:evil: :evil: :evil: Και όπως λές Δεν χρειάζονται καμία συντήρηση. Να φανταστώ και πως δεν έχουν καμία πτώση στην παραγωγή έτσι. Μπορεί τα δικά σου να συνεχίζουν να παράγουν και μετά την 25ετία. Άρα καλά είναι να ψάξεις και για την ανανέωση της σύμβασης σου για άλλα 25χρόνια. Φυσικά με τα ίδια πάνελ. Τι να λέμε τώρα :silly: :silly: :silly: :silly: Δεν πάς αλλού για προπαγάνδα και τζάμπα πασατέμπο.
Τελευταία διόρθωση: 18 Σεπ 2011 00:19 από makxax.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 18 Σεπ 2011 16:38 #9

  • ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ
  • Το Άβαταρ του/της ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ
Άρθρο 1 της σύμβασης συμψηφισμού. Ανώτατο όριο παραγωγής ορίζεται από την ισχύ του συστήματός μου.
Είμαι ιδιώτης καταναλωτής. Καμία εταιρεία δεν υποστηρίζω. Διάλεξα τη φθηνότερη που βρήκα μετά από κάποια έρευνα.
Στα 25 χρόνια η απόδοση θα έχει πέσει το πολύ κατά 20% σύμφωνα με την εγγύηση του κατασκευαστή.
Ακόμα είναι αρχή, αλλά μέχρι στιγμής η απόδοση είναι μεγαλύτερη από την προβλεπόμενη από τη μελέτη του μηχανικού.
Κάθε επένδυση έχει και κάποιο ρίσκο. Δεν μπόρεσα να βρώ κάτι ασφαλέστερο για 26.000.
Το ρίσκο χρειάζεται και κάποιο θάρρος. Και αισιοδοξία και θετική σκέψη.
Χαρακτηριστικό της έλλειψης θάρρους, της δειλίας και της ανασφάλειας είναι η χρήση της ειρωνίας και η συνωμοσιολιγική καχυποψία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα