Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Ρευστοποίηση αμοιβαίου κεφαλαίου

Ρευστοποίηση αμοιβαίου κεφαλαίου 29 Ιουν 2015 16:19 #1

  • Vaso
  • Το Άβαταρ του/της Vaso
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε όλους.
Ανακάλυψα το φορουμ στην προσπάθεια μου να βρώ απαντήσεις για κάποια θέματα που με απασχολούν και θα εκτιμούσα πολύ τη βοηθεια σας και τη γνώμη σας.
Το Μαρτιο στην προσπάθεια μας να προστατέψουμε τα χρήματα που αποταμιεύουμε με τον συντροφο μου εδω και 10 χρόνια,ακολουθήσαμε τη συμβουλή του τραπεζικού υπαλλήλου της Eurobank για τα αμοιβαια κεφάλαια Λουξεμβούργου.Μας διαβεβαίωσε πως ότι και αν συμβεί θα μπορούσαμε να τα ρευστοποιήσουμε αν θέλουμε στην τράπεζα του Λουξεμβούργου.Επειδή αυτη την εβδομάδα μεταναστεύουμε την προηγούμενη πήγαμε στη Εurobank και ρωτήσαμε πως μπορούμε να τα ρευστοποιησουμε στο Λουξεμβουργο.Προς εκπληξη μας ενημερωθήκαμε οτι δεν γίνεται τελίκα!
Εμεις σε λίγες μέρες φεύγουμε και δεδομένου των συνθηκών είναι αδύνατον να πάρουμε τα χρήματα μας.
Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανείς τι ισχύει. Οντως δεν γίνεται η ρευστοποιηση εξω ή μας είπα πάλι ψέματα .Υπάρχει καποια λύση σε περίπτωση που παμε στη δραχμη.Πρεπει να τα ρευστοποιησουμε μονο εδω στην Ελλαδα?
Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας θα εκτιμουσα πολυ μια βοηθεια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρευστοποίηση αμοιβαίου κεφαλαίου 29 Ιουν 2015 16:40 #2

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Vaso έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους.
Ανακάλυψα το φορουμ στην προσπάθεια μου να βρώ απαντήσεις για κάποια θέματα που με απασχολούν και θα εκτιμούσα πολύ τη βοηθεια σας και τη γνώμη σας.
Το Μαρτιο στην προσπάθεια μας να προστατέψουμε τα χρήματα που αποταμιεύουμε με τον συντροφο μου εδω και 10 χρόνια,ακολουθήσαμε τη συμβουλή του τραπεζικού υπαλλήλου της Eurobank για τα αμοιβαια κεφάλαια Λουξεμβούργου.Μας διαβεβαίωσε πως ότι και αν συμβεί θα μπορούσαμε να τα ρευστοποιήσουμε αν θέλουμε στην τράπεζα του Λουξεμβούργου.Επειδή αυτη την εβδομάδα μεταναστεύουμε την προηγούμενη πήγαμε στη Εurobank και ρωτήσαμε πως μπορούμε να τα ρευστοποιησουμε στο Λουξεμβουργο.Προς εκπληξη μας ενημερωθήκαμε οτι δεν γίνεται τελίκα!
Εμεις σε λίγες μέρες φεύγουμε και δεδομένου των συνθηκών είναι αδύνατον να πάρουμε τα χρήματα μας.
Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανείς τι ισχύει. Οντως δεν γίνεται η ρευστοποιηση εξω ή μας είπα πάλι ψέματα .Υπάρχει καποια λύση σε περίπτωση που παμε στη δραχμη.Πρεπει να τα ρευστοποιησουμε μονο εδω στην Ελλαδα?
Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας θα εκτιμουσα πολυ μια βοηθεια

Μου το είχαν προτείνει κι εμένα. Στην ερώτηση που έκανα στον υπάλληλο αν η ρευστοποίηση γίνεται στο Λουξεμβούργο ή στην Ελλάδα, ενώ στην αρχή μου τα μάσαγε τελικά και μετά από δική μου επιμονή μου είπε ότι η ρευστοποίηση γίνεται στον λογαριασμό από τον οποίο προήλθε το κεφάλαιο...ήτοι στον εν Ελλάδι λογαριασμό της Eurobank. Το οποίο μου φαίνεται και λογικό μιας και δεν σου ανοίγουν καταθετικό λογαριασμό στο Λουξεμβούργο.
Τον ευχαρίστησα για την ενημέρωση και αποχώρησα...μαζί με τα λεφτά μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρευστοποίηση αμοιβαίου κεφαλαίου 29 Ιουν 2015 16:44 #3

  • Vaso
  • Το Άβαταρ του/της Vaso
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Να'σαι καλά.Μα πως είναι δυνατόν να δίνουν ψεύτικες πληροφορίες οι υπάλληλοι όταν αφορά κατι τόσο σημαντικό?Είναι απιστευτο πραγματικά!
Ευχαριστω για το χρόνο σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρευστοποίηση αμοιβαίου κεφαλαίου 29 Ιουν 2015 16:58 #4

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Vaso έγραψε:
Μα πως είναι δυνατόν να δίνουν ψεύτικες πληροφορίες οι υπάλληλοι
Γιατί?
Σου έδωσε τίποτα υπογεγραμμένο?
Ή έστω τυπωμένο, υπό μορφή κανονισμού, έντυπων όρων, κάτι τέτοιο τέλος πάντων?
Στο μιλητό στα είπε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρευστοποίηση αμοιβαίου κεφαλαίου 29 Ιουν 2015 17:07 #5

  • Vaso
  • Το Άβαταρ του/της Vaso
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Ναι φυσικά.Αυτο δεν αναιρεί όμως την τραγικοτητα της πράξης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρευστοποίηση αμοιβαίου κεφαλαίου 29 Ιουν 2015 18:10 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Vaso έγραψε:
Ναι φυσικά.Αυτο δεν αναιρεί όμως την τραγικοτητα της πράξης
Βάσω μου, δεν σε ξέρω, δεν ξέρω ούτε πόσων χρόνων είσαι, ούτε τι background έχεις, τίποτα.
Προφανώς όμως είσαι εύπιστο άτομο.
Τι άλλο να σου πω...

Εγώ δεν είμαι. Είμαι ΚΑΛΟΠΙΣΤΟΣ, με την έννοια του ότι δεν θεωρώ ότι (κατ' αρχήν) κάποιος θα προσπαθήσει να με ξεγελάσει. Αλλά κοιτάω τι προσφέρει, πως δεσμεύεται, και ποιος είναι.

Εδώ μέσα, προ καιρού γίνανε διάφορες συζητήσεις για θέματα ασφαλίσεων. Η θέση μου ήταν (και είναι) ότι ό,τι δεν είναι γραμμένο στο συμβόλαιο, δεν θα παρασχεθεί, αν και όταν το χρειαστώ/χρειαστείς.
Πέσανε όλοι να με φάνε όταν τα έλεγα αυτά. Είμαι κακόπιστος, είμαι μαλάκας, ό,τι θέλεις άκουσα.

Θέλουν να πιστεύουν μπλαμπλάδες που φοράνε γραβάτες και έχουν λαπτοπ, είναι στο αίμα τους... Έχουν την τάση, τι να σου πω.

"Τραγική" πράξη, γιατί? Μια προμηθειούλα πήγε να βγάλει κι αυτός, όπως όλοι που πουλάνε τέτοιου τύπου "προϊόντα". Σου πούλησε παραμύθι, το έχαψες, ζήσε μ' αυτό τώρα.

Sorry, ε, συμπάσχω. Αλλά να μη σου πω την αλήθεια?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρευστοποίηση αμοιβαίου κεφαλαίου 29 Ιουν 2015 19:40 #7

  • Vaso
  • Το Άβαταρ του/της Vaso
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Δεν με πειράζει καθόλου η αλήθεια και σ'ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες να μου απαντήσεις.Δεν θεωρώ οτι είμαι εύπιστο άτομο,σε πολλές περιπτώσεις είμαι πολύ καχύποπτη.Σε αυτή όμως την πάτησα και εγώ και ο συντροφός μου γιατί δεν ελέγξαμε την ορθότητα της πληροφορίας.Δυστυχώς..
Σ'ευχαριστω και πάλι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρευστοποίηση αμοιβαίου κεφαλαίου 29 Ιουν 2015 20:45 #8

  • Billythekid (biotech13)
  • Το Άβαταρ του/της Billythekid (biotech13)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 169
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 6
Vaso έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους.
Ανακάλυψα το φορουμ στην προσπάθεια μου να βρώ απαντήσεις για κάποια θέματα που με απασχολούν και θα εκτιμούσα πολύ τη βοηθεια σας και τη γνώμη σας.
Το Μαρτιο στην προσπάθεια μας να προστατέψουμε τα χρήματα που αποταμιεύουμε με τον συντροφο μου εδω και 10 χρόνια,ακολουθήσαμε τη συμβουλή του τραπεζικού υπαλλήλου της Eurobank για τα αμοιβαια κεφάλαια Λουξεμβούργου.Μας διαβεβαίωσε πως ότι και αν συμβεί θα μπορούσαμε να τα ρευστοποιήσουμε αν θέλουμε στην τράπεζα του Λουξεμβούργου.Επειδή αυτη την εβδομάδα μεταναστεύουμε την προηγούμενη πήγαμε στη Εurobank και ρωτήσαμε πως μπορούμε να τα ρευστοποιησουμε στο Λουξεμβουργο.Προς εκπληξη μας ενημερωθήκαμε οτι δεν γίνεται τελίκα!
Εμεις σε λίγες μέρες φεύγουμε και δεδομένου των συνθηκών είναι αδύνατον να πάρουμε τα χρήματα μας.
Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανείς τι ισχύει. Οντως δεν γίνεται η ρευστοποιηση εξω ή μας είπα πάλι ψέματα .Υπάρχει καποια λύση σε περίπτωση που παμε στη δραχμη.Πρεπει να τα ρευστοποιησουμε μονο εδω στην Ελλαδα?
Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας θα εκτιμουσα πολυ μια βοηθεια

Τα χρήματα τα χρειάζεστε άμεσα Βάσω?Γιατί αν όχι,εντάξει,θα τα ρευστοποιήσετε μόλις αποσυρθούν οι έλεγχοι κεφαλαίων,έστω κι αν εδώ έχουμε δραχμή...Εσείς έχετε σε ευρώ τα αμοιβαία,τα οποία συγκεκριμένα είναι ξένου θεματοφύλακα και άρα η ρευστοποίηση θα'ναι σαν συνάλλαγμα πιστεύω.
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιουν 2015 21:00 από Billythekid (biotech13).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρευστοποίηση αμοιβαίου κεφαλαίου 29 Ιουν 2015 20:58 #9

  • Billythekid (biotech13)
  • Το Άβαταρ του/της Billythekid (biotech13)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 169
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 6
Δες και αυτό.Με τα τωρινά δεδομένα,από τη στιγμή που ο θεματοφύλακάς σου εμπίπτει στο δίκαιο του Λουξεμβούργου,τα χρήματά σου δεν κινδυνεύουν με μετατροπή από ευρώ σε δραχμές.
Τώρα,για τη ρευστοποίησή τους και με την υπόθεση ότι αλλάζουμε νόμισμα εδώ,εσύ στο Λουξεμβούργο θα διατηρείς το ποσό σου σε ευρώ,οπότε μπορείς να τα ρευστοποιήσεις χωρίς να χάσουν την αξία τους από πιθανή π.χ. υποτίμηση.

Αγορες
Σάββατο, 17-Ιαν-2015 14:35
Πώς να "θωρακίσετε" το επενδυτικό σας χαρτοφυλάκιο


Του Βασίλη Γεώργα


Αμοιβαία κεφάλαια στο Λουξεμβούργο

Οι εγχώριες τράπεζες έχουν δημιουργήσει εταιρείες διαχείρισης κεφαλαίων με έδρα το Λουξεμβούργο, όπου και διαθέτουν διάφορες επενδυτικές επιλογές για γερά πορτοφόλια στο πλαίσιο του private banking. Το πλεονέκτημα είναι πως οι επενδύσεις αυτές δεν επηρεάζονται, καθώς εμπίπτουν σε ξένο δίκαιο και τηρείται ξένη θεματοφυλακή. Οι εταιρείες επενδύσεων μεταβλητού κεφαλαίου, τα λεγόμενα αμοιβαία κεφάλαια SICAV τα οποία διατίθενται μέσω Λουξεμβούργου από ελληνικές τράπεζες ή χρηματιστηριακές, αποτελούν επίσης μια επιλογή που κατά το παρελθόν απορρόφησε σημαντικά κεφάλαια Ελλήνων επενδυτών. Έχουν ξένη θεματοφυλακή και θεωρητικά δεν επηρεάζονται, ωστόσο «ανοίγουν» για ποσά που συνήθως ξεπερνούν τις 200.000-250.000 ευρώ.
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Vaso
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα