Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Αν έχετε εντοπίσει κάποια καλή προσφορά ή ενναλακτικούς τρόπους αγοράς, που βοηθούν στην εξοικονόμηση χρημάτων, για προϊόντα ή υπηρεσίες, μπορείτε να την δημοσιεύσετε σε αυτό το νήμα.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Πρωτοβάθμια περίθαλψη με προσιτό κόστος

Πρωτοβάθμια περίθαλψη με προσιτό κόστος 03 Δεκ 2012 07:52 #10

Μήπως είστε λίγο άδικοι; Ή ζείτε σε άλλον πλανήτη;
Όταν ο ασφαλιζόμενος πληρώνει, π.χ. 500 ευρώ το χρόνο για ένα καλό νοσοκομειακό πρόγραμμα (για παράδειγμα - Πλεονεκτικό της Εθνικής) και αποζημιώνεται τουλάχιστον με 7-8.000 για μια εγχείρηση - τι άλλο θέλετε; Ή σε περίπτωση αυτοκινήτων - πληρώνεις 200 ευρώ το εξάμηνο και παίρνεις αν σου καεί ή το κλέψουν - την αξία αυτοκινήτου; Και αν υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που δεν παίρνουν τα λεφτά τους - κάτι άλλο θα συμβαίνει. Πολλές φορές είναι θέμα χειρισμού - και εκεί πρέπει να μπει ο ασφαλιστής.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρωτοβάθμια περίθαλψη με προσιτό κόστος 03 Δεκ 2012 13:15 #11

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Αγγελική Απερτσόι έγραψε:
Μήπως είστε λίγο άδικοι; Ή ζείτε σε άλλον πλανήτη;
Όταν ο ασφαλιζόμενος πληρώνει, π.χ. 500 ευρώ το χρόνο για ένα καλό νοσοκομειακό πρόγραμμα (για παράδειγμα - Πλεονεκτικό της Εθνικής) και αποζημιώνεται τουλάχιστον με 7-8.000 για μια εγχείρηση - τι άλλο θέλετε; Ή σε περίπτωση αυτοκινήτων - πληρώνεις 200 ευρώ το εξάμηνο και παίρνεις αν σου καεί ή το κλέψουν - την αξία αυτοκινήτου; Και αν υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που δεν παίρνουν τα λεφτά τους - κάτι άλλο θα συμβαίνει. Πολλές φορές είναι θέμα χειρισμού - και εκεί πρέπει να μπει ο ασφαλιστής.

Κυρά μου εγώ σου είπα μερικά πράματα, σε ρώτησα και μερικά πράματα και δε μου απαντάς. Αντί για αυτά που σε ρωτάω μου λες για μισοάδεια και μισογεμάτα ποτήρια και για το αν ο κόσμος μας είναι τέλειος ή όχι.

Να κάτσω να στα ξαναπώ, θα χάσω τα λόγια μου. Οπότε πούλα εσύ τις ασφάλειες σου, και άσε μας εμάς τους υπόλοιπους να έχουμε τις απόψεις μας. Φαίνεται πως δεν μπορείς να μας τις αλλάξεις.

ΣΟΥ ΕΙΠΑ τι θέλω! Θέλω μια ΚΑΘΑΡΗ σύμβαση, που ΚΑΠΟΥ θα λέει ότι "Η εταιρεία θα πληρώσει", και το πότε θα πληρώσει. Αυτό, δεν το δίνετε (εσύ και η εταιρεία σου).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρωτοβάθμια περίθαλψη με προσιτό κόστος 03 Δεκ 2012 13:33 #12

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Λοιπόν διαβάζω εδώ και πολύ καιρό το νήμα , τυχαίνει να είμαι κάτοχος 9 ασφαληστηρίων με την Εθνική Ασφαλιστική τα περισσότερα απο αυτά άνω των 15 ετών . Θα ήθελα να περιγράψω ορισμένα πραγματικά γεγονότα , και να δώ τις απαντήσεις που θα δώσουν ειδικά οι ασφαλιστές εδώ .
1 . Έχω 2 ασφαληστήρια αυτοκινήτων , ελπίζω να δέχεστε οτι ειναι η εταιρία σας απο τις πιο ακριβές αν όχι η πιο ακριβή μέχρι δε να εφαρμόσει για τους καλούς πελάτες την έκπτωση 20% ήταν η ακριβότερη . Πράγματι πληρώνει άμεσα . Λίγες το κάνουν . Σε δικό μου περιστατικό βέβαια που ευθήνη είχε ο άλλος οδηγός και έπρεπε να πληρωθώ άμεσα οι αρμόδιοι υπάλληλοι πρότειναν την επισκευή του αυτοκινήτου με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά όπου ήταν δυνατόν για να πληρώσουν όλο το ποσο . Αυτό που ειναι γραμμένο;; Πουθενά .
2. Έχω 3 ασφαληστήρια σπιτού πυρκαγιάς πλημύρας κτλ . Πράγματι ειναι μικρό το ασφάλιστρο δεν έχω ασχοληθεί ποτε , δόξα το θεό δεν έπαθα καμία ζημιά .
3. Εχω 2 Συνταξιοδοτικά . Οι καταβολές μου ειναι ετησίως 3000 ευρώ , το να έχει οριμανση 15 ετών το άλλο 9 ετών . Και τα δύο μπορούν να εξαγορασθούν βάση μεριδίων και τα δύο εχουν εγγυημένη απόδωση 3% στην λήξη τους . Η ερωτησή μου ειναι απλή μετα απο 15 έτη αποταμίευσης 1500 ευρώ ετησίως εσείς τι ποσό θα περιμένατε να έχει συσωρευθεί τι απόδωση θα έπρεπε να είχε και επίσςη πως δικαολογείται αρνητικές αποδώσεις επί 5 έτη συνεχώς ;;; Επειδή έγεινα γνώστης της προθεσης των ασφαλιστικών να καταργήσουν τα ισοβια ασφαληστήρια και την εγγυημένη απόδωση κεφαλαίου πήρα πριν ενα χρόνο την απόφαση να ρευστοποιήσω το παλαιο . Το κεφάλαιο που ειχα αποδώσει ήταν 21000 ευρώ . Ξέρετε πόσα μου έδωσαν χωρις να υπάρχει πέναλτυ ή οτιδήποτε άλλο μιας και ήταν ώριμο το ασφαλιστήριο;;; 15600 ευρώ . Απλά πολύ απλά καταλαβαίνετε οτι βάση μεριδιων και επενδύσεων των κεφαλαίων ειχε χάσει ενα 30% . Επισης σε επιμονες ερωτησεις τι θα γινει εαν επιστρεψει η χωρα στην δραχμή η απαντηση ηταν οτι την πρωτη ημέρα μετατροπης του νομισματος θα μετατρεπόταν και το σωρευτικό κεφάλαιο σε δραχμές . Την πορεια του απο εκει και περα την καταλαβαίνει και μικρό παιδί .
Ερώτηση ποια κατάθεση εχει αρνητική απόδωση ;; Ποιος διαχειρίζεται τοσο χάλια τα ιδιωτικά μας κεφάλαια ;; Ποιο άρθρο του ασφαληστηρίου λέει οτι μετατρέπεται σε υπουιμιμένο νόμισμα το κεφάλαιο;;
4.Εχω 2 νοσοκομειακά . Της τάξης των 2700 ετησίως συνολικά εγω και η γυναίκα μου . 20 χρόνια τώρα το κάθε ένα . Με αυτό το συμβόλαιο τι αντιμετώπηση θα έπρεπε να είχε ένας ασφαλισμένος όταν ζητάει μια ακτινογραφια απλα σε συμβεβλημένο νοσοκομείο ;;; Μηπως να περιμένει 1 ώρα να πάρει την έγκριση;; Για 15 ευρώ κόστος;;; Δεν νομίζω .
Λοιπόν οι ασφάλιες ειναι υπετιμημένες , χρεώνουν στος ασφαλισμένους τα λάθη της νομεκλατούρας και των χαρτογιακάδων , τα λάθη τιμολόγησης - βλεπε euromedica - της χλιδής , βλέπε μέγαρα εθνικής στην Συγγρύ , και ειναι πάντα απο επάνω η ασφαλιστική .
Μην γελιόμαστε οταν υπογράφουμε ένα συμβόλαιο το πρώτο που κάνουμε ειναι να εμπιστευόμαστε τα χρηματά μας οποια και αν είναι αυτά σε αποφάσεις καλές ή κακές άλλων . Αυτοί έχουν μαχαίρι και το πεπόνι .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρωτοβάθμια περίθαλψη με προσιτό κόστος 03 Δεκ 2012 13:54 #13

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Σταμάτη (και όλοι όσοι άλλοι διαβάζετε),
αυτά που λες είναι σωστά, αλλά είναι "στατιστική του ενός ατόμου".

Η ουσία είναι αλλού (πέρα από τον τρόπο διαχείρησης των κεφαλαίων τους (σου) που τον κάνουν όπως τον κάνουν).
Ειδικά η εθνική δε νομίζω να τον κάνει άσχημα, σκέψου π.χ. πως διαχειριζόταν τα κεφάλαια του κόσμου ο γίγαντας Ψωμιάδης.

Η ουσία είναι στο ότι όταν μπαίνεις σε μια σύμβαση έχεις να αντιμετωπίσεις δυο πράματα:

1) Την αξιοπιστία του άλλου μέρους. Τι να την κάνω την καλή σύμβαση, αν απ' την απέναντι μεριά είναι ο Ψωμιάδης?

2) Το ίδιο το νομικό κείμενο της σύμβασης. Και ειδικά στις ασφαλίσεις, επειδή η φύση της σύμβασης είναι τέτοια -υπό αίρεσιν ενεργοποίηση μερικών στοιχείων της-, είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟΙ οι όροι που περιγράφονται στη σύμβαση. Όσο πιο ξεκάθαροι μπορούν να γίνουν.
ΑΝ (για οποιοδήποτε λόγο, μετά από πολλά χρόνια) η ΟΠΟΙΑ ασφαλιστική εταιρεία ΑΡΝΗΘΕΙ να πληρώσει αυτά που πρέπει, τότε πρέπει να την πας στο δικαστήριο. Και το δικαστήριο θα κρίνει ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ που έχεις κάνει, όχι με βάση αυτά που λένε οι ασφαλιστές για να σε πείσουν να ασφαλιστείς.

Και σ' αυτό (το 2) γίνεται (κατ' αρχήν) όλο το παιχνίδι.

Βλέπεις, ότι οι απλοί και κλασσικοί "Γενικοί όροι" ενός συμβολαίου, δεν αντέχουν την οποιαδήποτε κριτική. Πέρα απ' αυτό, οι άνθρωποι που πουλάνε αυτά τα πράματα, δεν είναι σε θέση να απαντήσουν σε κανένα θέμα ουσίας πάνω σε αυτό που πουλάνε.
Τα επιχειρήματα τους είναι τύπου "Βλέπω πολλές αποζημιώσεις να πληρώνονται εκεί που δουλεύω".

Άρα τι να συζητάμε?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρωτοβάθμια περίθαλψη με προσιτό κόστος 03 Δεκ 2012 14:23 #14

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Nαι soto51 είναι όντως δική μου περίπτωση προσωπική . Απλά έχοντας για παράδειγμα την και καλά καλύτερη και σοβαρότερη ασφαλιστική της χώρας , τι να περιμένεις από άλλες που δεν τις ξέρει και η μάνα τους.
Η προσωπική ευθήνη είναι βασική , σε όσα λες ειδικά για τους όρους του συμβολαίου έτσι είναι . Απλά τυχαίνει να έχω καλό παλικάρι ασφαλιστή , μαθηματικός και οικονομολόγος ξέρει δηλαδή δεν ειναι τυχαίος χρόνια στην δουλειά , όταν του λέω και του ξεκαθαρλιζω δεν ειναι δική σου ευθήνη φίλε αλλά η εταιρία ε΄χει κανει κακοδιαχείρηση τι να μου πει;; Τα κλισέ , δεν βλέπεις τι γίνεται κτλ κτλ. Εγώ και ολι ομως soto δείνουμε λεφτά με τον κουβά και πληρώνουμε κάποιους χαρτογιακάδες για να κάνουν διαχείρηση κεφαλαίου . Θα έχεις δει οτι καθε συμβόλαιο έχει ένα ποσο οχι ασύμαντο γύρω στο 10% για έξοδα διαχείρησης . Και όταν στην πρώτη στραβή χάνεις το 30% του κεφαλαίου δεν είσαι και ικανοποιημένος . Εαν ηταν σε found διαχειρστες ειχαν παρει ποδι και το ξερεις . Και που καταλήγουν για να ξεπεράσουν το αδιέξοδο βάοζυν δυσμενέστερους όρους στον ασφαλιζόμενο , μη ισοβια περίθαλψη αλλά ετήσια , μη εγγύηση κεφαλαίου .
Σου αναφέρουν δε δικαιολογίς οτι ακολουθούν αμιβαια κτλ κτλ . Οταν οπμως καθε χρονο σου στελνουν λογαριασμο που επενδύθηκαν τα χρήματα βλέπεις οτι εναλασουν , οπως γίνεται παντου διαθέσιμα και μετοχες και αμιβαια ανάλογα . Και ρωτάς γιατί ρε φίλε χαντακώνεις ετσι το κεφαλαιό μου οταν στο εμπιστευομαι και εισαι η μεγαλύτερη εταιρια στα Βαλκάνια ;; Δεν ηξερες;; Δεν ρώταγες;; Τοσο μυαλό χρειάζεται να δεις οτι καταρεουν τα παντα ;; Γιατι δεν εκανες ρευστοποιηση οταν έπρεπε ;; Και δεν το έκανες 1 οκ λαθος εκτίμηση . 5 διαδοχικα χρόνια;;;
Τελος παντων ειναι μεγαλη η δουλεια εκει μέσα και οπως πανε θα χασουν τα αυγά και καλάθια .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρωτοβάθμια περίθαλψη με προσιτό κόστος 03 Δεκ 2012 16:58 #15

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Εγώ την ασφάλιση, Σταμάτη, δεν την βλέπω σαν επένδυση, και ποτέ δεν την έβλεπα έτσι.
Κάποτε στα νιάτα μου που είχα μαζέψει τις πέντε πρώτς ψωροδεκάρες μου, με πλησίασαν διάφοροι με προτάσεις και συμβουλές για "επένδυση" σε συνταξιοδοτικά, αμοιβαία κλπ, και δικοί μου άνθρωποι ακόμα εννοώ.
Τότε, τα βαλα κάτω και είδα ότι όλα αυτά δεν έχουν in the long run καμία εξασφάλιση, και καμία απόδοση περισσότερη από τις κοινές τοποθετήσεις, δηλαδή προθεσμιακές, αμοιβαία, μετοχές, ακόμα και ταμιευτήριο.
Τώρα έχουμε μπει σε ειδικές συνθήκες, που ΟΥΤΕ αυτές οι τοποθετήσεις προσφέρουν εξασφάλιση.

Η ασφάλιση όμως δεν είναι επένδυση. Είναι αυτό που λέει η λέξη: ΑΣΦΑΛΙΣΗ. Το οποίο σημαίνει: ΑΝ κάτι σου συμβεί, να μην καταστραφείς. Θυσιάζεις δηλαδή ένα κομμάτι από τον πλούτο σου για να αποκτήσεις συτή την αίσθηση.
Απ' την απέναντι μεριά, οι "ασφαλιστές" κάνουν κι αυτοί τους λογαριασμούς τους, και λένε: "Τόσα θα εισπράξω, τόσα προβλέπω ότι θα πληρώσω για ζημιές, θα μου μείνουν και τόσα για κέρδος".
Αυτή είναι όλη η δουλειά.

Στην περίπτωση των ασφαλίσεων ζωής στη χώρα μας (τμήμα του κλάδου ζωής είναι η υγεία) το πράμα έχει εκτροχιαστεί εντελώς, όπως και πάρα πολλά άλλα πράματα.

Δεν έχω κάνει ποτέ τέτοιου είδους ασφάλιση, και ο λόγος είναι ότι (όπως κάνω με όλα τα πράματα) όταν ήρθε η ώρα (και οι άνθρωποι) και άρχισαν να μου λενε και να "μου παρουσιάζουν", κάθησα και διάβασα, και το έψαξα. Το συμπέρασμα είναι λοιπόν αυτό που έχω γράψει και εδώ μέσα (σε άλλο τοπικ) :
Τα δικαιώματα και οι εξασφαλίσεις της εταιρείας που δίνει το συμβόλαιο είναι ΑΠΕΙΡΑ, ενώ τα δικά μου είναι ανύπαρκτα. Είναι φούμαρα.
Με τέτοιυς όρους εγώ σύμβαση δεν κάνω, και λεφτά δεν πληρώνω.

Έχω ασχοληθεί πολύ με τις ασφάλειες, και έχω φίλους που είναι πολύ "ψηλά" στον χώρο αυτόν. Όντας δραστήριος στην οικονομική ζωή επί πολλά χρόνια, έχω κάνει συμβόλαια εκατομμυρίων ευρώ (ασφάλιστρα), έχω κυνηγήσει αποζημιώσεις, έχω πάει στα δικαστήρια και (παλιότερα) έβγαζα και προμήθειες από τις ασφαλίσεις!
Το συμπέρασμα είναι αυτό που γράφω εδώ, και μακάρι να είχε περισσότερος κόσμος την εμπειρία μου, γιατί αν την είχε, θα "εξυγειανόταν" ο χώρος των ασφαλειών. Αλλά μήπως το μόνο σημείο που "φταίει το κοινό" είναι οι ασφαλίσεις? Όχι βέβαια!

Να σου δώσω ένα παράδειγμα άποψης που η δική μου τελικά πέρασε, αντίθετα με την "κοινή" και "καθιερωμένη" άποψη περί ασφαλίσεων.
Συζητάμε για την ασφάλιση ενός κτιρίου (ιδιοκτησίας μιας ΑΕ), με τα εξής χαρακτηριστικά:
Κίνδυνοι: Φωτιά και σεισμός.
Κατασκευή: 2001
Κόστος τότε κατασκευής: 10.000.000 ευρώ
Ασφάλιστρο ετήσιο: Περίπου 3~5 στα χίλια, δηλαδή 30~50.000 το χρόνο.
Σημειώσεις:
1) Η Α.Ε. δεν χρωστάει πουθενά, άρα δεν τίθεται θέμα υποχρεωτικής ασφάλισης από τράπεζα λόγω υποθήκης.
2) Το χρησιμοποιεί η ίδια ως γραφεία της.
3) Είναι φτιαγμένο σύμφωνα με τους τελευταίους αντισεισμικούς κανονισμούς της Αττικής (μετά τους σεισμούς του '99), και μάλιστα με συντελεστές κάτι παραπάνω από όσο ζητάνε οι κανονσμοί.
4) Έχει πλήρες σύστημα ενεργητικής και παθητικής πυρασφάλειας. Με λίγα λόγια δεν καίγεται, ακόμα κι αν του ρίξεις πετρέλαιο (ή μολότωφ) μέσα και του βάλεις φωτιά.

Με δεδομένα αυτά, εγώ είπα στο Δ.Σ:
-"Να μην το ασφαλίσουμε, είναι πεταμένα λεφτά, και δεν είναι λίγα, κάθε χρόνο".
Οι "κλασσικοί" ανασφαλείς τύποι (που δεν καταλαβαίνουν που πάνε τα τέσσερα) δεν μπορούσαν να καταλάβουν "πως ένα τόσο ακριβό κτίριο μιας τόσο υγειούς και καθως πρέπει εταιρείας θα παρέμενε ανασφάλιστο".

Είπα λοιπόν τα εξής:
1) Για την φωτιά, είναι άκαυστο. Στην περίπτωση που πέφτει ένα τσιγάρο (καπνίζαμε τότε) σε ένα κλάθι και καίγεται ένα γραφείο, το ποσό θα είναι κάτω από την απαλλαγή, και δεν πρόκειται να πάρουμε τίποτα.
(Αυτό το κατάλαβαν σχετικά εύκολα).
2) Σεισμός: "Ξέρετε όλοι πως είναι φτιαγμένο το κτίριο. Αντέχει (χωρίς βλάβες) σε σεισμό σαν του '99 και λίγο μεγαλύτερο. Άρα από ΤΕΤΟΙΟ σεισμό δεν κινδυνεύει. Ας πούμε όμως ότι γίνεται ένας μεγαλύτερος σεισμός στην Αθήνα, όχι 6 ρίχτερ (που ήταν του 99) αλλά 7 ρίχτερ, και ότι παθαίνει ζημιές. Στην περίπτωση αυτή θα έχουν καταρρεύσει το 80% των κτιρίων της Αθήνας. Πιστεύετε εσείς ότι σε μια τέτοια περίπτωση πρόκειται να πάρει κανείς αποζημίωση από ασφαλιστική εταιρεία?"

Η συζήτηση αυτή έγινε το 2004. Πριν 8 χρόνια. Ευτυχώς (για την πορεία της Εταιρείας) το κτίριο παραμένει ανασφάλιστο. Όφελος: 400.000 ευρώ γι' αυτά τα χρόνια.
Αν πιάσεις να διαβάσεις τους όρους των ασφαλιστηρίων "πυρός και σεισμού" θα διαπιστώσεις ΚΑΙ ΕΚΕΙ το ίδιο φαινόμενο: Η κεντρική ιδέα του συμβολαίου είναι:
"Εσύ θα πληρώνεις ανελλιπως το ασφάλιστρο, και εμείς αναλαμβάνουμε την υποχρέωση σε περίπτωση που γίνει κάποια ζημιά στα ασφαλιζόμενα αντικείμενα να εξετάσουμε την απαίτηση σου για αποζημίωση. Ό,τι χρειάζεται για να αποδειχτεί το δίκαιον της απαίτησης σου, θα πρέπει να το αποδείξεις εσύ".

Αυτά πουλάνε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 03 Δεκ 2012 17:10 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρωτοβάθμια περίθαλψη με προσιτό κόστος 03 Δεκ 2012 17:17 #16

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
soto51 έγραψε:
Εγώ την ασφάλιση, Σταμάτη, δεν την βλέπω σαν επένδυση, και ποτέ δεν την έβλεπα έτσι.
Κάποτε στα νιάτα μου που είχα μαζέψει τις πέντε πρώτς ψωροδεκάρες μου, με πλησίασαν διάφοροι με προτάσεις και συμβουλές για "επένδυση" σε συνταξιοδοτικά, αμοιβαία κλπ, και δικοί μου άνθρωποι ακόμα εννοώ.
Τότε, τα βαλα κάτω και είδα ότι όλα αυτά δεν έχουν in the long run καμία εξασφάλιση, και καμία απόδοση περισσότερη από τις κοινές τοποθετήσεις, δηλαδή προθεσμιακές, αμοιβαία, μετοχές, ακόμα και ταμιευτήριο.
Τώρα έχουμε μπει σε ειδικές συνθήκες, που ΟΥΤΕ αυτές οι τοποθετήσεις προσφέρουν εξασφάλιση.

Η ασφάλιση όμως δεν είναι επένδυση. Είναι αυτό που λέει η λέξη: ΑΣΦΑΛΙΣΗ. Το οποίο σημαίνει: ΑΝ κάτι σου συμβεί, να μην καταστραφείς. Θυσιάζεις δηλαδή ένα κομμάτι από τον πλούτο σου για να αποκτήσεις συτή την αίσθηση.
Απ' την απέναντι μεριά, οι "ασφαλιστές" κάνουν κι αυτοί τους λογαριασμούς τους, και λένε: "Τόσα θα εισπράξω, τόσα προβλέπω ότι θα πληρώσω για ζημιές, θα μου μείνουν και τόσα για κέρδος".
Αυτή είναι όλη η δουλειά.

Στην περίπτωση των ασφαλίσεων ζωής στη χώρα μας (τμήμα του κλάδου ζωής είναι η υγεία) το πράμα έχει εκτροχιαστεί εντελώς, όπως και πάρα πολλά άλλα πράματα.

Δεν έχω κάνει ποτέ τέτοιου είδους ασφάλιση, και ο λόγος είναι ότι (όπως κάνω με όλα τα πράματα) όταν ήρθε η ώρα (και οι άνθρωποι) και άρχισαν να μου λενε και να "μου παρουσιάζουν", κάθησα και διάβασα, και το έψαξα. Το συμπέρασμα είναι λοιπόν αυτό που έχω γράψει και εδώ μέσα (σε άλλο τοπικ) :
Τα δικαιώματα και οι εξασφαλίσεις της εταιρείας που δίνει το συμβόλαιο είναι ΑΠΕΙΡΑ, ενώ τα δικά μου είναι ανύπαρκτα. Είναι φούμαρα.
Με τέτοιυς όρους εγώ σύμβαση δεν κάνω, και λεφτά δεν πληρώνω.

Έχω ασχοληθεί πολύ με τις ασφάλειες, και έχω φίλους που είναι πολύ "ψηλά" στον χώρο αυτόν. Όντας δραστήριος στην οικονομική ζωή επί πολλά χρόνια, έχω κάνει συμβόλαια εκατομμυρίων ευρώ (ασφάλιστρα), έχω κυνηγήσει αποζημιώσεις, έχω πάει στα δικαστήρια και (παλιότερα) έβγαζα και προμήθειες από τις ασφαλίσεις!
Το συμπέρασμα είναι αυτό που γράφω εδώ, και μακάρι να είχε περισσότερος κόσμος την εμπειρία μου, γιατί αν την είχε, θα "εξυγειανόταν" ο χώρος των ασφαλειών. Αλλά μήπως το μόνο σημείο που "φταίει το κοινό" είναι οι ασφαλίσεις? Όχι βέβαια!

Να σου δώσω ένα παράδειγμα άποψης που η δική μου τελικά πέρασε, αντίθετα με την "κοινή" και "καθιερωμένη" άποψη περί ασφαλίσεων.
Συζητάμε για την ασφάλιση ενός κτιρίου (ιδιοκτησίας μιας ΑΕ), με τα εξής χαρακτηριστικά:
Κίνδυνοι: Φωτιά και σεισμός.
Κατασκευή: 2001
Κόστος τότε κατασκευής: 10.000.000 ευρώ
Ασφάλιστρο ετήσιο: Περίπου 3~5 στα χίλια, δηλαδή 30~50.000 το χρόνο.
Σημειώσεις:
1) Η Α.Ε. δεν χρωστάει πουθενά, άρα δεν τίθεται θέμα υποχρεωτικής ασφάλισης από τράπεζα λόγω υποθήκης.
2) Το χρησιμοποιεί η ίδια ως γραφεία της.
3) Είναι φτιαγμένο σύμφωνα με τους τελευταίους αντισεισμικούς κανονισμούς της Αττικής (μετά τους σεισμούς του '99), και μάλιστα με συντελεστές κάτι παραπάνω από όσο ζητάνε οι κανονσμοί.
4) Έχει πλήρες σύστημα ενεργητικής και παθητικής πυρασφάλειας. Με λίγα λόγια δεν καίγεται, ακόμα κι αν του ρίξεις πετρέλαιο (ή μολότωφ) μέσα και του βάλεις φωτιά.

Με δεδομένα αυτά, εγώ είπα στο Δ.Σ:
-"Να μην το ασφαλίσουμε, είναι πεταμένα λεφτά, και δεν είναι λίγα, κάθε χρόνο".
Οι "κλασσικοί" ανασφαλείς τύποι (που δεν καταλαβαίνουν που πάνε τα τέσσερα) δεν μπορούσαν να καταλάβουν "πως ένα τόσο ακριβό κτίριο μιας τόσο υγειούς και καθως πρέπει εταιρείας θα παρέμενε ανασφάλιστο".

Είπα λοιπόν τα εξής:
1) Για την φωτιά, είναι άκαυστο. Στην περίπτωση που πέφτει ένα τσιγάρο (καπνίζαμε τότε) σε ένα κλάθι και καίγεται ένα γραφείο, το ποσό θα είναι κάτω από την απαλλαγή, και δεν πρόκειται να πάρουμε τίποτα.
(Αυτό το κατάλαβαν σχετικά εύκολα).
2) Σεισμός: "Ξέρετε όλοι πως είναι φτιαγμένο το κτίριο. Αντέχει (χωρίς βλάβες) σε σεισμό σαν του '99 και λίγο μεγαλύτερο. Άρα από ΤΕΤΟΙΟ σεισμό δεν κινδυνεύει. Ας πούμε όμως ότι γίνεται ένας μεγαλύτερος σεισμός στην Αθήνα, όχι 6 ρίχτερ (που ήταν του 99) αλλά 7 ρίχτερ, και ότι παθαίνει ζημιές. Στην περίπτωση αυτή θα έχουν καταρρεύσει το 80% των κτιρίων της Αθήνας. Πιστεύετε εσείς ότι σε μια τέτοια περίπτωση πρόκειται να πάρει κανείς αποζημίωση από ασφαλιστική εταιρεία?"

Η συζήτηση αυτή έγινε το 2004. Πριν 8 χρόνια. Ευτυχώς (για την πορεία της Εταιρείας) το κτίριο παραμένει ανασφάλιστο. Όφελος: 400.000 ευρώ γι' αυτά τα χρόνια.
Αν πιάσεις να διαβάσεις τους όρους των ασφαλιστηρίων "πυρός και σεισμού" θα διαπιστώσεις ΚΑΙ ΕΚΕΙ το ίδιο φαινόμενο: Η κεντρική ιδέα του συμβολαίου είναι:
"Εσύ θα πληρώνεις ανελλιπως το ασφάλιστρο, και εμείς αναλαμβάνουμε την υποχρέωση σε περίπτωση που γίνει κάποια ζημιά στα ασφαλιζόμενα αντικείμενα να εξετάσουμε την απαίτηση σου για αποζημίωση. Ό,τι χρειάζεται για να αποδειχτεί το δίκαιον της απαίτησης σου, θα πρέπει να το αποδείξεις εσύ".

Αυτά πουλάνε.

Δεν έχεις άδικο.. Μου θυμίζει αυτό που έγινε με τον Παπασωτηρίου στη Στουρνάρη όταν κάηκε, η ασφαλιστική (που έκατσε και τα υπολόγισε) του λέει θα σε αποζημειώσω για το εσωτερικό του κτιρίου και για το εμπόρευμα που έχει καεί.. όχι όμως για το εμπόρευμα που δεν έχει καεί... (ενα ποσοστό των βιβλίων δεν είχε καεί)..Αλλα δεν μπορούσε να τα πουλήσει γιατί βρόμαγαν από τον καπνό.. Ήταν για πέταμα.. Πολλά λεφτά. Το 80-90% της ζημιάς ήταν τα βιβλία
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρωτοβάθμια περίθαλψη με προσιτό κόστος 03 Δεκ 2012 17:51 #17

Απαντώντας στον κύριο Σταμάτη, θέλω να πω τα εξής.
1. Σε περίπτωση επισκευής αυτοκινήτου τα ανταλλακτικά που είναι υποχρεωμένη να βάλει η ασφαλιστική εταιρεία πρέπει να αντιστοιχούν στην πραγματική τους αξία, που σημαίνει ότι δεν θα μπουν τα καινούρια ανταλλακτικά σε ένα αυτοκίνητο 10 ετών, αλλά κάποια αντίστοιχα. Αυτό μπορείτε να το διαβάσετε στους όρους του συμβολαίου, αλλά θα σας το πει και οποιοσδήποτε ασφαλιστής. Τους όρους του συμβολαίου της Εθνικής τους έχω ανεβάσει και στην ιστοσελίδα μου εδώ life-greece.gr/index.php/car
2. Τα Συνταξιοδοτικά σας συμβόλαια ήταν τα Unit linked που είναι συνδεδεμένα με Αμοιβαία κεφάλαια. Αυτά ακόμα και στο 2008 είχαν κέρδος της τάξης 9-10%, αλλά σήμερα λόγω της φύσης τους έχουν υποστεί μεγάλη ζημιά. Εσείς μπορούσατε να τα κάνετε ελεύθερα συμβόλαια, είναι μια διαδικασία, όταν δεν πληρώνετε άλλο, αλλά και δεν παίρνετε σήμερα τα χρήματα – για να μην τα χάσετε και να πάρετε όλα τα χρήματα στο τέλος του συμβολαίου.
3. Στα νοσοκομειακά - υπάρχουν προγράμματα, π.χ. το Ολοκληρωμένο πρόγραμμα της Εθνικής, όταν τις εξετάσεις τις κάνετε στην Βιοιατρική και δεν έχετε συμμετοχή ως ασφαλισμένος έως σχεδόν 900 ευρώ ετησίως. Με συμμετοχή του ασφαλισμένου είναι τα προγράμματα διαγνωστικών εξετάσεων – και πάλι, η συμμετοχή του ασφαλισμένου αναφέρεται ρητά στους όρους του κάθε προγράμματος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρωτοβάθμια περίθαλψη με προσιτό κόστος 03 Δεκ 2012 20:14 #18

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Προφανώς είτε δεν κρατάς αρχείο με τις αποδώσεις αγαπητή ασφαλίστρια . Λοιπόν στις 28/12/2007 το μεριδιο ειχε αξια ακριβώς 5 ευρώ στις 30/12/2008 ειχε τιμή 3,08 . Αν αυτό στα μαθηματικά σας ονομάζεται αυξηση 9-10 % με αγάπη θα σας προτείνουμε για το οσκαρ μαθηματικών .
Ξερετε πολύ καλά οτι αντιστοιχα κρατικά αμοιβαία στην περιοδο της ύφεσης αντικατέστησαν τις επενδήσεις σε μετοχες και σε ομολογα του δημοσιου ειτε διαθέσιμα - ρευστο προθεσμιακής κατάθεσης για να καταλαβαινόμαστε - και μετοχες ομολογα ξενων κρατών αμερικής νορβηγιας κτλ και έδωσαν όλη την περιοδο που αναφέρετε θετικές αποδώσεις εως και 20% . Ανταυτου ένα ιδιωτικό επαναλαμβάνω ιδιωτικό επενδυτικό πρόγραμμα μη επιθετικο από την φύση του προσφερε στήριξη σε κρατικά ομόλογα . Πόσο επαγγελματικό είναι αυτό καλό θα ήταν να μας πείτε .
Προφανώς γνωρίζεται οτι ενα ελευθερο συμβόλαιο επανερχόμενο σε ισχύη χάνει την εγγύηση του 3% ή και εκει κάνω λάθος .
Προφανώς έχει περιέλθει σε γνώση σας το Προγραμμα απεριόριστο ;;;; Αν όχι σας πληροφορώ οτι το πρόγραμμα αυτό ειναι και ήταν το πιο δυνατό που ειχε η Εθνική Ασφαλιστική και έπαψε να το προσφέρει πλέον γιατί δεν συνέφερε την ίδια την εταιρία . Το ύψος του ασφαλήστρου ειναι 1890 ευρώ ετησίως ανα άτομο στην ηλικία των 35 ετών . Σας λέει κάτι;;; Σας λεω δε οτι το συμβολαιο ειναι ενεργό από 18 ετών . Έχοντας λοιπόν καταβάλει ασφάλιστρα ύψους τουλάχιστον 25000 ευρώ συνολικά θα έπρεπε η εταιρίας σας σε συμβεβλιμένο ίδρυμα οπως το ντυναν να μην κανει 1 ώρα για να εγκρίνει ακτινογραφία 17 ευρώ ;;;
Με το να λέτε η συμετοχή του ασφαλισμένου αναφέρεται ρητά στους όρους του συμβολαίου προφανώς κρίνεται οτι η επισύναψη εκ μέρους της ασφαλιστικής νέων όρων στο συμβόλαιο ειναι παράνομη ;; Γιατί η Εθνική το έχει κάνει κατεπανάληψη . Ξέρετε λοιπόν πολύ καλά οτι αν ένας ασφαλισμένος αρνηθεί την επισήναψη των νέων όρων το συμβολαιο του είτε ακυρώνεται είτε πάει δικαστικά ;;;
Με χαρά θα ηθελα λοιπόν αγαπητή ασφαλίστρια να μου δώσετε τους όρους του συμβολαιου αυτοκινήτου που αναφέρει οτι θα πρέπει να αντικατασταθεί αερόσακος αυτοκινήτου με μεταχειρισμένο . Για πείτε μου ποιος κανονισμος το λέει ;; Μηπως ξέρετ οτι ειναι αδίκημα ή όχι ;;;
Λοιπόν αγαπητή ασφαλίστρια οπως επανέλαβα και πριν στο παιχνίδι της ασφάλησης έχουμε μπει εν γνώση μας αλλά όχι και να νομίζετε οτι δεν ξέρει ο ασφαλισμένος που παν τα 4 . Τουλάχιστον οχι όλοι .
Για το θέμα δε της Βιοκλινικής όπως αναφέρατε ξέρετε οτι αποτελεί προσθετο όρο ;;; Αν 'όχι σας πληροφορώ οτι ειναι .
Ολα τα παραπάνω θα χαρώ να σας τα δώσω με παραπομπές για τις δε τιμές καλό θα ήταν να κρατατε αρχείο .
Ξερουμε πολύ καλά γιατι πληρώνουμε εθνική . Την πληρώνουμε λόγω μεγέθους και ρευστότητας και μόνο .
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε γιατί μια γενική αίματος τιμολογείται στο συγκεκριμένο κέντρο 12 ευρώ και σε ένα ΆΛΛΟ ιδιωτικό 4,5 και στον ΕΟΠΠΥ 2,74 . Για να ξέρουμε και τι λέμε .
Επισης πληροφορήστε τον κόσμο για τον όρο συμμετοχής του ασφαλισμένου ανα έχει κρατικη ασφάλεια , το ποσό απαλλαγής απο την πληρρωμή της ασφαλιστικής και για τον νεο ορο για τα κλειστα ενοποιημένα νοσήλεια . Αυτά .
Τελος μιας και ειναι ολα ωραιοποιημένα , έχει υποπέσει ποτέ στην αντιληψή σας περίπτωση να καταβάλονται ασφάλιστρα στο ασφαλιστή και αυτός να μην τα αποδίδει στην εταιρία αλλά η εταιρία να εκδίδει ασφαλιστήριο με χρεωστικό υπόλοιπο;;;;
Τελευταία διόρθωση: 03 Δεκ 2012 20:25 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα