Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Α/Κ PIMCO Total Return απο την Allianz

Α/Κ PIMCO Total Return απο την Allianz 04 Μαϊ 2014 00:48 #1

  • mariala
  • Το Άβαταρ του/της mariala
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 17
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
ScreenShot2014-05-03at5.49.45PM.png

Καλησπέρα. Όντας ασφαλισμένη στην Allianz, ξεκίνησα με ενα μικρό ποσό Α/Κ της PIMCO (δείτε εδω www.allianz.com.gr/media/Mutual_Funds/PI.../TotalReturnKIID.pdf) Ποια η γνώμη σας; Με πρόχειρους υπολογισμούς η ασφαλίστρια μου, μου είπε πως εαν ξεκινήσω με 1000 ευρώ/έτος σε 40 χρόνια θα έχω περίπου αποταμιεύσει 150-200,000 ευρώ (μιας και υπάρχει επιτόκιο 5-7%).

ΥΓ, Σημερα διαβασα ενα αρθρο που με ανυσηχε, αν και δεν ειμαι σχετική με ολα αυτα, μου εδωσε την εντυπωση πως η Pimco παει για διαλυση. Διαβασε εδω, "Οι επενδυτές απέσυραν 3,1 δισ. δολ. από το Total Return Fund της Pimco τον Μάρτιο, με το fund "ναυαρχίδα" της Pimco να καταγράφει εκροές για 11ο διαδοχικό μήνα, σύμφωνα με τα στοιχεία που ανακοίνωσε πρόσφατα η εταιρεία δεδομένων Morningstar." www.capital.gr/news.asp?id=1987774
Τελευταία διόρθωση: 04 Μαϊ 2014 00:57 από mariala.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Α/Κ PIMCO Total Return απο την Allianz 04 Μαϊ 2014 03:55 #2

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
Απάτη μακριά από τους αλήτες. Σε περίπτωση που κάποια στιγμή επιλέξεις να διακόψεις (έστω μετά από 20 έτη ενώ θα έχεις δώσεις δλδ 20.000 ευρώ) η ασφαλίστρια σου σε ενημέρωσε τι γίνεται με τα χρήματα που έχεις ήδη δώσει?

Τέλος σε σαράντα έτη θα έχεις δώσει 40000€ πως ακριβώς προκύπτουν τα 150-200.000€ ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Α/Κ PIMCO Total Return απο την Allianz 04 Μαϊ 2014 06:34 #3

  • costantinos
  • Το Άβαταρ του/της costantinos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 120
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: -1 (-4)
σε καμια περιπτωση μη το κανεις!προσπαθησε κ μενα να με πεισει ενας ασφαλιστης κ επεσε σε απειρες ανακριβειες!!κατ αρχην αυτες οι αποδοσεις που σου υποσχονται δε μπορουν να στις εγγυηθουν κ πολυ περισσοτερο ουτε το αρχικο κεφαλαιο...!!!στο χιλιαρικο που επενδυεις σου κρατανε αυτοι κανα 50αρικο αρα πληρωνεις 5% νταβατζηλικι...!!!υπαρχει ενα μεγαλο χρονικο διαστημα (πιθανο 8-10χρονια) που δε μπορεις να βγεις απο το προιον...!!!

οσο για τις εκροες που διαβασες το Total Return Pimco επι σειρα ετων αποτελουσε το διαμαντι της κατηγοριας Total Return(κατηγορια α/κ που ειχαν ως στοχο να επιστρεψουν κερδη κ υπεραξιες στους μεριδιουχος) κ την επιτυχια του τη χρωστουσε στον διασημο manager του.σε προηγουμενη χρονια ομως ο κανακαρης τους εκανε χοντρες πατατες κ κατεγραψε σημαντικη αρνητικη αποδοση.αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να λακισουν οι μεριδιουχοι προς αλλα fund κ εκει οφειλονται ολες αυτες οι εκροες.προφανες κ η Pimco δε προκειται να κλεισει εσυ ομως καλα θα κανεις να μεινεις μακρια απο το επενδυτικο-ασφαλιστικο τρυκ... :whistle: !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": brand-DEU

Α/Κ PIMCO Total Return απο την Allianz 31 Μαϊ 2016 13:55 #4

Εχω και εγω αντίστοιχο προϊόν συσσώρευσης κεφαλαίου και έχω να επισημάνω τα εξής:
· Προτού δώσω τα χρήματά μου, ενημερώνομαι προσωπικά από αξιόπιστες πηγές και δεν βασίζομαι στα λεγόμενα του κάθε πωλητή (μικρό καλάθι κρατάω απ΄ ό,τι μου λένε, ιδίως όταν πρόκειται για τα λεφτά μου!)
· Ευτυχώς οι πληροφορίες υπάρχουν στο ίντερνετ. Δυστυχώς πρέπει να ξοδέψεις χρόνο για να τις βρεις!
· Πρεπει να κοιτάμε σειρά ετών για να κρίνουμε την πορεία των επενδύσεων και όχι μεμονωμένα ένα έτος , ιδίως όταν πρόκειται για συσσώρευση κεφαλαίου και έχει μακρινό επενδυτικό ορίζοντα.

Αρα αυτό που έχω μάθει (γιατί πλήρωσα και έμαθα), είναι πριν προβούμε σε οποιαδήποτε κίνηση θα πρέπει να το ψάχνουμε το θέμα από πολλές πλευρές, να ρωτάμε τους κατάλληλους ανθρώπους και ασφαλώς να διαβάζουμε πολύ και προσεκτικά και οπωσδήποτε την επίσημη πηγή πληροφόρησης (www.allianz.com.gr/ependutika-proionta/p...a-amoibaia-kefalaia/ )

ΥΓ: 1) Δύο χρόνια μετά και η pimco ζει και βασιλεύει…. 2)Management fee 2,5%, πώς γίνεται όταν το expense ratio είναι 1,4%??? :p
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Α/Κ PIMCO Total Return απο την Allianz 02 Ιουν 2016 00:27 #5

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
Παιδια η Allianz συνεργάζεται με κάποια τράπεζα στην Ελλάδα? που τα βρίσκει κάποιος αυτά τα προιόντα?

είχα πάρει ένα τηλέφωνο πέρσι στα κεντρικά τους και με παρεπέμψαν σε κάτι brokers.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Α/Κ PIMCO Total Return απο την Allianz 02 Ιουν 2016 01:02 #6

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
vag1129 (Akis Papas) έγραψε:
Παιδια η Allianz συνεργάζεται με κάποια τράπεζα στην Ελλάδα? που τα βρίσκει κάποιος αυτά τα προιόντα?

είχα πάρει ένα τηλέφωνο πέρσι στα κεντρικά τους και με παρεπέμψαν σε κάτι brokers.

Ενας γνωστός μου, πριν 3 χρόνια πήρε μερίδια απο ένα Α/Κ τους.
Μου είχε αναφέρει οτι μπλέχτηκε η Alpha με όλα αυτά.
Τώρα, δεν ξέρω..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Α/Κ PIMCO Total Return απο την Allianz 08 Ιουν 2016 23:30 #7

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
παιδιά αυτό σε ποιά τράπεζα θα το βρούμε;

https://www.insurancedaily.gr/syntaxiodotika-programmata-unit-linked-apo-tin-alliance/
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα