Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07 Δεκ 2010 20:49 #1

  • chris
  • Το Άβαταρ του/της chris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (-1)
΄Παιδιά Καλησπέρα!
Μόλις σήμερα ανακάλυψα την ύπαρξη αυτού του BLOG και διαβάζοντας τα άρθρα και τις απόψεις των μελών για τα φλέγοντα θέματα περί χρεοκοπίας της χώρας , αναδιάρθρωσης του χρέους , καταθέσεις στο Εξωτερικό κλπ. κατάλαβα ότι όλοι εμείς οι απλοί άνθρωποι που δεν έχουμε κονέ για να μάθουμε το τι μέλει γενέσθαι , από το παρασκήνιο ώστε να προκάνουμε να σώσουμε ότι μπορούμε έστω και την τελευταία στιγμή, βράζουμε στο ζουμί μας και στο ίδιο καζάνι.
Οι σκέψεις και οι κινήσεις που κάνουμε όλοι για το πως θα σώσουμε τις καταθέσεις που με κόπο μαζέψαμε είναι μάλλον επισφαλής.
Πριν ένα μήνα ήμουν στο Λονδίνο με σκοπό να ανοίξω λογαριασμό στην HSBC για να μεταφέρω τα χρήματα μου. Επειδή προβληματίστηκα από την επαφή μου με την τράπεζα ένας φίλος μου έριξε την ιδέα για αγορά κατοικίας στο Λονδίνο, το οποίο είναι πράγματι το παγκόσμιο κέντρο λήψης αποφάσεων. ΄Πιστεύω ακράδαντα ότι ο κόσμος να βουλιάξει η¨"αυτοκρατορία με τα ξαδέλφια τους Αμερικάνους θα είναι οι μόνοι που θα σωθούν.
Αγοράζοντας λοιπόν σπίτι στο Λονδίνο και ενοικιάζοντας το στη συνέχεια σύμφωνα με τα λεγόμενα τους τα χρήματα που εισπράττεις ετησίως αντιστοιχούν στο 4,8% - 5,8% της επένδυσης. Επίσης η αξία του σπιτιού αυξάνεται 20% κάθε 3 χρόνια.
Καμιά τράπεζα στην Ελλάδα δεν σου δίνει τόσο επιτόκιο , και από την άλλη η αξία του ακίνητου πολλαπλασιάζεται.
Νομίζω ότι μια τέτοια κίνηση σου δίνει την προοπτική να αποφύγεις ρίσκα όπως φορολογία στον επαναπατρισμό των χρημάτων , τι θα γίνει αν το κράτος που έχω την προθεσμιακή κατάθεση γυρίσει στο νόμισμα του κ. α.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι θα πρέπει λογω απόστασης το ακίνητο να δοθεί σε εταιρεία η οποία αναλαμβάνει να το ενοικιάζει και να το συντηρεί. Να κάνει δηλ χρηστή διαχείριση του ακινήτου.
Επειδή το ψάχνω το θέμα αν κάποιος έχει εμπειρία από αγορά ακινήτου στο Λονδίνο και μπορεί να μου συστήσει κάποιον μεσίτη/εταιρεία management ,καθώς και οποιαδήποτε πληροφορία ας μου απαντήσει
ευχαριστώ για τη φιλοξενία
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08 Δεκ 2010 00:46 #2

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13073
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Πάρε μια γεύση από Λονδίνο, πολλαπλή έρευνα, με τιμές, από όλους τους διαθέσιμους μεσίτες:


property.shop.ebay.co.uk/Property-/10542...trksid=p3286.c0.m282


Καλές αγορές/επενδύσεις!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08 Δεκ 2010 09:41 #3

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
ευχαριστώ πολύ Cross
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 09 Δεκ 2010 17:39 #4

  • takis
  • Το Άβαταρ του/της takis
Μηπως γνωριζεις σχετικα και με δανεια για αγορα ακινητου στο Λονδινο ? Εχω μαθει πως υπαρχουν εξειδικευμενες τραπεζες γι αυτο.Εχεις καποιο site??
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10 Δεκ 2010 16:53 #5

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13073
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
takis έγραψε:
Μηπως γνωριζεις σχετικα και με δανεια για αγορα ακινητου στο Λονδινο ?

Δύσκολα να δανείσει κάποιον αλλοδαπό Αγγλική Τράπεζα, έστω κι αν δηλώνει πως κατοικεί εκεί!

Αν δουν πως είσαι και Έλληνας, ακόμη χειρότερα!

Δε μας εμπιστεύονται καθόλου, και με το δίκιο τους...
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 13 Δεκ 2010 12:00 #6

  • chris
  • Το Άβαταρ του/της chris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (-1)
Τάκι ήμουν πριν ένα μήνα στο Λονδίνο γι αυτόν ακριβώς τον λόγο. Νομίζω ότι είναι καλή περίπτωση αλλά θέλει λίγο ψάξημο για να κατανοήσεις το Εγγλέζικο σύστημα , γιατί στην ουσία το σπίτι δεν το αγοράζεις αλλά σου παραχωρείτε για 99 χρόνια (leasehold ) ή για 999χρόνια(freehold).
Εγώ το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι το ότι εφόσον δεν είσαι κάτοικος Λονδίνου θα πρέπει να δώσεις ο ακίνητο σε εταιρεία για να στο νοικιάσει και να σου κάνει το σέρβις. αυτό θα σου κοστίσει το 15% του ενοικίου.
Anyway δές www.winkworth.co.uk/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 27 Ιαν 2011 02:28 #7

  • Apostolis
  • Το Άβαταρ του/της Apostolis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0 (-1)
Chris η απόδοση που αναφέρεις στα ακίνητα είναι μετά από φόρους;;;

Έχεις υπολογίσει και την αμοιβή του γραφείου που θα κάνει την διαχείριση και τα έξοδα αγοράς;;

Το γραφείο αυτό σου δίνει κάποια εγγύηση ως προς το ότι το ακίνητο δεν θα παραμείνει ξενοίκιαστο πχ περισσότερο από δύο μήνες;;;;

Και γενικά για τί ποσά μιλάμε για να κάνεις μια καλή αγορά;;

Οι τιμές στο Λονδίνο και λόγω Ολυμπιακών το τελευταίο διάστημα έχουν φθάσει στα ύψη. Είναι εντυπωσιακό αν όντως κάθε 3 χρόνια πέρνει πάνω 20%, αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να συμβαίνει για πάντα αυτό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 27 Ιαν 2011 02:34 #8

  • Apostolis
  • Το Άβαταρ του/της Apostolis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0 (-1)
Επιπρόσθετα εγώ έψαχνα και ψάχνω κάτι για Γερμανία.

Εκεί σύμφωνα με τους αναλυτές ακινήτων η απόδοση είναι μεταξύ 6-8% για οικιακά ακίνητα και μπορεί να φτάσει το 10-12% σε εμπορικά ακίνητα ή σε περιπτώσεις αγοράς συγκροτημάτων με μικρά στούντιο.

Η τελευταία περίπτωση απαιτεί όμως ποοοολλά χρήματα.

Αναζητώντας λίγο τα πράγματα μπορώ να πω πως υπάρχουν περιπτώσεις μικρών διαμερισμάτων στο Βερολίνο που μπορούν να σου προσφέρουν μία απόδοση μετά από φόρους κοντά στο 10%.

Αν κάποιος αναζητήσει ένα διαμέρισμα μεγαλύτερο και σε άλλη περιοχή. Εκεί η απόδοση πέφτει σημαντικά και μπορείς μετά από φόρους κι έξοδα αγοράς να βρεις κάτι με 5.5%.

Φυσικά υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις. Κι η αγορά ακινήτων εκεί είναι πολύ καλή διότι τα ακίνητα βρίσκονται σε αρκετά χαμηλή τιμή αγοράς. Ενώ τα ενοίκια είναι υψηλά.

Νομίζω το πιο δύσκολο από όλα είναι η εξ αποστάσεως διαχείριση της ακίνητης περιουσίας. Διότι για την αγορά μπορείς ακόμα και να μην πας στην Γερμανία. Γίνεται κι από την πρεσβεία στην Αθήνα.

Όποιος γνωρίζει περισσότερα ή μπορεί να βοηθήσει με πληροφορίες οδηγίες συμβουλές είναι ευπρόσδεκτος. Μιας και με ενδιαφέρει ακόμα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 27 Ιαν 2011 21:13 #9

  • efti
  • Το Άβαταρ του/της efti
φιλε μοu και εγω το ιδιο λεω να κανω,,ΑΛΛΛΛΛΛΛΑΑΑ!!!εγω ξερω οτι γενικα στο εξωτερικο αν εχεις σπιτι ,εχεις φορολογια μεγαληηηηηη!!!ετσι δεν ειναι΄΄;;;;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα