Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών

Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 02 Απρ 2015 00:55 #82

  • birdy
  • Το Άβαταρ του/της birdy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 42
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
Φίλε Κώστα σε ευχαριστώ
Μπορείς να μου πεις τι σημαίνουν τα 5 αστέρια της morningstar
Το JPMorgan Funds - Germany Equity Fund η morningstar του δίνει 3
Τελευταία διόρθωση: 02 Απρ 2015 00:55 από birdy.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 02 Απρ 2015 02:19 #83

ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) έγραψε:
Γιώργος Σ. (Βελερεφόντης) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Θα το κοιτάξω το εργαλείο της Ναυτεμπορικής.Βέβαια,εγώ είμαι εντελώς αρχάριος,στην πράξη με επενδύσεις κ μόλις τώρα επένδυσα ένα μικρό ποσό σε δυο αμοιβαία.Το αστείο είναι πως απο την Παρασκευή ως σήμερα έχουν κερδίσει 23€!!Χα,χα!Καλά τα λες για αμοιβαία κ ομόλογα Ευρωζώνης. Μάλλον θα κάνω κ εγώ ένα,όχι όμως απο Πειραιώς,αλλα απο ξένο θεματοφύλακα.Θα δούμε.Έχεις κάτι στο μυαλό σου;

Κοίταξε, οι επιλογές είναι πάρα πολλές, καθώς μόνο στην ελληνική αγορά τα διαθέσιμα αμοιβαία κεφάλαια είναι εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες... Προσωπικά παρακολουθώ τώρα τελευταία τα μετοχικά αμοιβαία της Blackrock και της JP Morgan κυρίως (τα αντιπροσωπεύει πχ η Πειραιώς, στην σελίδα της: www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/ependyseis...=A3|B3|B15|B19|D8|D7). Προτιμώ κάποιο μεγάλο όνομα, αισθάνομαι πιο σιγουριά όταν πρόκειται για ένα Α/Κ με ενεργητικό εκατοντάδες εκατ. ή ακόμα και δις στον κόσμο.

Κοιτάζω την πορεία τα τελευταία χρόνια, και κάποια συμπεράσματα που έχω βγάλει είναι:

- ένα μοτίβο που είδα σε αρκετές περιπτώσεις: άνοδος στην αρχή της χρονιάς, πτώση κατά τα μέσα-καλοκαίρι ("sell in May and go away" , B) ) και μετά πάλι άνοδο.
- δύσκολο να βγεις χαμένος μακροπρόθεσμα, και εννοώ στα 3-5-10 χρόνια. Στις πιο πολλές περιπτώσεις έχουν κέρδος, και μάλιστα σημαντικό (μέχρι και διπλασιασμό κεφαλαίου).
- δεν αξίζει τον κόπο να τα ελέγχει κανείς μέρα με τη μέρα, άδικο άγχος είναι, και κακό στην υγεία του θα κάνει. Μια φορά τη εβδομάδα ή το μήνα νομίζω είναι καλύτερα, για να φαίνονται και πιο καθαρά οι τάσεις.

Τι σκέφτομαι να κάνω εγώ: να πάρω καταρχήν ένα "μπουκέτο" 3-4-5 κεφαλαίων, το καθένα από διαφορετικό διαχειριστή, πες ένα χιλιάρικο στο καθένα, ποσό στρογγυλό, ώστε να παρακολουθώ με άνεση τις αυξομειώσεις στην απόδοση. Θα τα παρακολουθήσω στην πράξη για λίγο καιρό, ας πούμε μέχρι το καλοκαίρι. Μόλις/αν δώ ότι υπάρχουν πτωτικές τάσεις, θα αρχίσω να αγοράζω και άλλα μερίδια, σπαστά, πχ κάθε 10-20 μέρες, ώσπου να επενδύσω όλο το ποσό που θέλω (εφόσον μιλάμε για μετοχικά, δε θέλω να εκτεθώ πάνω από το 20% του συνολικού χαρτοφυλακίου μου). Και μετά θα περιμένω, 3 με 5 χρόνια, ελέγχοντας πως πάει το πράγμα μια-δυο φορές το μήνα.
είναι προτιμότερο η αγορα να γινει μεσω των ελληνικων καταστηματων τραπεζης ή μεσω πλατφορμας..???
η τελευταια παραγραφο ειναι σωστη κατ εμε τακτικη....και αναφερω πιο πανω την πλατφορμα και λογ ευκολιας για εντολη αμεση αγορας αλλα κυριως πωλησης..???
ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ να αγορασω γερμανικα etfs μεσω της ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΑΕΠΕΥ που εχω λογαριασμό και έχω δυνατοτητα (έχω και κάποιες μετοχές στο λογαριασμό μου αυτό) και παρακολουθω online μετοχες μέσω του MARKET NAVIGATOR...!!!


Κώστα, για αγοραπωλησία μέσω πλατφόρμας δε γνωρίζω να σου πω. Αν αγοράσεις μέσω τραπέζης στην Ελλάδα, γίνεσαι πελάτης μιας ΑΕΔΑΚ (οι περισσότερες από τις οποίες είναι θυγατρικές της αντίστοιχης τράπεζας, ή έστω μέλη ενός τραπεζικού ομίλου). Η αγοραπωλησία είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις εύκολη (1-2 εργάσιμες συνήθως). Εντάξει, στη ρευστοποίηση αρκετά στελέχη συνήθως προσπαθούν να σε μεταπείσουν, για να μη χάνουν πελάτες, αλλά η απόφαση είναι πάντα δική σου, είναι υποχρεωμένοι να σε εξυπηρετήσουν, ακόμα και αν θελήσεις να αγοράσεις σήμερα και να πουλήσεις αύριο που λέει ο λόγος.

Τώρα, για ένα θέμα που απασχολεί πολύ κόσμο: τι θα γίνει αν κλείσει η τράπεζα... Με βάση πάντα την απλή λογική, για τα διάφορα πιθανά σενάρια, η γνώμη μου είναι η εξής:

α) έστω μια ελληνική αεδακ, που πουλάει δικά της Α/Κ (πχ ενδεικτικά η attica wealth management), και έστω ότι κλείνει η μαμά τράπεζα. Η πιο λογική εξέλιξη είναι πως η αεδακ απλά θα συνεργαστεί με κάποια άλλη τράπεζα. Σε αυτό το σενάριο έχω και πρακτική εμπειρία, με ένα Α/Κ του παλιού Ταχ. Ταμιευτηρίου, το οποίο έκλεισε, αλλά η αντίστοιχη αεδακ του συνεχίζει να λειτουργεί κανονικότατα και συνεργάζεται τώρα με τη eurobank.

β) έστω τώρα ότι η ελληνική αεδακ, που πουλάει τα δικά της Α/Κ, βαράει η ίδια κανόνι. Σε αυτό το σενάριο η λογική λέει πως χάνεις τα λεφτά σου. :whistle:

γ) έστω μια ελληνική αεδακ, που αντιπροσωπεύει Α/Κ ξένων εταιριών (κλασσικό παράδειγμα η Πειραιώς, η οποία διαθέτει Α/Κ μεγάλων ξένων οίκων). Σε αυτή την περίπτωση, εάν κάτι πάει στραβά στην Ελλάδα, πχ φαλιρίσει η αεδακ ή η μητρική της τράπεζα , δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα μείνουν οι κάτοχοι ξένων αμοιβαίων ξεκρέμαστοι. Κάποιος άλλος θα αναλάβει τα χαρτοφυλάκια. Θέλω να πώ, φαντάσου ότι αγοράζεις ένα αυτοκίνητο από κάποιον επίσημο αντιπρόσωπο, και μετά από λίγους μήνες αυτός βαράει κανόνι. Θα μείνεις ξεκρέμαστος, χωρίς υποστήριξη; Όχι, η αντίστοιχη αυτοκινητοβιομηχανία θα φροντίσει να καλυφθεί η πελατεία από κάποιον άλλο ντόπιο αντιπρόσωπο.

δ) έστω ότι φαλιρίζει η ξένη εταιρία, που πουλάει τα δικά της Α/Κ, άμεσα ή μέσω αντιπροσώπου. Όπως πχ οι θυγατρικές ελληνικές στο Λουξεμβούργο, ή η Blackrock, η BNP, Pimco, JPM και πάει λέγοντας. Και εδώ, αν φαλιρίσει ο εκδότης των αμοιβαίων, προφανώς χάνεις τα λεφτά σου. Όμως μην ξεχνάμε ότι μιλάμε συνήθως για κολοσσιαίες εταιρείες, που διαχειρίζονται δισεκατομμύρια... Θα μου πεις και η Lehman Brothers τέτοια ήταν... Ναι, αλλά η κατάρρευση τέτοιου μεγέθους εταιρίας δεν είναι κάτι που γίνεται κάθε μέρα.

Όλα τα παραπάνω είναι βέβαια προσωπικές μου σκέψεις και γνώμες.
Μην εκτιμάς το χρήμα ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο απ’ ό,τι του αξίζει. Είναι πολύ καλός υπηρέτης, αλλά πολύ κακός αφέντης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 02 Απρ 2015 06:33 #84

  • Ανδρέας (ani12345678)
  • Το Άβαταρ του/της Ανδρέας (ani12345678)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 273
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2
Βελερεφόντης έγραψε:
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) έγραψε:
Γιώργος Σ. (Βελερεφόντης) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Θα το κοιτάξω το εργαλείο της Ναυτεμπορικής.Βέβαια,εγώ είμαι εντελώς αρχάριος,στην πράξη με επενδύσεις κ μόλις τώρα επένδυσα ένα μικρό ποσό σε δυο αμοιβαία.Το αστείο είναι πως απο την Παρασκευή ως σήμερα έχουν κερδίσει 23€!!Χα,χα!Καλά τα λες για αμοιβαία κ ομόλογα Ευρωζώνης. Μάλλον θα κάνω κ εγώ ένα,όχι όμως απο Πειραιώς,αλλα απο ξένο θεματοφύλακα.Θα δούμε.Έχεις κάτι στο μυαλό σου;

Κοίταξε, οι επιλογές είναι πάρα πολλές, καθώς μόνο στην ελληνική αγορά τα διαθέσιμα αμοιβαία κεφάλαια είναι εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες... Προσωπικά παρακολουθώ τώρα τελευταία τα μετοχικά αμοιβαία της Blackrock και της JP Morgan κυρίως (τα αντιπροσωπεύει πχ η Πειραιώς, στην σελίδα της: www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/ependyseis...=A3|B3|B15|B19|D8|D7). Προτιμώ κάποιο μεγάλο όνομα, αισθάνομαι πιο σιγουριά όταν πρόκειται για ένα Α/Κ με ενεργητικό εκατοντάδες εκατ. ή ακόμα και δις στον κόσμο.

Κοιτάζω την πορεία τα τελευταία χρόνια, και κάποια συμπεράσματα που έχω βγάλει είναι:

- ένα μοτίβο που είδα σε αρκετές περιπτώσεις: άνοδος στην αρχή της χρονιάς, πτώση κατά τα μέσα-καλοκαίρι ("sell in May and go away" , B) ) και μετά πάλι άνοδο.
- δύσκολο να βγεις χαμένος μακροπρόθεσμα, και εννοώ στα 3-5-10 χρόνια. Στις πιο πολλές περιπτώσεις έχουν κέρδος, και μάλιστα σημαντικό (μέχρι και διπλασιασμό κεφαλαίου).
- δεν αξίζει τον κόπο να τα ελέγχει κανείς μέρα με τη μέρα, άδικο άγχος είναι, και κακό στην υγεία του θα κάνει. Μια φορά τη εβδομάδα ή το μήνα νομίζω είναι καλύτερα, για να φαίνονται και πιο καθαρά οι τάσεις.

Τι σκέφτομαι να κάνω εγώ: να πάρω καταρχήν ένα "μπουκέτο" 3-4-5 κεφαλαίων, το καθένα από διαφορετικό διαχειριστή, πες ένα χιλιάρικο στο καθένα, ποσό στρογγυλό, ώστε να παρακολουθώ με άνεση τις αυξομειώσεις στην απόδοση. Θα τα παρακολουθήσω στην πράξη για λίγο καιρό, ας πούμε μέχρι το καλοκαίρι. Μόλις/αν δώ ότι υπάρχουν πτωτικές τάσεις, θα αρχίσω να αγοράζω και άλλα μερίδια, σπαστά, πχ κάθε 10-20 μέρες, ώσπου να επενδύσω όλο το ποσό που θέλω (εφόσον μιλάμε για μετοχικά, δε θέλω να εκτεθώ πάνω από το 20% του συνολικού χαρτοφυλακίου μου). Και μετά θα περιμένω, 3 με 5 χρόνια, ελέγχοντας πως πάει το πράγμα μια-δυο φορές το μήνα.
είναι προτιμότερο η αγορα να γινει μεσω των ελληνικων καταστηματων τραπεζης ή μεσω πλατφορμας..???
η τελευταια παραγραφο ειναι σωστη κατ εμε τακτικη....και αναφερω πιο πανω την πλατφορμα και λογ ευκολιας για εντολη αμεση αγορας αλλα κυριως πωλησης..???
ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ να αγορασω γερμανικα etfs μεσω της ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΑΕΠΕΥ που εχω λογαριασμό και έχω δυνατοτητα (έχω και κάποιες μετοχές στο λογαριασμό μου αυτό) και παρακολουθω online μετοχες μέσω του MARKET NAVIGATOR...!!!


Κώστα, για αγοραπωλησία μέσω πλατφόρμας δε γνωρίζω να σου πω. Αν αγοράσεις μέσω τραπέζης στην Ελλάδα, γίνεσαι πελάτης μιας ΑΕΔΑΚ (οι περισσότερες από τις οποίες είναι θυγατρικές της αντίστοιχης τράπεζας, ή έστω μέλη ενός τραπεζικού ομίλου). Η αγοραπωλησία είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις εύκολη (1-2 εργάσιμες συνήθως). Εντάξει, στη ρευστοποίηση αρκετά στελέχη συνήθως προσπαθούν να σε μεταπείσουν, για να μη χάνουν πελάτες, αλλά η απόφαση είναι πάντα δική σου, είναι υποχρεωμένοι να σε εξυπηρετήσουν, ακόμα και αν θελήσεις να αγοράσεις σήμερα και να πουλήσεις αύριο που λέει ο λόγος.

Τώρα, για ένα θέμα που απασχολεί πολύ κόσμο: τι θα γίνει αν κλείσει η τράπεζα... Με βάση πάντα την απλή λογική, για τα διάφορα πιθανά σενάρια, η γνώμη μου είναι η εξής:

α) έστω μια ελληνική αεδακ, που πουλάει δικά της Α/Κ (πχ ενδεικτικά η attica wealth management), και έστω ότι κλείνει η μαμά τράπεζα. Η πιο λογική εξέλιξη είναι πως η αεδακ απλά θα συνεργαστεί με κάποια άλλη τράπεζα. Σε αυτό το σενάριο έχω και πρακτική εμπειρία, με ένα Α/Κ του παλιού Ταχ. Ταμιευτηρίου, το οποίο έκλεισε, αλλά η αντίστοιχη αεδακ του συνεχίζει να λειτουργεί κανονικότατα και συνεργάζεται τώρα με τη eurobank.

β) έστω τώρα ότι η ελληνική αεδακ, που πουλάει τα δικά της Α/Κ, βαράει η ίδια κανόνι. Σε αυτό το σενάριο η λογική λέει πως χάνεις τα λεφτά σου. :whistle:

γ) έστω μια ελληνική αεδακ, που αντιπροσωπεύει Α/Κ ξένων εταιριών (κλασσικό παράδειγμα η Πειραιώς, η οποία διαθέτει Α/Κ μεγάλων ξένων οίκων). Σε αυτή την περίπτωση, εάν κάτι πάει στραβά στην Ελλάδα, πχ φαλιρίσει η αεδακ ή η μητρική της τράπεζα , δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα μείνουν οι κάτοχοι ξένων αμοιβαίων ξεκρέμαστοι. Κάποιος άλλος θα αναλάβει τα χαρτοφυλάκια. Θέλω να πώ, φαντάσου ότι αγοράζεις ένα αυτοκίνητο από κάποιον επίσημο αντιπρόσωπο, και μετά από λίγους μήνες αυτός βαράει κανόνι. Θα μείνεις ξεκρέμαστος, χωρίς υποστήριξη; Όχι, η αντίστοιχη αυτοκινητοβιομηχανία θα φροντίσει να καλυφθεί η πελατεία από κάποιον άλλο ντόπιο αντιπρόσωπο.

δ) έστω ότι φαλιρίζει η ξένη εταιρία, που πουλάει τα δικά της Α/Κ, άμεσα ή μέσω αντιπροσώπου. Όπως πχ οι θυγατρικές ελληνικές στο Λουξεμβούργο, ή η Blackrock, η BNP, Pimco, JPM και πάει λέγοντας. Και εδώ, αν φαλιρίσει ο εκδότης των αμοιβαίων, προφανώς χάνεις τα λεφτά σου. Όμως μην ξεχνάμε ότι μιλάμε συνήθως για κολοσσιαίες εταιρείες, που διαχειρίζονται δισεκατομμύρια... Θα μου πεις και η Lehman Brothers τέτοια ήταν... Ναι, αλλά η κατάρρευση τέτοιου μεγέθους εταιρίας δεν είναι κάτι που γίνεται κάθε μέρα.

Όλα τα παραπάνω είναι βέβαια προσωπικές μου σκέψεις και γνώμες.
Το β θα συμβεί μόνο αν φάνε τα λεφτά πχ ένας υπάλληλος πάρει τα λεφτά και γίνει πουλί. Δύσκολο αλλά όχι απίθανο.

Η λογική λέει πως αν είναι θυγατρική μιας τράπεζας και αυτή χρεοκόπησει αποτελούν θετικό περιουσιακό και απλά πωλείται η αεδακ (αυτό θεωρώ ενδιαφέρει τους περισσότερους εδώ μέσα). Η Lehman είχε τα λεγόμενα δομημένα ομόλογα που έγινε το μπαμ.

Αυτά έμαθα από μια μικρή έρευνα.

Βέβαια ο Θεός βοηθός.
Τελευταία διόρθωση: 02 Απρ 2015 06:45 από Ανδρέας (ani12345678).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 02 Απρ 2015 10:42 #85

  • ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 221
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 2
έτσι είναι ...!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 02 Απρ 2015 13:14 #86

  • pol
  • Το Άβαταρ του/της pol
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 2
Η περιουσία (χαρτοφυλάκιο) του αμοιβαίου ανήκει εξ αδιαιρέτου στους μεριδιούχους και η εταιρεία διαχείρισης κάνει αυτό που λέει το όνομα της (διαχείριση) και η τράπεζα θεματοφύλακας κάνει αυτό που λέει το όνομα της (κρατάει παρκαρισμένο το χαρτοφυλάκιο για να μην το πάρει ένας υπάλληλος της εταιρείας διαχείρισης να το ρευστοποιήσει και σηκωθεί να φύγει με τα λεφτά). Για να φαγωθούν τα λεφτά των μεριδιούχων με πλιάτσικο δεν αρκεί η πτώχευση πχ της διαχειρίστριας αλλά πρέπει ταυτόχρονα να έχει καταργηθεί κάθε έννοια νόμου, να αρπάζει ο καθένας ότι γουστάρει, να μπει κεφαλικός φόρος ή κάποιος συνδυασμός από τα παραπάνω. Τίποτε δεν αποκλείεται βέβαια στη χώρα που ζούμε αλλά δεν είναι έτσι απλό ότι κλείνει μια εταιρεία και σου τρώνε τα λεφτά.

Για να γίνει κατανοητή η διαφορά, όταν κάνεις κατάθεση χρημάτων σε μια τράπεζα, εκχωρείς το δικαίωμα να επενδύσει τα χρήματα σου όπως αυτή γουστάρει (είναι ιδιοκτησία της και εγγράφει απλά μια υποχρέωση να στα επιστρέψει στο μέλλον) με την υπόσχεση ότι θα σου δώσει κάποιο τόκο για τον κίνδυνο που αναλαμβάνεις να χάσεις μέρος των χρημάτων σου αν η τράπεζα φαλιρίσει. Η θεματοφυλακή είναι φύλαξη ενός χαρτοφυλακίου ιδιοκτησίας σου ξεχωριστά από τα περιουσιακά στοιχεία της τράπεζας γι αυτό και πληρώνεις και έξοδα από την τσέπη σου από πάνω.
Τελευταία διόρθωση: 02 Απρ 2015 13:24 από pol.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 03 Απρ 2015 02:39 #87

  • ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 221
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 2
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) έγραψε:
Για το eurobank INCOME PLUS $_LU0273966746 ποια η γνωμη...???
Κώστα,έχω νέα.Στο λογαριασμό μου,μέσω της winbank "φάνηκαν" τα αμοιβαία που αγόρασα,το ποσόν που έδωσα,το πόσα μερίδια έχω κ πόσο κοστίζει το καθένα.Μάλιστα,ανάλογα με το πως διαπραγματεύονται κάθε μέρα στα χρηματιστήρια μεταβάλεται κάθε μέρα η αξία τους κ τα υπολογίζει αυτόματα!Για παράδειγμα μπορεί σήμερα να μπεις στο λογαριασμό σου κ να σου γράψει πχ οτι έχεις επενδυτικά προϊόντα αξίας 3000€.Αύριο,αν έχουν ανέβει,αναλογα με το πόσο,θα σου γράψει οτι αξίζουν πχ,3025€.Ή αν έχουν πτώση οτι αξίζουν πχ,2940€.Έτσι δεν κάθεσαι να υπολογίζεις.Αναμένω κ τη χαρτούρα τώρα.Εσύ τι έκανες;
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ
Ακόμη το σκέφτομαι ......στο λογαριασμό σου winbank ''φαίνονται''...ωραία, αναμενεις τώρα την ''χαρτουρα'' για να ενημερωθείς εάν όντως τα αμοιβαία κεφάλαια είναι ονομαστικά ή ποια ειναι η 'τραπεζική 'σύνδεση'' σου με τα κεφάλια αυτά.....
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και αναμένω ενημερωσή σου..!!!!
Αντε ρε Κώστα,τι το σκέφτεσαι;Χειρότερος απο μένα είσαι στην αναβλητικότητα...Λοιπόν,τα παντα γίνονται απο την Πειραιώς..Αυτοί διαχειρίζονται τα αμοιβαία κ ότι κινήσεις θέλω να κάνω τις ζητάω απο έναν υπάλληλο κ αυτός τις εκτελεί.Θα δω ακριβώς στο χαρτί αν γράφει τ'ονομά μου,αν κ δεν το πιστεύω..Όπως ξαναέγραψα το ποσό είναι μικρό κ δεν αξίζει να το ψάξω άλλο..
Παναγιώτη ήρθαν τα χαρτιά των αμοιβαιων..???
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 19 Απρ 2015 18:56 #88

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Σκέφτηκα ένα όχι κ τόσο υποθετικό σενάριο.
Έστω ότι καταστρεφόμαστε, γυρίζουμε στη δραχμή, μεμτις γνωστές συνέπειες που όλοι ξέρουμε κ απευχόμαστε..
Εμείς όμως το έχουμε προβλέψει κ έχουμε μετατρέψει σχεδόν όλη την περιουσία μας, σε...
1ον) Αμοιβαία διαχείρησης διαθεσίμων ξένου θεματοφύλακα.
2ον) Ομόλογα κρατών όπως Γερμανία, Ελβετία, ΗΠΑ κλπ.
3ον) Εταιρικά ομόλογα ξενων εταιριών, υψηλής κεφαλαιακής αξίας.
4ον) Χρυσές λίρες.


Το ερώτημα είναι συγκεκριμένο..
Στην πράξη, εμείς πως θα διασφαλιστούμε;
Δηλ, που θα πάμε κ θα πούμε, "ρευστοποίησέ μου τόσα μερίδια, τόσες μετοχές κ σε τι νόμισμα θα πληρωθούμε;
Όταν λήξουν τα κρατικά ομόλογα, θα παρουμε δραχμές π.χ;
Οι λίρες, θα έχει ανέβει η αξία τους;

Ξέρει κάποιος να μας πει;

Επαναλαμβάνω...
Ακούμε για αμοιβαία με θεματοφύλακα Λουξεμβούργου κ ησυχάζουμε.
Στην πραξη, ποιός έχει ρευστοποιήσει λεφτα απο αλλού, σε περίπτωση κλεισίματος της εδώ εταιρίας διαχείρησης;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 19 Απρ 2015 19:06 #89

  • Ghost (Phantom)
  • Το Άβαταρ του/της Ghost (Phantom)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Δημοσιεύσεις: 297
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
  • Κάρμα: 8
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Σκέφτηκα ένα όχι κ τόσο υποθετικό σενάριο.
Έστω ότι καταστρεφόμαστε, γυρίζουμε στη δραχμή, μεμτις γνωστές συνέπειες που όλοι ξέρουμε κ απευχόμαστε..
Εμείς όμως το έχουμε προβλέψει κ έχουμε μετατρέψει σχεδόν όλη την περιουσία μας, σε...
1ον) Αμοιβαία διαχείρησης διαθεσίμων ξένου θεματοφύλακα.
2ον) Ομόλογα κρατών όπως Γερμανία, Ελβετία, ΗΠΑ κλπ.
3ον) Εταιρικά ομόλογα ξενων εταιριών, υψηλής κεφαλαιακής αξίας.
4ον) Χρυσές λίρες.


Το ερώτημα είναι συγκεκριμένο..
Στην πράξη, εμείς πως θα διασφαλιστούμε;
Δηλ, που θα πάμε κ θα πούμε, "ρευστοποίησέ μου τόσα μερίδια, τόσες μετοχές κ σε τι νόμισμα θα πληρωθούμε;
Όταν λήξουν τα κρατικά ομόλογα, θα παρουμε δραχμές π.χ;
Οι λίρες, θα έχει ανέβει η αξία τους;

Ξέρει κάποιος να μας πει;

Επαναλαμβάνω...
Ακούμε για αμοιβαία με θεματοφύλακα Λουξεμβούργου κ ησυχάζουμε.
Στην πραξη, ποιός έχει ρευστοποιήσει λεφτα απο αλλού, σε περίπτωση κλεισίματος της εδώ εταιρίας διαχείρησης;

Εγω για να μην εχω και αυτες τις σκοτουρες αυτες στο κεφαλι μου ,επελεξα στρωμα ,κατι θα ξερουν οι παλιοι.......
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 20 Απρ 2015 01:16 #90

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
Το ερώτημα είναι συγκεκριμένο..
Στην πράξη, εμείς πως θα διασφαλιστούμε;
Δηλ, που θα πάμε κ θα πούμε, "ρευστοποίησέ μου τόσα μερίδια, τόσες μετοχές κ σε τι νόμισμα θα πληρωθούμε;
Όταν λήξουν τα κρατικά ομόλογα, θα παρουμε δραχμές π.χ;
Οι λίρες, θα έχει ανέβει η αξία τους;

επειδή δεν έχει ξαναγινει κάτι τέτοιο σε περιβάλλον ενιαίου νομίσματος στην πιο απλή περίπτωση θα γινει κάτι σαν την Κύπρο.
αν ψάχνουμε για τα χειρότερα σενάρια, στο πιο χειρότερο δηλαδή καταστάσεις SHTF και MAD MAX τότε δεν θα υπάρχουν ούτε τράπεζες ούτε εταιρείες αμοιβαίων κεφαλαίων ούτε τίποτα.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα